Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Spinające się sumy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Przemek J

Przemek J

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaPiotrków Trybunalski
  • Imię:Przemek

Napisano 07 lipiec 2019 - 17:34

Witam. Mam problem. Podczas trollingowania za sumem po zacięciu ryba po kilku, klikunastu(a czasem więcej) minutach się spina, najczęściej podczas pompowania jej pod powierzchnię lecz czasem też podczas odjazdów. Co może być tego przyczyną? Wymieniłem w woblerach kotwice na większe i teoretycznie mocniejsze bo myślałem że tu może być problem. Czy może poprostu łowię za delikatnym zestawem, wędka do 53g, plecionka 0,20mm ale wydaje mi się że taki zestaw powinien spokonnie poradzić sobie z kilkunastokilogramowym sumem. Co może być przyczyną tego że ryby spadają. Proszę o porady w tym temacie. 



#2 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 lipiec 2019 - 17:59

przyczyną może być np. to że zamiast brania następuje walnięcie łbem w przynętę która zaczepia się na zewnątrz pyska, a "podhaczona" w ten sposób ryba po jakimś czasie się wypina. W wodach o dużej presji drapieżniki traktują czasem sztuczne przynęty w taki sposób. 



#3 OFFLINE   Przemek J

Przemek J

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaPiotrków Trybunalski
  • Imię:Przemek

Napisano 07 lipiec 2019 - 18:25

Dzięki za odpowiedź. Tak może być bo każde zacięcie kończy się po pewnym czasie spinką. Presja na tym zbiorniku jest napewo lecz suma też jest dużo więc będe próbował dalej.

#4 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 07 lipiec 2019 - 18:47

...ale może też być tego przyczyną za miękki kijek i rybki się nie wcinają . "Szczota" suma jest bardzo twarda...


  • CLAUDIO lubi to

#5 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1742 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 07 lipiec 2019 - 19:06

Jeżeli są ostre kotwiczki, powinien się wciąć bez problemu.


  • S.N. lubi to

#6 OFFLINE   Przemek J

Przemek J

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaPiotrków Trybunalski
  • Imię:Przemek

Napisano 07 lipiec 2019 - 19:35

Kij jest do 53g i moim zdaniem jest sztywny. Kij to DAM Effzett Nova Spin 2,28m 15-53g

#7 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 07 lipiec 2019 - 20:20

Łowca sumów nie jestem, ale wielu ludzi używa znacznie mocniejszych wędek na szczupaki. Rozważ wymianę kija na 2-3 razy mocniejszy

Co do kotwic, w jednym z programów wedkarskich Marek Szymański mówił o tym że ma znacznie mniej spadów od kiedy używa kotwic bezzadziorowych.
Argumentował to tym, że kotwica bez zadziorów łatwiej przebija twardą tarkę suma, wbija sie głębiej i pewniej trzyma rybę.
  • Filip14 lubi to

#8 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 08 lipiec 2019 - 04:57

Na Twoim miejscu kupiłbym za około stówkę kij teoretycznie dorszowy, do 120-160g, i nieco dłuższy, o "cieplejszej" pracy. Być może krótki i sztywny kij jak sam twierdzisz może być problemem - ale tak ja bym kombinował, zarówno w kwestii sumów jak i trollingu doświadczenia mam raczej mierne.
  • Guzu i miramar69 lubią to

#9 OFFLINE   ISAR

ISAR

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaDaleki Zachód
  • Imię:Norbert
  • Nazwisko:lekarskie

Napisano 08 lipiec 2019 - 06:04

Kij jest do 53g i moim zdaniem jest sztywny. Kij to DAM Effzett Nova Spin 2,28m 15-53g

kij zdecdowanie za slaby zarowno na trolling jak i na potencjalne sumy

@morrum ma racje i na twoim miejscu przemyslal bym zmiane wedki.


  • Bułka lubi to

#10 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 08 lipiec 2019 - 06:51

...jak nie chcesz zmieniac kija sprobuj pozbyc sie zadziorow w kotwicach, przenikanie przez twarda tarke bedzie wtedy wymagalo mniejszej sily, ktora powinien twoj kij wygerowac.

To najprostsza metoda na sprawdzenie o co chodzi. Nie musisz sie obawiac ze ci sum spadnie z kotwicy bezzadziorowej,- na 99% nie spadnie,- mnie jeszcze nigdy nie spadl....

Wedki ktora lowisz nie znam, trolingowiec ze mnie slaby, ale to , ze nie kazdy kij nadaje sie do trolingu to chyba dla kazdego jest jasne. 


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 08 lipiec 2019 - 06:54


#11 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 08 lipiec 2019 - 08:29

Wiele czynnikow wplywa na spinanie sie ryb. Sumow. 
Zmienilbym wedke i poszedl w strone, jak wskazal wczesniej Kolega, wedki z dodatkiem szkla (ugly stick odwieczny). 

Kilka razy widzialem takie serie spinek, na Ebro, ktore konczyly sie po zmianie wedki na mniej grafitowa.


  • hlehle i Bułka lubią to

#12 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 08 lipiec 2019 - 13:43

Sum generalnie ... sie nie spina. Jesli juz to sekunde lub dwie po braniu.

Jednak skoro problem wystepuje u Ciebie, to tak jak napisal Guzu - poszedlbym w bardz wolny kij z dodatkiem szkla.

Powinny lepiej zasysac.


  • Guzu lubi to

#13 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1679 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 08 lipiec 2019 - 14:35

Kij jest dobry, tylko sumy h...owe :rolleyes:


  • cyprys19 lubi to

#14 OFFLINE   urasenty

urasenty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 767 postów
  • LokalizacjaGrodzisk Mazowiecki
  • Imię:Daniel

Napisano 08 lipiec 2019 - 15:13

Zerknij na mikado cat terittory troll&spinn 210 cm 50-180 cw. Za tą kasę ciężko będzie znaleźć coś lepszego. I ryby nie powinny spadać 😉
  • Guzu lubi to

#15 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 08 lipiec 2019 - 15:36

Czyli generalnie mówiąc wyszło na moje ..... choć jestem tu tylko laikiem  :rolleyes:

... zmień kijek.... :ph34r:


Użytkownik miramar69 edytował ten post 08 lipiec 2019 - 15:37


#16 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 08 lipiec 2019 - 16:05

Sum generalnie ... sie nie spina. Jesli juz to sekunde lub dwie po braniu.

Jednak skoro problem wystepuje u Ciebie, to tak jak napisal Guzu - poszedlbym w bardz wolny kij z dodatkiem szkla.

Powinny lepiej zasysac.

Właśnie, sum się nie spina..., prawie. Nie liczymy ryb nie zapiętych, tych "1-2 sekundowych". Tzn. parokrotnie zdarzyło się, ryby demolowały jeden z częściej używanych modeli woblerów, w których kotwiczki nie były połączone z zaczepem w sterze. Po paru takich zdarzeniach, połączyłem dodatkowo oczka plecionką. Czasem wobler się zniszczy, ale ryby już nie męczą się z balsą w pysku. Gdy pewnego razu, zapomniałem powtórnie ustawić dociągnięty hamulec kołowrotka po wcześniejszym holowaniu, sum przy braniu zdjął mi kotwiczkę woblera, rozciągając kółko łącznicze. I to chyba tyle ze spinek.

Zdecydowanie @PrzemekJ zmień kij na dużo twardszy, a ten pozostaw na szczupaki lub sandacze. A przy okazji możesz pogrubić plecionkę, tak na 0,32-0,40mm, szkoda zagotowywać ryby długim holowaniem. W trollingu waga sprzętu, jest mało istotna.

Ostatnio jakoś trolling sumowy mało mnie kręci, ryba "łowi się sama", brań jakby (zdecydowanie) mniej, a jeszcze ten ciągły warkot silnika za uchem. Ta metoda to raczej wtedy, gdy ręka ma dość tysięcy rzutów, przy tradycyjnym spinningowaniu.


  • rothen, montenegro i goldi1231 lubią to

#17 OFFLINE   Homegeon

Homegeon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 10 lipiec 2019 - 11:47

przyczyną może być np. to że zamiast brania następuje walnięcie łbem w przynętę która zaczepia się na zewnątrz pyska, a "podhaczona" w ten sposób ryba po jakimś czasie się wypina. W wodach o dużej presji drapieżniki traktują czasem sztuczne przynęty w taki sposób. 

Mam identyczne doświadczenia, duża ilość sumów, które łowiliśmy sezony wstecz był zapinane głownie na zewnątrz od góry głowy ryby.

W najbardziej intensywnym dniu mieliśmy 18 ryb na kiju z tego wyjechało może 5, wszystkie zaczepione od zewnątrz, przy intensywnym holowaniu kotwiczka rozrywa twardą skórę suma.


  • Guzu lubi to

#18 OFFLINE   Przemek J

Przemek J

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaPiotrków Trybunalski
  • Imię:Przemek

Napisano 11 lipiec 2019 - 10:46

Dzięki wielkie za pomoc, chyba jednak zmienię kij na inny i zobaczę czy to pomoże.

#19 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 11 lipiec 2019 - 21:47

Dzięki wielkie za pomoc, chyba jednak zmienię kij na inny i zobaczę czy to pomoże.

Pamiętaj o właściwym ustawieniu hamulca w kołowrotku, odpowiednim do zastosowanej kotwiczki/haczyka. Zbyt lekkie nie zapnie ryby, zbyt mocne może zdemolować przynętę. O czym wspomniałem wcześniej-kółko łącznicze pozostało na przynęcie, a zniknęła kotwiczka :( , byłem wściekły na siebie za to roztargnienie.



#20 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 14 lipiec 2019 - 20:35

Ja na ebro stracilem kilka sumow, ktorych nie zacialem (to byl akcje typu "zaczep ozyl") - Bez kitu waze 120kg uzywam wedki 50 lub 70 lbs i w trolu mam zaczep az mnie na dupie obraca o 90 stopni - prosze kumpla by nawrocil w nadzieji na odzyskanie przynety i wtedy ryba rusza -  kilka sekund i z powodu wolnego kolowrotka + plyniecia w strone ryby + ryby plynacej w moja strone nie mam szans na zaciecie. Mialem tak jeszcze kilka razy przy spinningu za sandaczem : podbicie opad cykniecie - lekko zacinam - mur, zaczynam kombinowacby wyczepic jiga  "z galezi" a nagle parowoz rusza i 2 sekundy pozniej po rybie. Wszystko to byly ryby po mojemu nie zaciete/zaciete za slabo do sily swoich paszczy. Nie przesunalem woblera w pysku ryby zdarzaja mi sie takie jazdy ze szczupakami tez - ciagniesz rybe pod nogi a ta otwiera paszcze i cyk odplywa.... a kijek do 50g to mz jest sredni na szczupaka, chyba, ze celujesz w kijanki nie sumy. Mam kumpli co na szczupaki z bellyboat uzywaja wedek 100g+ do spinningu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych