Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Drapieżniki, a okres ochronny.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1954 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 06 marzec 2019 - 18:36

Jeżeli istnieje podobny temat lub wątek proszę o przeniesienie. Do napisania tego tekstu zainspirowały mnie posty z tematu okonie 2019. Wiadomo, że jeszcze w wielu okręgach okonie nie mają okresu ochronnego, a klenie i jazie nie mają go w ogóle. Wielu wędkarzy twierdzi, że są etycznymi, a jednak łowią te ryby krótko przed tarłem lub w czasie tarła. Nie ma  przepisu zabraniającego łowienie tych ryb. Natomiast szczupak, sandacz lub boleń okres ochronny mają i ich nie łowimy. Przynajmniej teoretycznie. I teraz pytanie, czy gdyby znieśli ochronę na te trzy wymienione gatunki, to byśmy łowili, czy nie? Z pewnością każdy by do tego podszedł indywidualnie. Właściwie okres ochronny dla ryb jest po to, żeby ryb nie łowić, czy żeby ich nie zabierać? Proszę o dyskusję.



#2 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 06 marzec 2019 - 18:55

Żeby nie łowić i dać jej się w spokoju wytrzeć.
  • Paweł J i Krzysiek P lubią to

#3 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 06 marzec 2019 - 18:59

Gdyby okres ochronny na cenniejsze niż okonie drapieżniki został zniesiony byłoby tak jak i z okoniami. Nie łudźmy się. Z resztą w innych krajach, gdzie okresu ochronnego brak, nasi rodacy łowią w najlepsze.
Ja osobiście staram się nie łowić ryb przedtarłowych choć zupełnie wykluczyć to trudno. Od dawna mam tak że od lutego do września są pstrągi a od września do grudnia szczupaki. Latem i czasem wiosną sporadycznie klenie i jaśki z wyłączeniem tarła tych ryb.

#4 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1954 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 06 marzec 2019 - 19:02

Żeby nie łowić i dać jej się w spokoju wytrzeć.

Też tak to rozumiem. Ale moim zdaniem przepisy o ochronie są za bardzo ogólne.  Nie ma zakazu, żeby nie  łowić. Czy łowiąc rybę w okresie ochronnym i ją natychmiast wypuszczając łamiemy przepisy?



#5 OFFLINE   Paweł J

Paweł J

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1818 postów
  • LokalizacjaPiła
  • Imię:Paweł

Napisano 06 marzec 2019 - 19:17

Etyczne takie łowienie nie jest ,od dawna już kończę okoniowe łowy z początkiem stycznia (lub wcześniej jak zamrozi wodę) i zaczynam mniej więcej dwa tygodnie po końcu okoniowego tarła. Takie niby przypadkowe , czy celowe łowienie tarlaków to tak jak byś kobietę w ósmym miesiącu ciąży na maratonie gonił.
  • S.N. lubi to

#6 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 06 marzec 2019 - 19:27

Należy się zastanowić, czy ryby chcą chwytać nasze przynęty w okresie tarła. Z mojego doświadczenia wynika, że sandacz i kleń - tak, szczupak i boleń -nie, okoń - tylko przedstawiciele jednej płci ale sporadycznie.



#7 OFFLINE   ISAR

ISAR

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaDaleki Zachód
  • Imię:Norbert
  • Nazwisko:lekarskie

Napisano 06 marzec 2019 - 19:35

Żeby nie łowić i dać jej się w spokoju wytrzeć.

 

popieram calkowicie  :highfive:



#8 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4551 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 06 marzec 2019 - 19:36

Nie ma o czym dywagować i się zastanawiać. Adrian i Paweł rozsądnie napisali. Ja dodam, że jak już wczoraj napisałem szanujący się wędkarze dbają o to co mają, a pod pojęciem dbanie rozumiem też nie przeszkadzanie rybom podczas tarła. Są inne równie ciekawe zajęcia na ten na pewno trudny dla wędkarzy czas.

Użytkownik SlawekNikt edytował ten post 06 marzec 2019 - 19:37


#9 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 06 marzec 2019 - 19:41

Należy się zastanowić, czy ryby chcą chwytać nasze przynęty w okresie tarła. Z mojego doświadczenia wynika, że sandacz i kleń - tak, szczupak i boleń -nie, okoń - tylko przedstawiciele jednej płci ale sporadycznie.

 

Chcą i chwytają. Może nie tak dynamicznie i intensywnie ale drapieżniki żerują w okresie tarła. W ostatnią niedzielę złowiłem samicę szczupaka z wielkim brzuchem ikry, ryba zaatakowała wolno prowadzony wobler kleniowy i była prawidłowo zapięta. 

 

Narzekamy na brak ryb ale co roku coraz głośniej słychać o "no-killowcach" łowiących konkretne gatunki w czasie okresu ochronnego pod pretekstem "bo ciepła wiosna i już po tarle ... bo wypuszczam" itp / itd. Na Fb krąży ostatnio historia naszych rodakach, którzy narobili bydła na Rugii łowiąc bez opamiętania szczupaki, które nie zawsze wracały do wody tylko zmieniały się w filety ...


  • Little Wing i Krzysiek P lubią to

#10 OFFLINE   Krzysiek P

Krzysiek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 459 postów
  • LokalizacjaŁódź/Sieradz
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 06 marzec 2019 - 20:08

..tu tylko o krok (niektórzy już go zrobili łowiąc "te cholerne szkodniki", sumy :wacko: na ciepłych zbiornikach)   od ŚWIADOMEGO i z PREMEDYTACJĄ  łowienia ryb w ich okresie ochronnym BO PRZECIEŻ I TAK WYPUSZCZAM...   zaiste, okrutna to zabawa, wędkarstwo..


  • Woytec i eRKa lubią to

#11 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1954 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 06 marzec 2019 - 20:29

Nie ma o czym dywagować i się zastanawiać. Adrian i Paweł rozsądnie napisali. Ja dodam, że jak już wczoraj napisałem szanujący się wędkarze dbają o to co mają, a pod pojęciem dbanie rozumiem też nie przeszkadzanie rybom podczas tarła. Są inne równie ciekawe zajęcia na ten na pewno trudny dla wędkarzy czas.

Oczywiście, że tak, szanujący się wędkarz dba o ryby i nie łowi ich w trakcie tarła. Jest jedno ale, dlaczego szanujący się wędkarze łowią okonie, klenie, jazie w okresie tarła? Bo co? Bo nie mają okresu ochronnego? Celowo się na nie nastawiają i jeszcze się tym chwalą.


  • eRKa lubi to

#12 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 06 marzec 2019 - 21:20

"Gdyby okres ochronny na cenniejsze niż okonie drapieżniki został zniesiony byłoby tak jak i z okoniami."
 
Wcześniej Kolega napisał...
Nie ma ryb dla wędkarza cennych i mniej cennych - wszystkie powinny być traktowane jednakowo. Po coś one w tej wodzie w takiej ilości gatunków przecież są....
 
A takie przeniesione z rybactwa klasyfikacje niestety pokutują w naszych głowach(fakt - już nie wszystkich) i głowach ustawodawców.
 
Kiedy łowić to co nie chronione? To już sobie każdy sam musi odpowiedzieć.


#13 OFFLINE   Krzysiek P

Krzysiek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 459 postów
  • LokalizacjaŁódź/Sieradz
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 06 marzec 2019 - 21:56

..i jeszcze odp na pyt Artka "czy gdyby znieśli ochronę na te trzy wymienione gatunki (szczupak,sandacz,boleń), to byśmy łowili, czy nie?" 
one nie byłyby łowione- one byłyby WYŁOWIONE.  Już teraz ledwo można upilnować nagminne łowienie sandacza w maju (np na Sulejowie), czy łowienie szczupaków, wprowadzajć DODATKOWĄ ochronę ponad okres ochronny np zakaz połowu na żywca czy trupka w maju czy min wymiar przynęty. I jakie larum sie podnosi, ile stron na jerku  o prawidłowym mierzeniu przynęty ? A bolenie? co się działo (wiem od kolegów znad Odry) jak zniesiono okres na bolka? od razu znalazł się kolejny cygan do powieszenia (po sumie) winny "wyżerania" ryb, i sto przepisów kulinarnych , na poprawienie walorów smakowych bolenia...ehh, ręce opadają. 
Zresztą, co my tu o "ważniejszych" gatunkach , mi płotek szkoda i innego drobiazgu masakrowanego teraz na zimowiskach..zgodnie z RAPR, że nie wspomnę o kłusowniczym podcinaniu na bolonkę na odc gdzie zabroniono spiningu, np poniżej tamy na Warcie.. "wędkarz" zawsze się dostosuje...


Użytkownik Krzysiek P edytował ten post 06 marzec 2019 - 21:56

  • Paweł J, eRKa i ISAR lubią to

#14 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 06 marzec 2019 - 23:54

Też tak to rozumiem. Ale moim zdaniem przepisy o ochronie są za bardzo ogólne.  Nie ma zakazu, żeby nie  łowić. Czy łowiąc rybę w okresie ochronnym i ją natychmiast wypuszczając łamiemy przepisy?

Kolego nie znasz RAPR-u jak i UoRŚ i aktów pokrewnych. Napisane jest tam:

3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych miejscach ochronnych, takich jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki. Zabrania się połowu ryb w obrębach ochronnych i hodowlanych.

Co definiuje się jednoznacznie jako zakaz połowu(a nie patologiczną możliwość złowienia i wypuszczenia tej ryby, usprawiedliwianą w chory sposób ,,i tak ją wypuszczę"). Etycznie Łowiący jeśli ,,przyłowi" więcej niż jeden raz w danym miejscu rybę w okresie ochronnym, ma obowiązek opuścić bez zwłoki dane miejsce połowu. Połów kolejnych ryb w okresie ochronnym traktowany jest przez PSR i SSR jako złamanie tego przepisu, który został wyróżniony.


Użytkownik vako edytował ten post 06 marzec 2019 - 23:57


#15 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1881 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 07 marzec 2019 - 06:18

 

A ja tam bym wolał dołożyć stówę, może dwie i być skontrolowanym przez straż choć co trzeci wyjazd na ryby. Śmiem twierdzić, że to lepiej pomogłoby populacji okonia.

 

Dziś zapewne uda wyskoczyć mi się nad wodę... za jaziem, ciekawe ile złowię okoni? ;)


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 07 marzec 2019 - 06:30


#16 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 07 marzec 2019 - 09:38

Także bym dołożył stówkę czy dwie by kontrole były codziennością a nie 29 lutym. 

Niestety to są pobożne życzenia.


  • eRKa lubi to

#17 OFFLINE   ShadowStalker

ShadowStalker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 80 postów
  • LokalizacjaBdg/Gd

Napisano 07 marzec 2019 - 15:22

Można zakazać spiningu na pół roku i podnieść opłaty nawet o 300zł, tylko pytanie kto będzie wtedy płacił, bo napewno nie ja. Mamy XXI wiek i ludzie łowią na spining nie tylko szczupaki, sandacze czy bolenie. Oczywiście że są potrzebne okresy ochronne, ale nie popadajmy w paranoje. Podstawą są kontrole i odpowiednie przepisy, a nie wprowadzanie w życie absurdów typu mierzenie przynęt suwmiarką. Szczupaki można łowić na przynęty 5cm, a nawet na mormyszkę, a problemem nie jest to że ktoś przyjdzie i przypadkiem jednego złowi, tylko dziady leśne które z premedytacją łowią na żywca i duże gumy (10cm) i ZABIERAJĄ te ryby do wora bo wiedzą że nikt im nic nie zrobi. Inna sprawa że jest wielu wędkarzy którzy traktują wędkarstwo jak zwyczajne hobby i chodzą na ryby gdy mają czas. Nie wszyscy biorą tydzień wolnego bo "ŁOOO MAJÓWKA!" i cały tydzień siedzą na rybach. Są ludzie którzy chcą sobie wyskoczyć w lutym i połowić okonia, ich prawo! Są tacy co łowią w kwietniu bo u nich nie ma zakazu - i dobrze, płacą, nie łamią regulaminu - ich sprawa. Jak się to komuś nie podoba to niech leci zmieniać przepisy, a nie wylewa gorzkie żale i pretensje. U mnie już pozmieniali, właśnie min. okres ochronny okonia w kwietniu i ceny w góre oczywiście. Nie dość że i tak ludzie łażą za okoniem, to gość który mi sprzedawał zezwolenie w PZW śmiał się że jestem pierwszym klientem od miesiąca w tym okręgu.


  • Elendil i bartosz311287 lubią to

#18 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 07 marzec 2019 - 17:04

Kolego wyżej - za prawo łowienia - niech opłaty pozostaną jakie są, lecz już za prawo do zabierania ryb, to ja osobiście bym je podniósł co najmniej 5X

 

Myśliwy jak chce upolowanego dzika zabrać to płaci jego wartość, a wędkarzowi - co ? Karta sie musi zwrócić???



#19 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 07 marzec 2019 - 17:38

Niestety także paliwo, wędki, przynęty  itp kosztują i czas poświęcony bo gdyby pracował to by zarobił.



#20 ONLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3937 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 07 marzec 2019 - 20:09

Kolego wyżej - za prawo łowienia - niech opłaty pozostaną jakie są, lecz już za prawo do zabierania ryb, to ja osobiście bym je podniósł co najmniej 5X

 

Myśliwy jak chce upolowanego dzika zabrać to płaci jego wartość, a wędkarzowi - co ? Karta sie musi zwrócić???

A to ja nie wiedziałem Romku,że myśliwi "wypuszczają " upolowane dziki :o :blink: :blink:


  • MarcinMal i Viking lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych