Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Co i jak... pytanie karpiarza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaNL

Napisano 01 maj 2019 - 10:45

Witam serdecznie Szanownych Kolegów.

 

Jestem tutaj kompletnie nowy, w dodatku jestem tylko karpiarzem... który chce w wolnych chwilach przeczesywać wodę nie tylko w poszukiwaniu karpia. Mieszkam i żyję w Holandii, więc wody u mnie pod dostatkiem, ryb też. W sumie gdy wsiądę do łódki lub pontonu 50 metrów od domu, to dopłynę praktycznie wszędzie. 

Nie zawsze mam czas i ochotę na kilkudniowe zasiadki i targanie 200 kg sprzętu karpiowego, czasami chciałbym wyjść z psiakiem na dłuższy spacer i przy okazji potrenować casting, popływać lub pojechać gdzieś autem i mieć wędkę pod ręką.

 

Dlatego też chłonąc podstawową i suchą wiedzę, chcę kupić pierwszy casting - chyba najbardziej uniwersalny na początek - Abu Pro Max Combo z kijem 15-45, 198 cm. Plecionka 20 lbs i ....teraz zaczyna się zagwozdka...

Woda jest tak zróżnicowana, że głowa boli, od płytkich i wąskich kanałów i polderów - 0,8-1,5m głębokości, z uciągiem i bez, poprzez szerokie i głębokie kanały z barkami, jeziora, żwirownie 40 metrów głębokości, po morskie zatoki. Rzek nie mam u siebie. Ryby w małych kanałach i jeziorach - wiadomo, to samo co wszędzie, ale już duże kanały i zatoki to wielki miks wszystkiego co żyje w wodzie słodkiej i słonej...

 

Kwestia przynęt - co na początek? Szczupak, sandacz i czasami jakieś morskie stworzenie. Płytko i czasami głęboko. Kilometr od mojego domu mam ogromny kanał gdzie ludzie targają wszystko, łącznie z sumem. Niestety tubylcy niechętnie dzielą się wiedzą.

Oczywiście z czasem nabywa się doświadczenia, ale jakie przynęty na start? Kilka, kilkanaście sztuk, najbardziej uniwersalnych? Co byście zaproponowali człowiekowi, który tak naprawdę zna dobrze tylko proteinę?

 

 



#2 OFFLINE   wedkarski365

wedkarski365

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaL

Napisano 01 maj 2019 - 10:54

blachy typu gnom i alga rozmiar 2-3 na trochę głębsze wody, trochę obrotówek na płytsze w rozmiarze 2-6 i jakieś gumowe przynęty na główkach jigowych typu keitech 4-5cali, cannibale/relaxy 12-15cm. I tak na wędce powiesz na raz jedną przynętę. Jeśli jest ryba to zawsze coś tam się uwiesi



#3 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaNL

Napisano 01 maj 2019 - 11:00

A jakieś jerki? Zaopatrzyć się też na początek, czy odczekać? Chodzi o to, że chcę kupić trochę więcej - wtedy cena znacznie niższa.

Zapomniałem napisać, że często mam przy karpiowaniu przyłów przy zwijaniu zestawów w postaci szczupaka ok 70-90 cm, więc ryba jest i to dość spora.

 

Przy okazji, jaką plecionkę preferujecie, 4x czy 8x?


Użytkownik Pablo_NL edytował ten post 01 maj 2019 - 11:33


#4 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1051 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 maj 2019 - 11:44

Kup ze trzy sztuki tonących Sliderów 10. Każdy na inną pogodę i przejrzystość wody. I z castingiem proponuję stawiać pierwsze kroki na wodzie do dwóch metrów. Jerki idealnie obsłużą Ci taką wodę. Jeśli jest rybna, a jest, to łatwiej nauczysz się operować wędką i animować przynętą. Widowiskowość łowienia na takiej wodzie też większa. Z czasem złapiesz bakcyla, kupisz dłuższy kij pod duże gumy i wyruszysz na grube ryby na głęboką wodę. Ale to będzie wtedy, gdy już Ci się przestaną śnić karpie, a ich miejsce zajmie dzwięk terkotki w Ryodze w czasie odejść szczupaka 120+. Powodzenia na nowej drodze życia.

#5 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaNL

Napisano 01 maj 2019 - 12:09

Karpie nie pójdą w odstawkę, przynajmniej nie całkowicie. To jedyna możliwość spędzenia czasu na łonie natury pod namiotem z żonką. Tutaj nie mamy lasów, a to co jest, to w Polsce nazywa się parkiem... Poza tym, terkotka nie zastąpi mi w całości dźwięku sygnalizatora o 4 rano :) i 20kg furii na wędce. Dwie różne przygody.

Bardziej zależy mi na aktywnym łowieniu, szukaniu, przemieszczaniu, kontaktu przez cały czas z kijem. Karpiowanie jest mega fajne, ale czasami przynudza.


Użytkownik Pablo_NL edytował ten post 01 maj 2019 - 12:11


#6 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1051 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 maj 2019 - 12:21

Użyj plecionki czterosplotowej. I kupując zestaw może wydaj trochę więcej na multiplikator. 220-240 gramowy z magnetycznym hamulcem. Chyba Tatula jest optymalnym rozwiązaniem. Nie zarżnie cenowo, a będzie służyć długo i sprawi dużo frajdy. Potem przekażesz żonie, jak przesiądziesz się na sprzęt z wyższej półki.

#7 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaNL

Napisano 01 maj 2019 - 12:29

Żonę mam opanowaną :) namioty, kije, pontony, łódki wywozowe i kręcioły już przechodziła. Abu Pro Max Combo za 70 euro na początek wystarczy. Być może później coś lepszego i cięższego będzie, no i w cenie bardziej adekwatnej. Pamiętaj, że to mój totalny początek... Z karpiowaniem też tak było, teraz musiałem wynająć extra garaż aby się pomieścić ze szpejem. Wszystko w swoim czasie i wraz ze wzrostem doświadczenia...


Użytkownik Pablo_NL edytował ten post 01 maj 2019 - 12:30


#8 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 01 maj 2019 - 15:29

Furie to znajdziesz jak ci wariacki rozmiar suma siądzie , gdzieś wynajdziesz bolenie większych rozmiarów albo szatański metrowy szczupak zacznie walić świecę za świecą, bo takie też się zdarzają wariaty.
Na początek , z mojego doświadczenia, też nie ma co kupywać taniego sprzętu bo można się zniechęcić.
No chyba że jesteś zawzięty w nauce.
Bardzo dużo pomaga czytanie na forum wszystkiego co związane z castngiem.
Jest tego naprawdę dużo.

Też kiedyś siedziałem tylko za karpiami, później były amury. Nie zamienił bym wtedy tego za nic.


A później został wyprzedany sprzęt stacjonarny i zaczęło się gromadzenie sprzętu spiningowego :)

Użytkownik cinn edytował ten post 01 maj 2019 - 15:35

  • Astral lubi to

#9 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaNL

Napisano 07 maj 2019 - 16:45

O.K. Abu Pro Max Combo doszedł, na sucho całkiem całkiem. Wziąłem ten zestaw na początek, jednak mam okazję jeszcze dobrać okazyjnie taki zestaw na trochę cięższe przynęty: Rozemeijer Qualifier V2 Power Jerk 190, 50-100g plus Shimano Cardiff 301a. Ewentualnie mogę zmienić na Abu C3, kij musi zostać. Czy takie połączenie ma sens i czy jest w miarę dobre?


Użytkownik Pablo_NL edytował ten post 07 maj 2019 - 16:46


#10 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 07 maj 2019 - 21:03

Kije krótkie, poniżej 2m są fajne na belly boat,nie sprawia problemu z podebraniem ryby a krótki dolnik pozwoli lepiej operować wędka gdy mamy mało miejsca. Z brzegu lepiej korzystać z dłuższych wedek, lepiej ładują się podczas rzutu co przekłada się na dalsze odległości, dłuższy dolnik to większa dzwignia oraz komfort łowienia ciezszymi przynetami, dolnik pod pachą nie nadwyreza przedramienia a i podczas holu również to odczujesz. Z tanich kijów polecić mogę Abu vendetta, z tanich multikow kastking royal legend. Posiadam 6 wedek castingowych 2x vendetta, bulldawg,savage gear finezze, pinwod oraz shimano technium. 3 multiki daiwa lexa, tatula oraz wspomniany kastkung. Vendetta i kastking to koszt około 80 euro, będzie to zestaw funkcjonalny, łatwy w obsłudze i raczej niezawodny. Pzdr.
  • hose4ras lubi to

#11 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 08 maj 2019 - 05:46

To fakt, do gum przydał by się dłuższy kij.
Sam kiedyś użwyałem kija 2m do jerków i gum. Jednak po zmianie kija na 240 dużo wygodniej jest rzucać i prowadzić gumę.

#12 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaNL

Napisano 08 maj 2019 - 08:52

Jeden kij musi mieć dwa metry, bo mam i ponton i łódź, jednak może faktycznie zastanowię się nad dłuższym drugim. Kwestia tylko, czy Rozemeijer czy Abu, no i czy bęben, czy niski profil. Nie chcę na początek wydawać majątku na nowe zabawki, bo znając siebie i tak za jakiś czas zmienię wszystko na to, co mi bardziej odpowiada. Już raz kupiłem to co proponowano mi namiętnie, że lepiej dopłać bo to i tamto... i tak po sezonie sprzedałem i wymieniłem na sprzęt "pod siebie". Tak więc ponawiam pytanie - drugi zestaw do jerkowania, ciężkiej gumy itd. do 50-100g, nie za drogi, ale dobry (wiem, dobry i tani to tylko pumeks jest)



#13 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaNL

Napisano 24 maj 2019 - 15:02

To jak ktoś by się pytał po ile są Salmiaki. Zaopatrzyłem się chyba na 5 sezonów :)

Wszystko jak leciało, cały asortyment i wszelkie rozmiary były w tej cenie:

Załączony plik  20190524_134523.jpg   59,18 KB   14 Ilość pobrań



#14 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 maj 2019 - 15:45

2 za 12 i 4 za 12 ? ;)  :D ci Holendrzy ;)  :)



#15 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaNL

Napisano 24 maj 2019 - 15:58

W tym tygodniu wyprzedaż 2 za 12, ale tylko dzisiaj i jutro - 4 za 12. Jutro otwarcie sezonu na drapieżnika...



#16 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 maj 2019 - 16:12

Jakie rozmiary? ale i tak, ja bym chłopie na twoim miejscu już leciał do sklepu :)



#17 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaNL

Napisano 24 maj 2019 - 16:19

Wszystkie rozmiary i wszelkie modele z Salmo. Ja już byłem w sklepie, już okupiony jestem :) Wziąłem w sumie 24 sztuki



#18 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10127 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 24 maj 2019 - 16:24

To zrobiłeś dobry interes. W "sztandarowym" Fishing Mart, najtańszy 5cm to 27 zeta a 12 cm 57zeta. A ty kupiłeś po ok 13zeta ;)

Tylko brać. Szkoda, że przesył z NL taki drogi ;)  :D



#19 OFFLINE   Pablo_NL

Pablo_NL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 48 postów
  • LokalizacjaNL

Napisano 24 maj 2019 - 16:30

Kupiłem Slaidery i Fatso 10/12 F i S, oraz kilka innych których nie znam jeszcze. Na kije Abu i Shimano 50%, na multiki 30% rabatu. Byłem rano o 9, to jeszcze byłem sam, o 10 zrobiło się mrowisko...


Użytkownik Pablo_NL edytował ten post 24 maj 2019 - 16:34

  • BOB lubi to

#20 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1735 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 24 maj 2019 - 17:31

Bajka. Teraz nad wodę.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych