Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Notre-Dame :-(


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 kwiecień 2019 - 14:01

 Część będzie rekonstrukcją przypominającą mi warszawską Starówkę, po której nie chce mi się nawet spacerować. 

 

Moim zdaniem odbudowa naszych zabytków ze zniszczeń wojennych jest akurat bardzo krzepiącym przykładem że nie w kamieniach i artefaktach tkwi siła Polaków . To że jesteśmy się w stanie podnieść z największej nawet klęski to jest jednak piękne i krzepiące. Jak mówią słowa naszego hymnu " Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy". Odbudowa stolicy - i szerzej kraju - ze zniszczeń wojennych to jest moim zdaniem dla każdego Polaka powód do dumy bo pokazuje że wbrew sterotypom potrafimy nie tylko kłócić się ze sobą ale jak trzeba to spiąć poślady i coś zrobić :)  Jest to również wielkie osiągnięcie poprzednich pokoleń o którym powinniśmy pamiętać i za które powinniśmy być wdzięczni. 

 

Zabytki są żywe tak długo jak żywe są symbole i wartości jakie za nimi stoją. Inaczej to tylko kolejna kupa kamieni przy której mogą się fotografować azjatyccy turyści.


  • Guzu, Janusz Wałaszewski, Piotrek Milupa i 4 innych osób lubią to

#22 OFFLINE   Tom@son

Tom@son

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • Lokalizacja麻疹の近くの町

Napisano 17 kwiecień 2019 - 14:05

Moim zdaniem odbudowa naszych zabytków ze zniszczeń wojennych jest akurat bardzo krzepiącym przykładem że nie w kamieniach i artefaktach tkwi siła Polaków . To że jesteśmy się w stanie podnieść z największej nawet klęski to jest jednak piękne i krzepiące. Jak mówią słowa naszego hymnu " Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy".

 

Zabytki są żywe tak długo jak żywe są symbole i wartości jakie za nimi stoją. Inaczej to tylko kolejna kupa kamieni przy której mogą się fotografować azjatyccy turyści.

Taka mała poprawka.

 

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy.


  • Friko i coma lubią to

#23 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 17 kwiecień 2019 - 14:48

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że zostały poniesione straty. Natomiast nie popadałbym w jakąś ortodoksję, że Notre-Dame po rekonstrukcji to już nie będzie to. Ochrona zabytków to pomysł XX wieczny. Miasta europejskie płonęły, były burzone, plądrowane i przebudowywane ( i to przez wszelkie opcje polityczne czy religijne). Myślę, że nie ma w Europie kontynentalnej zbyt wielu obiektów, które przetrwały 800 lat bez jakiejkolwiek zmiany. Opactwo Benedyktyńskie na Monte Cassino wciąż jest piękne, choć to tylko "rekonstrukcja".

Od pewnie czterdziestu lat z powodu uprawianego zawodu,  jestem blisko a nawet bardzo blisko z obiektami zabytkowymi nawet tymi najwyższej klasy ze zbiorów polskich ( i nie tylko). I uwierz mi, rekonstrukcja nawet ta najlepsza jest tylko rekonstrukcją. Biorąc pod uwagę tylko spaloną dębową więźbę dachową, która miała 800 lat. Obecnie będzie problem nawet aby znaleźć takiej klasy i gabarytów drewno dębowe na rekonstrukcję, która za 800 lat ...mogła by mieć 1600(!) Zakładam że nasza cywilizacja przetrwa jeszcze taki okres. 

W zeszłym tygodniu byłem na kilkudniowej sesji konserwatorów dziel sztuki w Gdańsku. Przy tej okazji oprowadzono nas po kościele mariackim a proboszcz "po znajomości otworzył dla nas ołtarz główny. Nawet dla nas, konserwatorów to ogromne przeżycie i doznania. Ale nie ten wielki, średniowieczny zabytek, jest dla mnie jest największą emocją. 

Kiedy przestawisz "ostrość patrzenia" nie na piękny ogół ale na mało dostrzegalny szczegół, zobaczysz na powierzchni drewna ślady dłuta, na okuciach zawiasów ślady po uderzeniu młota kowalskiego a na licu cegły odciśnięte palce, które ją lepiły 800 lat temu. I to jest ten ślad pozostawiony na oryginale, który tracimy tylko raz i na zawsze. Mamy NIC. Powstanie replika wykonana obecnie z całym pietyzmem, ale z pełnym szacunkiem dla jej wytwórców to tylko replika (my to wiemy i tak ja traktuję wszystkie rekonstrukcje, które wykonałem) Tak poza wszystkim, gwarantuję, że rekonstrukcja nie zachowuje się tak jak zachowane elementy oryginalne. Oba te elementy, długo żyją życiem własnym. Kiedyś się dopasują ...albo nie (to tak jak z odrzutem organu po przeszczepie)

Dzisiaj widziałem fotografie z katedry. Nie wiem czy dzięki Bogu, ale na pewno dzięki budowniczym strop wytrzymał i w większości zachował się dzięki czemu płonąca więźba dachowa nie wpadła do wnętrza katedry (jedynie w kilku punktach w tym bezpośrednio pod iglicą). Tylko dzięki temu tak "mało" dekoracji katedry nie uległo spaleniu ... przede wszystkim ocalało większość witraży. Tylko to minie pociesza.


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Marcin Rafalski, OloPe i 13 innych osób lubią to

#24 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1054 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 kwiecień 2019 - 17:11

Trafiłeś w sedno Robercie. Wszak mogłem się spodziewać. Z punktu widzenia smakosza staroci i historii bolą mnie wszelkie przypadki takich strat i nieważne czy chodzi o Bibliotekę Aleksandryjską, Notre Dame czy to co wyczyniano w Bagdadzie. Termin światowe dziedzictwo jest tu jak najbardziej na miejscu. Uszczerbki są niepowetowane i niesamowite jest to, że w trzy godziny na oczach całego świata ulega zniszczeniu obiekt, który od setek lat wydawał się nie do ruszenia. I ludzkość szczycąca się wysłaniem człowieka na Księżyc, czy Voyagera poza Układ Słoneczny jest bezradna wobec płonącej dębiny. A co do rekonstrukcji, to przypomina mi się wizyta we wspomnianym przez Roberta Mariackim i wycieczka wzruszona Sądem Ostatecznym Memlinga. I tabliczka informująca, że mamy do czynienia z kopią. Może machnijmy kopię Portretu Młodzieńca i ogłośmy całemu światu, że odzyskaliśmy Rembrandta. Jeśli są tacy, którym nie robi różnicy czy to kopia czy oryginał...

#25 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 17 kwiecień 2019 - 18:05

Byłem w tym roku na południu kraju... Stary drewniany kościólek z czasów?? nie pamiętam ale spokojnie 400 lat miał. Widać wyraźnie co oryginał co rekonstrukcja, ale nie to najgorsze. NAwet nie rozmowa z człowiekiem który nad wszystkim miał pieczę i część elementów zrekonstruował sam - taki miejscowy artysta... 

To co mnie przeraziło to brak pieniedzy na choćby wymianę gontów - te które zostały z państwowow kościelnego funduszu wymienione, po 5 latach wyglądają gorzej niż takie które wymieniany były w XIX wieku... bardziej jednak to że na każdym ze zrekonstruowanych odnowionych elementów - wielka nalepa (największa chyba 50-80cm) z danymi sponsora... Jakby k... (autocenzura) nie można było umiescić przed kościólkiem tablicy ze spisem kto i co zasponsorował... Wyobrażacie sobie boczny ołtarzyk z wielkim transparentem sponsora centralnie na środku?? pięknie błyszczący nową farbą... a tuż obok 300-400 letnia kolumna, wyblakła, widać że wiekowa z jak to Bob napisał śladami dłuta i gładzika...


  • BOB i coma lubią to

#26 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 17 kwiecień 2019 - 19:50

Po pierwsze to miło, że można sobie podyskutować nie obrzucajac się epitetami. Coraz to rzadsze, nawet na forach wedkarskich.
Wracając do rekonstrukcji. Ja nie twierdzę, że jest mi to obojętne czy dany zabytek jest zrekonstrowany czy nie. Twierdzę tylko, że większość budowli europejskich mających kilkaset lat, była przebudowana, remontowana czy też rekonstruowana właśnie. Dwie wojny światowe, wojny napoleońskie, wojna trzydziestolotnia i inne mniejsze czy większe konflikty zrobiły swoje. Do tego co jakiś czas zmieniał się właściciel, władca czy biskup/proboszcz i wprowadzał swoje zmiany. Dbanie o dziedzictwo kulturowe to naprawdę dość młode pojęcie w historii naszej cywilizacji. W związku z tym uważam, że za 200 czy 300 lat ludzie zwiedzający warszawskie Stare Miasto też będą się wzruszali gdy zobaczą ślad kielni murarza z ZMP 😊. Ciekaw jestem też reakcji archeologa, który za 2000 lat odkryje napis "Legia pany" i czy też będzie się zachwycał, tak jak my zachwycamy się napisami w rzymskich termach typu: "Lukrecjusz ma rogi".
  • BOB lubi to

#27 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1054 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 kwiecień 2019 - 20:31

...a więc to nie były plotki. Żona Lukrecjusza puszcza się z Pompejuszem. Co za zdzira!
  • Artech lubi to

#28 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 18 kwiecień 2019 - 14:22

Zamiast kopać się w temacie religijnego i politycznego aspektu całej sprawy może przyjmiemy protokół zgodności co do kulturowego wymiaru strat wywołanych pożarem. Katedra będzie odbudowana wcześniej czy później. Zbiórka pieniędzy przebiegnie sprawnie, bo temat jest chwytliwy i w najwyższym stopniu medialny. Dać będzie moralnym obowiązkiem każdego, nie dać będzie obciachem. Bogaci będą się licytować na wyścigi tak jak wczoraj magnaci ze świata mody. Boli, że zniszczone zostały bezcenne fragmenty zabytku mające ponad 800 lat. I tak jak pisał Coma tego nie odzyskamy. Część będzie rekonstrukcją przypominającą mi warszawską Starówkę, po której nie chce mi się nawet spacerować. Wolę się przejść po żoliborskim WSM-ie. Jest z lat trzydziestych, więc starszy.

Cały (biedny wtedy) naród z myślą o mieszkańcach zniszczonej stolicy. Janusz nosił złotówki na SFOS do szkoły nie z obowiązku, bo takiego nie było. A co tam miało powstać? Jakieś osiedle podobne do tych, które wyrastały wtedy w Warszawie i które raczej bardziej ją szpecą? Ja nigdy nie miałem takich odczuć chodząc po Starówce. Ważne było to miejsce i świadomość okrutnego losu, który ją spotkał. Kolejne pokolenia też będą tak to widzieć. Lepiej, że bogaci zasponsorują odbudowę Notre Damme niż mieliby wydać pieniądze na jakieś bzdury. Mniej ważne intencje. Ważne, że dla wszystkich.

#29 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 18 kwiecień 2019 - 14:30

...a więc to nie były plotki. Żona Lukrecjusza puszcza się z Pompejuszem. Co za zdzira!

Jakieś zaskoczenie? Przecież to stare jak historia ludzkości. W 1977 zwiedzałem muzeum w Poroninie (akurat wtedy zmarł Elwis). Na ścianie wisiały jelenie rogi. Głośno zapytałem przewdnika: a te rogi czyje? Połowa wycieczki prawie posikała się ze śmiechu. Wiedząc, że Nadieżda nie tylko wodzowi była oddana. A on - syfilityk? Przecież nie nabawił się tego siedząc gołym tyłkiem na klozecie.

#30 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 18 kwiecień 2019 - 14:40

Znalezione na FB. mam nadzieję że to prawda w sensie  ze nie jest to fake news Taki Architekt i taka pracownia istnieją::

"No i niestety. Szef francuskiego rządu Edward Philippe ogłosił przed chwilą rozpisanie międzynarodowego konkursu dla współczesnych architektów na odbudowę iglicy katedry Notre-Dame. Premier ma nadzieję "na nową iglicę dostosowaną do technik i wyzwań naszych czasów". Philippe ma wątpliwości, "czy powinniśmy odtwarzać iglicę taką, jaką wymyślił Viollet-le-Duc, czy też, jak to często bywa w przypadku ewolucji dziedzictwa, powinniśmy dać Notre-Dame nową iglicę”.https://www.bbc.com/news/world-europe-47959313Projekt poniżej to propozycja francuskiego architekta Aleksandra Chassang został opublikowany na jego prawdziwym koncie na LinkedIn.

57303497_2126947530688391_28064122391526


Użytkownik Marcin Rafalski edytował ten post 18 kwiecień 2019 - 14:45

  • coma lubi to

#31 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2646 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 18 kwiecień 2019 - 16:11

A może to lepiej zrobić coś nowego a nie starać się odtworzyć stare?
Akurat ta iglica powyżej, pasuje jak pięść do nosa... ale może ktoś zaprojektuje coś fajnego.

#32 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2022 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 18 kwiecień 2019 - 16:22

Tragedia...

#33 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 18 kwiecień 2019 - 16:48

Wieża Eiffla kiedyś też była porażką...



#34 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1054 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 kwiecień 2019 - 16:48

Postęp niesie nowe potrzeby i wyzwania. Jednak musi czerpać z przeszłości pomysły sprawdzone i ponadczasowe. I takim rozwiązaniem, które może spiąć klamrą stare z nowym jest otwarcie w odbudowanej budowli piętrowego Auchana albo Leclerca. Wyobraźcie sobie czternaście milionów zadowolonych klientów rocznie. Prawdziwa świątynia biznesu. Każdy może jednocześnie nabyć bułkę paryską, serek brie i pogapić się na stare mury. Włodarze miasta poczuliby się lepiej mogąc nawiązać do ulubionych wschodnich wzorców. Ileż to można dusić w sobie idee bliskie sercu. Czas wyjść z nimi do ludzi. Chyba jednak purpurowa gwiazdka byłaby najkorzystniejsza do ozdobienia iglicy. Żaden to symbol religijny. Przynajmniej tak się większości wydaje.
  • Sławek Oppeln Bronikowski, OloPe, strary i 3 innych osób lubią to

#35 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10141 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 18 kwiecień 2019 - 17:40

To nie przejdzie. Tego już próbowali dawno temu. Ale przyszedł jeden gość i wywalił handlowców  na zbitą mordę ze świątyni :P  :)



#36 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 18 kwiecień 2019 - 18:00

Niby tak. Ale on był synem Właściciela...
  • strary, BOB i HaDe lubią to

#37 Guest_Tomek O_*

Guest_Tomek O_*
  • Guests

Napisano 18 kwiecień 2019 - 18:28

600 000 000 Euro datków w pierwszych 24 godzinach po pożarze...

To na "jerku" tak zbiórka pięknie poleciała !?  :)


  • venom_666 i morrum lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych