Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

mikro obrotówki 0,0.......


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 04 marzec 2019 - 09:38

Mam te agrafki i są duże w porównaniu ze spinwalem nr 23.

Do obrotóweczek 000 jeszcze jako tako ujdą poniżej muszę szukać jakiś innych rozwiązań.

 

 

 

Jantex, rozmiar 24 robione są też z krętlikiem. Jak potrzebujesz samego krętlika to można pozbyć się agrafki i wykorzystać sam krętlik. To są naprawdę bardzo dobre agrafki. 



#22 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 05 marzec 2019 - 16:47

Można jeszcze spróbować tak...waga 0,9 grama

Załączone pliki


  • coma lubi to

#23 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 05 marzec 2019 - 18:27

A próbowaliście robić asymetryczne obciążenie , tak jak w gliwach i manyfikach?
Najmniejsze rozmiary manyfik szału nie robią pracą, wiec jestem ciekaw, czy taki patent w ogóle ma szanse pracować z najmniejszymi paletkami.

Temat rozwojowy bo prawidłowo pracującą „0” trudno trafić, nie mówiąc o mniejszych. Mepss 00 musiałem przerabiać bo nie kręciły. Rublexy, które moim zdaniem są najlepszymi obrotówkami jakie można u nas dostać, nie ma rozmiarów ponizej 1 (ich 0 ma paletkę taką jak 1 i mniejszy korpus).
Jak dotąd najlepszą „kiblówką” (00) jaką znam jest bardzo stara rodzima obrotówka, chyba bardzo wczesne HRT.

#24 OFFLINE   Eluska

Eluska

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 731 postów
  • Imię:Ela

Napisano 06 marzec 2019 - 02:09

Jestem na finalnym etapie testów i poprawek  obrotóweczek 0,00,000, 0000, 00000 , oraz.... 000000 

Dziś wiało tak że nad wodą nie dało rady długo potestować. Jutro kolejny dzień testów za 2-3 dni pokażę wszystkie

 

Mam kilka mepssowskich 00 ale tej z muszką ze zdjęcia nie mam . Widziałam taką u znajomego ale nie miałam okazji jej pomoczyć w wodzie.

0.9 g - malutko. Ale im mniej tym lepiej te mikrusy pracują. Najtrudniej jest zrobić pracującą mocno przeciążoną. Taka blaszka musi być szybciej ściągana a to niestety nie wpływa pozytywnie na atrakcyjność dla wielu gatunków rybek spokojnego żeru . Wiadomo taka krasnopiórka to nie jest jakiś drapieżnik o ekspresowym ataku.

Staram się wypośrodkować wagę przynęty i nie popadać w skrajności.  np. dla 00 waga 1.5 g w zupełności jest spoko.


  • sslonio, cristovo i mikryb lubią to

#25 OFFLINE   pano112

pano112

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Biała Podlaska

Napisano 06 marzec 2019 - 07:19

A próbowaliście robić asymetryczne obciążenie , tak jak w gliwach i manyfikach?
Najmniejsze rozmiary manyfik szału nie robią pracą, wiec jestem ciekaw, czy taki patent w ogóle ma szanse pracować z najmniejszymi paletkami.

Temat rozwojowy bo prawidłowo pracującą „0” trudno trafić, nie mówiąc o mniejszych. Mepss 00 musiałem przerabiać bo nie kręciły. Rublexy, które moim zdaniem są najlepszymi obrotówkami jakie można u nas dostać, nie ma rozmiarów ponizej 1 (ich 0 ma paletkę taką jak 1 i mniejszy korpus).
Jak dotąd najlepszą „kiblówką” (00) jaką znam jest bardzo stara rodzima obrotówka, chyba bardzo wczesne HRT.

 

Ja próbuje robić i po pierwszych testach jestem zadowolony. Jeszcze muszę doszlifować 1. Następnie idą Aglia 0 na warsztat oraz Colorado o długości paletki 11mm. Korzystam z gotowych paletek z racji ograniczonych możliwości technicznych, a skupiam się nad różnymi rozwiązaniami korpusu oraz łożyska.


  • azhek lubi to

#26 OFFLINE   sslonio

sslonio

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 732 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomek

Napisano 06 marzec 2019 - 08:15

Ta 0,9 grama to najlżejsza obrotówka Meppsa Aglia Streamepps połączona ze sztuczną muszką - jak dla mnie pracuję o wiele lepiej niż te z rozmiaru 00. Jest też bardzo skuteczna, przynajmniej na mojej rzecze na pstrągi. 

 

Jestem bardzo ciekawy jak będzie wyglądał rozmiar 00000 w Twoim wykonaniu  ;) czekamy na foty  :)


  • homax lubi to

#27 OFFLINE   Eluska

Eluska

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 731 postów
  • Imię:Ela

Napisano 07 marzec 2019 - 15:02

5x0 to jest granica rozsądku. 6x0 to moje rybki akwariowe atakują podczas testów. Jutro wreszcie zamieszczę foty i pierwsze zamówione pojadą w świat do swoich nowych właścicieli.


  • Alexspin lubi to

#28 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 08 marzec 2019 - 07:43

Drżę z niecierpliwości i podniecenia. ;)  Być może będę jednym z pierwszych Twoich klientów. :)

Może wreszcie pstrążki z mojej rzeczki zaczną się interesować tym co im serwuję.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 08 marzec 2019 - 07:45


#29 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 09 marzec 2019 - 00:45

Też czekam na mikrusy ale pod wzdręgi.
Pstrąg nawet nieduży zeżre i blachę #3, a jak ma fanaberie na cos mniejszego niż 1 to sięgam po mokrą muchę.
Za to krasnopiórki łowie często w warunkach, gdzie machanie sznurem nie ma prawa bytu i tu maleńka obrotówka może być przebojem.

#30 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 12 marzec 2019 - 13:10

Drżę z niecierpliwości i podniecenia. ;)  Być może będę jednym z pierwszych Twoich klientów. :)

Może wreszcie pstrążki z mojej rzeczki zaczną się interesować tym co im serwuję.

 Drżyjcie cierniczki, słonecznice, różanki i cała reszta drobiazgu. Wieki temu Kopernik stwierdził, że gorszy pieniądz wypiera lepszy. Kiedyś chyba rozwielitka stanie się cenionym trofeum. Łowienie pstrążków na obrotówki mniejsze niż np. Aglia 0? To ma jakiś ukryty sens, którego może nie ogarniam? Jasne, że nie da się uniknąć brań małych pstrągów na obrotówkę 2 lub 3, ale na taką z kotwiczką 16 lub mniej (czy haczykiem 14) będzie ich wielokrotnie więcej. Oczywiście nie tylko pstrągów to dotyczy. Jeśli zrobienie małej i pracującej doskonale obrotówki (a z tym nie ma dzisiaj najmniejszego problemu) nie ma być wyłącznie sztuką dla sztuki i sądzę, że Ela  problem doboru elementów i ich proporcji (nie tylko wagowych) ma już rozkminiony, to łowienie czymś takim nie ma żadnego uzasadnienia.


  • Sayonara lubi to

#31 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 12 marzec 2019 - 14:52

Praktyczny sens wg mnie, może mieć trzy- i cztero- zerówka.

Jeśli pójdziemy dalej, to przy zachowaniu proporcji wszystkich elementów składowych obrotówki, jej masa zejdzie poniżej 0,5g.

Wówczas realny zasięg rzutu zmniejszy się poniżej 8-9m.

Nano jigiem przy takim zasięgu da się jeszcze dobrze połowić. Mikro obrotówka musiałaby startować jak rublexowska Celta nr 1, trzeba tylko i aż wykonać ją z rublexowską precyzją.

 

Powodzenia!

Pozdrawiam



#32 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 12 marzec 2019 - 18:26

Mnie te 10 m wystarczy na wzdręgi. A jestem niemal pewny ze jeszcze jeden gatunek bedzie chętnie łykał 000 i nie mam na myśli pstrąga.

Janusz, a czym różni sie dla ryby łowienie UL od muchy? Muszkarz tez kłuje masę drobnicy.

Wstępnie rezerwuje 10 szt mikrusów.
  • Eluska i pomidor babinicz lubią to

#33 OFFLINE   Eluska

Eluska

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 731 postów
  • Imię:Ela

Napisano 12 marzec 2019 - 22:10

Na razie pokażę wam jedno ze strzemiączek jakie sobie zrobiłam, dla porównania najmniejsze z najmniejszych strzemiączek jakich używają producenci tacy jak mepps czy rublex do swoich obrotówek 00

 

z70gkzJ.jpg

 

Testy i poprawki w obrotówkach 000... dalej trwają  :)

 



#34 OFFLINE   Eluska

Eluska

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 731 postów
  • Imię:Ela

Napisano 12 marzec 2019 - 22:29

 Drżyjcie cierniczki, słonecznice, różanki i cała reszta drobiazgu. Wieki temu Kopernik stwierdził, że gorszy pieniądz wypiera lepszy. Kiedyś chyba rozwielitka stanie się cenionym trofeum. Łowienie pstrążków na obrotówki mniejsze niż np. Aglia 0? To ma jakiś ukryty sens, którego może nie ogarniam? Jasne, że nie da się uniknąć brań małych pstrągów na obrotówkę 2 lub 3, ale na taką z kotwiczką 16 lub mniej (czy haczykiem 14) będzie ich wielokrotnie więcej. Oczywiście nie tylko pstrągów to dotyczy. Jeśli zrobienie małej i pracującej doskonale obrotówki (a z tym nie ma dzisiaj najmniejszego problemu) nie ma być wyłącznie sztuką dla sztuki i sądzę, że Ela  problem doboru elementów i ich proporcji (nie tylko wagowych) ma już rozkminiony, to łowienie czymś takim nie ma żadnego uzasadnienia.

Są rzeki na których możesz kusić pstrągi woblerami, wahadełkami, obrotówkami w różnych "normalnych" rozmiarach typu 2,3 , nawet 4 i więcej i.... nic zero efektów.

A wręcz może to przynieść dziwne rezultaty bo te duże przynęty będą odprowadzane lub atakowane przez właśnie drobnice pstrągową.

Ci co łowią na nimfy doskonale wiedzą co może dać dosłownie goły haczyk nr 18 z główką wolframową , najchętniej to by nic na tym haczyku nie wiązali . Taka mucha "nic" okazuje się że kusi wielkie kabany w obu dunajcach. Ludzie łowią 70 cm klocki na muszki wiązane na 16-18 hakach które ledwo co widać nie bez powodu

. Nie wszędzie uda ci się poprowadzić większą muchę. Tuż za kamieniem w wartkim nurcie każda większa muszka zostanie porwana przez nurt w mgnieniu oka i zignorowana przez takiego odpoczywającego sobie za tym kamykiem pstrąga. Nawet glajchy nie wzbudzają zainteresowania jeżeli za szybko przepłyną lub za płytko. Duży pstrągal za to lubi sobie podpłynąć max 10-20 cm w bok czy do góry i ledwo co chapsnąć coś co wie że mu nie ucieknie jak zwinna rybka wielkości 5-7 cm . Po co ma ryzykować że ktoś go zobaczy gdy będzie ją ganiał? po co ma w ogóle się ruszać za takim niepewnym kąskiem który trzeba będzie ganiać i jest bardzo duże prawdopodobieństwo że kąsek ucieknie. 

 

Co innego na  rzekach "pomorskich" czy inaczej pisząc nizinnych.

tam faktycznie pstrąg do takiego mikrusa obrotówki czy muszki może w ogóle nie wystartować. Wolny nurt, "spokojna okolica" gdzie nie ma kormoranów i jest bezpiecznie bo nad głową zwisa jakaś gałąź drzewa , czy podwodne korzenie gdzie można się szybko schować, na pewno pozytywnie nastrajają pstrąga kabana do tego by sobie pofolgować i poganiać za rybkami nawet i 10-20 m

 

Podsumowując są miejsca gdzie obrotóweczka 000.. czy mikro jigi się bardzo sprawdzają i wcale nie kuszą drobnicy

to tak z moich obserwacji


Użytkownik Eluska edytował ten post 12 marzec 2019 - 22:30


#35 OFFLINE   Tom Rob

Tom Rob

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 532 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Robert

Napisano 12 marzec 2019 - 22:40

Jak patrzę na rozmiar tego strzemiączka............jesteś dziewczyno WIELKA!!!!!!

#36 OFFLINE   mikryb

mikryb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mikołaj

Napisano 12 marzec 2019 - 23:36

Jak patrzę na rozmiar tego strzemiączka............jesteś dziewczyno WIELKA!!!!!!

No co Ty?
Całkiem filigranowa kobieta jest z Eli. ;-)
  • Alexspin lubi to

#37 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 13 marzec 2019 - 00:18

Mnie te 10 m wystarczy na wzdręgi. A jestem niemal pewny ze jeszcze jeden gatunek bedzie chętnie łykał 000 i nie mam na myśli pstrąga.

Janusz, a czym różni sie dla ryby łowienie UL od muchy? Muszkarz tez kłuje masę drobnicy.

Wstępnie rezerwuje 10 szt mikrusów.

Jeśli masz na myśli lipienia, to powiem, że łowiłem je na Comety nr 3. Także na pstrągowe 5-7 cm woblery. To się da robić, choć bezsprzecznie małe przynęty spinningowe są w ich przypadku dużo lepsze. Korpus małego twistera prowadzony z prądem niczym nimfa załatwia sprawę. Czym się różni łowienie na muchę od UL spina? Tym, że małą muszkę  mogę podać bez większego wysiłku na kilkanaście metrów (bo linka mi to umożliwia) i na przyponie, który pozwoli mi wyjąć półmetrową rybę w miarę szybko. Nie rozmawiamy o przynętach spinningowych wielkości Meppsa 0, nawet 00. Takie sam sporadycznie używałem. Mówimy o znacznie mniejszych, które muszą być podane na bardzo cienkiej żyłce lub plecionce, o znikomych wytrzymałościach. Tak że życzę szczęścia przy spotkaniu ze wzdręgą 40 cm, która raczej z natury unika przebywania na otwartej wodzie. Elu - w płytkiej wodzie za kamieniem w dziewięciu przypadkach na dziesięć będzie stać krótki pstrąg. A Sławek złowi takim maleństwem dziewięć drobnych wzdrążek zanim uda się mu złowić jedną godną uwagi. Małe są i szybsze, i mniej ostrożne Zawsze uważałem, że większa przynęta działa selektywnie. Oczywiście mogę się mylić. Elu - nie ma takich rzek, gdzie pstrągi nie biorą na przynęty w normalnych, pstrągowych rozmiarach. Musisz mi uwierzyć na słowo. Nie dziś, to jutro. Chyba, że zakładamy, że musimy złowić każdego i zawsze. 



#38 OFFLINE   Eluska

Eluska

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 731 postów
  • Imię:Ela

Napisano 13 marzec 2019 - 01:04

spece od metody żyłkowej powinni się wypowiedzieć na co łowi się naprawdę duże pstrągi. 

Trzeba by wywołać tych co nie bardzo chętnie mówią gdzie i jak łowią i na co.

Napiszę tylko o białym dunajcu. Te największe tęczaki i potokowce padały na naprawdę mikroskopijne muszki prowadzone tuż za progami czy skalnymi uskokami.

Jakoś nikt nie łowi pstrągów na streamery poza powiedzmy wiosną kiedy potokowce ganiają drobnice że miło popatrzeć. Dziś mucha na podhalu to nimfa bo poprostu jest skuteczniejsza. Przecież łatwiej i fajniej się łowi na streamera większa przynęta powinna bardziej kusić ryby.

Co do linek do takich mikro przynęt , wytrzymałość 0,12 żyłeczki w zupełności wystarczy do wyjęcia 50 cm pstrąga czy 40 cm krasnopiórki. Sama tak nie łowię bo nie lubię przynęt mniejszych niż 4 cm ale próbować próbowałam.

Dla mnie najmniejsza osobiście najmniejszą obrotówką jaka może mieć rację bytu przy normalnym wędkowaniu to 000 poniżej to już chyba tylko przynęty dla zawodników , tam łowią rybki na akord i mają obniżone wymiary ochronne itp. 

Nikt mnie nie namówi do udziału w zawodach, nie mój klimat. Dla mnie wędkowanie to ucieczka od tłumu na łono przyrody a nie rywalizacja.

Zmierzyć to ja się lubię ale z ... trudnościami technicznymi np. przy budowie jak najmniejszych obrotówek

 

A zrobić dobrą obrotówke 000 czy 0000 to jest olbrzymi problem.

nr 0 to można na oślep zrobić młotkiem pożyczonym od kowala i też wyjdzie. 

nr 00 tu się zaczynają schody

poniżej 00 .. bez strzemiączek własnej roboty nie ma co nawet zabierać się za ten temat


Użytkownik Eluska edytował ten post 13 marzec 2019 - 01:09

  • Tom Rob i Alexspin lubią to

#39 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 13 marzec 2019 - 07:01

Na razie pokażę wam jedno ze strzemiączek jakie sobie zrobiłam, dla porównania najmniejsze z najmniejszych strzemiączek jakich używają producenci tacy jak mepps czy rublex do swoich obrotówek 00

 

z70gkzJ.jpg

 

Testy i poprawki w obrotówkach 000... dalej trwają  :)

Jestem pod wrażeniem tego strzemiączka. Kierunek poszukiwań jest prawidłowy.

Czekam na te mikro-obrotówki jako zdeklarowany miłośnik nano-przynęt.

Tylko dla porządku dodam, że przedstawione strzemiączko "fabryczne", to strzemiączko meppsowskich obrotówek nr 00.

Rublex nigdy nie produkował i nadal nie produkuje błystek w rozmiarze 0 i 00 jeśli chodzi o rozmiar listka. Rublexowska zerówka, to jedynka z drucianą spiralką zamiast dociążającego  korpusu, na listku jest nabity nr 1.

 

Pozdrawiam



#40 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 13 marzec 2019 - 08:06

Rublexowską zerówkę z prawdziwego zdążenia to bym powitał bardzo radośnie. Choć zdarzało mi sie łowić wzdręgi na celte 1.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych