Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Woblery Janusza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 20 luty 2019 - 14:31

Witam.

Wędkuję od zeszłego roku. Po kilku wyjściach nad Odrę i dziennych stratach 3-4 woblerów, doszedłem do wniosku, że nie tędy droga i zacząłem strugać swoje.

 

Po szybkim kursie internetowym wyszło mi m. in. coś takiego.

 

Nie wiem czy fajne czy nie, malowanie mi się trochę nie podoba ale jakieś ryby łowią. Biorąc pod uwagę moje mizerne doświadczenie, chyba jest ok.

 

Wszystkie uwagi  i porady mile widziane.

 

Pozdrawiam

 

Załączone pliki



#2 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 20 luty 2019 - 14:44

Jak na rok wędkowania i kilka woblerów, to jest dobrze.

 

Rób dalej, to najwieksza frajda łowić na swoje, a wynik to nie tylko sprzęt, lecz bardzo dużo innych czynników. Im częściej jesteś nad wodą to i wyniki coraz lepsze:)

Powodzenia


Użytkownik eRKa edytował ten post 20 luty 2019 - 14:45


#3 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 20 luty 2019 - 17:04

Mam dwie rady.

1. Rób notatki. Zapisuj udane eksperymenty, jak i porażki. Po pewnym czasie te notatki to jest skarb.

2. Postaraj się zrobić jeden model (kształt) i eksperymentuj z obciążeniem oraz ze sterami. I rób notatki. Ale o tym już pisałem ;)

 

Witaj :)


  • rybson i wilczybilet lubią to

#4 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 20 luty 2019 - 17:13

Dzięki za dobre słowo.

 

Na początku robiłem od ręki. Każdy inny, bez szablonu ale przeważająca większość, prawie wszystkie, ładnie pływają. Zrobiłem do tej pory pewnie z 70szt. Są z mocniejszą akcją i z drobniejszą. Są też takie, które akcji prawie nie mają ale za to przy prowadzeniu ze zmiennym tempem, płyną raz w jedną raz w drugą stronę w sposób nieregularny. W zeszłym roku nawet pomalowałem kilka tak, że mi się podobało. Ale kiedy zacząłem oglądać wątki z woblerami malowanymi ręcznie, to normalnie wymiękłem. Też chcę tak malować. Te niżej chyba zostawię ale reszta pójdzie do przeróbki.

Załączone pliki


  • SID lubi to

#5 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 20 luty 2019 - 17:22

Jak na rok wędkowania i kilka woblerów, to jest dobrze.

 

Rób dalej, to najwieksza frajda łowić na swoje, a wynik to nie tylko sprzęt, lecz bardzo dużo innych czynników. Im częściej jesteś nad wodą to i wyniki coraz lepsze:)

Powodzenia

Właśnie jeden taki, który uważałem za nieudany, bo był brzydki i niekształtny, złapał mi pierwszego w życiu szczupaka, 1 maja, 77cm, klenia prawie 50cm i oknie po 38cm chociaż podobno na tym odcinku nie ma większych niż 27cm. I całą masę innych ryb.

I to na razie jest mój podstawowy wzór, tylko muszę popracować nad malowaniem.

 

Na razie zrobiłem pierwszego testa i obdarłem z lakieru taki jak ten niżej i przemalowałem na coś takiego. Muszę to jeszcze dopracować.

Załączone pliki


  • SID lubi to

#6 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 20 luty 2019 - 18:07

"Ale kiedy zacząłem oglądać wątki z woblerami malowanymi ręcznie, to normalnie wymiękłem."

 

Masz dwie drogi - łowić ryby na brzydkie woblery, lub robić "cukiereczki" ,a łowienie zejdzie na plan drugi...

 

Tylko produkcja na sprzedaż to dziś bardzo ale to bardzo ciężki temat...

 

A jak sam napisałeś - na brzydala połowiłeś.

 

Przypomina mi się taki artukuł M. Szymańskiego który - jak to mówią z niejednego pieca chleb jadł. I jego słowa były nastepujące(nie cytuję dosłownie): w pudełku zostały dwa kolory - ciemny grzbiet i jasne(srebrne) boki i zielony tygrysek.

A wszystko inne to kolory marketingowe...


  • SID i wilczybilet lubią to

#7 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 20 luty 2019 - 18:46

"Ale kiedy zacząłem oglądać wątki z woblerami malowanymi ręcznie, to normalnie wymiękłem."

 

Masz dwie drogi - łowić ryby na brzydkie woblery, lub robić "cukiereczki" ,a łowienie zejdzie na plan drugi...

 

Tylko produkcja na sprzedaż to dziś bardzo ale to bardzo ciężki temat...

 

A jak sam napisałeś - na brzydala połowiłeś.

 

Przypomina mi się taki artukuł M. Szymańskiego który - jak to mówią z niejednego pieca chleb jadł. I jego słowa były nastepujące(nie cytuję dosłownie): w pudełku zostały dwa kolory - ciemny grzbiet i jasne(srebrne) boki i zielony tygrysek.

A wszystko inne to kolory marketingowe...

Ja się na łowieniu w ogóle nie znam ale mam takie podejrzenie, że największym woblerowym killerem jest ten wobler na którego się łowi. Np. mam jednego niezawodnego, ryby biorą jak głupie, ciągle łowię na niego bo jest najlepszy. I tak do czasu aż go tracę. Zakładam kolejnego i okazuje się, że na następny też da się fajnie łowić. Jak ryby biorą, to dają się łowić na cokolwiek a jak nie to nie. Przez cały zeszły rok od kwietnia do końca roku miałem 2 dni w które nic nie złapałem a byłem na rybach kilka razy w tygodniu. Fakt, że po kilkanaście godzin dziennie.

Nie mam dużej wydajności mogę zrobić jednego woblera dziennie i to w okresie zimowym, kiedy nie łowię. Ale za to chcę żeby wyglądał tak, żebym miał ochotę zabierać go pod poduszkę do łóżka.


  • eRKa i fonix lubią to

#8 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 21 luty 2019 - 11:54

Teraz taki mi wyszedł.

Załączone pliki

  • Załączony plik  wob116.jpg   67,39 KB   10 Ilość pobrań

Użytkownik Tapirro edytował ten post 21 luty 2019 - 12:07

  • SID lubi to

#9 ONLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3935 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 21 luty 2019 - 12:23

shad rap jak ta lala...

Strugaj,strugaj...a każdy kolejny będzie jeszcze ładniejszy, chociaż moim zdaniem praca ma największe znaczenie.

Ze słowami P. Szymańskiego też do końca zgodzić się nie mogę,a odniosę się do gum i okoni,które czasami olewają dany kolor,ale odrobina brokatu,lub inny odcień robi różnicę i chętnie wtedy zagryzają!


  • seba666 i SID lubią to

#10 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 21 luty 2019 - 12:49

shad rap jak ta lala...

No fakt,  ale nawet jak z zamkniętymi oczami coś nabazgram, to pewnie wyjdzie, że już wcześniej ktoś zrobił to samo.



#11 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 21 luty 2019 - 12:53

A praca, jak mi się wydaje, przy tak ustawionym sterze powinna chyba być drobna ale może z myszkowaniem. Zakładam lusterkowanie, bo w przekroju poprzecznym, rozszerza się do dołu. Chyba tak to działa - nie wiem za bardzo.

 

Zrobiłem szybki test. Z lusterkowaniem chyba nie za bardzo. Nie wiem jak wrzucić film. Jest tu:

 

O, film sam wszedł.


Użytkownik Tapirro edytował ten post 21 luty 2019 - 13:26


#12 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 22 luty 2019 - 11:39

Czy takie coś jak te poniżej, będą działały jako smużaki? To miały być normalne, podwodne woblery ale w testach wannowych wyszło, że przy takim układzie jaki mają teraz, są bardzo agresywne i pływają po powierzchni, mocno machając ogonem. 4,5cm 5 i 6g. Tylko nie wiem czy w rzece się to potwierdzi i sprawdzi. Ktoś ma takie doświadczenie?

Załączone pliki



#13 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 22 luty 2019 - 11:49

Zmniejsz ster i oczko ile sie da podegnij w dół(w kierunku steru.

 

A jeśli ma być smużak - zmniejsz ster o 2/3 i zegnij go prostopadle do osi wzdłużnej woblera.

 

Taki jak jest - będzie mocno niestabilny w nurcie - zobacz w wannie przy szybkim pociągnieciu...



#14 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 22 luty 2019 - 12:06

Zmniejsz ster i oczko ile sie da podegnij w dół(w kierunku steru.

 

A jeśli ma być smużak - zmniejsz ster o 2/3 i zegnij go prostopadle do osi wzdłużnej woblera.

 

Taki jak jest - będzie mocno niestabilny w nurcie - zobacz w wannie przy szybkim pociągnieciu...

Zrobiłem wcześniej kilka małych smużaków z pionowym sterem jak te poniżej ale słabo było u nich ze stabilnością. Zaraz będę robił testy w wodzie z większą prędkością.

Załączone pliki



#15 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 22 luty 2019 - 12:49

Niżej oczko !!!!

 

Podegnij w dół oczko ile się da i zobaczysz, że stabilność wzrośnie....

 

im niżej i bliżej steru tym lepiej.



#16 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 22 luty 2019 - 12:51

Stawiają duży opór. Przy prowadzeniu z wyczuciem machają po powierzchni ogonem, przy mocniejszym pociągnięciu idą pod wodę z drobną pracą . Nie wiem czy przy takim ustawieniu ryby nie będą łapały za ster.

 


Użytkownik Tapirro edytował ten post 22 luty 2019 - 12:54


#17 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 22 luty 2019 - 12:57

Niżej oczko !!!!

 

Podegnij w dół oczko ile się da i zobaczysz, że stabilność wzrośnie....

 

im niżej i bliżej steru tym lepiej.

To już przy następnych te idą do archiwum i na choinkę.



#18 OFFLINE   Gad1979

Gad1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 221 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 22 luty 2019 - 21:10

eRKa Twoje rady są bardzo cenne i fajnie że kolegę prowadzisz jak dziecko za rękę. Nie obrażaj się Tapirro jednak kiedyś też próbowałem swoich sił i gdybym miał takiego pomocnika pewnie dziś bym łowił na swoje wobki z bananem na twarzy a tak chyba tydzień temu wywaliłem w trakcie porządkuw swoje korpusy. Ech szkoda.

#19 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 22 luty 2019 - 22:55

eRKa Twoje rady są bardzo cenne i fajnie że kolegę prowadzisz jak dziecko za rękę. Nie obrażaj się Tapirro jednak kiedyś też próbowałem swoich sił i gdybym miał takiego pomocnika pewnie dziś bym łowił na swoje wobki z bananem na twarzy a tak chyba tydzień temu wywaliłem w trakcie porządkuw swoje korpusy. Ech szkoda.


Nie obrażam się, wszystkie rady są dla mnie bardzo cenne. Następne zrobię ze sterem bliżej oczka. Gięcie oczka w tych pewnie skończyłoby się zniszczeniem woblera więc lepiej niech zostaną bombkami.

#20 OFFLINE   Tapirro

Tapirro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjaokolice Wrocławia
  • Imię:Janusz

Napisano 27 luty 2019 - 08:54

Takie coś zrobiłem - 8-9g 6cm. To jest prototyp i czy coś z tego będzie, okaże się w maju.

Załączone pliki

  • Załączony plik  wob117.jpg   26,67 KB   11 Ilość pobrań

Użytkownik Tapirro edytował ten post 27 luty 2019 - 08:57

  • woblery z Bielska, Santiago, calvuss i 1 inna osoba lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych