Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

moc wedki w lbs vs akcja etc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   BGM

BGM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 21:05

dokladnie jak dla mnie lb i moc wedki i akcja to podobnie jak z plecionkami trza przerobic pol rynku aby mniec jakie takie pojecie



#42 OFFLINE   januszz

januszz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 21:55

Kto szuka ten z....e
  • Jozi i woblerwz lubią to

#43 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 09 luty 2019 - 22:19

Niestety pogoda mnie nie rozpieszcza (wiatry po kilkadziesiat km/h nie sluza testowaniu kijkow UL/L )  Dotarla juz do mnie PA UL (poprzedni model z pianka na rekojesci - nowy jest caly z C14 czy CI4 czy jak mu tam ;)

Wyglada wlasie o to oczko mocniejsza od panfisha - na sucho podnoszac z ziemi ciezarki potrzebuje jakies 150-200g wiecej by ugiac sie w podobnym stopniu. Cos mi sie wydaje, ze ML (niby do 12g) bedzie bardziej szczupakowy jak okoniowy.

A jak z czuloscia i "niespadalnoscia" obu to sie dowiem jak wiac przestanie a ML doleci.



#44 OFFLINE   dekosz

dekosz

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 898 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 15 marzec 2019 - 01:50

Stara wersja Poisona do 7g rózni sie diametralnie od nowej. Nowa jest z dużo delikatniejszą szczytówką, z głębszym ugięciem, na polskie okonki w sam raz. Stara wersja do 7 super pod oksy 30 plus.

Nowa 12 idealna do twitchingu woblerami 7-10 cm, jaskółek 3-4 cale na głowkach 5-10 gramów, czułość rewelacyjna, zbliżona do starej. Kije super trzymają ryby.

 

 

od 22 minuty 30 sekundy adrena do 12 gramów pod pstragiem 64 cm ;)


Użytkownik dekosz edytował ten post 15 marzec 2019 - 01:52


#45 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 15 marzec 2019 - 10:46

nie mam czasu teraz obejrzec filmiku (internet mam kiepski), ale rzuce okiem pozniej. "stara" UL w pierwszy dzien nad woda wyciagla okonki 40, 41 i szczupaczka kolo 60 bezproblemowo - wydaje mi sie idealnie tym czego szukalem - znaczy jeszcze okonia nie zgubilem a jednoczesnie sadzac po zapasie mocy z 60 na kiju - z metrowka tez powinna dac rady - z czuciem bran ciezko powiedziec bo jedyny dzien gdy bylem nad woda wialo 50-60kmh i mialem problemy z bb utrzymac plecionke napieta i male przynety do dna puszczac jednoczesnie). "nowa" ML w 2gi dzien nad woda wyciagla gruubego szczuplego 104cm ;) i wygladalo, ze ma jeszcze sporo zapasu.

 

I teraz ciekawostki: do teraz na bb uzywalem wedki abu garcia veritas ML (14lbs do bodaj 14g) - wedka w moim odczuciu ma bardzo glebokie ugiecie a rzuca spokojnie do 10cm+20g albo np sliderem 10.

PAdrena opisana jako bodaj 8lbs i do 12g sprawia wrazenie duzo sztywniejszej. Najciezsze co do tej pory z niej rzucilem do ciezka guma 12cm (bandit)+10g i latalo bezproblemowo tylko z wyciaganiem mialem problemy (mialem z nia kolowrotek 2500 o przel 6.1:1 albo nawet 6:3) - kolowrotek juz zmienilem na 5:1, ale nie mialem jeszcze czasu potestowac nad woda czy to byla wina przelozenia czy cos nie halo z kijem.

 

Zrobilem za to inny eksperyment: mam w domu dluuga polke na ksiazki. Przyczepilem do niej od spodu sciskiem stolarskim veritasa i poison adrena z kolowrotkami. Zmierzylem odleglosc od szczytowej przelotki do polki bez obciazenia i kolejno z 10, 40, 50, 100 i 280g na koncu linki. I wyszlo mi, ze veritas sie mniej uginal (w przedziale 10-50g ugiecie shimano bylo glebsze o 50%, w przedziale 50-280g  o jakies 25%) co jest o tyle ciekazwe, ze moje odczucia sa zupelnie inne - przysiaglbym, ze kij abu jest duzo miekszy). Wydaje mi sie, ze PA ugina sie bardziej, ale "od polowy" podczas gdzy veritas "od rekojesci" i mimo, ze ugina sie mniej to sprawia wrazenie, ze ugina sie bardziej bo obserwujesz blank przy uchwycie kolowrotka a nie szczytowke - taki paradox.

A i jeszcze istotna roznica, ktora juz wspominalem w watku - shimano ma rekojesc krotsza o dobre kilka cm wiec bardziej z samego nadgarstka holujesz niz z wedki opartej o lokiec - a to moze zmieniac odczucia diametralnie.

Poprubuje nia (pa ml) porzucac ciezszymi rzeczmi i jak ogarnie tyle co ogarnial veritas to zostanie "szczupakowka na bb" a veritas pojdzie na dorsze. a jak shimano nie ogarnie ciezszych przynet to chyba pojdzie do ludzi (na dorsze szkoda wedki za taka kase a na bb byla by zbyt malo uniwersalna - mam miejsce tylko na 2 kije - "okoniowy" i "szczupakowy" a na lodke jako "szczupakowego" uzywam duzo mocniejszego kija.

 

 

Ps ktoras wersja poison adrena w UL miala 2 warianty - wklejke i "zwykla".


Użytkownik gooral edytował ten post 15 marzec 2019 - 10:46


#46 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 19 luty 2020 - 21:18

Stara wersja Poisona do 7g rózni sie diametralnie od nowej. Nowa jest z dużo delikatniejszą szczytówką, z głębszym ugięciem, na polskie okonki w sam raz. Stara wersja do 7 super pod oksy 30 plus.

Nowa 12 idealna do twitchingu woblerami 7-10 cm, jaskółek 3-4 cale na głowkach 5-10 gramów, czułość rewelacyjna, zbliżona do starej. Kije super trzymają ryby.

 

 

od 22 minuty 30 sekundy adrena do 12 gramów pod pstragiem 64 cm ;)

Po niemal roku lowienia:

 

1 "stara" UL PA jest ok na okonie, ale z bb w pradzie i wietrze dalej jest ciezko o "czucie" przyety - pozytywy takie, ze z opisywanych 7g cw lekko rzuca 21g+ przyneta 5cm. Nie jest wybitnie przenoszaca do reki, ale jest calkiem sensowna opcja - takie 60-70cm szczupaki wyciaga z zapasem mocy.

 

2 nowa PA (mam ML? ta do 12g) jest duzo bardziej "elektryczna" i spokojnie wytrzymala 105cm w rzece. Ogarnia spokojnie slidera 10f albo bustera12cm + 10 czy 12g. Niestety za plytko sie ugina na bb (zlamalem ja majac na kiju tlusta "80" - gadalem przez telefon w trakcie holu i troszke przegialem z ciagnieciem ryby ;).

Mam w opcji "para gwarancji" opcje kupic ze znizka +-50% nowa PA i mysle nad kupnem UL - jak wyglada krzywa ugiecia  nowszej wersji w stosunku do starszej? jesli szczytowka jest czulsza to mi pasuje, ale jesli dolnik slabszy to juz stanowczo nie. Tak samo jesli nei jest tak "elektryczna" jak ML to zmieniac nie ma sensu...

 

PS zamowilem tez uglystika kayak 12-20lbs posmiejemy sie czy to spelni swoje zadanie jako kij szczupakowy do bb (jak juz pisalem moja abu veritas jest idealna jelsi chodzi o ugiecie do bb, ale ogranica mnie w wielkosci przynet dosyc powaznie....).



#47 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 31 maj 2020 - 22:09

Covid pANY 100% wszystko pozamykane i dopiero niedawno dostalem do reki us kayak 12-20. kosztowal neiduzo (6x euro) nie jest jakis kosmicznie ciezki. Po ogrodzie rzucal spokojnie pilkerami 250g po mojemu z zapasem mocy (nie rzucalem zzaplecow na ukos trawnika bo nei moglem, ale ten pilker "spod jajek" spokojnie 10-15m lecial i przecialem sobie palec plecionka zatrzymujac go. Jest calkiem szybki (nic wspolnego ze spinningowymi us jakie mialem w rekach - one jak krowie ogony byly) na pewno nie bedzie tak czuly jak pa, ale sadzac po plotkach w necie nie do polamania a i do szczupakow nie trzeba super czulego kija (no moze w zimie czasami). Na razie ograniczenie do 5km od domu w irlandii wiec makrele i inne pollocki mecze pod domem - w sumie moglem wziasc us, ale i tak docelowo ma byc pod inne eyby wiec szkoda go syfic luskami (kto raz zlowil makrele wie o czym pisze). Dlugosc 1.5m i chyba 5 czy 6 przelotek. Moglby byc z 10-20cm dluzszy, ale jest ok. na poczatek na szczupaka do wiekszych przynet na lodce bede bral dotychczasowy kij i tego us i cos mam wrazeie, ze us zostanie jako jedyna para do pa ul na slodka wode. PS nie wiem jak z 20lbs - w slammerze 360 braklo hamulca jak ciagnalem jakies 5-6kg - kij byl wygiety ale po mojemu pokazywal troche podobnej szczytowej ch-ki jak pa ML - nie uginal sie plynnie od rekojesci) po mojemu sadzac po filmikach z netu co te kije znosza to styknie. O zlamanie sie nie boje jak ugiecie bedzie za plytkie i beda spady moze sie z zylka przeprosze.



#48 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 23 czerwiec 2020 - 19:40

domowilem PA nowego UL jak przyjdzie to sie podziele czy daje rade czy nei



#49 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 15 grudzień 2020 - 10:13

Guzik.

 

Nie udalo mi sie zamowic PA i koniec koncow skonczylem z kijem z pracowni na blanku matagi, delfinie etc. Opis producenta kija pewnie jeszcze bardziej by zamieszal w watku (bo to kij do slow jigingu).

Kijek spokojnie ogarnia male gumki i wieksze gumki (lowie glownie szczupaki okonie nie wiem jak z prowadzeniem przynet na sandacza etc). Ladnie trzyma ryby neizaleznie od wielkosci.

 

 

Co du ugly sticka to troche krotki jest do rzucania (ma 1.5m jakby go tak przedluzyc gdzies do 1.8-1.9 to bylby mz ideal), ale poza tym mz niezla alternatywa na bb - dzieki temu, ze krotki nie musi miec tak spolegliwej akcji a dzieki temu, ze nei ma takiej akcji to moze rzucac naprawde duzymi klocami (wydaje mi sie, ze gdzies do 300gmoze i 400 nim rzucalem). Oczywiscie nie jest to kijek idealny na szczupaka pod rzadnym wzgledem. Jest tylko dobry jak sie chce rzucac wielkimi przynetami z bb - wiekszosc kijow o podobnym cw bedzie albo bardzo dluga (8ft) albo strasznie palowata - oba kiepsko dzialaja w polaczeniu z podciaganiem ryby "do reki".






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych