Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Noteć wysycha


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
175 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 18 czerwiec 2019 - 21:30

Nie pochłania ani mililitra sześciennego, co najwyżej prowadzi do zmiany jej stanu skupienia, ogrzania, zmiany biegu naturalnych cieków żeby zapewnić chłodziwo.

 

Ale węgiel trzeba jeszcze wydobyć, a o ile wiem, wiąże się to z koniecznością wypompowania pewnej ilości wód gruntowych, podziemnych, potencjalnie przydatnych dla środowiska naturalnego i dla człowieka do picia, która zanieczyszczona odpływa ciekami do morza (jeśli tak nie jest, to proszę mnie poprawić). A to już wiąże się bezpośrednio z tytułem niniejszego tematu.

 

To samo tyczy się elektrowni atomowych.

 

Kto wie, czy nie będzie to lepsze rozwiązanie niż to, co mamy teraz. Pomimo astronomicznych kosztów i związanego z tym ryzyka.



#22 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1742 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 18 czerwiec 2019 - 21:50

W teorii tak. Krzyś, wiesz, co wydarzy się z wodą, nad którą stanie elektrownia atomowa? Koszt budowy takiej przerastał zawsze wszelkie rządy, jakie nastawały kiedyś. Trzeźwo na rzecz patrząc, niewielu z Nas dożyje wprowadzenia tej opcji w życie.



#23 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 848 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 18 czerwiec 2019 - 22:01

W teorii tak. Krzyś, wiesz, co wydarzy się z wodą, nad którą stanie elektrownia atomowa?

 

Paliwo jądrowe w elektrowni znajduje się w obiegu zamkniętym.

http://ncbj.edu.pl/e...trownia-jadrowa

Chyba że chodzi Ci o regulację takiej rzeki, budowę zbiornika, odprowadzanie do środowiska ogrzanej wody itp.

Ale w powszechnej świadomości obawy o bezpieczne korzystanie z takiej wody w celach rekreacyjnych oczywiście będą. Przynajmniej obywatele nie zeżrą wszystkich pływających tam ryb.



#24 ONLINE   Kejkosz

Kejkosz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów

Napisano 18 czerwiec 2019 - 22:25

"Zapewne tak, ale poza emisją CO2 do atmosfery, ile np. słodkiej wody pochłania wytworzenie 1MW energii elektrycznej z paliw kopalnych?"
Zanieczyszczona odpływa ciekami do morza? Z tych cieków przecież zasilane są ujęcia wody, a woda i tak jest filtrowana. Poza tym raz mówimy o wytwarzaniu, a za chwilę o wydobyciu paliwa.
  • coma lubi to

#25 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 19 czerwiec 2019 - 09:31

"Zapewne tak, ale poza emisją CO2 do atmosfery, ile np. słodkiej wody pochłania wytworzenie 1MW energii elektrycznej z paliw kopalnych?"
Zanieczyszczona odpływa ciekami do morza? Z tych cieków przecież zasilane są ujęcia wody, a woda i tak jest filtrowana. Poza tym raz mówimy o wytwarzaniu, a za chwilę o wydobyciu paliwa.

 

Nie chcę Cię martwić, ale z kopalni wypływa jeden wielki syf - zakladom przetwórczym nie opłaca się często tej wody oczyszczać, wolą płacić stosunkowo niewielkie kary.

Nikt o tym nie wspomniał, ale z kopalni (wegiel kamienny) wypływa solanka bo wody wypompowywane są z rególy zasolone.

Generalnie na naturę dobrze to nie wpływa.

 

Z Elektrownia atomową problem jest taki że ona potrzbuje masy wody do słodzenia rdzeni. I problemem jest to, że wypływa po prostu ciepła - ale czysta. To jednak też zmienia ekosystem.


  • Krzysiek Rogalski i Bułka lubią to

#26 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 19 czerwiec 2019 - 13:09

Witam.Czytam te Wasze posty o ekologi , wysychaniu rzek. Te Wasze dogryzania i jęczenie że to że tamto. W takiej sytuacji nasuwa mi się pytanie co tak osobiście zrobiliście żeby było inaczej ? Wiem, wiem, tak trudno oderwać 4 litery od komputera. Lepiej dalej pisać te mądre posty i narzekać. Ktoś powie co jednostka zrobi? To zależy od jednostki , jak będzie upierdliwa to coś zawsze zrobi. 



#27 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4545 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 czerwiec 2019 - 13:53

Jednostki kolego są zajęte tyraniem na 20 albo 30 letni kredyt mieszkaniowy do spłacenia ...

#28 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 19 czerwiec 2019 - 14:02

Jednostki kolego są zajęte tyraniem na 20 albo 30 letni kredyt mieszkaniowy do spłacenia ...

Toś Sławku błysną... rozumiem, że na Ciebie liczyć nie można, ale nie wypowiadaj się proszę w imię ogółu.



#29 OFFLINE   Roseth

Roseth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaDolina Mierzawy
  • Imię:Łukasz

Napisano 19 czerwiec 2019 - 15:01

Witam.Czytam te Wasze posty o ekologi , wysychaniu rzek. Te Wasze dogryzania i jęczenie że to że tamto. W takiej sytuacji nasuwa mi się pytanie co tak osobiście zrobiliście żeby było inaczej ? Wiem, wiem, tak trudno oderwać 4 litery od komputera. Lepiej dalej pisać te mądre posty i narzekać. Ktoś powie co jednostka zrobi? To zależy od jednostki , jak będzie upierdliwa to coś zawsze zrobi. 

Ja tam w  żadne ocieplenie klimatu nie wierzę -tak samo zresztą jak w ostatnio objawioną trzecią płeć czy tam jedenastą orientację dewiantalną- ale dla spokoju sumienia posadziłem przy domu (bez kredyciku :P ) 400 sosen i z 70 buków. Niech sobie radzą ze smiercionośnym dwutlenkiem.


  • strary, biturbo i Bułka lubią to

#30 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 19 czerwiec 2019 - 15:03

Rozmawiałem o sytuacji (dotyczącej jezior, o braku części Noteci jeszcze nie było mowy) z byłym wicewojewodą sąsiedniego,do lokalizacji kopalni, województwa.
Kolega rozmawiał z jednym z posłów obecnej opozycji. Facet zna temat, pewnie lepiej od większości wędkarzy czy "ekologów", ale obecnie, znaczy ze dwa lata temu, kiedy spadek lustra wody jez. Ostrowskiego przez okres jesień-zima był najbardziej zauważalny i kiedy kolega z nim rozmawiał, nie miał najmniejszego wpływu na rozwój sytuacji. Obecne priorytety, tak rządu jak i opozycji są najwyraźniej inne niż obecność lub brak obecności jakiegoś cieku czy zbiornika, a gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Nie chcę zbytnio w politykę się wgłębiać.

Sprawa Noteci jest mi znana tylko z internetu w zasadzie, bardziej orientuję się w kwestii sytuacji ze wspomnianym jeziorem/jeziorami. Odnoszę wrażenie, że okoliczni mieszkańcy są zadowoleni. Rolnicy mają pod górę, ale mogą liczyć na pomoc finansową z różnych źródeł choćby na instalację deszczowni, zaś mieszkańcom spadek poziomu wody i powiększenie się plaż zdaje się być na rękę - zmieści się więcej plażowiczów, więcej ludzi zapłaci za parking(od 1 VI do 31 VIII w miejscowości poza krótkim odcinkiem jest zakaz parkowania, płatne, prywatne place koszą przyjezdnych równo), więcej ludzi zje coś na miejscu czy kupi jakąś plażową pierdółkę. W ośrodkach wczasowych próżno szukać wolnych domków - interes się kręci i kasa jest tu i teraz.
O spadku poziomu gadają ale raczej jak o ciekawostce niż wielkim problemie.

Użytkownik morrum edytował ten post 19 czerwiec 2019 - 15:04


#31 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4545 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 czerwiec 2019 - 15:09

Toś Sławku błysną... rozumiem, że na Ciebie liczyć nie można, ale nie wypowiadaj się proszę w imię ogółu.

 

Kto mnie zna to wie czy na mnie jako jednostkę można liczyć czy nie. Błysnąłeś zaś Ty ...


  • morrum i Braco lubią to

#32 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 19 czerwiec 2019 - 15:23

Kto mnie zna to wie czy na mnie jako jednostkę można liczyć czy nie. Błysnąłeś zaś Ty ...

Jeszcze raz:

... nie wypowiadaj się proszę w imię ogółu.



#33 ONLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 19 czerwiec 2019 - 15:24

Ja tam w żadne ocieplenie klimatu nie wierzę (...)


Zazdroszczę...
  • Krzysiek P lubi to

#34 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4545 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 czerwiec 2019 - 15:30

Jeszcze raz:

... nie wypowiadaj się proszę w imię ogółu.

 

Uściślam bo nie dociera jak widzę: wypowiadam się w imieniu swoim, moich znajomych i ich znajomych oraz zwykłych ludzi, których spotykam i z którymi rozmawiam nad wodą i nie tylko.



#35 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 19 czerwiec 2019 - 15:56

Koledzy, starczy już ☺

Zaręczam, że na Sławka liczyć można, i to tak że sam jestem zdziwiony i zaskoczony mega pozytywnie.

Ale od psztyczków i wycieczek wody w Noteci nie przybędzie.

Co do wykorzystywania wody w kopalniach i zasolenia. Kopalnia o której mowa to nie kopalnia węgla kamiennego a wielka odkrywka węgla brunatnego. Ona nie zużywa wody, ona ją pochłania. Swego czasu miało być jakieś pompowanie, by poziom wody w jeziorach podnieść, ale z tego co wiem raczej tylko zahamowało to okresowo spadek poziomu wody.

Użytkownik morrum edytował ten post 19 czerwiec 2019 - 15:57


#36 ONLINE   Kejkosz

Kejkosz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów

Napisano 19 czerwiec 2019 - 18:01

Kolego nie znasz faktów, propagujesz jakaś herezje. Odkrywka żadnej wody nie pochłania, wręcz przeciwnie, woda z odkrywki jest wypompowywana, żeby umożliwić jej eksploatację. A gdzie jest wypompowywana? Do rzeki. Konkretnie Widawki, która to z kolei jest dopływem Warty. Nota bene, rzeka z pierwszą klasa czystości wody.

#37 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 19 czerwiec 2019 - 18:38

Herezje powiadasz. Więc spadek lustra wody w jeziorze Ostrowskim (i jak mi wiadomo z prasy również innych jeziorach wokół odkrywki i tylko wokół niej) o jakieś 3m w czasie ostatnich 10 lat (bywam w Przyjezierzu od 2013r, wcześniej mieszkałem w Bydgoszczy, od tego czasu to około 2m,plaża "północnej" w tym czasie "przesunęła się a raczej poszerzyła o jakieś 10-15m. Jeśli ktoś nie wierzy w moje zapewnienia to może przekonają go pomosty, sterczące na brzegu z dala od wody niczym szkielety minionych czasów) - jest spowodowany czym jeśli nie odkrywką? Może odpowiada za to lokalna klęska suszy?
A w odkrywce woda w cudowny sposób bierze się z niewyczerpalnych źródeł z wnętrza ziemi?
Obniżenie poziomu wód gruntowych wokół kopalni nie jest herezją, jest faktem. A że w wykopaną dziurę woda spływa z gruntu dookoła jest zwykłym zjawiskiem fizycznym, i spływać będzie a proces będzie się nasilać skoro woda gruntowa z całej okolicy grawitacyjnue spływa w największą, "suchą" dziurę w samym centrum skąd jest odpompowywana, jak sam mówisz do Widawki.

Troszkę pracowałem w geologii, całkiem zielony w tym nie jestem...
  • Krzysiek Rogalski i Krzysiek P lubią to

#38 ONLINE   Kejkosz

Kejkosz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów

Napisano 19 czerwiec 2019 - 19:08

To precyzyjnie przekazuj swoje myśli, bo od odkrywka pochłania wodę, do obniżenia lustra wody w okolicznych jeziorach to jest spory skrót myślowy. Normalna sprawa, że jak się wykopie dół to woda będzie nam tam napływać, ale nie jest to żadne pochłanianie, bo woda w magiczny sposób nie znika, jej suma jest taka sama.

#39 ONLINE   Krzysiek P

Krzysiek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 459 postów
  • LokalizacjaŁódź/Sieradz
  • Imię:Krzysiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 19 czerwiec 2019 - 20:30

Kejtosh znasz/pamiętasz rzekę Widawkę (oraz Krasówkę) ich ekosystem i ryby w nich występujące(tzn wstępujące z Warty, rozmnażające się i pozostające w rzeczkach) sprzed pompowania zimnej, słonej wody z kopalni? 
Ad bilansu wody "z okolic" dziury- drenaż jest dookólny- pompowanie(bynajmniej nie sumy)w jedno, ew kilka"źródeł".



#40 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 19 czerwiec 2019 - 22:12

Krzysiek, ta woda jest też słona?
Pytam, bo nic na ten temat nie wiem.

Gdyby zamiast spuszczać wodę do morza przez Widawkę pompowano ją do zbiorników, które najbardziej cierpią na odkrywce przy stałym monitorowaniu ich poziomu a jedynie "nadmiar" puszczano w rzekę nie byłoby tak źle, coś a'la układ zamknięty i cyrkulacja. Ale koszty byłyby sporo większe no i jeśli faktycznie woda słona to lipa 😐
Tani prąd jest ważniejszy niż susza w kilku powiatach i zniknięcie kawałka kanału (nie znam Noteci powyżej Gopła, ale od Gopła do Milcza trudno znaleźć odcinki zasługujące na szlachetne miano rzeki. Zresztą nieważne).
  • Bułka lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych