Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wzdręgi 2019


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 28 marzec 2019 - 16:44

Z tego co widziałem , to już od jakiegoś czasu forumowi koledzy łowią wzdręgi. :)

Ale jakoś nikt się nie kwapił , żeby je uhonorować osobnym tematem w 2019 roku <_< .

Dziś pierwszy raz w tym roku udało mi się połowić wzdręg , to i rozpocznę temat.

 

 

 

Załączone pliki


Użytkownik Pisarz.......ewski Piotr edytował ten post 28 marzec 2019 - 16:44


#2 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Bartuś
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 28 marzec 2019 - 19:03

Dzisiaj narozrabiałem troszkę na Motławie. Miałem tylko godzinę na łowienie, ale postanowiłem pojechać z uwagi na slaby wiatr - przy przynętach poniżej grama to często warunek konieczny.

 

W odstępie pół godziny, złowiłem dwie śliczne wzdręgi 37 i 33 cm. Piękne pod względem urody i gabarytów. Ślicznie u takich dużych ryb wyglądają te złote łuski i krwistoczerwone płetwy, a walka na zestawie UL dostarcza niezapomnianych wrażeń. Świetnie było pooglądać z góry, złoty świecący dysk, który spławiał się przy powierzchni i potem nurkował w czeluściach Motławy, przy dźwięku terkotki hamulca. ;)

 

Załączony plik  bochenek2.jpeg   76,33 KB   67 Ilość pobrań

 

Załączony plik  bochenek1.jpeg   96,76 KB   67 Ilość pobrań

 

Załączony plik  bochenek3.jpg   102,63 KB   55 Ilość pobrań

 

 

Sprzętowo:

Quantum Felchen Centex 2,10.

Daiwa Ninja 2000

Plecionka 0,04 + przypon z żyłki 0,12

Chruścik od Fishchaser

 



#3 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 28 marzec 2019 - 21:53

U mnie bez ekscesów ;)  . Zwykły twister Relax fiolet z brokatem . :)


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 08 kwiecień 2019 - 09:33

  • Jozi, Krzysiek P i ManiekL-ski lubią to

#4 OFFLINE   nowwwak

nowwwak

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaTomaszkowice/Kraków
  • Imię:Paweł

Napisano 29 marzec 2019 - 22:25

U mnie, gdzieniegdzie widać już spławiające się ryby, ale brania głównie z dna z toni, raczej głębiej niż płycej. kilka marcowych migawek...

 

54515644_619116508513023_364594165818641

 

54411845_621728898251784_860005542473498

 

54515736_621728081585199_786327291489052

 

56440154_625059244585416_566273420589793



#5 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 30 marzec 2019 - 19:14

Pojechałem dziś sprawdzić , czy znów będą gryzły ?  Parę sztuk wyjechało , a dwie przyzwoite . Wzdręgi jeszcze się nie rozkręciły na dobre . Brania takie mało dynamiczne , można by powiedzieć -_-  , że biorą z pewną dozą nieśmiałości. :D

Załączone pliki



#6 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 491 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 30 marzec 2019 - 21:35

Nie mam tak pięknych zdjęć jak nowwwak ale wczesnowiosenną wzdręgę złowiłem. Śliczna to rybka. Moje brały na maleńką imitację ochotki. Linla pływająca a wędka Traper Guide w klasie 3AFTM. Przypon z żyłki 0,10mm.

841f4344b865f6e7med.jpg

Pozdrawiam serdecznie Zielony



#7 OFFLINE   Rolnik

Rolnik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Błażej
  • Nazwisko:Siwik

Napisano 30 marzec 2019 - 23:04

Jeżeli kochacie łowić wzdręgi polecam Śniardwy, można tam łowić brodząc, na spina, muchę, skórkę od chleba, i inne. Ja spina za bardzo za nimi się nie uganiałem , ale mój tata miał wzdręgi o masie 1,8kg,, 2,7kg, kilowa sztuka to nic nadzwyczajnego takie często łowiło się na spławik przy trzcinach. Na spina dobre są żółte małe gumki, jak i jakieś robaczko podobne, małe obrotówki typu long. W tamtym roku złowiłem kilka wzdręg na mikro wahadłówki przy okazji połowu okoni.

Najlepszy patent na wzdręgę to siatka taka po cebuli ze starym chlebem wiązało się do trzciny. Drobinki chleba znosił prąd wody a za nimi wzdręgi wyłaziły z trzcinowiska i zaczynało się łowienie. Patenty starych dziadków działają do dziś ;-) .Dobry był też droop shot, lub boczny tok ale z kukurydzą na haku ;-) na okoniowym kiju do 7 czy 10 g mega zabawa holować ryby o masie ok 1 kg.

Wzdręga to taka piękna złota rybka typowo sportowa. Gorąco Polecam.



#8 OFFLINE   Piotrek_D

Piotrek_D

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaWieliczka
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:D.

Napisano 06 kwiecień 2019 - 22:12

Prolog

Nie myślałem, że na stale zagoszczę w tym dziale, ale mam nadzieję, że jednak.

 

Ad. 1 Nie mam UltraLajta

Nie mam, nigdy nie miałem, nie wiem czy będę miał. Wędka do -nastu gram to dla mnie już duży wysiłek, zwłaszcza przy dbaniu o nie uszkodzenie jej. Tak więc na początku zestaw. Wędka up to 18g, budżetowa wklejka Mikado. Kołowrotek Shimano cośtam 1000, też budżet, ale bardzo ładnie kręci. Żyłka- po zeszłym roku z 0.16 przeszedłem na 0.18, jakoś lepiej ogarnia większość spraw. 

 

Ad. 2 Wzdręgi

Zajawka dzieciństwa. Jako szczeniak uwielbiałem robić do nich podchody na leśnym bajorku, które dziś nie istnieje. Nie tylko, na innych żwirowniach tez łowiłem je z sukcesami, tylko tam już nie miały 4 z przodu, najwyżej 3. Przez ponad dziesięć lat chciałem do nich wrócić, ale zawsze coś było nie po drodze.

 

Ad. 3 Tribute to Paweł Nowak

Nie mając sprzętu, wiedzy, doświadczenia potrzebnych do ich używania, po zobaczeniu przynęt by Fishchaser po prostu chciałem je mieć. Realizm i precyzja wykonania zrobiły na mnie niesamowite wrażenie, nie mniejsze niż wykonawca- świeży, otwarty gość, chętnie zaszczepiający swoją chorobę innym. Przez rok jednak nie specjalnie zrobiłem z nich użytek. Potem trochę obycia na małej wodzie, z małymi rybkami pozwoliło ogarnąć temat, i zrozumieć potęgę imitacji robactwa. Aż do dziś.

 

 

Ad. 4 Deszczowa sobota

Wybrałem się więc po śniadaniu nad potencjalnie wzdręgowe trzcinowisko, z moim nie-ultra-lekkim sprzętem. Cały tydzień się zbierałem, ale zawsze coś nie zagrało mimo idealnej pogody. Dziś pada, ale jadę, w końcu trzeba odreagować. Dojeżdżam, przebieram się, idę. Ciężko dorzucić gdzieś moim sprzętem, więc wracam do auta po wodery, będzie kilka metrów łatwiej. Ogarniam łowisko, próbuje rzucać, trafiam jakiegoś oksa, jakiegoś pistoleta, ale ani śladu krasnopiór. Zmieniam miejsce, rzut wzdłuż trzcin, dwa obroty korbką, imitacja jętki nad dnem, puknięcie, siedzi. Pistolet. A potem w kolejnych czterech rzutach kolejne cztery. Załamka. Ale na deszczowej tafli widzę spław, tylko jak tam dosięgnąć. Zmieniam miejsce, ryję się w trzcinowisko ile muł i wodery pozwalają. Pierwszy rzut na czarną jętkę- obrót korbką, bum. Jakiś ogień na końcu zestawu, szaleństwo na maksa, i spad. Tak, dokładnie jak naście lat temu, pierwsza bierze największa ze stada. Drugi rzut, trzy obroty, bum, i krasnopióra 30+ wyjeżdża na ogonie po trzcinowisku. Piękne, ciemne złoto z krwawymi płetwami wjeżdża do ręki. Naście lat na to czekałem. Ile razy czytając "Wędkarstwo spinningowe" Jacka Kolendowicza o spinningowych wzdręgach myślałem sobie- tak, ciekawe gdzieś tak połowił. I na co. A tu jest w mojej ręce pierwsza spinningowa wzdręga, bez przebijania się godzinami przez drobnicę, żeby w końcu złowić coś w okolicy 20cm. A potem druga, trzecia, czwarta, piąta... I stado odpływa. Nie udaje mi się już do nich dobrać, nie ma dostępu bez bellyboat'a, bez szans. 

 

Epilog

a ) Bez UL da się połowić grube wzdręgi, w kilka rzutów pięc sztuk z trójką z przodu i to w ładnym plusie. Jakbym łowił na UL, nie wyjąłbym prawdopodobnie ani jednej. Nie przeciągnąłbym półkilowych rybsk ślizgiem przez osiem metrów trzcinowiska na nanofilu 0.04, nie wierzę w to, zwłaszcza jak zapiąłbym poprawnie tą pierwszą, która mogła mieć 4 z przodu. 

b ) nikt mi nie wmówi, że 1,5g czy 2,5g to zbyt ciężkie główki do mikroprzynęt, i prędkość opadania jest dla białorybu zbyt duża. Może przy pionowym opadzie tak, jednak na napiętej żyłce rybki kopały w 1,5g jak złoto. Honor muszę oddać też @Cyprysowi, piąta wyjechała na jagodową ważkę 4cm na 2,5g główce, gdy stado już odpływało. Ledwo dałem radę wyjąć z gardła gumę razem z główką. Jedzą.

c ) Apetyt urósł, wrócę po 40+ chętniej niż po trzycyfrowego sandacza czy bolka z 9 z przodu.

Amen.

 

Ryby nie mierzone, widać rozmiar gołym okiem, nie ma sensu męczyć dinozaurów. 

Marzenia z dzieciństwa spełnione, Dziękuje Paweł : )

 

Załączony plik  20190406_122420.jpg   95,95 KB   40 Ilość pobrańZałączony plik  20190406_123025.jpg   108,36 KB   40 Ilość pobrań

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU  "OPIS MIESIĄCA"                  :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 08 kwiecień 2019 - 09:42


#9 OFFLINE   nowwwak

nowwwak

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • LokalizacjaTomaszkowice/Kraków
  • Imię:Paweł

Napisano 06 kwiecień 2019 - 23:22

Super, gratulacje ! No to wpadłeś, Piotrek :)



#10 OFFLINE   Lukasch44

Lukasch44

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 kwiecień 2019 - 13:47

Pięknie:).
Z ul a nawet xul też się da, kwestia wprawy, opanowanoa i techniki :) a spadów zdecydowanie mniej nawet na 2,5g główce choć polecił bym czeburaszkę. Pozdrawiam

#11 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2652 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 07 kwiecień 2019 - 16:11

Dziś znów udało się namierzyć stadko i połowić . Większość ryb mała , ale były też i te bardziej emocjonujące. :)

Załączone pliki



#12 OFFLINE   kamilos

kamilos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • Lokalizacjawasilkow
  • Imię:kamil
  • Nazwisko:sienko

Napisano 08 kwiecień 2019 - 13:28

Mam pytanie do kolegow bylem nad jeziorkiem i sa ogromne wzdregi prubowalem lowic na nimfy muchowka i nic a na kukurydze biora jak glupie.moze ktos doradzi jak je lowic na spina

#13 OFFLINE   Kosa

Kosa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 14:07

Może na sztuczną kukurydzę ? :)


  • Bułka lubi to

#14 OFFLINE   krys

krys

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 15:29

Mam pytanie do kolegow bylem nad jeziorkiem i sa ogromne wzdregi prubowalem lowic na nimfy muchowka i nic a na kukurydze biora jak glupie.moze ktos doradzi jak je lowic na spina


A jak przejrzystość wody?

#15 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 08 kwiecień 2019 - 16:46

Mam pytanie do kolegow bylem nad jeziorkiem i sa ogromne wzdregi prubowalem lowic na nimfy muchowka i nic a na kukurydze biora jak glupie.moze ktos doradzi jak je lowic na spina

 

Jak biorą na kukurydzę to spróbuj żóltych jigów - w wielu zbiornikach lubią żółte jigi.



#16 OFFLINE   kamilos

kamilos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • Lokalizacjawasilkow
  • Imię:kamil
  • Nazwisko:sienko

Napisano 08 kwiecień 2019 - 21:27

Woda jeat bardzo czysta to zbiornik wody pitnej niby
  • krys lubi to

#17 OFFLINE   kamilos

kamilos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • Lokalizacjawasilkow
  • Imię:kamil
  • Nazwisko:sienko

Napisano 08 kwiecień 2019 - 21:29

Jak biorą na kukurydzę to spróbuj żóltych jigów - w wielu zbiornikach lubią żółte jigi.


Jesli nie problem wyslij potke jak tw jigi maja wygladac mniejwiecej

#18 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 08 kwiecień 2019 - 21:40

Wreszcie trafiłem przyzwoitą wzdręgę w tym roku:
Załączony plik  8C2495D5-C67C-4A71-BE0D-D5758ACF9269.jpeg   147,2 KB   38 Ilość pobrań

Widelnica fishchaser, Nanofil 0,04, Daiwa Presso 0,8-10g i Soare BB 2000 PGSS

#19 OFFLINE   krys

krys

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 22:08

Woda jeat bardzo czysta to zbiornik wody pitnej niby


Mokry red tag lub czarny spider. Ewentualnie malutkie streamerki raczej ciemne. Wolne prowadzenie , raczej podciaganie bez szarpania. Przypon min 3 m. Mnie się to kiedyś sprawdzało. I próbuj testuj ;) jak są to muszą brać;)

#20 OFFLINE   Peterx

Peterx

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaKalnikòw
  • Imię:Piotr

Napisano 11 kwiecień 2019 - 17:08

Przynęta czerwony twister bez ogonka.

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych