Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mieszaniec jelca i klenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 30 czerwiec 2019 - 14:58

W czerwcu na Swidrze trafił mi się taki mieszaniec, prawdopodobnie klenia i jelca. Miał ok. 22 cm. Na głowie była wysypka tarłowa (!). Co parę lat trafia mi podobny osobnik na Wkrze.

Załączone pliki


  • Friko, Piotr Gołąb i Forest-Natura lubią to

#2 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 30 czerwiec 2019 - 15:40

W zasadzie normalny jelec. Dziwna tylko ta wysypka, że jeszcze w czerwcu?



#3 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 30 czerwiec 2019 - 15:57

Dużo się różni od normalnego jelca:

1. Zupełnie inny kształt pyska.

2. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowe są żółtawe (u jelca są szare).

3. Płetwa ogona jest czarna i relatywnie duża.


  • Krzysiek P lubi to

#4 OFFLINE   Eluska

Eluska

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 731 postów
  • Imię:Ela

Napisano 30 czerwiec 2019 - 17:11

I ja mam problem z ustaleniem gatunku rybki którą złowiłam,a najlepsze jest to że do tej pory w tej rzece jelce nie występowały.

Co to może być ?  :)

 

 

Załączone pliki



#5 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 30 czerwiec 2019 - 18:12

Wygląda Elu na fajnego jelca.
  • Krzysiek P lubi to

#6 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 30 czerwiec 2019 - 19:23

też mi wygląda na ładnego jelca. Nie widać otworu gębowego (charakterystycznie lekko skierowany w dół) - po nim najłatwiej poznać jelca.



#7 OFFLINE   Adept

Adept

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaBiałoruś,Grodno
  • Imię:Oleg
  • Nazwisko:Tulaev

Napisano 30 czerwiec 2019 - 19:52

W czerwcu na Swidrze trafił mi się taki mieszaniec, prawdopodobnie klenia i jelca. Miał ok. 22 cm. Na głowie była wysypka tarłowa (!). Co parę lat trafia mi podobny osobnik na Wkrze.

Jest bardzo podobna do Alburnus mento. Tylko jak ona się tam znalazła.



#8 OFFLINE   Adept

Adept

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaBiałoruś,Grodno
  • Imię:Oleg
  • Nazwisko:Tulaev

Napisano 30 czerwiec 2019 - 19:55

foto

Załączony plik  Alburnus_mento.jpg   106,17 KB   36 Ilość pobrań


  • S. Cios lubi to

#9 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 30 czerwiec 2019 - 20:47

U ryby otwierającej wątek płetwa ogonowa jest ciemna z jeszcze coemniejszym krańcem - typowe dla klenia, Alburnus mento ma tąże płetwę jasną, jak to ukleja 😉 a do tego drobniejsze łuski.

Użytkownik morrum edytował ten post 30 czerwiec 2019 - 20:47


#10 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 30 czerwiec 2019 - 20:51

W Polsce nie stwierdzono osobników z grupy A. mento. Dzięki jednak za podpowiedź.

Niewiele napisano nt. krzyżówek jelca, więc trudno coś powiedzieć. Według Ryby słodkowodne Polski (2000) w Warcie stwierdzono krzyżówki jelca z jaziem, a w Czarnej Orawie - jelca z ukleją. Następnym razem będę musiał wsadzić takiego osobnika do spirytusu lub formaliny i zostawić do analizy bardziej biegłym ichtiologom.



#11 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 30 czerwiec 2019 - 20:58

Daję jeszcze 2 zdjęcia, na których dobrze widać wysypkę tarłową i budowę pyska.

Załączone pliki


  • Friko lubi to

#12 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 30 czerwiec 2019 - 20:58

Dużo się różni od normalnego jelca:

1. Zupełnie inny kształt pyska.

2. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowe są żółtawe (u jelca są szare).

3. Płetwa ogona jest czarna i relatywnie duża.

Jelec 22 cm wisiał pewnie na niejednym haku, więc pyszczek mógł być zdeformowany. Parzyste płetwy i odbytowa bywają często właśnie żółtawe, czasami lekko pomarańczowe. Ogonowa bardzo często ewidentnie czarna/granatowa, co widać u jelców pływających blisko powierzchni wody. Z wielkością ogonowej różnie bywa. U wielu krąpi spotykałem je wyraźnie większe niż standardowe. Ten przykładowo poza pokrojem ciała w zasadzie nie różni się specjalnie. http://www.narybki.n...hp?readmore=132 Czasami decyduje drobny szczegół. Miałem kiedyś w rękach krzyżówkę karasia z karpiem (celowy zabieg hodowcy). Gdyby nie drobne, prawie niewidoczne wąsiki, nikt by tego nie odróżnił od karasia. Czasami jak u potokowców różnice znaczne. 



#13 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 30 czerwiec 2019 - 21:07

Teraz wyraźnie widać, że nie tylko pyszczek, ale i dziwny jest sam kształt głowy. Oby nie okazało się, że mamy w kraju nowy gatunek. Klenie w tym roku praktycznie w maju, jelce trą się zwykle jeszcze wcześniej. Dziwna ta ryba.



#14 OFFLINE   DanekM

DanekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 745 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa/Wrocław
  • Imię:Daniel

Napisano 30 czerwiec 2019 - 22:28

Dziwne są te okresy tarła kleni. Obserwowałem dziś na jednej z rzek Jury o wysokiej termice, z kolei na innej, także jurajskiej, o niższej termice klenie już po tarle. Z kolei w Odrze też chyba w trakcie...
Jelce raczej też już po tarle na Jurze.
A co do meritum- pokrój, płetwy i ogon pasuje mi do jelca. Tylko ten kształt głowy i pyska zastanawiający.

#15 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 01 lipiec 2019 - 05:55

  •  

    Jelec 22 cm wisiał pewnie na niejednym haku, więc pyszczek mógł być zdeformowany. Parzyste płetwy i odbytowa bywają często właśnie żółtawe, czasami lekko pomarańczowe. Ogonowa bardzo często ewidentnie czarna/granatowa, co widać u jelców pływających blisko powierzchni wody. Z wielkością ogonowej różnie bywa. U wielu krąpi spotykałem je wyraźnie większe niż standardowe. Ten przykładowo poza pokrojem ciała w zasadzie nie różni się specjalnie. http://www.narybki.n...hp?readmore=132 Czasami decyduje drobny szczegół. Miałem kiedyś w rękach krzyżówkę karasia z karpiem (celowy zabieg hodowcy). Gdyby nie drobne, prawie niewidoczne wąsiki, nikt by tego nie odróżnił od karasia. Czasami jak u potokowców różnice znaczne. 

    Prawdopodobnie nie wisiał wcześniej na żadnym haczyku. Pysk nie był rozerwany, lecz ma naturalny kształt.

  • Ubarwienie tego osobnika znacznie odbiegało od pozostałych jelcy w tej wodzie.



#16 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 01 lipiec 2019 - 08:36

Nad ubarwieniem bym się bardzo nie skupiał. Bolenie i sandacze z tego samego odcinka np. Wisły potrafią mieć je tak różne. Najbardziej zagadkowa jest ta głowa, która jakby nie pasuje do całej reszty. Jej kształt i pyszczek, który nie jest jelcowym, ale też nie bardzo kleniowy. Rybka może być krzyżówką, czy z kleniem? Może być i tak. Gdyby się jednak miało okazać, że to jakaś "nowość" i z wód nawet dość odległych od Polski, to też bym się specjalnie nie zdziwił.  



#17 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 01 lipiec 2019 - 13:17

Oko coś dużawe... może z ukleją się sparzyło... sam łebek i lekki garbik kojarzą mi się z czabaczkiem amurskim, acz mam szczęście znać go tylko z fotografii..
No i na to wszystko wysypka tarłowa...

#18 OFFLINE   Sayonara

Sayonara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk, Niedersachsen
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:K...

Napisano 01 lipiec 2019 - 15:54

Załączony plik  post-52468-0-25133500-1561903063.jpg   237,89 KB   23 Ilość pobrań

 

"Ciągnąc" tę rybę proporcjonalnie w programie graficznym wychodzi mi jaź z drobnymi elementami bolenia lub klenia :P :P :P

Stricte nowe gatunki są jak najbardziej możliwe. Wszędzie. Dziś rzadko biorą się one z faktycznych odkryć - a częściej z nowych, nieznanych jeszcze parę lat temu metod badawczych. Na ten przykład w Królestwie Grzybów ostatnie lata to istna rewolucja. Wiedzieliście, że już od paru lat nie zbieracie Xerocomus badius - podgrzybka brunatnego, tylko Boletus badius - BOROWIKA brunatnego? Nowy gatunek! W organizmach niższych badania molekularne czy genetyczne robią totalny Sajgon - więc dlaczego nie w organizmach stojących wyżej w systematyce?



#19 OFFLINE   Sayonara

Sayonara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk, Niedersachsen
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:K...

Napisano 01 lipiec 2019 - 16:30

A tak całkiem poważnie Staszek. Lata 1995-2005 na Wiśle zakrakowskiej to był prawdziwy boom na dziwolągi. Lekkie podczyszczenie się wody i podejście z dołu wszelkich możliwych gatunków plus ciągle trwający wpływ zanieczyszczeń z wyższych odcinków Wisły powodował, że najlepsi ichtiolodzy otwierali oczy ze zdumienia. Szczytem absurdu była świnka złowiona na ujściu kanału z Huty Sędzimira z dwoma POPRAWNIE wykształconymi otworami gębowymi. Dzisiaj podobnie jest na odcinku próg Dwory - ujście Przemszy, co się idealnie wpisuje w postępową migrację ryb w górę Wisły. Nie wiem jak na Świdrze - ale może tu działają te same zależności.



#20 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 01 lipiec 2019 - 17:38

Mutanty zawsze były, są i będą. Jedne mutanty umierają, inne - te, które dobrze sobie radzą - dają początek nowym gatunkom. Na tym polega ewolucja. Ci, co przeczytali początek rozdziału o ewolucji lipienia w książce Lipień, wiedzą, jak to się działo kilkadziesiąt milionów lat temu.

Ryby z dwoma otworami gębowymi i innymi dziwnymi strukturami znane są też z innych krajów.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych