Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

"Kasowanie" / usuwanie luzów w kołowrotkach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
207 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 20 marzec 2012 - 20:28

Witam,

dość często czytam na forum o tzw. usuwaniu luzów w kołowrotku, sam nigdy tego nie robiłem i temat jest dla mnie dość mglisty. Z tego co zrozumiałem czytając inne posty można to zrobić za pomocą dołożenia odpowiednio dobranych dodatkowych podkładek. Czy ktoś mógłby nieco rozjaśnić temat - w których elementach kołowrotka takie luzy można zlikwidować, jak to zrobić i jakie potencjalnie korzyści może to dać ? Gdyby ktoś pokusił się o jakieś foto instruktażowe to już byłby całkowity wypas :D

#2 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 20 marzec 2012 - 21:19

luzy wszędzie można wykasować,na kole na pinionie , na rolce,na shafcie.i tyle.nie można przesadzić bo kręciek będzie ciężko chodził,często to docieranie i dziesiątki prób zanim mechanizm osiągnie pożądany smooth :D

#3 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 21 marzec 2012 - 11:55

ok a coś więcej w temacie ? mam np luzy w kołowrotku na korbce - rozumiem ze to wynika z luzu na przekladni, jak można to zniwelować ?

#4 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 21 marzec 2012 - 13:32

Możesz mieć luzy na trzpieniu, na składanej korbce, w obudowie łożyska to na szybko co mi przychodzi do głowy :mellow: .

#5 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 21 marzec 2012 - 16:26

kręcioł to stradic 4000 FB

#6 OFFLINE   domin

domin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Dominik

Napisano 29 marzec 2012 - 23:23

Przeciągnę temat dalej i zapytam się z jakiego materiału najlepsze będą takie podkładki i gdzie można takowe nabyć? Druga sprawa to dopasowanie średnicy wewnętrznej i zewnętrznej i logicznie rzecz ujmując muszą być megacienkie aby nie przesadzić z tym kasowaniem luzów ... !?

#7 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 30 marzec 2012 - 05:52

Najlepsze mosiężne, ciężko je nabyć-najlepiej ze starych kołowrotków a tak na szybko to u Mefiego tylko że te nie są mosiężne ;) .
http://www.mefistofishing.pl/daiwa-podkladki-regulacyjne-pod -przekladnie-p-708.html


#8 OFFLINE   domin

domin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Dominik

Napisano 30 marzec 2012 - 08:03

Albo wycinać samemu pod wymiar ale to potrzebne narzędzia :mellow:

W każdym bądź razie dzięki Jozi za nakierowanie :D

#9 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 30 marzec 2012 - 12:04

Już mi chodzi po głowie wytworzenie wycinarki np. ze starych zaworów przez jakiegoś tokarza ;).
Póki co mam inny nawał pracy i nie myślę o tym.Cienką blaszkę mosiężną już mam więc pewnie dopiero porą jesienno-zimową coś zakombinuję B).

#10 OFFLINE   domin

domin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Dominik

Napisano 30 marzec 2012 - 14:48

Haha, czyli myślimy podobnie :D
Są chyba takie zestawy do wycinania podkladek, uszczelek o różnej średnicy ale to potrzebny by był o małych średnicach. Chyba nawet coś takiego mam ale większych rozmiarów i taki mało precyzyjny.

#11 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 30 marzec 2012 - 15:30

No powinien być precyzyjny :D.Ja myślę aby jakiś tokarz na tokarce zrobił coś na wzór wykrojnika :D.
I na deseczcze młoteczkiem stukać jak cisto na pierogi-większa średnica a następnie mniejsza B).

#12 OFFLINE   Cezary.Łoskot

Cezary.Łoskot

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 136 postów
  • LokalizacjaMaciejowice

Napisano 30 marzec 2012 - 16:24

Ja podkładki zamówiłem u Mefisto, teraz czekam na dostawę. Dzisiaj porozbierałem kilkanaście bazarowych kołowrotków, które zakończyły swój żywot w rękach 85 letniego wuja. Pozyskałem kilka podkładek plus kilkanaście łożysk. Teraz pozostaje porównanie tych od Mefiego - jak będą miały identyczną średnicę to nie widzę przeciwwskazań do użycia. Chyba kołowrotki się nie obrażą, że pakuję chińszczyznę :lol:
  • lew27 lubi to

#13 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 30 marzec 2012 - 18:51

ok panowie tylko gdzie te podkładki montujecie ? Pod łożysko na przekładni od strony korby czy może od drugiej strony ?
Czy pod pinion gear też się coś podkłada ?

#14 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 marzec 2012 - 20:41

Między łożysko a koło napędowe. Jeśli rotor ma wzdłuzne luzy to między rotor a piniona. Oczywiście w pierwszym przypadku powinien pozostać minimalny luz, w drugim może go nie być. U Mefista można kupić zestaw kilku podkładek o różnej grubości w jednej torebce. Cena coś około 10 zł. Pasują do większości młynków Shimano od wielkości 1000 do 4000 a może i do większych.

#15 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tomek

Napisano 01 kwiecień 2012 - 15:54

Swego czasu szukałem podkładek do shimaniaków o średnicy wew. 7mm, zew. 10mm i grubości 0,1mm, niestety bezskutecznie. W kilkunastu sklepach z podkładkami dystansowymi były o średnicach wew. 6mm, 8mm, 9mm... ale pech chciał, że akurat 7mm nie mieli. Szkoda, że tak ciężko dostać wydawałoby się - taką pierdółkę

#16 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 30 październik 2013 - 23:56

Witam serdecznie specjalistow od tuningu . Panowie jak myslicie ? Jak uwazacie ? Jaki odstep pomiedzy zebami trybow powinien byc ?! Aby uzyskac efek perfekcyjnej pracy i najdluzsza trwalosc podzespolow naszych zabawek?? Najbardziej ciekawi mnie odstep
Powiedzy pinionem a kolem glownym . Poniewaz mozna to idelanie zmierzyc . Prosze o opinie . Zapraszam chetnie do podzielenia sie doswiadczeniami . Pozdrawiam Zbigniew

#17 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 październik 2013 - 00:06

0,1. Nie 0,0. Zbyszek. Walczysz z wiatrakami. Luzik powinien być jak najbardziej minimalny.

0,2 za dużo. Jak to mierzysz?

 

 

A poza tym sam jestes specem to nie pytaj.....

Lepsi od nas to tylko Józek Leśniak.... .  I niewielu ponadto.


Użytkownik godski edytował ten post 31 październik 2013 - 00:09


#18 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 31 październik 2013 - 00:15

Zależy jakimi podkladkami dysponujesz.

#19 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 31 październik 2013 - 00:21

Hej , zauwazylem luz na korbie . Odkrecam dekielek przy korbie z przeciwnej strony . Na kant przystawiam suwmiarke . Dociskam przekladnie i mam pierwszy wymiar . Potem w przecina strone . Wyniki odejmuje i gotowe . Oczywiscie ten pomiar mozna zaakceptowac ale ja ide dalej . Na przekladni dodaje tylko z prawej strony (z lewej strony ujmuje wszystkie ) podkaldki Aby zeby piniona i kola iidelanie dotykaly sie . Nastepnie stosuje idee z suwmiarka . Czynnosci te wykonujemy po wyczyszczeniu kolowrotka . Bez smaru !! Pozdrawiam

#20 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 31 październik 2013 - 00:26

Na rynku mozna kupic blaszki miedziane od 0,1 mm do 1mm . Specem to nie jestem . Po prostu udalo mi sie kilkanascie kolwrotkow poprawic . Tak na oko tuningowalem. Uzytkownicy nie narzekaja . Pozdrawiam




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych