Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Savoire vivre


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
198 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 23 marzec 2019 - 15:03

Oferujesz albo handlujesz usługami - i zawsze jest ryzyko, że towar nie pójdzie. A ja mam prawo ocenić.. oraz nie kupić, Michał/Mike.. :)

Free style jest do oporu, ale z rozbiegu byłoby naprawdę nie od parady..



#142 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 23 marzec 2019 - 21:17

Ok, zgoda.

#143 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 27 marzec 2019 - 10:29

To był “styl”... 
 
Z muchą im prościej tym przyjemniej. Mokra + skoczek jak na ilustracjach “Wędkarstwo” Wyganowskiego i można przenieść się do czasów minionych. Tak zaczynałem i tak chyba będę kończył. Jeśli tylko jest okazja sięgam po March Brown na starych kutych Mustadach, zarzut w poprzek nurtu i oczekiwanie na pociągnięcie. Wspominam dawną Skawę, Sołę, pierwsze pstrągi, grube klenie. Brzegi rzek były czyste, nikt nie wiedział co to PET. Klejonka Kubackiego z czeskim winylem + metalowe pudełko po cygaretkach pełne much. To był “styl”... kto by się przejmował rzucaniem, samo leciało. Całość dopełniała kamizelka z wojskowego brezentu szyta na miarę. Jedyne co pozostało to wspomnienia i książka Taty, mam ją zawsze obok siebie...
 
 
Załączony plik  04.jpg   63,72 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  03.jpg   75,75 KB   2 Ilość pobrań Załączony plik  05.jpg   56,29 KB   2 Ilość pobrań Załączony plik  06.jpg   65,54 KB   4 Ilość pobrań Załączony plik  07.jpg   53,03 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  08.jpg   73,24 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  09.jpg   51,09 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  10.jpg   57,69 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  11.jpg   39,91 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  02.jpg   31,48 KB   3 Ilość pobrań

Użytkownik Andrzej Stanek edytował ten post 27 marzec 2019 - 10:31

  • kleniarz, Sławek Oppeln Bronikowski, mart123 i 17 innych osób lubią to

#144 OFFLINE   ISAR

ISAR

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaDaleki Zachód
  • Imię:Norbert
  • Nazwisko:lekarskie

Napisano 27 marzec 2019 - 10:41

Ciekawe wedzisko na trzecim zdjeciu, takiego jeszcze na zywo nigy nie widzialem.

Takze posiadam jeszcze duza kolekcje starych much na mustadach z kojekci Bavaria Fly. Nie uzywam bo naprawde szkoda.


Użytkownik jacus edytował ten post 27 marzec 2019 - 10:44


#145 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 27 marzec 2019 - 12:13

Ciekawe wedzisko na trzecim zdjeciu, takiego jeszcze na zywo nigy nie widzialem.

 

Bardzo interesujące i ..... wyjątkowo "niestylowe" :) .



#146 OFFLINE   ISAR

ISAR

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaDaleki Zachód
  • Imię:Norbert
  • Nazwisko:lekarskie

Napisano 27 marzec 2019 - 13:01

 wyjątkowo "niestylowe" :) .

Zgadzam sie, wyjatkowo amerykanskie :wacko: ale...ciekawe jest.


Użytkownik jacus edytował ten post 27 marzec 2019 - 13:02


#147 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 27 marzec 2019 - 13:17

i patrząc na rysunek, to raczej do łowienia pod lodem, a te "muszki" to zapewne jakies pierzaste przywieszki albo jigi.



#148 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 27 marzec 2019 - 13:49

Po dekadach oddalenia od świata - pauperyzacja trzyma mocno.. :) Przynależność do świata flyfishingu nikogo nie nobilituje.. bo cóż w nim jest takiego wspaniałego, ani nie wyróżnia - a jeśli wyróżnia to na minus, nie podkreśla doskonałości wiekami wykształconych zasad ani formy - raczej skręca w przyziemność. Niby jest.. ale go nie widać - bo czym tu niby się szczycić..

Nic takiego, dla każdego - no nie ?  :)  :)    


  • kleniarz lubi to

#149 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 marzec 2019 - 13:54

i patrząc na rysunek, to raczej do łowienia pod lodem (…)

Raczej nie, opis mówi, że to wędzisko "do połowu pstrągów na bardzo lekką błystkę lub muszkę".

 

Ps

Po powiększeniu obrazów można przeczytać opisy, więc nie ma co snuć domysłów.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 27 marzec 2019 - 13:59

  • eRKa lubi to

#150 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 27 marzec 2019 - 14:25

Opis przeczytałem, jak również widzę co przedstawia rysunek.
Autor nie mógł się pomylić?? Tym bardziej że takie zintegrowane Combo do dzisiaj funkcjonują pod różnymi postaciami. Sam posiadam pewnie z 30-letnie lub starsze st croix.

#151 OFFLINE   Krzysiek P

Krzysiek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 459 postów
  • LokalizacjaŁódź/Sieradz
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 27 marzec 2019 - 16:05

Rysunek fore uchwytu i tej korby z boku  sugeruje nawet jakiś ..casting muchowy ?

A kto zwrócił na dedykację, pióro, kaligrafię i uroczy wierszyk ? Brakuje mi czasem takich upominków z dzieciństwa ...z duszą.
Gdy nie liczyła się moda czy wartość a z trudem zdobyty, wystany czy częściej załatwiony "spod lady" np. egzemplarz książki..


  • Janusz Wałaszewski, Paweł Bugajski, Andrzej Stanek i 3 innych osób lubią to

#152 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 28 marzec 2019 - 07:18

Generalnie, zarówno poziom i jakość krajowego fly fishingu ciągle dołuje.. może nawet pikuje.. :) 

Pomijając zakładki i sieciowe zajawki - summa sumarum najwięcej jak dotąd dla blasku i chwały ff zrobił gen. E.Grabowski - wieloletni prezes PZW, lansując tzw sport muchowy, czyli skrajnie uproszczoną wersję fly fishingu - w którym żadna miara ani nawet miarka nie były potrzebne, no i lajtowe rozumienie jego zasad. I ta właśnie ludowa wersja po dziś dzień kształtuje jego oblicze, oraz wyczerpuje niewielkie skądinąd oczekiwania wielbicieli, zastępując im również wszelką fantazję i kreatywność. Nawet istniejące kluby muchowe są tylko wyścigowe..  :)



#153 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 28 marzec 2019 - 16:37

Mam atlas Rudnickiego z czasów, kiedy tłumy chodziły na kiermasze książek. To musiało być koło połowy 60-tych i musiałem go mieć. Po "Z życia zwierząt" Jana Żabińskiego, też od rodziców i też kupionych na kiermaszu, jedna z pierwszych poważnych książek, które po mnie czytały moje dzieci, a kiedyś mam nadzieję mój wnuk. Muszę sprawdzić, który to był rok. Obok rodzice nabyli tomik poezji . Umieściła w nim dedykację, podpis i datę. Ojciec, wielki miłośnik Marszałka, nigdy by sobie takiej okazji nie darował. Pewnie jeszcze parę podobnych by się znalazło. Muszę poszperać. Pochwalę się, że kiedyś wyrwałem od Wojciecha Węglarskiego drugie wydanie jego "Podręcznika-sztuczne muszki", którego akurat nie miałem. Wcześniej  korzystałem z pierwszego z pierwszego wydania. Ostatni egzemplarz jaki miał, jego prywatny i z  jego exlibrisem. Breloczek z gnomikiem DAM FZ dostałem od Karola Leonowicza (niedawno minęła dwudziesta rocznica jego śmierci) i z kluczami do mieszkania noszę do dziś. Trzecie mieszkanie, breloczek ten sam. Mam jeszcze Karola małą Karlinkę, które tworzył w piwnicy w swoim domu w Szczecinku. Nigdy nie widziała wody. W zeszłym roku udało mi się kupić dwa woblerki Wiktora Błażejczyka. Jakoś nigdy nie poprosiłem Witka, więc cieszę się, że mam. Też im raczej ujdzie na sucho. :)

Chętnie bym poczytał i pewnie pozazdrościł , co tam macie z rzeczy, które związane są z osobami mającymi jakieś ważne miejsce w historii naszej zabawy w łowienie rybek. A wiem, że są tu tacy, którzy mają lub mogą mieć takie pamiątki. Na podobieństwo wątku - Pochwal się nowym sprzętem.

Przepraszam Sławka, że nieszczęśliwie akurat w dyskusji na temat savoir vivre, ale to Krzysiek P. zaczął. :) Proszę o wybaczenie i łagodne potraktowanie.


  • Marszal, Paweł Bugajski i Krzysiek P lubią to

#154 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 28 marzec 2019 - 17:03

Gdzieś mi umknęło. To była Iłła (Kazimiera Iłłakowiczówna), poetka, ale też sekretarka J. Piłsudskiego. Do śmierci w 1983 r. mieszkała przy Gajowej w Poznaniu (obok starego zoo).



#155 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 28 marzec 2019 - 23:32

Dyskusja straciła sens kilka stron wcześniej. Kto chciał przedstawił swoje zdanie, kto chciał zrozumiał sens postawionego problemu. To nie ja się wymądrzam, ale Ty ośmieszyłeś się i nie tylko w moich oczach, więc na tym zakończmy temat. 



#156 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 29 marzec 2019 - 10:54

Tata znalazł w swojej biblioteczce i synowi do UK wysłał ;)Aż się przyjemnie w piątek zrobiło;)
Pozdrowionka
Marcin

Załączone pliki


  • Andrzej Stanek lubi to

#157 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 29 marzec 2019 - 11:07

Panowie, powracamy na właściwe tory.

Jeśli chcecie jeszcze podyskutować o "savoire vivre" w wędkarstwie muchowym to proszę bardzo, ale jak temat ponownie zdryfuje na personalne potyczki to zamykam bar.

 

Dajemy Wam dużą swobodę wypowiedzi, zostawiamy takie około wędkarskie tematy w działach tematycznych - zachowajcie przyzwoitość i nie zmuszajcie nas do nagradzania punktami.


  • Friko, lukomat i Jano lubią to

#158 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 29 marzec 2019 - 18:11

Moje pierwsze kroki muchowe datuję na przełom lat 80/90.Wodę miałem pod nosem,bo bydgoską Brdę.(tam gdzie się kończy górny odcinek zawodów Street Fishing,zaczyna się odcinek górski.Kilkaset metrów w górę od mostu łowiłem lipienie,klenie i pstrągi na muchę) Książkę Jeleńskiego miałem i czytałem wielkokrotnie.Czasem nawet czytałem strony tuż przed łowieniem,aby nie zapomnieć jak podawać,prowadzić mokrą muszkę :-) Aby było na temat...to tamtych czasach w tonie dobrego wychowania było przywitać się ze spotkanym muszkarzem,czy spinningistom.Choć zdarzało się to rzadko,bo nad wodą presja znikoma.Teraz szukam miejsc nie przedeptanych,telefon wyciszony,jak to mawia mój kolega lubię pobyć w przyzwoitym towarzystwie,czyli sam ze sobą.Widzę nie raz,że nie ja jedyny,więc zachowuję muszkarski savoire vivre i przemykam z dużym odstępem za plecami innych muszkarzy.



#159 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 29 marzec 2019 - 19:03

Może warto byłoby zmienić pierwotny kierunek tematu i z narzekania przejść w strone edukacji i uświadamiania? To chyba fundamentalne zadanie forum. Teraz w tym wątku funkcjonuje podejście nazwijmy to "kobiece":
- źle to robisz!
- co robie źle?
- domyśl się!

I nikt się nie domyśla, dopytać wstyd i w ten sposób nic się nie zmienia.
Może by tak osoby obyte w elitarnym światku FF zechciałby spisać coś w rodzaju dekalogu dobrych manier nad wodą...?Powodów widzę kilka:
- nawet tych podstawowych manier (jak powiedzenie "dzień dobry" obcej osobie) nie każdy wynosi z domu
- wiele osób jest samoukami i nie mają wzorców do naśladowania
- naśladowanie niektórych "manier" nad wodą prowadzi raczej w odwrotną stronę
- nie każdy wyłapie na obrazku w książce że łokcie trzeba mieć przy sobie...
- nawet jeśli tylko kilka osób z forum przyswoi sobie kilka podstawowych zasad to juz będą dawać nad wodą lepszy przykład

Nie ukrywam, że liczę w tej kwestii na Pana Sławomira. Jest pole do popisu a i cel szczytny. Nie ma w mojej wypowiedzi ani odrobiny sarkazmu. Ja osobiście lubię brać wzorce od ludzi którzy w danej dziedzinie mają najszersze pojęcie i chętnie skorzystam z rad ludzi bardziej obytych niż ja.

Pozdrawiam,
Mariusz
  • eRKa i ISAR lubią to

#160 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 29 marzec 2019 - 21:03

No poradnika to ja na pewno nie napiszę..bo nawet nie wiem który, albo kiedy post się pojawi  :) Ale tyradę mogę skrócić do minimum. Składowych jest niewiele - szacunek dla tradycji, zgodność z zasadami, wysoka kultura osobista, techniczna perfekcja.. plus dogłębne przekonanie o ich zasadności.. :)   


  • Krzysiek P i ISAR lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych