Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zaimportować mapę satelitarną do echosondy Lowrance?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
731 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 16 marzec 2013 - 17:16

a ja tu kombinuje z rastrami. Jedyny plus tego co robie to chyba dla tych co nie mają sondy a tylko gpsa bo na niektórych mapach topograficznych jeziora mają izobaty...



#42 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 16 marzec 2013 - 17:17

Ktoś tu chciał ZZ, ale izobaty są tylko na części zalewu



#43 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 16 marzec 2013 - 17:19

http://www.wozz.org....zynski_mapa.jpg

 

Tu fajna mapka, tylko też bym musiał pomyśleć jak to wpasować



#44 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 16 marzec 2013 - 17:31

http://www.wozz.org....zynski_mapa.jpg

 

Tu fajna mapka, tylko też bym musiał pomyśleć jak to wpasować

ta mapa jest zrobiona pod garmina: http://forum-motorow...-do-gps-garmin/



#45 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 16 marzec 2013 - 17:43

No to GPSMapEdit, eksportuj do Lowrance i już nie tylko do garmina ;)



#46 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 16 marzec 2013 - 17:48

NRT80 - przepraszam za moją głupotę - znalazłem. Musiałem bardzo przybliżyć dopiero mi się pokazały. Jeszcze raz sorry i dzięki. Zmyliły mnie wielkie AMERYKANCKE jeziora które widać z 10 km.  ---- Moje dopiero z 2 km. :huh: Jestem dureń.



#47 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 16 marzec 2013 - 17:49

No to panowie jak któryś opracuje sposób jak takie jeziorka dodawać do mapy to wklejcie jakiś poradnik  w ten post. Chętnie skorzystam i się pobawię.



#48 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 16 marzec 2013 - 18:04

Lesiu, Twoje oba jeziora mam, sczytane z mapy rastrowej skala 1:10000. Pliki dzałają w GPSMapEdit, pozostaje jedynie obrysować ( w programie jest chyba opcja automatycznego tworzenia linii korzystając z rastra) Linia brzegowa jest w miare dokladna, pokazane zarośla, ale izobatów niestety nie ma...

 

to przykladowy jpg. pliki są w rozszerzeniu .map

 

Załączony plik  seg7.jpg   129,63 KB   60 Ilość pobrań



#49 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 16 marzec 2013 - 20:36

Dzięki



#50 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 16 marzec 2013 - 21:41

Nie dziękuj tylko maila podaj na pw to wyśle Ci wszystkie pliki bo z tym jpg nic nie zrobisz w mapedit.



#51 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 17 marzec 2013 - 18:19

...

Użytkownik lesiu7 edytował ten post 18 marzec 2013 - 11:46


#52 OFFLINE   RobbyG

RobbyG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów

Napisano 17 marzec 2013 - 18:42

Witam,

Z doświadczenia powiem, że linię brzegową dobrze jest "opłynąć" i zarejestrować ślad w GPS. Następnie do GPSMapEdita lub podobnych.

Próbowałem również z aktualnymi mapami wojskowymi (skanowane i zaimportowane do wektoryzacji), ale nawet podkład GoogleMaps w GPSMapEdit sprawiał się deczko lepiej.

Pozdro

Robert



#53 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 17 marzec 2013 - 18:56

:D

 


Użytkownik lesiu7 edytował ten post 18 marzec 2013 - 11:45


#54 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 17 marzec 2013 - 23:50

A powiedz mi kolego RobbyG jakie to są "aktualne" mapy wojskowe? i w jaki sposób robiłeś wpasowanie tych map w układ wspolrzędnych? Nie wydaje mi się żeby obraz z satelity ( o pikselu ze 20m pewnie ) był dokładniejszy niż np mapa topograficzna w skali 1:10000. No chyba, że nie została poprawnie wpasowana, to wtedy niema możliwości żeby byla miarodajna.. Przy zdjęciu satelitarnym dochodzi jeszcze np zakrycie linii brzegowej przez drzewa, trzciny itp.  Z powodu tych trzcin wlasnie, nie oplyniesz linii brzegowej łódką no bo jak? Mapa topograficzna też  pewnie posiada swój błąd, z tego co kojarzę ich aktualność przypada na max lata 80te ubiegłego stulecia. Poziom wód w jeziorach od tamtego czasu może sie zmieniać i zmieniać linie brzegowa ale śmiem twierdzić, że topografia z takiego geoportalu jest dokladniejsza niż  googlemaps. Co innego jakby to bylo w mieście, tam są zdjęcia lotnicze i piksel tego zdjęcia zdecydowanie mniejszy.. A co do opływania linii brzegowej z gpsem, jeśli brzeg ten jest zalesiony to nawigacją otrzymasz błąd położenia pewnie ze 15-20m. Wiec co to za dokładność?



#55 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 18 marzec 2013 - 14:18

A powiedz mi kolego RobbyG jakie to są "aktualne" mapy wojskowe? i w jaki sposób robiłeś wpasowanie tych map w układ wspolrzędnych? Nie wydaje mi się żeby obraz z satelity ( o pikselu ze 20m pewnie ) był dokładniejszy niż np mapa topograficzna w skali 1:10000. No chyba, że nie została poprawnie wpasowana, to wtedy niema możliwości żeby byla miarodajna.. Przy zdjęciu satelitarnym dochodzi jeszcze np zakrycie linii brzegowej przez drzewa, trzciny itp.  Z powodu tych trzcin wlasnie, nie oplyniesz linii brzegowej łódką no bo jak? Mapa topograficzna też  pewnie posiada swój błąd, z tego co kojarzę ich aktualność przypada na max lata 80te ubiegłego stulecia. Poziom wód w jeziorach od tamtego czasu może sie zmieniać i zmieniać linie brzegowa ale śmiem twierdzić, że topografia z takiego geoportalu jest dokladniejsza niż  googlemaps. Co innego jakby to bylo w mieście, tam są zdjęcia lotnicze i piksel tego zdjęcia zdecydowanie mniejszy.. A co do opływania linii brzegowej z gpsem, jeśli brzeg ten jest zalesiony to nawigacją otrzymasz błąd położenia pewnie ze 15-20m. Wiec co to za dokładność?

 

nie idźcie tą drogą... jak mawiał klasyk. to ślepa uliczka, ale być może każdy musi sam się o tym przekonać.



#56 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 18 marzec 2013 - 14:28

No to już mam 2 kpl. map - od nrt80 i od leepek - dzięki panowie, jak zwoduję łajbę to je przetestuje.  A gdzie wy jeździcie na rybki ??



#57 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2013 - 15:03

W jakim programie mozna edytować plik *.LCM ?. Dzięki pomocy mam już plik z Zalewem Sulejowskim, ale chcę tam dorysować pewne rzeczy. Np. zaznaczyć cyferkami głębokości tak jak na mapie w stanicy Barkowice i zrobić izobaty. Później będe to na wodzie korygował. Najlepiej by było nałożyć te zdjęcia na kontury ale próbowałem i ni hu, hu nie idzie. A najlepiej na LCM-a nałożyć koryto Pilicy ze starej mapy. Marzenia...

Poniżej przykładowe zdjecie. Jest ich kilka.

 

 

Załączony plik  image001.jpg   80,62 KB   81 Ilość pobrań

 

 

Załączony plik  image00184.jpg   245,74 KB   80 Ilość pobrań

 

 

 

 

 

 

 

 


Użytkownik godski edytował ten post 18 marzec 2013 - 15:12


#58 OFFLINE   lesiu7

lesiu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaSierpc
  • Imię:Dawid

Napisano 18 marzec 2013 - 15:25

Fajny ten zalew - duża tam presja wędkarska , są jeszcze jakieś rybki ??  Jak zrobisz mapkę to podeślij,chętnie się tam przejadę na urlopik kilkudniowy.



#59 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 18 marzec 2013 - 15:46

W jakim programie mozna edytować plik *.LCM ?. Dzięki pomocy mam już plik z Zalewem Sulejowskim, ale chcę tam dorysować pewne rzeczy. Np. zaznaczyć cyferkami głębokości tak jak na mapie w stanicy Barkowice i zrobić izobaty. Później będe to na wodzie korygował. Najlepiej by było nałożyć te zdjęcia na kontury ale próbowałem i ni hu, hu nie idzie. A najlepiej na LCM-a nałożyć koryto Pilicy ze starej mapy. Marzenia...

Poniżej przykładowe zdjecie. Jest ich kilka.

 

1. w żadnym programie. .lcm to zastrzeżony format i co do zasady obrót "otwartymi" mapami odbywa się w plikach .mp (polish format, edytowalne pod gpsmapedit). da się jedynie eksportować do .lcm, "one way ticket".

2. odpuść stare mapy. możesz iść po bandzie i porobić zrzuty z ekranu echa, nadać im georeferencje, później skany/stare mapy i im również nadać georeferencje. wrzucić wszystko w mapedita, obrysować co chcesz, porobić linie brzegowe, izobaty, zapisać sobie jako .mp do dalszej zabawy/obróbki i wyeksportować .lcm do echa. ale... powodzenia ;) dokładność starych map jest symboliczna, błąd jaki Ci wyjdzie na mapie jest nieproporcjonalny do ilości włożonej pracy. nie ma problemu w zrobieniu ładnej mapy, jest spory problem w zrobieniu dokładnej.

 

pod względem jakości samego podkładu jeszcze nikt niczego ciekawszego od GE nie wymyślił, oprócz GE + korekta względem własnego śladu (czyli kontur rysujesz samemu, sam opływasz charakterystyczny punkt na zbiorniku, jakiś półwysep np, i delikatnie korygujesz położenie jeziora względem niego). kształt z GE pozostaje bez zmian, bo to "zdjęcie". tu np pojawia się problem ze starymi mapami: widok GE uwzględnia sferyczność kuli ziemskiej i taki kształt jest pożądany, stare mapy to nierzadko kij, sznurek i płaska ziemia podparta na 4 słoniach. mam co najmniej kilka niby-dobrych map papierowych, ale za chiny ludowe nie da się temu nadać georeferencji, czyli nie da się tak porozciągać jpg'a, żeby się wpisać w kontur na Google Earth.



#60 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2013 - 15:52

A kwestia starego koryta???? Jak go wrzucić do LCM-a?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych