Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kształt głowicy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 08 luty 2019 - 18:27

Jak wiadomo różne linki mają różny kształt głowicy, w tym temacie jestem zielony więc pytam.

Czy mógł by ktoś mi krótko wytłumaczyć w jakich warunkach jaką stosuję się głowicę w linkach muchowych które pokazuję na grafice?

 

Przepraszam za słabą jakość.

 

Załączony plik  głowice.jpg   16,49 KB   17 Ilość pobrań

 

 



#2 OFFLINE   DinekOracz

DinekOracz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaMałopolskie

Napisano 09 luty 2019 - 08:01

O! Dobry temat! Też jestem ciekawy bo znawca ze mnie żaden 🤔
Mogę tylko dodać że tą głowice(przynajmniej chinczyk tak ją odznaczył) z prawej używam do strima na jezioro.

Użytkownik DinekOracz edytował ten post 09 luty 2019 - 08:03


#3 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 09 luty 2019 - 08:58

O! Dobry temat! Też jestem ciekawy bo znawca ze mnie żaden 🤔
Mogę tylko dodać że tą głowice(przynajmniej chinczyk tak ją odznaczył) z prawej używam do strima na jezioro.


I jak używa ci się tej linki?

#4 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów

Napisano 09 luty 2019 - 12:43

Można sobie troszkę tutaj poczytać

http://www.namuche.p...ode=show&id=202



#5 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 09 luty 2019 - 13:02

Pluszszcz, właśnie o to mi chodziło dzięki😉

#6 OFFLINE   DinekOracz

DinekOracz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaMałopolskie

Napisano 09 luty 2019 - 15:34

Używam jej do strimka do kija Monolith xt #7-8. Fajnie lata. Czuć pod palcami i widać że glowica jest gruba.

Jak mi się używa? Hmmm...nie bede się wypowiadał bo to mój pierwszy kij na grubego zwierza. Linka leci daleko. Pewnie w dobrych rękach poleciała by jeszcze dalej. Połowiłem trochę szczupaków 50 cm na takie strimki ok 10-12 cm.

#7 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 10 luty 2019 - 20:52

We wszystkich głowicach z twojej fotki widać krótki przedni "taper" i dość grubą głowice. Jedynie ich długości są różne. 9, 12 i 15m.
Dobre linki (głowice) do rzutów większymi, dużymi czy nielotnymi muchami.
Długość głowicy umożliwia rzuty jakie jesteś w stanie wykonać w danych warunkach. Krótka (9m)- wiatr, duża mucha, brak miejsca za plecami na odrzut.
12m - lekki wiatr, duża mucha (nadal), więcej miejsca z tylu, umiejetność utrymania pętli w powietrzu skutkująca oddaniem większej ilości linki w ostatnim wyrzucie. Ja takimi linkami dużymi muchami rzucam z płynącej wody regularnie 22-25m, bez koszyka.
15m- słaby lub brak wiatru, zdecydowanie mniejsze muchy, rzuty ze środka rzeki lub dużo miejsca z tylu na odrzut. Idealna na wody stojące przy połowie z łódki.
Teraz kije.
Przykład z ostatnich dni: kij #8, linka WF8F, Rio Gold (gł. 15m) średni streamer ok 6/7cm. Rzuty na max 12m, zdecydowanie kij się nie ładuje. Zmiana na linke WF9F z głowica 9m i duża szczupakowa mucha lata spokojnie na 22m
Wniosek linka Rio Gold na odcinku 9-11m jest za lekka aby naładować 3m szybki kij a tak długim kijem nie jestem w stanie utrzymać (rozwinąć) dalej głowicy która i tak okazałaby się za lekka. Sznur z krótką, grubą przeciążona głowica spokojnie w tak wietrznym dniu jak dzisiaj utrzymuje i jest w stanie ponieść duża (min 15cm) muchę na duża odległość.
  • Wobi lubi to

#8 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 11 luty 2019 - 16:10

Czyli posiadając kij #9 9' łowiąc:

-szczupaki z pontonu gdzie używa się dużych much, zastosować krótką głowicę jak na rysunku 2

-bolenia z środka rzeki,brodząc. Gdzie trzeba oddać dalszy rzut i jest miejsce na odrzut do tyłu dłuższą głowicę podobną jak na rysunku 3(niżej)

 

Dobrze rozumuje?


Użytkownik #Nord edytował ten post 11 luty 2019 - 16:11


#9 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 11 luty 2019 - 19:07

Co do szczupaka tak. O ile muchy są duże i potrzebujesz max zasięgu. Trzymaj się taką linką w klasie kija.
Przy mniejszych (również "boleniowych") możesz zastosować głowice ok 12m. Jeżeli kij masz szybki i mocny to możesz spróbować WF10 przy dłuższej głowicy i mniejszych muchach. W razie gdyby nie dawał rady rzucasz nie wysnuwając całej głowicy poza przelotkę szczytową.

#10 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 11 luty 2019 - 21:16

Przedni traper krótki a długi tylni.
Sznur wf9 12m lub wf10 o 15metrowej głowicy tak?


Użytkownik #Nord edytował ten post 11 luty 2019 - 22:15


#11 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 11 luty 2019 - 21:41

Cos Irku nie tak jest... 12m linki #8 nie ładuje kija #8 ?? Wniosek jaki się nasuwa, to taki że ten kij jest nie bardzo 8... albo linka nie taka ;)


  • ezehiel lubi to

#12 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4352 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 11 luty 2019 - 23:22

"Przedni traper krótki a długi tylni.
Sznur wf9 12m lub wf10 o 15metrowej głowicy tak?"


Przy szczupakach i muchach na nie, zobacz na profil Rio Outbound Short. Wszystko krótkie. Głowica długa na 9m, nie na 12m. Przy 12m tylny taper jak będzie dłuższy to linka może być WF10F bo sam będziesz dozował jej ilość w powietrzu i na tym co kij udźwignie. Pisałem kiedyś że patykiem którym lowie głowacice na strima lepiej rzuca mi się sznurem Rio Pike/Musky niż Outbound. Zreszta nie tylko mi. Profile głowic sprawdź sobie w necie.

15m głowice to temat bardzo trudny i do małych much. Utrzymać 15m w powietrzu bez tzw. chlapania nie jest prosto i świadczy to o bardzo dużych umiejętnościach muszkarza. Tu trzeba trafić idealnie z mocą i mozliwosciami kija bo naprawdę działają na niego duże przeciążenia. Duże muchy odpadają a i wiatr lepiej gdy nie go nie ma.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych