Skocz do zawartości

  • Zaloguj korzystając z Facebooka      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

dowód rejestracyjny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 588 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 13 sierpień 2019 - 21:20

I to że urzędy i urzęnicy różnie traktują petentów w zdawało by się jednej sprawie daje do myślenia. Albo jest to nadinterpretacja obowiązujących przepisów albo olewactwo nowelizacji i działania wg starych i nieaktualnych.

Paweł, odnoszę wrażenie jakby "każdy"urząd rządził się swoimi prawami.

W niektórych bezproblemowo zarejestrujesz sup wędkarski, a w innych zapomnij.



#22 OFFLINE   haja1978

haja1978

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 856 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Arkadiusz

Napisano 14 sierpień 2019 - 00:08

Panowie, termin "dowodu rejestracyjnego" łodzi to takie językowe nieporozumienie, pewien skrót myślowy. Wydaje się, owszem, dokumenty rejestracyjne lub karty rejestracyjne, odpowiednio w przypadku statków podlegających wpisowi do rejestru statków używanych wyłącznie do celów sportowych lub rekreacyjnych albo do rejestru administracyjnego polskich statków żeglugi śródlądowej, obu prowadzonych na podstawie ustawy o żegludze śródlądowej. Jednak w przypadku statków do połowu ryb, jeśli się nie mylę, takowej rejestracji podlegają statki o iloczynie długość x szerokość powyżej 20 m2 lub o mocy silnika powyżej 20kW. W przypadku pozostałych, typowych łódek wędkarskich ustawa o rybactwie śródlądowym i rozporządzenie wykonawcze wymagają wyłącznie rejestracji i oznakowania, które są dokonywane na podstawie tych przepisów, a nie przepisów ustawy o żegludze śródlądowej.

Przepisy nic natomiast nie wspominają o obowiązku posiadania jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego rejestrację w trakcie wykonywania połowu. Zresztą, art. 27a ust. 1 pkt 6 ustawy o rybactwie śródlądowym typizując czyn zabroniony stanowi, że "Kto, dokonuje połowu ryb, wykorzystując do tego sprzęt pływający niezarejestrowany lub nieoznakowany albo oznakowany niezgodnie z przepisami art 20 ust. 2 lub art. 21 pkt 4".

Rzecz jasna, posiadanie przy sobie zaświadczenia starosty ułatwi nam wykazanie, że mamy łódkę zarejestrowaną, ale przepisy nie wprowadzają obowiązku posiadania tego rodzaju dokumentu przy wykonywaniu amatorskiego połowu ryb. Według mnie organy kontroli żądają tego rodzaju dokumentów na wyrost i to nie jest problemem wędkarzy, że wykonując kontrolę, kontrolujący nie są w stanie samodzielnie zweryfikować faktu rejestracji łodzi. Jak zwykle, brak precyzyjnej regulacji powoduje próbę nałożenia nieokreślonych ustawowo obowiązków na poddawanego kontroli. W mojej ocenie tego rodzaju żądania nie mają też oparcia w uprawnieniu ustawowym PSR do żądania wyjaśnień i wykonywania czynności niezbędnych do przeprowadzenia kontroli. Oczywiście, kontrolujący mogą nas poprosić o okazanie zaświadczenia o rejestracji, ale odmowa jego okazania lub jego nieposiadanie nie powinno wywołać dla nas jakichkolwiek negatywnych konsekwencji.

Uboczna sprawa, że starostowie rejestrujący łódeczki stricte wędkarskie zapatrzyli się chyba na część III załącznika do ustawy o żegludze śródlądowej i wydają przy rejestracji karty rejestracyjne, bo sądzą, że skoro wpisują te łódeczki do rejestru jak by nie było administracyjnego, to załącznik ten ma zastosowanie, ale zapominają, że rejestr łódek wędkarskich prowadzony jest na podstawie przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym i nie mają do niego zastosowania przepisy ustawy o żegludze śródlądowej. Ot, ludzki błąd...

I jeszcze jedna kwestia, od 1 stycznia przyszłego roku wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24m, która wprowadzi nowe zasady rejestracji i oznakowań naszych "pociech". W zamyśle ma ułatwić nam życie, bo co do zasady rejestracji będą wymagać jednostki pływające używane do amatorskiego połowu ryb o długości co najmniej 7,5m lub o napędzie mechanicznym o mocy co najmniej 15kW, a te napędzane wyłącznie siłą mięśni, więc np. belly boaty nie będą podlegały rejestracji. Niestety, te nowe przepisy też nie są w pełni precyzyjne, zwłaszcza w kwestii oznakowania jednostki pływającej, ale to już inny temat i zobaczymy jak będą interpretowane.


  • Paweł J i Karol Krause lubią to

#23 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3284 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 14 sierpień 2019 - 00:48

No właśnie ta nowa ustawa mnie ciekawi, bo wygląda na to, że będzie można zarejestrować łódkę powyżej 20kW jako wędkarską. Zobaczymy.

 

@Kajman - potwierdzam, w LPU wydają kartę rejestracyjną do łódki. Czy z rozpędu czy nie to nie wnikam. Zawsze to mniej problemów i tłumaczenia.


  • miramar69 lubi to

#24 OFFLINE   lamiglas

lamiglas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • Imię:Antek

Napisano 15 sierpień 2019 - 16:09

Potwierdzam w LPU wydawano karte rejstracyjna do lodki  pontonu juz 13 lat temu bo tyle ma moja nastarsza jednostka plywajaca . W przypadku zakupu lodzi pontonu z tego samego powiatu nadane numery pozostaja te same w wymienionym dowodzie zmienia sie tylko nazwisko wlasciciela .Pod warunkiem ze pojdzie do urzedu przerejstrowac .Tu rodzi sie kolejna zagwozdka bo jesli nowy wlascicel tego nie zrobi to mimo sprzedazy nadal lodka jest zarejstrowana na nas i jesli on cos nawywija bedziemy scigani my .Wybiore sie do urzedu i dopytam sie jak wyglada sytuacja u nas bo powiem szczerze mam zarejstrowane na siebie 4 jednostki plywajace .Jedna ulegla utylizacji  ponton z racji wieku druga sprzedalem a dwie urzytkuje ,



#25 OFFLINE   morrum

morrum

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 15 sierpień 2019 - 21:43

Mam ponton zarejestrowany na kumpla w Lubelskim (B-P), który obecnie mieszka w Dolnośląskim a ja pływam w Kuj-Pomie.
Mam jego kwity, numery się zgadzają więc chyba nikt problemów nie będzie robić... żadnej kontroli na balonie jeszcze nie trafiłem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych