Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Przebudowa - odnowienie wędki spławikowej match

tech-rb match spławik

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Jacho

Jacho

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Jacek

Napisano 12 maj 2019 - 10:49

Ponieważ jestem zupełnie nowym użytkownikiem szacownego forum, witam wszystkich serdecznie.

Nie znalazłem podobnego tematu, choć wertuję forum od dwóch dni (wiem, jako wędkarz powinienem mieć nieco więcej cierpliwości :) ) ale niestety czas mnie goni.

Może opiszę jaki problem mnie nurtuje.

Uwielbiam łowić metodą bolońską, choć wewnętrznie przeszkadza mi w niej jedna rzecz - wędki teleskopowe. Coś we mnie w środku stale krzyczy, że w teleskopach przelotki są tam gdzie kończą się sekcje składów (no może poza szczytówką - tam są przelotki dodatkowe) a nie tam gdzie powinny być, żeby wykorzystać moc blanku. Dodatkowo mam umiłowanie blanków smukłych i długich.

Wiem, że teraz można komputerowo zasymulować pracę blanku i odpowiednio wykonać poszczególne rury, pocieniając, zmieniając zbieżność itd ale... dla mnie odwracanie kota ogonem. Jakoś wydaje mi się, że powinno dobierać się uzbrojenie do blanku i jego przeznaczenia a nie dopasowywać blank do przelotek...

Chwilowo jestem w UK i tutaj znalazłem wędki dokładane długości 20ft - 6 m, nazywane float match (odległościówka spławikowa)i używane do trotting'u (czyli naszej przepływanki). I właśnie dlatego czas mnie goni - przed powrotem chcę nabyć lub zrezygnować z zakupu.

Znalazłem kilka modeli:

Browning Aggressor Power Match 18ft - 20ft Milo power bolo 18/20ft MAP Dave Harrell Concept Match 18/20 (LEEDA)

a także krótsze, jak:

Drennan Acolyte 17ft

oraz, najbardziej mi odpowiadające:

Daiwa SPECTRON match 1720

TEAM DAIWA - S  EUROMATCH 1720

 

Daiwy wydają się różnić wykończeniem (czasem te same modele mają pełny korek lub pół na pół z EVA), blanki wydają się te same (ale jestem laikiem a zdjęcia są słabe).

Problem polega na tym, że Daiwy są dostępne jedynie używane a ja mam zboczenie, że lubię ślady używania ale nanoszone przeze mnie.

 

Wpadłem na pomysł, żeby kupić taki kij i go odnowić (wiem, że to sporo kosztuje). Może przy okazji udałoby się coś poprawić?

Myślałem o:

oskrobaniu i wypolerowaniu blanku;

wymianie rękojeści na pełny korek, może z jakimiś stylowymi wstawkami;

uzbrojeniu w nowe przelotki, żeby uzyskać akcję jak najszybszą, szczytową ale pod obciążeniem większej ryby, żeby pracował cały blank.

 

I tu zaczynają się dla mnie pierwsze schody.

Czy te blanki da się oskrobać?

Oglądałem wyniki Waszych prac i najlepiej wychodzą kije z blankami gładkimi, niestety match'ówki chyba są budowane inaczej, na blankach widać wyraźną spiralę. Załączyłem foto, jak to wygląda - jest to inna wędka ale na tym zdjęciu dobrze widać, o co mi chodzi. Zdjęć blanków Daiwy nie posiadam ale pod lakierem widać dokładnie to samo - jakby blank był budowany ze sznurka nawijanego na stożek... Może to tylko oplot wykańczający, tym niemniej jest on raczej częścią blanku. Nie mam pojęcia jak się to zachowa po skrobaniu. I jak to skrobać, skoro pod ostrzem nie będzie gładkie?

Z rękojeścią sobie poradzę, w sprawie spacingu zdam się na doświadczoną pracownię (na stałe mieszkam we Wrocławiu, tylko chwilowo jestem w UK).

Skrobaniem chciałem się zająć osobiście ale czy to ma sens?

Ma ktoś z Was doświadczenie z takimi blankami?

Choruję na dokładaną bolonkę / matchówkę ale na ideał - piękny, smukły, szybki, cięty, lekki.

Bardzo proszę o porady.

Jeśli narobiłem bałaganu zaczynając ten temat, to proszę o przeniesienie, przeklejenie do odpowiedniego wątku.

Pozdrawiam wszystkich wkręconych w budowę wędzisk.

Załączone pliki


Użytkownik Del Toro edytował ten post 22 maj 2019 - 09:18


#2 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 992 postów

Napisano 12 maj 2019 - 12:13

https://www.harrison....uk/prolist.htm

Pobieżnie pogooglowalem...mają w ofercie blanki 20ft. Może lepiej zajść sprawę od tej strony?

#3 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Napisano 12 maj 2019 - 12:35

Mozna taki blank szlifować bez obaw. Oczywiście nie papierem ściernym 80  ;)

Ta spiralka na blankach powstaje bodaj na skutek owijania folią przed wypalaniem blanków.



#4 OFFLINE   teo

teo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaŚroda Wlkp.

Napisano 12 maj 2019 - 13:30

Taka samą spiralę maja blanki Xzoga i Gawas tych nie skrobałem ale spotkałem się też z takim czymś w części szczytowej do bata takiej z wklejką. Pod palcem czuć tą spiralę jakby na goły blank coś nawinięto i dopiero polakierowano po oskrobaniu blank jest gładki.

#5 OFFLINE   Jacho

Jacho

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Jacek

Napisano 12 maj 2019 - 13:37

Dzięki za błyskawiczne odpowiedzi. Rozważę zakup blanku i może kupię też używkę - choćby dla porównania i ewentualnych ćwiczeń.

Mam pytanie - w opisie blanków występują dwa określenia:

hollow - to akurat nie stanowi problemu, rozumiem, że jest pusty w środku

natomiast:

spliced... tu mam problem, znaczenie jakie znam to "splatany" ale już przywykłem, że angielskiego nie da się tak wprost tłumaczyć...

Po pierwsze - splatany nic mi nie wyjaśnia, czy to oznacza pełny blank?

Po drugie, może to znaczy coś innego?

 

Wysłałem zapytanie o ceny i dostępność tych blanków. Aż mnie nosi, żeby je już pomacać.


Użytkownik Jacho edytował ten post 12 maj 2019 - 13:48


#6 OFFLINE   Jacho

Jacho

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Jacek

Napisano 12 maj 2019 - 13:47

Kompletnie nie mam pojęcia czy te blanki są lepsze do budowy czy lepiej użyć zastosowanych przez Daiwę...


Użytkownik Jacho edytował ten post 12 maj 2019 - 13:51


#7 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 12 maj 2019 - 14:08

http://jerkbait.pl/t...ldera-pracowni/

#8 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 12 maj 2019 - 14:09

http://jerkbait.pl/t...zebudowa-wędki/

Nie wiem czemu nie mogę ze smarka wkleić linka pod linkiem ... ?

Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 12 maj 2019 - 14:10


#9 OFFLINE   aero

aero

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 132 postów
  • LokalizacjaBorne Sulinowo, Berlin

Napisano 12 maj 2019 - 14:31

Spliced w wędkach matchowych oznacza pełną wklejoną szczytowkę. Przynajmniej wszystkie z jakimi miałem styczność z takim opisem tak miały.


  • Night_Walker lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, match, spławik

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych