Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak zaimportować mapę satelitarną do echosondy Lowrance?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
731 odpowiedzi w tym temacie

#681 OFFLINE   flyfisher33

flyfisher33

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Michał

Napisano 14 wrzesień 2020 - 20:00

To to: https://www.genesism...ex?mwID=1260116

 

Jezioro Wełtyńskie

Napisałem i poprawili. Odpisali, że będą też zamieniać "ł" na "l" w pozostałych mapach.


  • Dziekon lubi to

#682 OFFLINE   Dziekon

Dziekon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 06:20

Napisałem i poprawili. Odpisali, że będą też zamieniać "ł" na "l" w pozostałych mapach.

Dziękuję bardzo. Tak mi to ł nie podobało się. Pamiętam stare programy komputerowe i podobne problemy.



#683 OFFLINE   flyfisher33

flyfisher33

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Michał

Napisano 15 wrzesień 2020 - 09:48

Dziękuję bardzo. Tak mi to ł nie podobało się. Pamiętam stare programy komputerowe i podobne problemy.

Ale jest, kurde, 2020 rok, a nie 1993. Co ciekawe, inne polskie znaki nie przeszkadzają echosondzie w odczycie mapy.



#684 OFFLINE   Dziekon

Dziekon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów

Napisano 15 wrzesień 2020 - 19:26

Ale jest, kurde, 2020 rok, a nie 1993. Co ciekawe, inne polskie znaki nie przeszkadzają echosondzie w odczycie mapy.

No dokładnie o tym dzisiaj myślałem: "ń" nie stwarza problemu. Mapa Wełtynia działa. Jeszcze raz dziękuję.



#685 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 18 wrzesień 2020 - 09:36

Witam,  czy ktos wie jaka jest dokaldnosc naprowadzania na zapamietany punkt w Echu Lowrance Elite Ti2?

Zastanawiam sie czy ufac ze trafie ponownie w punkt co do ok 2m.



#686 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 wrzesień 2020 - 10:41

Witam,  czy ktos wie jaka jest dokaldnosc naprowadzania na zapamietany punkt w Echu Lowrance Elite Ti2?

Zastanawiam sie czy ufac ze trafie ponownie w punkt co do ok 2m.

Dokładność modułu GPS zależy od dostępnych satelitów - ilości tychże. 3m marginesu - to standardowy przedział. Natomiast Musisz uwzględnić odległość przetwornika od ekranu, bo fizycznemu obrazowi z ducera przypisywane są georeferencje z ekranu. Innymi słowy przy łodzi średniej wielkości to dodatkowe 2m do naturanej niedokładności sonaru i trudne będzie uzyskanie zakładanej  przez ciebie dokładności. 



#687 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 18 wrzesień 2020 - 19:04

Czy dobrej marki smartfon będzie miał taki sam błąd to mnie ciekawi.
Smartfony maja dość dobry kompas tego kompasu nie ma w echu bo jak stoisz to mapa tak się zacznie obracać ze pokazuje bzdury jeśli chodzi o kierunek dziobu w jaki aktualnie się znajduje.
Zastanawiam się czy dokupienie dodatkowej anteny GPS tej którą podpina się do sieci NMEA2000 zyskam na dokładności i czy kierunek dziobu będzie zawsze prawidłowy.

#688 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 wrzesień 2020 - 20:36

Czy dobrej marki smartfon będzie miał taki sam błąd to mnie ciekawi.
Smartfony maja dość dobry kompas tego kompasu nie ma w echu bo jak stoisz to mapa tak się zacznie obracać ze pokazuje bzdury jeśli chodzi o kierunek dziobu w jaki aktualnie się znajduje.
Zastanawiam się czy dokupienie dodatkowej anteny GPS tej którą podpina się do sieci NMEA2000 zyskam na dokładności i czy kierunek dziobu będzie zawsze prawidłowy.

Każdy szanujący się soft do robienia map ma korektę wprowadzanych danych pt. lokalizacja przetwornika. To najlepiej świadczy o dokładności i sprawie, o której pisałem powyżej. Aż żal, że producenci sonarów nie dają takiej opcji w nastawach systemowych, lub nie potrafię odnaleźć czegoś takiego..

Point1- biała tabletka fajna jest, mam i sobie chwalę, bo można zrobić taki numer- że na aluminiowej sztycy, nierdzewkami, można go przymocować bezpośrednio nad przetwornikiem i wtedy masz true data. Pływałem tak i mapy wyglądają nieco inaczej- zwłaszcza w nawrotach od brzegu. Dokładność jest taka sama jak w sonarze- bo tam moduł gps 10hz jest. Ważne,by go skalibrować i to porządnie,na wodzie- a nie kręcąc w łapkach jak to niektórzy doradzali, zamocować w odpowiednim miejscu na łodzi, by uniknąć zakłóceń i użyć nierdzewnych wkrętów- bo zwykłe nie pozwoliły mi kalibrować go- zanim wykminiłem o co chodzi, to trochę czasu spędziłem w warsztacie. 

Wtedy dziób masz dość dokładnie- +/-3stopnie odchyłu - umiejscowiony na mapie w plotterze. 

Inny sposób- to blokowanie widoku mapy na północ- ale wtedy procesor w głowie musi obrabiać dane, gdzie jest interesujacy nas obiekt, skoro północ jest...no tam gdzieś za plecami. Nie polecam generalnie. Być może, gdy Galileo będzie dostępny, to zwiększy się dokładność sonarów/Pointa1 bo plany są takie, by dokładność pozycji była do 10cm a to już bajka. 

Oprócz tego pointem możesz zmierzyć pochylenie łodzi- a to przydatna rzecz przy ustawianiu przetwornika na rufie. 

Overall. mocno polecam, ale to nie jest taka tania zabawa, bo zestaw startowy NMEA trzeba dokupić. Jak kasa jest- jak najbardziej. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 18 wrzesień 2020 - 20:37

  • Sailfish lubi to

#689 Guest_Michal Sz_*

Guest_Michal Sz_*
  • Guests

Napisano 19 wrzesień 2020 - 14:03

......
Point1- biała tabletka fajna jest, mam i sobie chwalę, bo można zrobić taki numer- że na aluminiowej sztycy, nierdzewkami, można go przymocować bezpośrednio nad przetwornikiem i wtedy masz true data. Pływałem tak i mapy wyglądają nieco inaczej- zwłaszcza w nawrotach od brzegu. Dokładność jest taka sama jak w sonarze- bo tam moduł gps 10hz jest. Ważne,by go skalibrować i to porządnie,na wodzie- a nie kręcąc w łapkach jak to niektórzy doradzali, zamocować w odpowiednim miejscu na łodzi, by uniknąć zakłóceń i użyć nierdzewnych wkrętów- bo zwykłe nie pozwoliły mi kalibrować go- zanim wykminiłem o co chodzi, to trochę czasu spędziłem w warsztacie. .......
Oprócz tego pointem możesz zmierzyć pochylenie łodzi- a to przydatna rzecz przy ustawianiu przetwornika na rufie. 
Overall. mocno polecam, ale to nie jest taka tania zabawa, bo zestaw startowy NMEA trzeba dokupić. Jak kasa jest- jak najbardziej.



A czy jeśli w pobliżu na rufie masz silnik spalinowy jak to wpłynie na kalibrację ?
Na przyszły sezon chyba cie na to skusze bo mam dość krecenia się wskaźnika przy postoju. Albo gdzie w którym kierunku coś widzialem.

#690 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 19 wrzesień 2020 - 14:12

A czy jeśli w pobliżu na rufie masz silnik spalinowy jak to wpłynie na kalibrację ?
Na przyszły sezon chyba cie na to skusze bo mam dość krecenia się wskaźnika przy postoju. Albo gdzie w którym kierunku coś widzialem.

Point1 jest najlepszym wskaźnikiem zakłóceń...zrobię materia o tym na swego bloga o zabawkach, który już się tworzy.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

#691 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 21 wrzesień 2020 - 07:21

Coś o przeglądaniu danych od Lowrance- w wariancie za free. 

https://sonaryimapy....zegladania.html


  • mario i Maciek_7 lubią to

#692 OFFLINE   Maciek_7

Maciek_7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1319 postów

Napisano 21 wrzesień 2020 - 08:48

Maciek, rewelacyjnie, że zdecydowałeś się na ten krok i chcesz się dzielić wiedzą! 



#693 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 27 wrzesień 2020 - 09:42

Komu wierzyć? Rozmawiamy o dokładnościach itp. a realia są takie jak poniżej- mam nadzieję, że nie wszędzie. 

 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 27 wrzesień 2020 - 09:44


#694 ONLINE   universo SpinWorld

universo SpinWorld

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 189 postów
  • LokalizacjaRadom

Napisano 07 październik 2020 - 08:24

Mam taki problem mam Lowerance reveal tripleshot wgrałem mapy c map trzech zbiorników które mnie interesują, gdy chce je wybierać mieszają mi się tzn wybieram zbiornik nr 1 a wgrywa mi nr 2, wybieram nr 3 wgrywa mi nr 1 ... ktoś miał taki przypadek ? jak sobie z tym poradzić ...? przy trzech zbiornikach to mniejszy problem ale już przy większej ilości będę szukał na chybił trafił :)



#695 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 15 październik 2020 - 10:08

Bez poprawek ze stacji referencyjnych nie ma możliwości uzyskania dokładności rzędu 10cm.
Nie ma tu nawet znaczenia, że będziesz widział 30+ satelit GPS, Glonass, Beidou czy Galileo.

 

 

Każdy szanujący się soft do robienia map ma korektę wprowadzanych danych pt. lokalizacja przetwornika. To najlepiej świadczy o dokładności i sprawie, o której pisałem powyżej. Aż żal, że producenci sonarów nie dają takiej opcji w nastawach systemowych, lub nie potrafię odnaleźć czegoś takiego..

Point1- biała tabletka fajna jest, mam i sobie chwalę, bo można zrobić taki numer- że na aluminiowej sztycy, nierdzewkami, można go przymocować bezpośrednio nad przetwornikiem i wtedy masz true data. Pływałem tak i mapy wyglądają nieco inaczej- zwłaszcza w nawrotach od brzegu. Dokładność jest taka sama jak w sonarze- bo tam moduł gps 10hz jest. Ważne,by go skalibrować i to porządnie,na wodzie- a nie kręcąc w łapkach jak to niektórzy doradzali, zamocować w odpowiednim miejscu na łodzi, by uniknąć zakłóceń i użyć nierdzewnych wkrętów- bo zwykłe nie pozwoliły mi kalibrować go- zanim wykminiłem o co chodzi, to trochę czasu spędziłem w warsztacie. 

Wtedy dziób masz dość dokładnie- +/-3stopnie odchyłu - umiejscowiony na mapie w plotterze. 

Inny sposób- to blokowanie widoku mapy na północ- ale wtedy procesor w głowie musi obrabiać dane, gdzie jest interesujacy nas obiekt, skoro północ jest...no tam gdzieś za plecami. Nie polecam generalnie. Być może, gdy Galileo będzie dostępny, to zwiększy się dokładność sonarów/Pointa1 bo plany są takie, by dokładność pozycji była do 10cm a to już bajka. 

Oprócz tego pointem możesz zmierzyć pochylenie łodzi- a to przydatna rzecz przy ustawianiu przetwornika na rufie. 

Overall. mocno polecam, ale to nie jest taka tania zabawa, bo zestaw startowy NMEA trzeba dokupić. Jak kasa jest- jak najbardziej. 



#696 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 15 październik 2020 - 10:20

Bez poprawek ze stacji referencyjnych nie ma możliwości uzyskania dokładności rzędu 10cm.
Nie ma tu nawet znaczenia, że będziesz widział 30+ satelit GPS, Glonass, Beidou czy Galileo.

Opieram się na danych projektu Galileo.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

#697 OFFLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 15 październik 2020 - 11:07

Tak, są to dane projektu Galileo ale dla pomiaru statycznego, tak wynika z informacji które udało mi się na szybko wyszukać.

Druga sprawa to dokładność zapisu współrzędnych w logu. 

Kiedyś zainteresowałem się podpięciem zewnętrzenego GPSa z dokładnością geodezyjną (RTK GNSS) do Lowrance.

Na forum, bodajże Reefmastera, znalazłem info, że Lowrance zapisuje współrzędne w logu z dokładnością do metra. (być może jest to błędna informacja, nie wiem) 

Jeśli tak jest, okazałoby się, że te 10cm jest niewykorzystywane. 

Dla mnie jedynym rozwiązaniem byłoby zsynchronizowanie czasowe loga RTK z logiem Lowrance'a.



#698 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4658 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 15 październik 2020 - 15:22

Tak, są to dane projektu Galileo ale dla pomiaru statycznego, tak wynika z informacji które udało mi się na szybko wyszukać.

Druga sprawa to dokładność zapisu współrzędnych w logu. 

Kiedyś zainteresowałem się podpięciem zewnętrzenego GPSa z dokładnością geodezyjną (RTK GNSS) do Lowrance.

Na forum, bodajże Reefmastera, znalazłem info, że Lowrance zapisuje współrzędne w logu z dokładnością do metra. (być może jest to błędna informacja, nie wiem) 

Jeśli tak jest, okazałoby się, że te 10cm jest niewykorzystywane. 

Dla mnie jedynym rozwiązaniem byłoby zsynchronizowanie czasowe loga RTK z logiem Lowrance'a.

Trzeba by wpiąć rtka w nmea2000 poprzez arduino i zrobić zeń dawcę pozycji. Skoro Rosjanie wpinają się w sieć N2k z własnymi źródłami danych- to może być możliwe. Tylko chodzi o kasę. Ile taki RTK kosztuje, no i rzecz najważniejsza- czy taka dokładność jest realnie potrzebna, skoro ekran ma ją znacznie mniejszą i błąd odczytu tak czy owak będzie?


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 15 październik 2020 - 15:24


#699 ONLINE   leepek

leepek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 304 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 16 październik 2020 - 11:22

Trzeba by wpiąć rtka w nmea2000 poprzez arduino i zrobić zeń dawcę pozycji. Skoro Rosjanie wpinają się w sieć N2k z własnymi źródłami danych- to może być możliwe. Tylko chodzi o kasę. Ile taki RTK kosztuje, no i rzecz najważniejsza- czy taka dokładność jest realnie potrzebna, skoro ekran ma ją znacznie mniejszą i błąd odczytu tak czy owak będzie?

 

W tym wypadku chodziło o pomiar batymetryczny przy użyciu SS3D gdzie wymagana byłaby właśnie dokładność geodezyjna. 

O wpięciu przez NMEA2000 wiem, tu https://reefmaster.c...rtk-gps-to-hds7 ktoś pisał, że log jest w metrowej dokładności. 

 

Chociaż kolejny post mówi już o cm. 

Muszę się temu przyjrzeć kiedyś. 



#700 OFFLINE   Gar4field

Gar4field

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Kot

Napisano 16 październik 2020 - 13:26

W przypadku SS3D i chmury punktów, każdy punkt dostaje swoje współrzędne......

To jak chcecie przyporządkowywać dane z zewnnętrznego GPS???

 

Poza tym jeśli chodzi o dokładność, to być może błąd w moich pomiarach, na moim jeziorze jest powiedzmy 10 metrów..... (wiem przesadzam)

Ale jest to błąd bezwzględny istotny jak np chcę się wpasować w istniejącą dokładną mapę....

 

Ale w ukladzie względnym ten błąd jest zawsze taki sam. Więc jeśli pomiar jest np kopnięty na wschód o 9,5 metra to ten błąd jest zawsze taki sam, a więc w układzie względnym, ograniczonym do jednego jeziora ta dokładność jest zawsze taka sama.

Np jesli na dnie mam kamien oddalony od szczytu pomostu o 100 metrów dokładnie na północ, to ta wartość się nie zmieni licząc od szczytu pomostu. A w układzie globalnym może być wartość błędna, ale dla nas nie ma to znaczenia.

 

Jeśli mam zmapowany jakiś fant na dnie, to zawsze go znajdę. Nie potrafię dostrzec błędu.

A że te moje pomiary niekoniecznie zgadzają się z linią brzegową z google?? A jakie to ma znaczenie??

 

Poza tym pomiary za pomocą SS3D to temat na książkę...

A sama dokładność pozycjonowania GPS to ostatnia rzecz, której bym się czepił....

SS3D to bardzo precyzyjne narzędzie........ ale największym wyzwaniem jest, sprawić, żeby przetwornik zawsze "patrzył" idealnie w dół.

A do tego potrzeba już stabilizacji podpbnej do tej z gimbali fotograficznych.

 

Dokładność mapy z chmury 3D jest powalająca. To bardziej modelowanie 3D, skanowanie 3D niż mapowanie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych