Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak należy mierzyć długość przynęty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
224 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6205 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 09 styczeń 2019 - 09:55

Z definicji ,o ile mnie pamięć nie myli, takiej samej jak w oficjalnych przepisach, bo ta jest z wiki:

 

Wędka – sprzęt służący do połowu ryb w wędkarstwie. Składa się z wędziska, do którego przymocowana jest żyłka wędkarska, na której końcu znajduje się haczyk wędkarski z przynętą.

 

Tak więc haczyk wędkarski, niezależnie od liczby grotów, nie jest częścią przynęty ale oddzielnym elementem składowym wędki i nie powinien być "wliczany" do długości wabika.

 



#22 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 495 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 09 styczeń 2019 - 20:24

1. Wędka

Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:

a/ jednym haczykiem z przynętą, albo

b/ w metodzie muchowej, nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo

c/ w metodzie spinningowej i trollingowej, sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm.

Ostatnio na forum za analogiczny przykład różnic przytoczono samochody, więc może to dobry przykład.

Jak mierzyć wysokość samochodu który jest wyposażony w koła z kołami czy bez. Skoro zużycie bieżnika spowoduje zmianę wysokości a odkręcenie jeszcze większą. Jeżeli do woblera z dwiema kotwiczkami dołożę kotwiczki w kolorze czerwonym ogólnie dostępne na rynku  to po co kolor jeśli nie wabi a jeżeli kotwiczka tylna ma chwościk cz w tym wypadku mamy dwie przynęty czy jedną.

Moim zdaniem przynęta to wszystko to co jest przyczepione do linki.


Użytkownik MajKar edytował ten post 09 styczeń 2019 - 20:25

  • Darek K lubi to

#23 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 09 styczeń 2019 - 21:14



#24 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 09 styczeń 2019 - 21:26

Chyba Panowie niepotrzebnie dzielicie włos na czworo.  ;)

Jestem strażnikiem SSR, w moim okręgu takie ograniczenie obowiązuje od kilku lat, zresztą byłem jego inicjatorem. Nigdy nie mierzyłem wędkarzowi długości przynęty. Przyczyna jest prosta. Zapis w regulaminie ma za zadanie ukrócić łowienie dużymi przynętami w okresie wiosennym, kiedy szczupak, sandacz i sum mają okres ochronny. Jeśli widzę typa z gnomem nr 3, to piszę wniosek do PSR o ukaranie, a jeśli łowi zerówką, czy jedynką, to wiem, że szuka okoni, jazi, kleni itp.

Nagminne były takie spotkania w latach ubiegłych. Chłop spinningował w kwietniu kijem 30 lbs z grubą plecionką zakończoną wielkim woblerem i śmiał mi się w twarz przy kontroli. Teraz nie ma takich sytuacji. Cel został osiągnięty.  :)



#25 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisano 09 styczeń 2019 - 22:43

Chyba Panowie niepotrzebnie dzielicie włos na czworo. ;)
Jestem strażnikiem SSR, w moim okręgu takie ograniczenie obowiązuje od kilku lat, zresztą byłem jego inicjatorem. Nigdy nie mierzyłem wędkarzowi długości przynęty. Przyczyna jest prosta. Zapis w regulaminie ma za zadanie ukrócić łowienie dużymi przynętami w okresie wiosennym, kiedy szczupak, sandacz i sum mają okres ochronny. Jeśli widzę typa z gnomem nr 3, to piszę wniosek do PSR o ukaranie, a jeśli łowi zerówką, czy jedynką, to wiem, że szuka okoni, jazi, kleni itp.
Nagminne były takie spotkania w latach ubiegłych. Chłop spinningował w kwietniu kijem 30 lbs z grubą plecionką zakończoną wielkim woblerem i śmiał mi się w twarz przy kontroli. Teraz nie ma takich sytuacji. Cel został osiągnięty. :)

Ale tutaj trzeba matematyki teoretycznej na najwyższym poziomie, żeby wybronić się przed mandatem. Zwykła, ludzka logika to za mało. Na Jerku, każda blacha sprawa rośnie do rangi głodu w Etiopii.

Użytkownik count_martin3z edytował ten post 09 styczeń 2019 - 22:44


#26 ONLINE   Framuga

Framuga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • LokalizacjaMińsk Mazowiecki
  • Imię:Julian Fram.Budu
  • Nazwisko:Radek Kot

Napisano 10 styczeń 2019 - 09:07

Chyba Panowie niepotrzebnie dzielicie włos na czworo.  ;)
Jestem strażnikiem SSR, w moim okręgu takie ograniczenie obowiązuje od kilku lat, zresztą byłem jego inicjatorem. Nigdy nie mierzyłem wędkarzowi długości przynęty. Przyczyna jest prosta. Zapis w regulaminie ma za zadanie ukrócić łowienie dużymi przynętami w okresie wiosennym, kiedy szczupak, sandacz i sum mają okres ochronny. Jeśli widzę typa z gnomem nr 3, to piszę wniosek do PSR o ukaranie, a jeśli łowi zerówką, czy jedynką, to wiem, że szuka okoni, jazi, kleni itp.
Nagminne były takie spotkania w latach ubiegłych. Chłop spinningował w kwietniu kijem 30 lbs z grubą plecionką zakończoną wielkim woblerem i śmiał mi się w twarz przy kontroli. Teraz nie ma takich sytuacji. Cel został osiągnięty.  :)

Bartek a te max 4.99cm przynęty to też na odcinku górskim obowiązuje?

#27 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 10 styczeń 2019 - 09:49

Ograniczenie obowiązuje na wszystkich wodach okręgu siedleckiego



#28 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisano 10 styczeń 2019 - 18:24

@bartsiedlce

Wedkuję... Mam UL w ręku, do której jest podłączony kręcioł wielkości Shimano 1000. Na końcu linki mam przynętę, która bez główki jigowej mierzy 2.5". Sam jig to 4g na haku 2.

Pytanie:

Bierzesz linijkę i patrzysz ile główka wystaje poza przynętę (która I tak jest już za duża), czy graba I miłego wędkowania?

Tak samo z woblerkami... Korpus ma 5 cm. Kotwica mini, nie wiem... Nr 6 czy 8? Też karasz?


Belzebubie i Therionie przeumiłowany! O co tu chodzi?

#29 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 10 styczeń 2019 - 19:16

1. Bartek ma racje, normalny strażnik nie będzie się czepiał, a jak sie trafi nadgorliwy i zmierzy wobler ze sterem i kotwica i wyjdzieu 5 cm i 5 mm to nie przyjmij mandatu i broń się przed sądem, szczególnie że aby zmierzyć przynętę strażnik musi mieć miarkę i za chwile będzie musiał udowodnić czy jego miarka jest prawidłowa i np ma atest urzedu miar i wag
2. Producenci (wielu) podają wymiary przynęt i tego bym sie trzymał tak jak zdrowego rozsądku skoro przepis nie jest jasny. Do tegonic nie stoi na przeszkodzie aby wysłać pismo do Zarządu okregu bezpośrednio lub przez własne koło i poprosić ich o interpretację ale podając argumenty za mierzeniem samej przynęty a nie steru, głowki jigpwek czy kotwic i kółek łącznikowych

#30 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisano 10 styczeń 2019 - 19:21

@wuran
Ale tu właśnie o to chodzi... Nie dajmy się zwariować.

#31 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6252 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 10 styczeń 2019 - 20:05

@bartsiedlce

Wedkuję... Mam UL w ręku, do której jest podłączony kręcioł wielkości Shimano 1000. Na końcu linki mam przynętę, która bez główki jigowej mierzy 2.5". Sam jig to 4g na haku 2.

Pytanie:

Bierzesz linijkę i patrzysz ile główka wystaje poza przynętę (która I tak jest już za duża), czy graba I miłego wędkowania?

Tak samo z woblerkami... Korpus ma 5 cm. Kotwica mini, nie wiem... Nr 6 czy 8? Też karasz?


Belzebubie i Therionie przeumiłowany! O co tu chodzi?

 

Pytam, co złowiłeś i życzę powodzenia  :)


  • Krzysiek Rogalski, count_martin3z i Darek K lubią to

#32 OFFLINE   Astral

Astral

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów

Napisano 10 styczeń 2019 - 21:03

Przecież to widać kto za czym rzuca, straż nie jest głupia to też wędkarze. 

Ja to się spotykałem z czymś innym w moich stronach. Drop shot z mała kotwiczką i paprochem albo nawet i dwie kotwiczki z paprochami już bez ogonków. Metrowa carolina na zwykłej oliwce przelotowej i też podczepiali ryby co rusz i do wora w środku miasta. Sami nie szarpią tylko przeciągają kijem zestaw jak nikt nie patrzy. Policja była bezradna. 


Użytkownik Astral edytował ten post 10 styczeń 2019 - 21:04

  • miramar69 lubi to

#33 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 11 styczeń 2019 - 11:23

NO WŁASNIE O TAKICH PATOLOGIACH JEST NA RZECZY  ;)  :)

"Normalny wędkarz" tego nie będzie praktykował , ale "kombinator" TAK i w świetle nie do końca z precyzowanych przepisów każdy z nich będzie kombinował jak je obejść i je wykiwać.

Oczywiście są jeszcze miejsca z "prawdziwymi" szarpakowcami lecz coraz częściej mamy do czynienia z nowym "inteligentnym" sposobem kłusownictwa trudnym do udowodnienia pomimo złapania gościa na "gorącym uczynku". :(


  • MajKar i Astral lubią to

#34 OFFLINE   mefik

mefik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Przybylski

Napisano 11 styczeń 2019 - 14:19

Łowię z powodzeniem zimą okonie z płytkiej wody Caroliną Rig, kijek do 25 gram, z ciężarkiem 7-10 gramowym, bo muszę posyłać przynętę na duże odległości i najlepsze efekty mam na 10 cm pływającego worma. Pewnie 99% osób nazwało by mnie "kombinatorem".



#35 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 11 styczeń 2019 - 15:22

... jeżeli zbroisz To w 2 kotwice to i owszem  :)  ;) .

 

Tak jak napisałem "normalny wędkarz przy normalnym sposobie prowadzenia przynęty" nie będzie uważany za kłusownika i kombinatora , ale przepisy ustanowione niestety musza być przestrzegane.... ;)


  • mefik lubi to

#36 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9487 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 11 styczeń 2019 - 19:25

Mimo, że nie potępiam intencji, to moim zdaniem, jeśli wprowadzamy ograniczenia (przepis), to on sam w sobie musi być precyzyjny na tyle, żeby sprawy interpretacyjne zostawić na boku.



#37 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisano 11 styczeń 2019 - 19:42

Waldek... Kodeksy karne nie są sprecyzowane i pełne luk. Chcesz, żeby wędkarstwo było? Może za kilkadziesiąt lat, jak zabraknie nawet ciernika w wodzie i ludzie będą ginąć z głodu ;-)
  • popper lubi to

#38 OFFLINE   mefik

mefik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 473 postów
  • LokalizacjaKalisz
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Przybylski

Napisano 12 styczeń 2019 - 21:12

Zbroję pojedynczym, dużym hakiem offsetowym.

... jeżeli zbroisz To w 2 kotwice to i owszem :) ;) .

Tak jak napisałem "normalny wędkarz przy normalnym sposobie prowadzenia przynęty" nie będzie uważany za kłusownika i kombinatora , ale przepisy ustanowione niestety musza być przestrzegane.... ;)


  • miramar69 lubi to

#39 OFFLINE   grzegorz197503

grzegorz197503

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 12 styczeń 2019 - 21:23

Panowie,założyłem ten wątek ,po to żeby poczytać o opiniach.... w moich rejonach najlepszymi przynętami na prawdziwe okonie ...a nie okonki po 10 cm sa przynęty miedzy 8-12cm . wprowadzając taki zapis w regulaminie (przynęty do 5cm) jeśli chce pójść nad wodę miedzy 1stycznia a 30 kwietnia tak naprawde jestem skazany na łowienie okonków a nie okoni- które mnie na dobrą sprawe nie interesuja....Kolega który zadał pytanie w jednym z Warszawskich kół  usłyszał odpowiedz: 5 cm to jest długość całej przynęty -łącznie z kotwiczka ew główka jigową....i tu nasuwa sie pytanie: Jaki jest sens wprowadzać w regulamin max długość przynęty jaką można łowić a tym samym nie dając wymiarów ani okresu ochronnego????Rozumiem...miało by to sens gdyby były wprowadzone limity, okresy ochronne oraz wymiary... ale w tym przypadku tak nie jest.... analogicznie... rozumiem że moge sie powołać  na wpis kolegi który jest w SSR  ....i w KTÓREGO OKRĘGU JEST  TAKI ZAPIS OD KILKU LAT.... TYLKO ... Mazowieckie to nie okręg Siedlecki... i co w momencie kiedy strażnik -typowy służbista dowali mi kare ... bo nie łowiłem na przynęty do 5 cm.... Mazowieckie to specyficzny region.... spotykałem dziadków którzy biorą wszystko.... w tym roku generalnie (chodzi mi o okonia -nie ma limitów ,okresów ochronnych ani wymiarów...)_ważne żeby podczas kontroli nie łowili na przynęty pow 5cm.... i tu jest problem

ps: żeby nie było ,katre wędkarską posiadam od 22 lat a wszystkie złowione ryby od 12 lat wypuszczam....

ps2: generalnie wprowadzając taki zapis dajemy wolną reke na to żeby brać do wora wszystko i w duzej ilości... ważne żeby nie łowić na przynety po wyżej  5cm....a w rezultacie -jak się trafi na stadko okoni to w przeciągu kilku minut można wy....ać całe stado.... i żeby nie było....https://ompzw.pl/fil...1/file-4645.pdf


Użytkownik GRZEGORZ197503 edytował ten post 12 styczeń 2019 - 21:52


#40 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 495 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 13 styczeń 2019 - 09:04

Dobrze ale co zrobić z typami którzy łowią na wędzisko do 60g żyłka 0,40 przypon do 10kg i alga, gnom nr 3 i to wszystko zgodnie z literą prawa. Na słowa że nie wolno łowić szczupaków, odpowiedź pada że łowi duże okonie. 

Osoby którym bliska jest ochrona ryb powinna to zrozumieć. Ograniczyć grubość plecionki, żyłki też się nie da bo znajdą się zawsze osoby które powiedzą że używają o jedną setną grubszą, lub łowią dropszotem z fluorocarbonem 0,40. I tak ze wszystkimi elementami wędki. Problem jest także z łowiącymi zgodnie z prawem "szczupaki" na trupka w nocy od 1 maja ( zgodnie z prawem na wypadek kontroli ) a w bagażnik lądują sandacze.   

Ech ciężko zmienić prawo które ma nas w jakimś stopniu ogranicza, są tacy co twierdzą że niemożna uchwalić zmniejszenie diet jeżeli się je bierze ale to już inny temat.  


  • miramar69, Byniek i S.N. lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych