Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Urządzenia NMEA2000 dla wędkarza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 ONLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 22 marzec 2019 - 12:05

czy ktoś może podpowiedzieć, szukam urządzeń zgodnych z NMEA 2000 które możemy stosować my wędkarze na wodach słodkowodnych? Urządzenia które wysyłają dane a nie tylko je odbierają.

Silniki zaburtowe to zwykle konstrukcje od 40KM w górę i te znam, echosondy też , nie znalazłem silników elektrycznych zaburtowych zgodnych z NMEA (tak, wiem NMEA to standard morski).

 

Czy silniki dziobowe elektryczne wysyłają jakieś dane w standardzie NMEA2000 bez pośrednictwa gateway kit czy Ipilot link? chodzi o to że np w MOtorguide jest to Gateway kit, czyli na kablu coś jest skoro nie podłącza sie samego kabla sieciowego. Czy jak się podłącze bezpośrednio do silnika dziobowego (bez echosondy HB lub Lowrance/Simrad to sterując nim z pilota otrzymam po sieci NMEA jakieś dane?

 

 



#2 OFFLINE   @Brig

@Brig

    Przedstawiciel marki KFP Watersports

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1914 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Arek

Napisano 22 marzec 2019 - 12:33

czujniki ciśnienia, anteny gps , czujniki poziomu płynów i temperatury

Są urządzenia które zmieniają protokół Can na Nmea2000 czyli dane z silnika przrz sieć na ekrana echosondy. Opcji jest naprawdę wiele np dziobówki komunikuja się w obie strony, właśnie za posrednictwem pinpoint gps z poziomu ekranu echo możemy sterować silnikiem motor guide,tak samo przez urzadzenie vessel view możemy z ekranu lowrance sterowac silnikami mercury

#3 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4662 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 22 marzec 2019 - 12:53

Point-1 jest najważniejszy z zabawek póki co dla mnie- no chyba że w sytuacji konsoli sterującej i konieczności monitorowania silników. 

Komunikacja NMEA2000 jest dwustronna przez gatewaya- sterujesz nim z  poziomu echa,



#4 ONLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 22 marzec 2019 - 13:43

Chodzi o to aby czytać ich stan a nie sterować, nie przez echosondę. Jak podłączam spaline to mam np temperature, obroty, spalanie itp. chce zbierać te dane np w komputerze na bieżąco a nie tylko widzieć na ekranie echa

#5 OFFLINE   Krzysztof Kacprzak

Krzysztof Kacprzak

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaRIVERFOX Grudziądz

Napisano 23 marzec 2019 - 13:56

Ze zbieraniem danych to raczej się nie uda. Takie funkcje mam jak podłącze komputer( z odpowiednim oprogramowaniem) pod wejście serwisowe...czyli widzę wszystko...ile pływanie na jakich obrotach itp, błędy. Jak by mieli to wszyscy to serwisy by nie miały co robić :)
<iframe src="https://www.facebook...05697&width=500" width="500" height="650" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe> a to ma każdy jak czy Hondę z Garninem
  • Pietruk lubi to

#6 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 23 marzec 2019 - 20:18

Krzysiek, a masz możliwość podłączenia HB Solix?

 

Naczytałem się na różnych forach "murzyńskich" że ilość danych odczytanych zależy również od klasy echosondy. 

Na YoyTube widziałem też filmik z Solixem i Helixem, gdzie na Solix były mth, a na Helix nie. Ale jak na złość nie mogę teraz tego filmu namierzyć  :angry:

 

Znalazłem  B)


Użytkownik Pietruk edytował ten post 23 marzec 2019 - 20:31


#7 OFFLINE   Krzysztof Kacprzak

Krzysztof Kacprzak

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaRIVERFOX Grudziądz

Napisano 23 marzec 2019 - 20:44

Trzeba mieć interfejsa do danego silnika, a co pokazuje to zależy nie tylko od sondy ale też od tego jakie czujniki ma silnik. Jak sonda ma ekran zegarów to będzie działała...ale tylko na odpowiednim kabelku i zestawem NMEA
  • Matti99 lubi to

#8 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 23 marzec 2019 - 20:58

To oczywista oczywistość co piszesz. ECU (ECM) podaje wszystko co przewidział do odczytu producent danej marki. To wszystko najczęściej odczytuje fabryczny interfejs. 

Tak samo jak w autach, przez uniwersalny OBD odczytamy podstawowe parametry. Taki KTS Bosch już więcej odczyta, a Lunch czy inny CIDF coś innego potrafi czego nie kuma KTS itd itp

To samo jest w zaburtowych. 

Myślałem że może masz możliwość sprawdzenia tej Hondy z Solixem.



#9 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 25 kwiecień 2020 - 08:11

Wskrzeszenie tematu.

Jako że COVID-19 dał więcej czasu na dłubanie przy łodzi, udało się w końcu położyć sieć. 

Silnik Honda BF50 + Garmin.

Zegary są różne, ale jest wysokość trymu, zawsze na oko ustawiałem, teraz łatwiej będzie wrócić do zadanej wcześnie pozycji. 

I ilość przepracowanych moto godzin, co ułatwi czas przeglądu.

 

Silnik ma tylko przekręconą stacyjkę, aby sprawdzić czy działa. Echo szybko wykryło silnik i pokazało co niżej na obrazkach. Widok domyślny, można przestawiać i ustawić zegary wg siebie.

 

Załączony plik  3998195897_24APR20_1339_00.png   335,49 KB   29 Ilość pobrań Załączony plik  3998195897_24APR20_1339_01.png   308,79 KB   27 Ilość pobrań Załączony plik  3998195897_24APR20_1339_02.png   334,13 KB   27 Ilość pobrań

 


  • karkoszek lubi to

#10 ONLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4791 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 kwiecień 2020 - 12:17

Honda wystawia całkiem sporo danych. A a jak coś się psuje, to w Hondzie jest fajnie, bo można sobie kody na błyski odczytać samemu.



#11 OFFLINE   szczuply_maciek

szczuply_maciek

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 346 postów
  • Lokalizacjatam gdzie szczupłe :-)
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 04 maj 2020 - 08:44

@pietruk ja właśnie swoją Hondę i Skylle podłączyłem. Super możliwości do zbierania danych. Nawet zrobiłem krótki filmik dla tych, którzy chcą to zrobić sami a nie wiedzą jak.


  • marcinesz, thug i SkiDivPL lubią to

#12 OFFLINE   wasielewskis

wasielewskis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Wasielewski

Napisano 22 maj 2020 - 16:55

Chciałbym połączyć swój silnik Suzuki DF30ATHL po NMEA 2000 z echosondą  Lowrance HDS Gen2 Touch.
Prośba o pomoc we wskazaniu jaki interfejs powinienem kupić. Na OLX znalazłem 2 oferty:

https://www.olx.pl/o...html#186992be04

https://www.olx.pl/o...html#ccf53a45e5

Jeśli ktoś z Was już to ćwiczył, to uprzejma prośba o pomoc, ponieważ ja w tym temacie jestem zupełny świeżak....



#13 OFFLINE   wedkarski365

wedkarski365

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaL

Napisano 22 maj 2020 - 17:35

najpierw sprawdź czy ten silnik ma taką możliwość

http://continuouswav..._Connection.pdf

 

wg tego co wkleiłem to dopiero wersje od 40KM, ale jeden dokument nie przekreśla wszystkiego

 

 

w dokumentacji z 2012 roku od Lowrance jest cała lista silników które można podłączać, pewnie od tego czasu coś się zmieniło, ale nie widziałem silnika mniejszego niz 30KM który by miał NMEA 2000 https://www.marinech...erfaceGuide.pdf

 

chyba Yamaha 30KM ma NMEA 2000. w Suzuki potrzebny EP-20 ale nie wiem w których modelach, zadzwoń do dealera może coś podpowie


Użytkownik wedkarski365 edytował ten post 22 maj 2020 - 17:54


#14 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 grudzień 2020 - 01:17

Witam,

 

Mam silnik Mercury 60KM EFI z 2019 r., silnik dziobowy Motorguide xi5 oraz ostatnio zakupione Lowrance Elite 9 Ti2.

Czy mogę połączyć echo z silnikami przewodami do NMEA2000 i jakie funkcje wtedy mogę obsługiwać za pomocą echo:

- parametry silnika spalinowego (tak jak opisano na filmiku - prędkość, ilość paliwa, obroty, spalanie paliwa itp.),

- sterowanie silnikiem elektrycznym za pomocą echa,

- co jeszcze?


Użytkownik marcinesz edytował ten post 06 grudzień 2020 - 01:17


#15 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4662 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 06 grudzień 2020 - 11:31

Witam,

 

Mam silnik Mercury 60KM EFI z 2019 r., silnik dziobowy Motorguide xi5 oraz ostatnio zakupione Lowrance Elite 9 Ti2.

Czy mogę połączyć echo z silnikami przewodami do NMEA2000 i jakie funkcje wtedy mogę obsługiwać za pomocą echo:

- parametry silnika spalinowego (tak jak opisano na filmiku - prędkość, ilość paliwa, obroty, spalanie paliwa itp.),

- sterowanie silnikiem elektrycznym za pomocą echa,

- co jeszcze?

Do Motorguide potrzebujesz kabla MG Gateway kit - o ile nie masz jeszcze, nie wepniesz silnika w sieć bez niego. Jeżeli to nowy silnik, nie spodziewaj się cudów. Walka z wiatrakami MG trwa i nadal nie są realizowane normalnie funkcje kotwiczenia do wskazanego waypointa  i pływanie po wyznaczonej na ekranie trasie. Sprawdź wątek o MG, naprodukowałem się tam sporo, bo mój silnik jest zbyt młody, by nie mieć problemów. Jak masz wypust sprzed 2018, to miód, bo też sprawdzaliśmy na wodzie z kolegą @ pajczi 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 06 grudzień 2020 - 11:43

  • Guzu lubi to

#16 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 grudzień 2020 - 11:55

Do Motorguide potrzebujesz kabla MG Gateway kit - o ile nie masz jeszcze, nie wepniesz silnika w sieć bez niego. Jeżeli to nowy silnik, nie spodziewaj się cudów. Walka z wiatrakami MG trwa i nadal nie są realizowane normalnie funkcje kotwiczenia do wskazanego waypointa i pływanie po wyznaczonej na ekranie trasie. Sprawdź wątek o MG, naprodukowałem się tam sporo, bo mój silnik jest zbyt młody, by nie mieć problemów. Jak masz wypust sprzed 2018, to miód, bo też sprawdzaliśmy na wodzie z kolegą @ pajczi


Ok, dzięki, przejrzę wątek o Motorguide. Podesłałbyś link, żebym na pewno przeglądał ten, który masz na myśli?

#17 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4662 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 06 grudzień 2020 - 12:07

Ok, dzięki, przejrzę wątek o Motorguide. Podesłałbyś link, żebym na pewno przeglądał ten, który masz na myśli?

MotorGuide Xi3 vs Xi5 - strona 49 - Sprzęt motorowodny i elektronika wędkarska - jerkbait.pl - spinning, baitcasting, flyfishing - strona 49



#18 OFFLINE   Łukasz.t

Łukasz.t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 grudzień 2020 - 16:57

Witam,

Mam silnik Mercury 60KM EFI z 2019 r., silnik dziobowy Motorguide xi5 oraz ostatnio zakupione Lowrance Elite 9 Ti2.
Czy mogę połączyć echo z silnikami przewodami do NMEA2000 i jakie funkcje wtedy mogę obsługiwać za pomocą echo:
- parametry silnika spalinowego (tak jak opisano na filmiku - prędkość, ilość paliwa, obroty, spalanie paliwa itp.),
- sterowanie silnikiem elektrycznym za pomocą echa,
- co jeszcze?

Mercurego zeby podłączyć też potrzebujesz gatewaya jeszcze do końca nie rozgryzłem co i jak, ale na ten moment napewno da się na echu odczytać:
Motogodziny przeplatane, obroty,zasilanie , spalanie na godzinę,
Niestety nie udało mi się włączyć tego co mi najbardziej zależało czyli ilość spalonego paliwa .

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#19 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 grudzień 2020 - 17:38

Ok, dzięki panowie, czyli do podłączenia Motorguide z Lowrance, potrzebuję MG Gateway kit. Czy do podłączenia Mercury z Lowrance, potrzebny jest, analogicznie, Mercury Gateway kit?

#20 OFFLINE   Łukasz.t

Łukasz.t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Łukasz

Napisano 06 grudzień 2020 - 18:00

Dokladnie tak , do mercurego zamiast gatewaya jest tez opcja mercury vesselview ale jak to działa to ci nie powiem

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych