Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przebarwianie się gum na styku z ołowiem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 13 sierpień 2019 - 07:34

Mam pytanie na marginesie, ale związane z tematem.

Czy przebarwienie w czymkolwiek przeszkadza? Moim zdaniem wręcz przeciwnie, takie przebarwione gumy często wzbudzają większe zainteresowanie ryb. Podobny efekt dają podrdzewiałe wahadłówki. Zatem uważam, że nie ma czym się przejmować.

 

#Tomy, potwierdzam, Mikado Jaws to świetne główki. :good:


Użytkownik Alexspin edytował ten post 13 sierpień 2019 - 07:47

  • HaDe i wilczybilet lubią to

#22 OFFLINE   TechMaster

TechMaster

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 13 sierpień 2019 - 08:07

Witam,

 

dla zainteresowanych, 95% gum sklepowych produkowanych jest  z elastyfikowanych termoplastów lub elastomerów (nie ma to nic wspólnego z plastizolem) na urządzeniach zwanych wtryskarkami, których koszt sięga nawet do kilku milionów złotych za sztukę. Uplastycznione tworzywo pod bardzo wysokim ciśnieniem trafia do formy wtryskowej (koszt takich form to również nie rzadko kilkaset tysięcy złotych), która zazwyczaj jest wielo-gniazdowa, tj. przy jednym cyklu, który trwa kilkanaście sekund potrafi "wypaść" z maszyny kilkadziesiąt sztuk odlewów gum.

 

Na tych urządzeniach możliwe jest również wtryskiwanie wielokolorowe, ułatwiające później procesy malowania. Idąc dalej biorąc pod uwagę zastosowany inny materiał (nie plastisol) także procesy malowania charakteryzują się całkowicie inną technologią oraz całkowicie innymi farbami. Tak zdarzają się gumy "sklepowe/fabryczne" wykonane z plastizolu ale są to jedynie, krótkie serie lub gumy hand-made.

 

Dlatego nigdy nie można porównywać gum wykonanych z elastomerów wtryskowych z gumami lanymi z plastisolu, jedne do drugich są łudząco podobne i ich funkcje są również podobne ale użyte materiały drastycznie inne. Dlatego również nigdy nie powinno się łączyć tych dwóch rodzajów gum w pudełkach gdyż będą razem wchodzić w reakcję, gumy wykonane z plastizolu powinny być przechowywane najlepiej w pudełkach wykonanych z PE lub PP. Idąc dalej, dlatego też gumy sklepowe inaczej będą reagować z ołowiem.

 

Natomiast co do samego ołowiu, praktycznie występuje wiele stopów ołowiu dlatego też będą one zachowywać się nieco inaczej, co do zasady: im więcej w ołowiu dodatku cyny tym wolniejsze i mniej zauważalne są procesy utleniania a co za tym idzie również efekt brudzenia.


  • Banjo, HaDe i eRKa lubią to

#23 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 13 sierpień 2019 - 08:12

Moim zdaniem dyskusja akademicka, na sezon "ogórkowy". Nad wodę bracia, nad wodę... ;)


  • TechMaster lubi to

#24 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • Twórcy
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 13 sierpień 2019 - 09:05

Potwierdzam spostrzeżenia Tomyego.
W gumach na główkach bez kołnierza problem się nie pojawia.
@Tomy - czy miałeś kiedyś podobny problem w swoich gumach, tzn brązowe przebarwienia na gumach uzbrojonych główkami z kolnierzem?

Nie mam takiego problemu.Nie używam główek z kołnierzem.



#25 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 14 sierpień 2019 - 09:09

Nie chce mi się sprzątać, a w zasadzie byłaby pilna potrzeba. Ale mi się nie chce. Zresztą, później jest gadanie o cenzurowaniu wypowiedzi...

Dlatego zrobię tak - pierwszy wpis nie na temat - zamykam wątek, a sprawcy nadaję honorowy punkt za spamowanie. Przypominam, o czym jest wątek, to jest zapisane w tytule tegoż.

 

Jednak posprzątałem :P  :P 


Użytkownik woblery z Bielska edytował ten post 28 sierpień 2019 - 15:19

  • woblerwz i Alexspin lubią to

#26 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 14 sierpień 2019 - 09:22

Panowie, podsumowując - jeśli komuś nie pasuje barwienie się gum od ołowiu, niezależnie od zastosowanego materiału do wytworzenia tejże przynęty, można tego uniknąć malując np. farbą proszkową, a tym samym izolując ołowianą główkę od przynęty. Dodam, iż jest to fajna zabawa na np. zimowe popołudnia. Ja tak zrobiłem i nie mam już syfu w pudełkach od utleniającego się ołowiu. Tyle w temacie ;)



#27 OFFLINE   j-23

j-23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 440 postów
  • Imię:Ernest
  • Nazwisko:Hemingway

Napisano 14 sierpień 2019 - 15:01

Przebarwienia przebarwieniami , gorzej gdy gdy ołów reaguje bardziej agresywnie na gumę , miałem przypadek że glowka tak zadziałała na plastisol że ten się zaczął kruszyć.
Dziwny przypadek
Przeważnie używam teraz główek bez kolnierza po tuningu polakierowane domaluxem .

#28 OFFLINE   robertd

robertd

    Legnica

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1068 postów

Napisano 15 sierpień 2019 - 15:10

po rozmowie telefoniczne z Tomy doszlismy do wniosku ze forum to nie miejsce na wyzwiska tylko merytorycznej dyskusji wiec obopulnie cofamy swoje niezamadre wpisynikt nie powinien tu nikogo wyzywac nawet w nerwach  i zawieramy pokoj :) licze teraz na zadeklarowana w rozmowie riposte ,a wracajac do tematu odbarwien to jesli cos sie ukruszylo w kontakcie z olowiem to napewno nie byl to plastisol tylko jakis wypelniacz jaki to juz trzeba by zbadac co to za guma byla


Użytkownik robertd edytował ten post 15 sierpień 2019 - 15:13

  • mario lubi to

#29 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • Twórcy
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 15 sierpień 2019 - 15:23

po rozmowie telefoniczne z Tomy doszlismy do wniosku ze forum to nie miejsce na wyzwiska tylko merytorycznej dyskusji wiec obopulnie cofamy swoje niezamadre wpisynikt nie powinien tu nikogo wyzywac nawet w nerwach  i zawieramy pokoj :) licze teraz na zadeklarowana w rozmowie riposte ,a wracajac do tematu odbarwien to jesli cos sie ukruszylo w kontakcie z olowiem to napewno nie byl to plastisol tylko jakis wypelniacz jaki to juz trzeba by zbadac co to za guma byla

Dokładnie tak i podpisuje się pod tym.


Użytkownik Tomy edytował ten post 15 sierpień 2019 - 15:24

  • mario lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych