Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Różnica między woblerem kleniowym a pstrągowym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   baboon

baboon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 13 marzec 2019 - 14:52

Cześć, chciałbym się dowiedzieć czym kierować się wyborze woblera kleniowego i pstrągowego, jakie są między nimi różnice jeśli chodzi o akcję, kolor - da się to jakiś spunktować ? -  pomijając temat smużaków. Pewnie dużo celnych uwag uzyskam od lurebuilderów :)

 

Adobe-Stock-205762007.jpg
 
 
Dzięki !



#2 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4544 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 13 marzec 2019 - 15:02

Szukanie nie boli ... ? A może w błędzie jestem ... ?

 

jerkbait.pl-woblery-kilerki-na-jazia-i-klenia

 

jerkbait.pl%2Ftopic%2F67349-jakie-woblery-pstrągowe-polecacie



#3 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 13 marzec 2019 - 15:41

Przestań się zastanawiać.

To durne wymysły z taką klasyfikacją woblerów pod jakiś gatunek.

Popatrz w katalog Salmo - czy oni robią woblery kleniowe czy pstrągowe???

Wiecej nie chce mi sie pisać....



#4 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 13 marzec 2019 - 16:22

Spokojnie :) moje pytanie bierze się stąd, że kilka razy czytałem ostatnio np o delikatnej akcji woblera kleniowego, a na pstraga to często własnie akcja "agresywna i doskonale wyczuwalna" i  tak się zastanawiam. 

 

Pytanie Kolego bardzo ale to bardzo nieprecyzyjne.

Jak Ty rozumiesz "delikatną akcję"?Jaka ma być częśtotliwość, a jaka amplituda wychyleń dla powiedzmy woblerka 3 cm, a jaka dla 4 cm a jaka dla 5 cm?

Bo jak nie podasz tych danych to dupa blada - ja mogę pod tą 'delikatną akcją" rozumieć coś zgoła odmiennego

Podobnie "agresywna"...

 

Śruba M10 ma konkretne wymiary - każda śruba M 10 ma takie same wymiary.

A woblerki to prócz długości - cała reszta jest nienormowana. I co Ci jeszcze napisać, żebyś zrozumiał jak absurdalne jest Twoje oczekiwanie?

 

Tutaj:

http://jerkbait.pl/t...dy-gdzie/page-8

 

post 150

wypunktowałem na co ludzie połowili bolenie.

Na wszystko... to chyba mówi samo za siebie.



#5 OFFLINE   wicher_dziki_koń

wicher_dziki_koń

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Mateusz

Napisano 13 marzec 2019 - 16:34

Masz tego masę w sieci i na youtube. Wobler "kleniowy" zazwyczaj jest mniejszy, baryłkowaty, częściej ma pracę X jak salmo hornet, a "pstrągowy" zazwyczaj jest smukły, nie tak agresywny i często w kolorach miedzi, malowaniu pstrąga, strzebli... Tyle że to teoria  która nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. Kto zabroni Ci łowić klenie rapalką original czy pstrągi salmo tiny?


  • *Hektor*, ag53 i eRKa lubią to

#6 OFFLINE   baboon

baboon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 13 marzec 2019 - 16:39

Pytanie Kolego bardzo ale to bardzo nieprecyzyjne.

Jak Ty rozumiesz "delikatną akcję"?Jaka ma być częśtotliwość, a jaka amplituda wychyleń dla powiedzmy woblerka 3 cm, a jaka dla 4 cm a jaka dla 5 cm?

Bo jak nie podasz tych danych to dupa blada - ja mogę pod tą 'delikatną akcją" rozumieć coś zgoła odmiennego

Podobnie "agresywna"...

 

Śruba M10 ma konkretne wymiary - każda śruba M 10 ma takie same wymiary.

A woblerki to prócz długości - cała reszta jest nienormowana. I co Ci jeszcze napisać, żebyś zrozumiał jak absurdalne jest Twoje oczekiwanie?

 

Tutaj:

http://jerkbait.pl/t...dy-gdzie/page-8

 

post 150

wypunktowałem na co ludzie połowili bolenie.

Na wszystko... to chyba mówi samo za siebie.

 

Ok, to powiedzmy ( teoretyzując bo nie robię przynęt ), że mam dwa kawałki lipy, balsy, pianki, czegokolwiek z czego mogę zrobić wobka, chcę zrobić jednek kleniowo - jaziowy a drugi pstrągowy, na co mam zwracać szczególną uwagę wykonując oba modele tak żeby były skuteczne, bo rozumiem że przecież są woblery typowo pstrągowe lub typowo kleniowe więc stąd mniemam że czymś taki wobler musi się charakteryzować. 



#7 OFFLINE   baboon

baboon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 13 marzec 2019 - 16:41

Masz tego masę w sieci i na youtube. Wobler "kleniowy" zazwyczaj jest mniejszy, baryłkowaty, częściej ma pracę X jak salmo hornet, a "pstrągowy" zazwyczaj jest smukły, nie tak agresywny i często w kolorach miedzi, malowaniu pstrąga, strzebli... Tyle że to teoria  która nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. Kto zabroni Ci łowić klenie rapalką original czy pstrągi salmo tiny?

 

Trzeba było tak od razu :)  mi nie chodzi tutaj właśnie o praktykę bo równie dobrze mogę sobie zrobić woblera w kształcie wiśni i łowić nim klenie tylko własnie bardziej o kawałek teorii bo wiadomo że wyjątków od reguły jest tyle ile ryb. 



#8 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4544 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 13 marzec 2019 - 16:57

Trzeba było tak od razu :)  mi nie chodzi tutaj właśnie o praktykę bo równie dobrze mogę sobie zrobić woblera w kształcie wiśni i łowić nim klenie tylko własnie bardziej o kawałek teorii bo wiadomo że wyjątków od reguły jest tyle ile ryb. 

 

budowa+woblera+jerkbait

 

Na powyższy link kliknąć trzeba i on zaprowadzi gdzie trzeba, a przy okazji pokaże co trzeba.


Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 13 marzec 2019 - 16:59


#9 OFFLINE   baboon

baboon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 13 marzec 2019 - 16:57

No ale nie ja wymyśliłem ten podział i chyba przyjął się już od dawna na rynku, czyżbyśmy demaskowali właśnie chwyt marketingowy :)

Masz tego masę w sieci i na youtube. Wobler "kleniowy" zazwyczaj jest mniejszy, baryłkowaty, częściej ma pracę X jak salmo hornet, a "pstrągowy" zazwyczaj jest smukły, nie tak agresywny i często w kolorach miedzi, malowaniu pstrąga, strzebli... Tyle że to teoria która nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. Kto zabroni Ci łowić klenie rapalką original czy pstrągi salmo tiny?

Kolega tutaj napisal mi tutaj to o co mi chodziło. Chcę zrobić taką infografike o roznicach w ich budowie i pracy, stąd w ogóle moje pytanie.

Wysłane z mojego H3113 przy użyciu Tapatalka
  • ag53 i lexi lubią to

#10 OFFLINE   lexi

lexi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaSan a dokładniej San Escobar

Napisano 13 marzec 2019 - 17:00

........chwyt marketingowy :)
.............................

..trafiłeś Waść..trudno to inak nazwać


  • baboon, jezier i eRKa lubią to

#11 OFFLINE   jezier

jezier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaBlisko Sanu ;)
  • Imię:Piotr

Napisano 13 marzec 2019 - 17:07

Swojego największego pstrąga - 72cm złowilem na 5cm drobno pracujacego woblerka w czasie uganiania się za kleniami natomiast największego klenia - 56cm złowilem na rapale original 13cm gdy rzucałem za sandaczem. Co im wtedy do głowy strzeliło, nie wiem ale od tamtej pory spodziewam się niespodziewanego w każdym rzucie.
Najczęściej spodziewam się że coś złowie a tu niespodziewanie schodze o kiju.

#12 OFFLINE   baboon

baboon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 13 marzec 2019 - 17:14

Ja swojego największego pstrąga zlowilem na odcinku rzeki który wszyscy mi odradzali, na przynętę na którą wszyscy mi odradzali, pogodę zresztą też :)

Wysłane z mojego H3113 przy użyciu Tapatalka
  • ISAR lubi to

#13 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 13 marzec 2019 - 17:19

Ok, to powiedzmy ( teoretyzując bo nie robię przynęt ), że mam dwa kawałki lipy, balsy, pianki, czegokolwiek z czego mogę zrobić wobka, chcę zrobić jednek kleniowo - jaziowy a drugi pstrągowy, na co mam zwracać szczególną uwagę wykonując oba modele tak żeby były skuteczne, bo rozumiem że przecież są woblery typowo pstrągowe lub typowo kleniowe więc stąd mniemam że czymś taki wobler musi się charakteryzować. 

wybierz większy kawałek na pstrągowego... w pstragowym wazniejsza jest kotwica brzuszna, w kleniowym tylna... innych różnic nie znam... reszta to wybór łowiska:)


  • baboon i eRKa lubią to

#14 OFFLINE   jezier

jezier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaBlisko Sanu ;)
  • Imię:Piotr

Napisano 13 marzec 2019 - 17:26

Ja swojego największego pstrąga zlowilem na odcinku rzeki który wszyscy mi odradzali, na przynętę na którą wszyscy mi odradzali, pogodę zresztą też :)

Wysłane z mojego H3113 przy użyciu Tapatalka


Często te miejsca i przynety które wszyscy odradzają okazują się strzałem w dziesiątkę.

#15 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 13 marzec 2019 - 19:29

Klenie lubią sandaczowe woblery i czasem sumowe 😉

Użytkownik Adrian Tałocha edytował ten post 13 marzec 2019 - 19:29


#16 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 13 marzec 2019 - 19:39

Ok, to powiedzmy ( teoretyzując bo nie robię przynęt ), że mam dwa kawałki lipy, balsy, pianki, czegokolwiek z czego mogę zrobić wobka, chcę zrobić jednek kleniowo - jaziowy a drugi pstrągowy, na co mam zwracać szczególną uwagę wykonując oba modele tak żeby były skuteczne, bo rozumiem że przecież są woblery typowo pstrągowe lub typowo kleniowe więc stąd mniemam że czymś taki wobler musi się charakteryzować. 

Zrób jeden wobler kleniowy, a drugi pstrągowy. Następnie na kleniowy łów pstrągi i odwrotnie. A jak Ci się znudzi, zamień przynęty, może być jeszcze lepiej. Albo gorzej :D. Kto wymyśla takie bzdurne klasyfikacje? Choć zdarza się i to nierzadko, że ludzie pytają o np. dobry haczyk linowy :lol:  , cóż, jak się w internetach, naczytają, nasłuchają?!



#17 OFFLINE   baboon

baboon

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów

Napisano 13 marzec 2019 - 20:13

Zrób jeden wobler kleniowy, a drugi pstrągowy. Następnie na kleniowy łów pstrągi i odwrotnie. A jak Ci się znudzi, zamień przynęty, może być jeszcze lepiej. Albo gorzej :D. Kto wymyśla takie bzdurne klasyfikacje? Choć zdarza się i to nierzadko, że ludzie pytają o np. dobry haczyk linowy :lol:  , cóż, jak się w internetach, naczytają, nasłuchają?!

 

No właśnie kto ? :) przecież czytając opisy wobków na znanej stronie z przynętami hand made ten podział jest widoczny, nie sądzę żeby to był jedynie chwyt marketingowy, czy łowcy troci chętnie sięgają po woblery boleniowe tak samo jak te które nazywają się trociowe ? Wątpię 



#18 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 13 marzec 2019 - 21:05

Przyzwyczajenie to druga natura...



#19 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2772 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 13 marzec 2019 - 21:19

No właśnie kto ? :) przecież czytając opisy wobków na znanej stronie z przynętami hand made ten podział jest widoczny, nie sądzę żeby to był jedynie chwyt marketingowy, czy łowcy troci chętnie sięgają po woblery boleniowe tak samo jak te które nazywają się trociowe ? Wątpię 

 

Właśnie niedawno załatwiałem koledze woblery boleniowe na trocie  ;) .



#20 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 13 marzec 2019 - 21:54

A ja mam dla Kolegi salomonowe rozwiązanie.

Kup sobie obrotówki 3 i nie będziesz się zastanawiał co nie tak, że na woblerka kleniowego wziął pstrąg.

 

Obrotówek jeszcze nie "sklasyfikowano".






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych