Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zaimportować mapę satelitarną do echosondy Lowrance?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
731 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   riverraid

riverraid

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 marzec 2012 - 15:20

Witam kolegów!
Przymierzam się do zakupu echo L. Elite-4, która ma wbudowany GPS. W ofercie Lowa są dostępne mapy topograficzne, oczywiście Polski brak:(.
Nasuwają mi się zatem pytania:

1. Czy Elite-4 obsługuje tylko mapy w formie wektorowej?

2. Jeśli odp. 1 jest negatywna, to... Czy mogę wgrać na kartę mapę satelitarną (np taką jak w załączniku, zgraną z Google earth) i nawigować (dodawać WP, ścieżki) na niej podczas działania echa. Jeśli tak, to jakim programem to konwertować?
Nie chcę mapy batymetrycznej tylko widok z góry na przykosy i wypłycenia. Do tego właśnie idealny jest obraz satelitarny.
Rozumiem, że to zwykły obraz, bez naniesionych współrzędnych, dlatego nie wiem jak się za to zabrać...

3. Jeśli natomiast można wgrać tylko wektorowe, to też prosiłbym o podpowiedź albo jakiegoś linka, jeśli ktoś już się to sprawą zajmował.


Mam zamiar wgrać odcinek Wisły od Siekierek do Konstancina, jeśli się mi uda, wrzucę na forum dzieło do dalszej propagacji:).

Mapa Wisły, 18 000pix po dłuższym boku:)
.

Załączone pliki



#2 OFFLINE   termin

termin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 175 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 05 marzec 2012 - 16:25

Tylko mapy wektorowe sa obslugiwane. Do pobierania obrazu wraz ze wspolrzednymi dobry jest darmowy program zumibuddy. Nastepnie wybrany obraz otwieramy w GPSmapedit i obrysowujemy rzeke, jezioro, czy interesujacy nas obszar. Tak wykonana mape eksportujemy do formatu LCM i kopiujemy na karte pamieci echosondy.
Jak chcesz to zrobie fotki moich mapek.

#3 OFFLINE   riverraid

riverraid

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 marzec 2012 - 17:47

DZIĘKI! Z chęcią obejrzę Twoje wycinanki:)

Ok, jestem po pierwszym tańcu z tymi dwoma programikami, szkoda że drugi płatny. Potencjał widzę ogromny, ale żeby tę moją Wisełkę obrysować na maj, to powinienem w grudniu zeszłego roku zacząć:(. Opcja magnetycznego lassa do rysowania będzie pomocna. Jakich formatów używasz w ZumiBuddy? Z tego co na szybko ustaliłem tylko format do trekbuddy zapisuje plik *.map , który można wgrać do GPSmapedit. Problem w tym, że tnie obraz na części, więc trzeba kolejny raz eksportować obraz całościowy - mam nadzieję że nie przestawiają mu się wtedy koordynaty.

Przykład dla zainteresowanych - na mapie satelitarnej obrysowane ciekawe lokacje - program ma już wbudowane podstawowe obszary dla wody, zarośli, lasów, dróg etc..
.

BTW, chyba dopiero niedawno pojawiły się na Google Earth satelitarne obrazy Wisły po pierwszej powodzi z 2011 roku. Porównując z 2009 widać jak w niektórych miejscach przyroda musi zaczynać sukcesję od nowa.

Załączone pliki



#4 OFFLINE   termin

termin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 175 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 05 marzec 2012 - 19:57

mozna tez eksportowac dla oziexplorer, GPSmapedit tez to otwiera.
Niestety do wersji bezplatnej nie wczytasz duzego odcinka rzeki.

Moje mapy zbiornikow:

.


Załączone pliki

  • Załączony plik  mapy.jpg   115,72 KB   431 Ilość pobrań

  • ROOS lubi to

#5 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 18 styczeń 2013 - 12:56

Panowie podoba mi się to co robicie, mam zamiar kupić sobie coś takiego :

 

http://allegro.pl/ec...2941638450.html

 

Nie wiecie może jaki to obsługuje format mapy?,

czy udało wam się znaleść ten program do obrubki map za darmo ?

interesuje mnie wstawienie samej grafiki tak jak na ostatnim zdjęciu - nie koniecznie obrazu zatelity. - jak to zrobić ?? od czego zacząć .

 

 

i następne  pytanie - w czym najwygodniej poskładać zapis z echosondy aby powstała mapka batymetryczna ??


Użytkownik lesiu7 edytował ten post 18 styczeń 2013 - 12:58


#6 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 18 styczeń 2013 - 14:00

Panowie podoba mi się to co robicie, mam zamiar kupić sobie coś takiego :

 

http://allegro.pl/ec...2941638450.html

 

Nie wiecie może jaki to obsługuje format mapy?,

czy udało wam się znaleść ten program do obrubki map za darmo ?

interesuje mnie wstawienie samej grafiki tak jak na ostatnim zdjęciu - nie koniecznie obrazu zatelity. - jak to zrobić ?? od czego zacząć .

 

 

i następne  pytanie - w czym najwygodniej poskładać zapis z echosondy aby powstała mapka batymetryczna ??

 

1. wszystkie lowrance'y to format .lcm, za friko wektorówki eksportuje się do tego formatu z mapedita z biblioteka lcmbuilder.

2. za darmo program można mieć stąd: http://wheart.bofh.net.pl/?page=mep

z tej samej strony można pobrać skrypty LUA, dzięki którym jako podkład dostaniesz satelitarne mapy googla, zumi, bing'a.

3. w serii elite nie zapiszesz loga na kartę. musisz mieć lapka/palmtopa/whatever. jak masz elektronika/informatyka w rodzinie to może uda mu się zrobić urządzenie, które zapisze dane w formacie NMEA którymi pluje echo (ale to skórka nie warta wyprawki).

4. jak masz tylko kilka zbiorników do wyrysowania (chodzi o kontury) to lepiej się dogadaj i niech Ci ktoś je zrobi za przysłowiowe piwo. trochę czasu na zgłębienie tematu stracisz, chyba, że Ci się to zajęcie podoba ;)



#7 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2013 - 21:41

A do kogo uderzyć po prośbie z tymi piwami? Mam kilka jeziorek do zrobienia. Mogę zrobić to sam, ale czas i efekty mogą być  :wacko:



#8 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 19 styczeń 2013 - 07:56

No dobra sprawa jest taka - to z kim mam się dogadać ?? [:)]    

Nie no bo mogę kupić urządzenie za 1000 zł bez gps , ale rozważam to za 1800 zł   i teraz jak nie będę mógł sobie gdzieś zapisać górek które mam zamiar znaleźć, albo narysować sobie głębokości mapy jeziora to chyba szkoda wydać 1800 zł. Ale z drugiej strony widziałem kiedyś w telewizji w jakimś programie wędkarskim, że wędkarz zrzucał dane z echo do tego programu i rysowało mu mapkę batymetryczną. Ale nie pamiętam jaki to był program.

p.s. Jestem z Sierpca - a robią to bardzo dobre piwo  - kasztelan niepasteryzowane ..... [:P]


Użytkownik lesiu7 edytował ten post 19 styczeń 2013 - 07:59


#9 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 19 styczeń 2013 - 08:32

No i jeszcze jedno pytanie - ma ktoś może orientację z jaką dokładnością da się napłynąć na ten sam punkt , kierując się tylko gps-em  w tej echosondzie ? 

Bo na jeziorze, na którym łowie mam problem żeby nęcić w tym samym miejscu kilka dni pod rząd - nie da się postawić żadnego znacznika w postaci butelki, korka itp. bo jest tu sporo kłusoli i zaraz myślą, że stoi pupa i znaczniki znikają, albo są przestawione.



#10 OFFLINE   wurth5

wurth5

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 09:18

No dobra sprawa jest taka - to z kim mam się dogadać ?? [:)]    

Nie no bo mogę kupić urządzenie za 1000 zł bez gps , ale rozważam to za 1800 zł   i teraz jak nie będę mógł sobie gdzieś zapisać górek które mam zamiar znaleźć, albo narysować sobie głębokości mapy jeziora to chyba szkoda wydać 1800 zł. Ale z drugiej strony widziałem kiedyś w telewizji w jakimś programie wędkarskim, że wędkarz zrzucał dane z echo do tego programu i rysowało mu mapkę batymetryczną. Ale nie pamiętam jaki to był program.

p.s. Jestem z Sierpca - a robią to bardzo dobre piwo  - kasztelan niepasteryzowane ..... [:P]

 Program nazywa się  DrDepth batymetria kosztuje od 500 do 1300 zależy od wersji ale sprzęt jaki musisz mieć tez trochę , Lowrence są najlepiej dostosowane do tych zadań i tego programu a sprzęt który zapisze wszystko co niezbędne to minimum Lowrence HDS5 ok.3500, trafisz i za 2800 albo ebay połowa ale nie przestawisz na  polski i metryczne.



#11 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 09:54

A do kogo uderzyć po prośbie z tymi piwami? Mam kilka jeziorek do zrobienia. Mogę zrobić to sam, ale czas i efekty mogą być  :wacko:

 

daj jakieś linki, ciężko powiedzieć do kogo. jak dasz całe mazury to powiem, że do diabła :P

 

Nie no bo mogę kupić urządzenie za 1000 zł bez gps , ale rozważam to za 1800 zł   i teraz jak nie będę mógł sobie gdzieś zapisać górek które mam zamiar znaleźć, albo narysować sobie głębokości mapy jeziora to chyba szkoda wydać 1800 zł. Ale z drugiej strony widziałem kiedyś w telewizji w jakimś programie wędkarskim, że wędkarz zrzucał dane z echo do tego programu i rysowało mu mapkę batymetryczną. Ale nie pamiętam jaki to był program.

 

za 1800 z GPS narysujesz sobie mapkę w domu, z "ręki", przeniesiesz do echa. zaznaczysz waypoint na wodzie i na niego napłyniesz (ale nie będzie to punktowe nęcenie, bo giepeesy mają swój błąd), ale: bez dodatkowych gadżetów na łódce nie nagrasz loga swojej aktywności na wodzie, nie zrobisz przez to mapy w Drdepth.



#12 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 19 styczeń 2013 - 13:44

Dziękuję za odpowiedź. Moje Jeziorka - na razie to szczutowskie i urszulewskie. Mam już sklejoną mapę  w sporym formacie , oraz zdjęcie satelitarne tych jezior . 

Ale poczekam z męczeniem was tą robotą, aż kupie echosondę , bo na razie mam na tą bez gps-a

 

 

http://www.fotosik.p...fc07548524.html

 

http://www.fotosik.p...9b012ad6d7.html



#13 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 19 styczeń 2013 - 13:48

P.s. Zajrzyjcie tutaj - firma endura udostępnia mapy topograficzne za darmo - tylko jak je dopasować .

 

http://www.best-sona...o-za-darmo.html



#14 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 15:07

Dziękuję za odpowiedź. Moje Jeziorka - na razie to szczutowskie i urszulewskie. Mam już sklejoną mapę  w sporym formacie , oraz zdjęcie satelitarne tych jezior . 

Ale poczekam z męczeniem was tą robotą, aż kupie echosondę , bo na razie mam na tą bez gps-a

 

 

http://www.fotosik.p...fc07548524.html

 

http://www.fotosik.p...9b012ad6d7.html

 

te?

https://maps.google....258522&t=h&z=13

 

o taką linkę mi chodziło.



#15 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 19 styczeń 2013 - 20:45

tak te



#16 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 23 styczeń 2013 - 18:14

tak te

 

daj jakiś namiar na priv, nie mogę wstawić innych załączników a z uploadem na inne serwery mi się nie chce kombinować.

Załączone pliki


  • lesiu7 lubi to

#17 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 24 styczeń 2013 - 11:59

dawidlesniewski0@wp.pl

 

 

p.s. Wyszło Ci zajebiście - teraz mam impuls żeby dozbierać do echo z gps.  :rolleyes:


Użytkownik lesiu7 edytował ten post 24 styczeń 2013 - 12:03


#18 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 24 styczeń 2013 - 18:01

dawidlesniewski0@wp.pl

 

 

p.s. Wyszło Ci zajebiście - teraz mam impuls żeby dozbierać do echo z gps.  :rolleyes:

aż tak bardzo bym się nie podniecał, to zrzut z mapedita. w echu wygląda to mniej więcej tak:

Załączone pliki

  • Załączony plik  shot 1.png   19,15 KB   147 Ilość pobrań


#19 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 24 styczeń 2013 - 21:51

To i tak super 


  • leszekw72 lubi to

#20 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 14 marzec 2013 - 16:17

NO MAM JUŻ ECHO Z GPS. Wieczorem testy z mapą. :D  SANDACZE  BÓJCIE SIĘ ...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych