Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie po zejściu lodu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 marzec 2019 - 23:07

Witam Panowie.

 

Mamy spór.

Zacny Kolega twierdzi, że dla nas,  najgorszym okresem na jaki można trafić wiosną nad wodą, to czas między 4 a 6 tyg po zejściu lodu...

Bo..

Schodzi lód,

Są jeszcze ok 2 tyg do tarła....

Potem kolejne 2 tyg...tarło.

Potem kolejne 2 tyg szczupak dochodzi do siebie...

I zaczyna się NASZ RAJ

 

Nacie Panowie jakieś doświadczenie w tej kwestii?

Stawką sporu jest  dosskonała whiskey...

 

Pozdrawiam

Alek

 


  • kemot11 lubi to

#2 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Napisano 27 marzec 2019 - 09:18

ja znam inny czas.

 

Pierwszy to kiedy się rodzisz i tak do jakiegoś piątego roku życia,a drugi jak już niedomagasz  :P  ;)


  • Sebo lubi to

#3 OFFLINE   ISAR

ISAR

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaDaleki Zachód
  • Imię:Norbert
  • Nazwisko:lekarskie

Napisano 27 marzec 2019 - 10:46

Czy pytanie dotyczy konkretnie szczupaka?



#4 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 27 marzec 2019 - 11:14

Panowie!

Zejście lodu to żaden problem. Prawdziwym problemem jest to, jak mamy zejście "na amen", bo wtedy jest "po rybach".

 

Pozdrawiam



#5 ONLINE   Krzysiek P

Krzysiek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 459 postów
  • LokalizacjaŁódź/Sieradz
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 27 marzec 2019 - 11:15

Raczej konkretnie...nas :P



#6 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 27 marzec 2019 - 12:34

W sumie to najważniejsze jest aby zejść z lodu....zanim on zejdzie..



#7 OFFLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 27 marzec 2019 - 12:36

Nacie Panowie jakieś doświadczenie w tej kwestii?

Stawką sporu jest  dosskonała whiskey...

 

Pozdrawiam

Alek

Jaka whiskey? :)


Użytkownik Dokuś edytował ten post 27 marzec 2019 - 12:37


#8 ONLINE   Krzysiek P

Krzysiek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 459 postów
  • LokalizacjaŁódź/Sieradz
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 27 marzec 2019 - 12:55

(...)

Bo..

Schodzi lód,

Są jeszcze ok 2 tyg do tarła....

Potem kolejne 2 tyg...tarło.

Potem kolejne 2 tyg szczupak dochodzi do siebie...

I zaczyna się NASZ RAJ

(...)

Qrcze, tak se policzyłem, że po 6tyg po zejściu lodu to mija dopiero 3/4 okresu (u nas od 01.12 do 30.04) ochronnego szczupaka..więc RAJ to raczej dla żywczarzy czy "okoniarzy" łamiących przepisy..No chyba że mamy zimę stulecia i lód do połowy marca trzyma ;)  :)  Tak, że wchodzę w ten zakład bo wygrasz z tym że łycha ma być irlandzka nie byle bourbon z USA :D



#9 OFFLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 27 marzec 2019 - 13:15

Witam Panowie.

 

Mamy spór.

Zacny Kolega twierdzi, że dla nas,  najgorszym okresem na jaki można trafić wiosną nad wodą, to czas między 4 a 6 tyg po zejściu lodu...

Bo..

Schodzi lód,

Są jeszcze ok 2 tyg do tarła....

Potem kolejne 2 tyg...tarło.

Potem kolejne 2 tyg szczupak dochodzi do siebie...

I zaczyna się NASZ RAJ

 

Nacie Panowie jakieś doświadczenie w tej kwestii?

 

Moje doświadczenie jest takie, że w tym okresie jeżdżę głównie na pstrągi i zapominam o łowieniu szczupaków, czekając cierpliwie na maj. :)



#10 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 marzec 2019 - 13:34

Panowie, tylko i wyłącznie "dymna" whiskey, lub "The Quiet Man".
Rozumiem irytacje Kolegów w kwestii okresu ochronnego szczupaka. Tak mówię o szczupaku ale nie w PL, tylko w Skandynawii. A jakie prawa tam rządzą, wiecie. Moim zapytaniem było czy potwierdzacie, że dopiero 2 tyg po tarle zębaty dopiero zaczyna oglądać się za pokarmem. I czy to spostrzeżenie ma miejsce również u nas.
  • Krzysiek P i Dokuś lubią to

#11 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 marzec 2019 - 13:35

Panowie, tylko i wyłącznie "dymna" whiskey, lub "The Quiet Man".
Rozumiem irytacje Kolegów w kwestii okresu ochronnego szczupaka. Tak mówię o szczupaku ale nie w PL, tylko w Skandynawii. A jakie prawa tam rządzą, wiecie. Moim zapytaniem było czy potwierdzacie, że dopiero 2 tyg po tarle zębaty dopiero zaczyna oglądać się za pokarmem. I czy to spostrzeżenie ma miejsce również u nas.
  • Dokuś lubi to

#12 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 27 marzec 2019 - 14:36

Panowie, tylko i wyłącznie "dymna" whiskey, lub "The Quiet Man".
Rozumiem irytacje Kolegów w kwestii okresu ochronnego szczupaka. Tak mówię o szczupaku ale nie w PL, tylko w Skandynawii. A jakie prawa tam rządzą, wiecie. Moim zapytaniem było czy potwierdzacie, że dopiero 2 tyg po tarle zębaty dopiero zaczyna oglądać się za pokarmem. I czy to spostrzeżenie ma miejsce również u nas.

 

W Dalarnie łowiłem tylko w 2 poł czerwca. Myślę, że było to nie mniej niż miesiąc po tarle. W Laponii łowiłem regularnie w ostatnim tygodniu czerwca lub pierwszym tygodniu lipca. Lód schodził mniej więcej w połowie maja. Według moich obliczeń i obserwacji było to ok. tydzień-dwa po tarle. Zdarzało nam się trafiać wtedy na płytkie zatoki, gdzie szczupak jeszcze zostawał po tarle i tam żerował - chyba głównie na siejce, w mniejszym stopniu na okoniu. Co się wtedy działo w wodzie, to nawet nie będę opowiadał, bo trudno w to uwierzyć. Moim skromnym zdaniem ryba zaczynała żreć, kiedy tylko wychodziła z tarła. Na początku najfajniej walczyły osiemdziesiątki. Dziewięćdziesiątki i metrówki chodziły jak flaki. Po kilku dniach, kiedy się nażarły, zaczynały trawić, ewidentnie były bardziej dynamiczne i walczyły dłużej.

 

W Laponii to zrozumiałe, lato jest krótkie i ryby bardzo się "spieszą", żeby złapać masę.



#13 OFFLINE   kemot11

kemot11

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 27 marzec 2019 - 23:12

W Dalarnie łowiłem tylko w 2 poł czerwca. Myślę, że było to nie mniej niż miesiąc po tarle. W Laponii łowiłem regularnie w ostatnim tygodniu czerwca lub pierwszym tygodniu lipca. 

Krzysztofie ty jako osoba, która Szwecję zna już bardzo dobrze, łowiłeś w różnych regionach i o różnej porze roku. Jaki wybrałbyś termin wyjazdu do Jamtlandii rezerwując go z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem? Celem wyprawy ma być szczupak. Wiem, że zależy to od wielu czynników, ale tak z doświadczenia?



#14 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 marzec 2019 - 10:23

Nie łowiłem w Jamtlandii to raz. Dwa - to spory region geograficzny: część nad morzem, część pod górami... Ja bym zrobił tak: sprawdziłbym, czy na jezioro, na które chcę jechać jest webcam. Jeżeli nie, znalazłbym najbliższe, na którym jest. Jechałbym nie wcześniej niż 5 do 6 tygodni po zejściu lodu. Byłaby bajka, gdybyś do tego mógł monitorować temp. wody. Ja preferuję wodę nie zimniejszą niż 8 stopni.

 

Na forum jest kilku kolegów, którzy byli w Jamtlandii i to kilkukrotnie. Może coś podpowiedzą. Ja bym nie jechał wcześniej niż w połowie czerwca.


  • kemot11 i Blue lubią to

#15 OFFLINE   Czechofil

Czechofil

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaUrsynów
  • Imię:Leszek

Napisano 28 marzec 2019 - 11:14

Ja mam inny sposób, który bezbłędnie sprawdza mi się od 15 lat. Jeśli na jeziorem są pola rzepaku to najlepszy okres brań jest wtedy kiedy rzepak kwitnie a pola są całe żółte


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • analityk lubi to

#16 OFFLINE   kemot11

kemot11

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 28 marzec 2019 - 11:23

Nie łowiłem w Jamtlandii to raz. Dwa - to spory region geograficzny: część nad morzem, część pod górami... Ja bym zrobił tak: sprawdziłbym, czy na jezioro, na które chcę jechać jest webcam. Jeżeli nie, znalazłbym najbliższe, na którym jest. Jechałbym nie wcześniej niż 5 do 6 tygodni po zejściu lodu.

 

Ja bym nie jechał wcześniej niż w połowie czerwca.

Dzięki, Twoja odpowiedz będzie z pewnością bardzo pomocna.



#17 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 marzec 2019 - 13:27

Ja mam inny sposób, który bezbłędnie sprawdza mi się od 15 lat. Jeśli na jeziorem są pola rzepaku to najlepszy okres brań jest wtedy kiedy rzepak kwitnie a pola są całe żółte


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

W Jamtlandii może nie zadziałać, w Laponii prawie na pewno nie ;) W Dalarnie nie uświadczyłem ani źdźbła, tylko lasy i kamienie. Okolica w których ew. mógłby rosnąć to Skania i północna Finlandia, która tak na oko przypomina Mazury ;)



#18 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 28 marzec 2019 - 13:44

Dzięki, Twoja odpowiedz będzie z pewnością bardzo pomocna.

 

Nie ma sprawy. Będzie, o ile będziesz miał dostęp do obrazów i/lub danych z łowiska. I co najważniejsze - będziesz mógł elastycznie podejść do terminu. Ja jeżdżę pod namiot, problemu z urlopem w pracy raczej nie mam, jakby miał się zdarzyć jakiś Armagedon, późna wiosna, etc., to w ostateczności mogę przełożyć wyjazd. Chyba się jednak nie zdarzyło, żebym przełożył. Ale w 2014 moim zdaniem pojechaliśmy za krąg polarny za wcześnie. 18-19 czerwca. Pierwszego dnia spadł śnieg, a woda miała 5,75 stopnia. Ryby brały nieźle, ale te w przedziale 70-80. 90-100+ znacznie gorzej. Okonia nie było ani śladu. Za to złowiłem naprawdę pięknego pstrąga 84; wczesną wiosną chodzą płytko. Potem żerują głębiej - nie lubią ciepłej wody.

 

Ale w zeszłym roku, przy temp. wody ca. 10 stopni pstrągi też wchodziły w płytkie zatoki. Ryb 50+ i 60+ złowiliśmy naprawdę sporo, jak na SE. W tym jedną 60+ na Bustera 15 i jedną 60+ na X-Rapa 14 (shallow). Brały atomowo z płytkiej wody i natychmiast śmigały w powietrzu - takich widoków się nie zapomina.


  • analityk i bob74 lubią to

#19 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 marzec 2019 - 10:32

Poniższa opinie gospodarza z Karskrony może nieco pomóc rozświetlić temat - choć mnie ona zaskakuje - Czy tarło szczupaka w jednym rejonie może tak długo trwać?

 

The current water temperature is about 5-7 degrees. The spawning will start any day now. From start to finish this will take about 6 weeks. So there will be pikes that already been spawing soon and others that hasen’t. It’s normal that some pikes will spawn already i end march and others in beginning May.

 

Since not all pikes are spawning at the same time, there will be active fish ready to feed in some areas, while some areas will only hold pikes in ”spawning mode”. If pikes seems to be spawning in one area, you can normally just move to another area where the temperature might be different and find active fish there instead. Some days can be tricky but sometimes it can also be very good if you find the right spots.
 



#20 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 29 marzec 2019 - 10:38

Przy dużym rozrzucie temperaturowym i dużym zróżnicowaniu łowiska to możliwe. Na rozciągnięcie tarła w czasie może też wpływać np. nagłe ochłodzenie. Jeżeli chodzi o mnie, to w Laponii między 18.06 a powiedzmy 12.07 nigdy nie udało się złowić niewytartego szczupaka.


  • analityk lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych