Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ładowanie akumulatora żelowego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
150 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 15 marzec 2020 - 18:49

Koledzy zaczynacie cytować już wycinki z prac doktorskich   ładowania akumulatorów.

Mnie i innego przeciętnego użytkownika i zjadacza chleba interesuje podstawowa rzecz jak naładować danego  rodzaju akumulator by żył i służył przeciętnemu użytkownikowi jak najdłużej.

Przypuszczam że większość ma ładowarki zautomatyzowane, które są w stanie w kilka godzin zadowalająco naładować baterię - pokazując 100% naładowania. I to nas najczęściej zadowala, bo można ponownie popłynąć i nic złego się nie dzieje, tyle że jest to 90% naładowania.

Jeśli chcemy przedłużyć okres użytkowania to powinniśmy czasem wykonać ładowanie na 100%. Podany przeze mnie sposób na ładowanie wyrównawcze jest niezmiernie prosty i tani. Ale możemy też zastosować pozostawianie akumulatora na prostowniku przez cały czas spoczynku, tylko napięcie na nim musi być w miarę ściśle wyregulowane. I tak jeśli producent nie podaje inaczej, to można przyjąć 2,25V/ogniwo dla żelówki lub AGM. Daje to dla baterii 6 ogniw wartość 13,5V. Dla temperatur 15-25C nie wymaga się korekcji napięcia. Idealnie by było pozostawiać tak baterie na zimę.

 

No i mamy tu problem. Na rynku brak automatów które posiadały by takie algorytmy ładowania dlatego często załatwiam sprawę zasilaczem laboratoryjnym jak wcześniej pisałem.

Dobrze jest zabezpieczyć zasilacz laboratoryjny przez diodę szeregową, w tym celu by prąd z aku nie cofnął się do zasilacza w chwili zaniku zasilania sieciowego. Ja tak robię na wszelki wypadek. Koszt diody (zwykła prostownicza) to mniej niż złotówka.


  • jkos lubi to

#42 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 15 marzec 2020 - 19:30

Możesz podać konkretny model tej diody lub parametry jakie powinna posiadać.

Użytkownik Kadet edytował ten post 15 marzec 2020 - 19:31


#43 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 15 marzec 2020 - 22:05

Używam zwykłej prostowniczej na 5 amper z końcówkami drutowymi. Dioda włączona szeregowo. Moje zasilacze nie dają więcej prądu więc wystarcza pięcio amperowa. Napięcie jakie bądź.



#44 OFFLINE   ORKA

ORKA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • Lokalizacjasarnów
  • Imię:grzegorz

Napisano 19 lipiec 2020 - 21:34



#45 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 03 luty 2021 - 08:54

Do zasilania echosondy używam akumulatora AGM  SSB SBL 18-12. Akumulator jest rozładowywany cyklicznie do wartości napięcia określonego dla echa na poziomie 11V. Stosuję zasilacz laboratoryjny, gdzie ustalam napięcie ładowania zgodnie ze specyfikacją  akumulatora na poziomie 14,6-14,8V i prąd ładowania 0.1c. Przy jakim prądzie ładowania należy odłączyć zasilanie???



#46 OFFLINE   Syfon

Syfon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marek

Napisano 03 luty 2021 - 19:17

@Siarq jest tu ekspertem. Jego pytaj.


  • Sailfish lubi to

#47 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 04 luty 2021 - 14:34

Odłącz zasilanie jak prąd nie będzie już spadał. Jak pisałem wcześniej, również ładuje aku zasilaczem laboratoryjnym i w moim przypadku tryb stałonapięciowy trwa około 5 godzin.


  • Sailfish lubi to

#48 OFFLINE   Slawek Dlugosz

Slawek Dlugosz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaMełno
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Długosz

Napisano 06 luty 2021 - 22:50

Ja w 2012 roku zakupiłem taki zestaw Toyama 100 Ah  Gel Deep Cycle + ładowarka UltiPower  10Amp system ładowania odwrotnym pulsem.Ładowarka obsługuje wszystkie typy akumulatorów,dodatkowo po podłączeniu najpierw robi test aku,po rozpoznaniu rodzaju akumulatora i stopniu zawartości pradu w nim sama dobiera prąd ładowania.Dodatkowo wszystkie okresy między użytkowe aku można ją pozostawić podłączoną i sama będzie na bieżąco doładowywać spadek pradu  ..Akumulator Toyama przez 6 lat obsługiwał silnik elektryczny Yamaha 18 (coś chyba 36 lbs),wystarczało to na cały dzień wędkarskiego pływania.Na powrót zawsze miałem jeszcze taki samochodowy przechodzony  aku 45 Ah.Ta sama Toyama od 3 lat obsługuje dziobowy Motor Guide Xi5,i jak nie ma wiatru to funkcja kotwicy+ podpływanie i przemieszczanie sie na miejscówce wystarcza na 1,5 dnia pływania bez echosondy.Czas ładowania pustego aku Toyamy 100 Ah ok 5-6 godz.I tak się zastanawiam czy ten aku jest taki dobry czy to zasługa tej ładowarki,a może jedno i drugie?Co o tym sądzicie?Cały zestaw uzytkowany pełne 9 lat.


  • delux64 lubi to

#49 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 06 luty 2021 - 23:10

każdy akumulator Żel czy AGM powinien wytrzymać 200 cykli, nawet kwasy spokojnie powinny wytrzymywać 100 cykli ładowania i rozładowywaniu. Teraz policz ile razy byłeś na rybach z tym akumulatorem przez ten okres. Jeśli wyjdzie CI ponad 600 to jest to dobry akumulator, jeśli 200 to jest to zwykły akumulator. Nie zawsze czas zjada akumulator. Przez te 6 lat mógł być ładowany raptem 70 razy (np raz w miesiącu) co jest żadnym wynikiem. oczywiście czas ma tez wpływ na akumulator, ale kwasowe zwykle rozwalają nasze prądy z silników elektrycznych rzędu 50A. Inne przyczyny padania akumulatorów to np. zbyt wysokie napięcie ładowania.


  • Sailfish lubi to

#50 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 06 luty 2021 - 23:51

Do zasilania echosondy używam akumulatora AGM  SSB SBL 18-12. Akumulator jest rozładowywany cyklicznie do wartości napięcia określonego dla echa na poziomie 11V. Stosuję zasilacz laboratoryjny, gdzie ustalam napięcie ładowania zgodnie ze specyfikacją  akumulatora na poziomie 14,6-14,8V i prąd ładowania 0.1c. Przy jakim prądzie ładowania należy odłączyć zasilanie???

Ten akumulator można podpiąć do napięcia 2,27 V/ogniwo na stałe 6x2,27=13,8V, wówczas po kilku dniach uzyskasz dobry poziom naładowania. Można baterię wstępnie naładowaną podłączyć do na dobę pod prąd do 0,02c, na ładowanie wyrównawcze. to będzie 0,3-0,4A Można to robić kilka razy w roku. Prostowniki przemysłowe ładują szybko najczęściej do spadku prądu na 0,05c (0,9A), po czym zmniejszają napięcie do wspomnianego 13,8V i tak już zostają.


  • Sailfish lubi to

#51 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 522 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 07 luty 2021 - 11:58

"Czas ładowania pustego aku Toyamy 100 Ah ok 5-6 godz."
Sławku odegnij. Pusty aku (czyli rozładowany do 10,5V pod obciążeniem) ładowarką ,która ma (teoretycznie) max prąd 10A ładujesz 5-6 godz do "pełna" ? Toż to niewykonalne.

#52 OFFLINE   Slawek Dlugosz

Slawek Dlugosz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaMełno
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Długosz

Napisano 07 luty 2021 - 13:09

Sorry, słowo pusty było użyte w przenośni,poniewaz nie wiem ile w nim zostawało prądu.Silnik przestawał ciągnąć na 4 biegu to przełączałem go na ten mniejszy aku.Po tych ok 6h ładowarka wyświetlała End.Jak podpinałem wieczorem do ładowania na instalacji w łodzi dwa na raz, przy czym ten mniejszy zawsze po spłynięciu dawał jeszcze prąd bo silnk miał uciąg do końca to do rana ładowanie było zakończone.Przy tych dwóch nie wiem o której w nocy się skończyło.



#53 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 07 luty 2021 - 13:29

Ten akumulator można podpiąć do napięcia 2,27 V/ogniwo na stałe 6x2,27=13,8V, wówczas po kilku dniach uzyskasz dobry poziom naładowania. Można baterię wstępnie naładowaną podłączyć do na dobę pod prąd do 0,02c, na ładowanie wyrównawcze. to będzie 0,3-0,4A Można to robić kilka razy w roku. Prostowniki przemysłowe ładują szybko najczęściej do spadku prądu na 0,05c (0,9A), po czym zmniejszają napięcie do wspomnianego 13,8V i tak już zostają.

 

 

 

Piszesz tu o ładowaniu jak do pracy buforowej. Czy te same zasady obowiązują przy pracy cyklicznej? Producent podaje różne wartości napięć.


Użytkownik Sailfish edytował ten post 07 luty 2021 - 13:31


#54 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5476 postów
  • Imię:adam

Napisano 07 luty 2021 - 14:55

praducenci agm/gel/acid zazwyczaj umieszczaja info o napieciu ladowania na akumulatorze



#55 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1158 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 07 luty 2021 - 16:59

praducenci agm/gel/acid zazwyczaj umieszczaja info o napieciu ladowania na akumulatorze

Pytanie brzmiało: przy jakim prądzie odłączyć zasilanie zakładając, że akumulator jest ładowany optymalnym napięciem i prądem 0,1c zasilacza laboratoryjnego?



#56 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 10 luty 2021 - 01:02

Nie ma konkretnego minimalnego prądu. To zależy od rezystancji wewnętrznej aku. Im nowszy tym prąd końcowy ładowania będzie niższy. Jak pisałem wyżej, dobrym momentem do przerwania ładowania jest czas kiedy prąd utrzymuje już stałą wartość.
  • Sailfish lubi to

#57 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 11 luty 2021 - 00:44

Pytanie brzmiało: przy jakim prądzie odłączyć zasilanie zakładając, że akumulator jest ładowany optymalnym napięciem i prądem 0,1c zasilacza laboratoryjnego?

W funkcji szybkiego ładowania, przy napięciu 2,4V/ogniwo prąd powinien w końcu spaść do 0,05C i ten moment uznaje się jako naładowany, mogą być różnice więc poeksperymentuj.

Ogólnie akumulatory ołowiowo-kwasowe powinny być wciąż na buforze, to będą żyć dłużej, a jeśli nie to przerwy max 2tygodnie. Szybkie ładowanie nie jest konieczne, lepiej trzymać na buforowym i czasem ładować wyrównawczo po użyciu. Na nap. buforowym akumulator do doładowania na 100% potrzebuje miesiąca, po szybkim ładowaniu ma 90%, po ładowaniu ładowarką automatyczną ? może 80, może 90%, ale nigdy 100%.


  • Sailfish lubi to

#58 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 629 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 11 marzec 2021 - 07:22

Mam pytanko. Kupiłem aku MWL 20-12, to jest agm 20ah i mam ładowarkę którą ładowałem aku 7ah, ładowarka 12v i 1A. Czy ta ładowarka starczy również do tej 20tki?

#59 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 12 marzec 2021 - 07:47

Starczy. Problemem będzie jedynie czas ładowania. Optymalnie powinna to być  ładowarka 2A ( jeżeli zależy Tobie na szybszym naładowaniu), jeżeli nie goni czas to ta tez naładuje.



#60 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 19 marzec 2021 - 14:13

Czy wiecie gdzie można kupić elektrolit do akumulatora ? Próbowałem na stacjach paliw, różnych firmach sprzedających akumulatory i części samochodowe. Panie nie ma. W jednym miejscu któryś ze sprzedawców coś bąkał o zakazie obrotu - produkt niebezpieczny.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych