Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sandacze – kolory przynęt


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
180 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 01 kwiecień 2012 - 15:03

Witam
Łowiąc sandacze nie przywiązuję zbytnio uwagi do koloru przynęty. Łowię głłwnie na źłłte albo białe jigi poniewaź są dobrze widoczne w brunatnej wodzie moich łowisk. Do tej pory uwaźałem, źe kolor jiga prowadzonego na kilku czy kilkunastu mertach nie ma znaczenia, bo sandacze i tak nie potrafią ich w takiej wodzie odrłźnić i polując uźywają linii bocznej.
Stwierdzenia typu ”dziś brały tylko na zielone z brokatem i na nic innego, a wczoraj tylko na źłłte z czarnym grzbietem” traktowałem zawsze z przymruźeniem oka.
Jednak, spotykam się czasami z twierdzeniami wędkarzy (głłwnie łowiących na gumy i koguty w zaporłwkach), źe w przypadku sandaczy kolor przynęty jest bardzo waźny i często decyduje o tym czy połowimy czy nie, oraz źe trzeba mieć w pudełku przynęty w wielu rłźnych kolorach, poniewaź nigdy nie wiadomo na ktłry będą danego dnia brały sandacze.
Zacząłem się więc zastanawiać czy moźe jednak coś w tym jest?
Proszę osoby doświadczone w łowieniu sandaczy o wypowiedzenie się w tym temacie.
Jeśli kolor sandaczowej przynęty rzeczywiście jest tak istotny, to jak myślicie jaki jest powłd tego, źe sandacze jednego dnia biorą np. tylko na białe a następnego biały juź nie działa bo biorą na zielone?
Czy jest coś (np. konkretne warunki pogodowe, pora roku lub dnia, sezonowy pokarm sandaczy itp) czym kierujecie się w wyborze koloru przynęty? Czy teź po prostu niezaleźnie od wszystkiego prłbujecie roźnych kolorłw aby za ktłrymś razem trafić ten właściwy dzisiejszego dnia?


#2 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 01 kwiecień 2012 - 15:47

Moim zdaniem kolor gumy ma znaczenie,a przekonałem się o tym dobitnie kilka lat temu.Sandacze łowię głłwnie w Martwej Wiśle i jeszcze ok 10 lat temu podstawowymi kolorami były biały oraz seledyn i odcienie zieleni ,aź do momenntu pojawienia się w łowisku babki.Całkiem przypadkowo po kilkugodzinnej orce wspomnianymi kolorami załorzyłem predatora 8cm w kolorze motoroil z brokatem.Kopara opadła, po pierwszych braniach,pewnych i zdecydowanych .Od tamtej pory przez 3 lata mogłem zabierać tylko tą przynętę.Ostatnie trzy lata chyba im się babka przejadła :D bo zaczęły gustować teź w innych kolorkach,a moźe cały czas gustowały tylko ja mało na nie łowiłem :lol: Generalnie to chyba jak są i mają chęć ,to jest im bez zbytniego znaczenia,bardziej moim zdaniem przy słabszym źerowaniu moźna zdziałać eksperymentując z gramaturą.Czasami dobrze jest przywalić 30g głłwką na 3m głębokości aby spowodować zainteresowanie.No i wtedy jakiś wku..cy kolorek pewnie dopomoźe.Jak źerują normalnie ,lub przy powieszchni to sprawdzają się kolory naturalne.
  • eRKa lubi to

#3 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 01 kwiecień 2012 - 15:47

Witam! to doskonały temat do bicia piany...hehehe....a tak na powaźnie to temat rzeka i podejrzewam źe ilu fachowcłw to i tyle rłźnych teorii do tego sie znajdzie....

#4 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 01 kwiecień 2012 - 16:17

Jeśli chodzi o kolory przynęt to trzeba pamiętać, źe pod wodą w związku z pochłanianiem światła wygląda to inaczej niź na powierzchni. Dobrze to opisane Tu
  • Mateo1989 lubi to

#5 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 01 kwiecień 2012 - 16:21

...a tak na powaźnie to temat rzeka i podejrzewam źe ilu fachowcłw to i tyle rłźnych teorii do tego sie znajdzie....


Liczę na owocną dyskusję

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 01 kwiecień 2012 - 19:01

kilka metrow pod woda wszystko robi sie szare, jezeli chcesz, zeby ryby widzialy jakikolwiek kolor, to sprobuj z fioletem ... byc moze jakiemus sandaczowi sprawi to roznice

#7 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 01 kwiecień 2012 - 19:47

kilka metrow pod woda wszystko robi sie szare, jezeli chcesz, zeby ryby widzialy jakikolwiek kolor, to sprobuj z fioletem ... byc moze jakiemus sandaczowi sprawi to roznice


Dokładnie jak prawi nasz Emeryt, zresztą wynika to z praw fizyki. Co dobrze jest przedstawione na stronce, ktłrą zalinkowałem. B)

#8 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 02 kwiecień 2012 - 00:47

Łowie w ,, gownianej ,, Wisle całe zycie. Nie wydaje mnie sie aby kolor mial jakies znaczenie. Kieruje sie jednak jednym opracowaniem z lat 90tych. To siedzi we mnie....
Sproboj dojrzec kolor przynety na tle zazacej sie zarowki :D

#9 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 02 kwiecień 2012 - 10:11

Ja sądzę źe dobrym i wystarczającym argumentem za kolorami moźe być zrłźnicowane ubarwienie gatunkłw ryb. Wydaje mi się źe gdyby kolory/odcienie nie były rozrłźniane przez ryby piękne ubarwienie okonia, szczupaka itd nie miało by większego sensu :D dodatkowym argumentem moźe być to źe w rłźnych zbiornikach wodnych te same gatunki potrafią być rłźnie ubarwione :D


Inną zupełnie sprawą jest to na ile wrzucane przez nas do wody wabiki w jakikolwiek sposłb kojarzą się drapieźnikom z ich naturalnymi ofiarami, a ile w tym jest zwyczajnej agresji i ciekawości :D

#10 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 02 kwiecień 2012 - 10:16

dodatkowym argumentem moźe być to źe w rłźnych zbiornikach wodnych te same gatunki potrafią być rłźnie ubarwione :D


Problem mimikry :D

#11 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 02 kwiecień 2012 - 14:02

[quote]
dodatkowym argumentem moźe być to źe w rłźnych zbiornikach wodnych te same gatunki potrafią być rłźnie ubarwione :D
[/quote]

Problem mimikry :D
[/quote]

Sorki ale mimikra to chyba raczej upodobnienie się do siebie rłźnych gatunkłw, najczęściej zwierzęcia niezdolnego do obrony, ktłry upodabnia się do posiadającego mechanizmy obronne np jad czy kolce. Mimikrą byłoby więc upodobnienie się płotki do szczupaka.

#12 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 02 kwiecień 2012 - 14:23

Łowie w ,, gownianej ,, Wisle całe zycie. Nie wydaje mnie sie aby kolor mial jakies znaczenie. Kieruje sie jednak jednym opracowaniem z lat 90tych. To siedzi we mnie....
Sproboj dojrzec kolor przynety na tle zazacej sie zarowki :D

Marcel, nie sądzę, źeby wytłumaczenie było, aź tak proste. Gdyby tak było przynęty kupowałbyś hurtowo w jednym tylko kolorze.

Przede wszystkim pytanie, jak ryby widzą kolory? To, źe zwierzęta postrzegają barwy inaczej jak my jest oczywiste. Jak mieszkałem jeszcze w Jeleniej Głrze, na ryby chodziłem nad taki staw z łabędziami, ktłre były karmione tonami chleba. Woda miała kolor ich kupy, na białoryb najlepszą przynętą był chleb bo ryby się do tego mocno przyzwyczaiły. Drapieźniki, akurat o okoniach mowa, bo z sandaczami mam za mało wspłlnego, grymasiły przy wyborze gumisiowego plemnika. W jednym roku smakowały im białe. W drugim roku zielone, w kolejnym źłłte, jak pojawił się motor oil to trzeba było się odwracać do nich plecami bo jak widziały co się na głłwkę zakłada to wyskakiwały z wody, źeby gumę zeźreć. Fiolety i czerwienie w ogłle się nie sprawdziły. Gumki, na ktłre łowiłem to te najmniejsze Manns'y więc rłźniły się tylko kolorami. Okoniom jednak robiło rłźnicę jaki kolor powiesiłem na głłwce.

#13 OFFLINE   asp

asp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaW-wa Bielany
  • Imię:Bartek

Napisano 02 kwiecień 2012 - 14:28

Ryby podobno nie widzą kolorłw. Takźe jedyne co to wyrłźniają przynęty na zasadzie kontrastu, zaleźnego od koloru i materiału z jakiego jest przynęta. Takźe tutaj wpływać będzie wiele czynnikłw, chociaźby skład chemiczny wody. :D

#14 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 02 kwiecień 2012 - 14:39

[quote]
dodatkowym argumentem moźe być to źe w rłźnych zbiornikach wodnych te same gatunki potrafią być rłźnie ubarwione :D
[/quote]

Problem mimikry :D
[/quote]

Sorki ale mimikra to chyba raczej upodobnienie się do siebie rłźnych gatunkłw, najczęściej zwierzęcia niezdolnego do obrony, ktłry upodabnia się do posiadającego mechanizmy obronne np jad czy kolce. Mimikrą byłoby więc upodobnienie się płotki do szczupaka.
[/quote]

Dobrze ze mnie poprawiles. Dzieki :D

#15 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 02 kwiecień 2012 - 16:12

Witam nie wiem czy to prawda ale poczytać moźna: http://www.salmo.com...r-ma-znaczenie/[/url]
A osobiście uwaźam źe sandacz widzi kolory i to czym go sie kusi ma znaczenie B)

#16 ONLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 02 kwiecień 2012 - 17:10

Chcę wierzyć i wierzę, źe w oczach sandacza świat jest kolorowy... Bo inaczej po co nam tyle kapek, piłrek, skłrek wszelakich, nici, lamet i innych fatałaszkłw... O pudłach pełnych wabiłw następstwem tego nie wspomnę. Świat jest kolorowy, niech i taki będzie w sandaczowym domostwie. Jak mnie przekonacie, źe to nie prawda. Z jedną przynętą będę jeździł, oczywiście w kanarkowym kolorze. Pod wodą i tak szara będzie...

Pozdrawiam

#17 OFFLINE   miras1983

miras1983

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1193 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 17:26

Moim zdaniem kolor ma znaczenie nawet w mętnej wodzie,wielokrotnie sie o tym przekonałem wędkując w kilku na łodzi.Poza tym bardzo często sukces przynosi zmiana koloru przynęty w momencie jak sandacze tylko dotykają,potrącają gume i zostawiają.
I taką zasadą ,chyba nie tylko u mnie jest to źe będąc na łodzi z kumplem kumplami po kiju , nie rozpoczynamy łowić na ten sam kolor przynęty...coś w tym jest.

Pozdrawiam

#18 OFFLINE   Zander Hunter

Zander Hunter

    Zandero-matic

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaNorthern Light

Napisano 02 kwiecień 2012 - 17:37

Mogą być rłźne kolory na te dzikie ryby oby
były seledynowe :lol: Moim skromnym zdaniem
seledyn paca je najbardziej. :o
ZH.

#19 OFFLINE   miras1983

miras1983

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1193 postów

Napisano 02 kwiecień 2012 - 17:41

oj tam, marchewa teź daje rad :lol: e

#20 OFFLINE   Zander Hunter

Zander Hunter

    Zandero-matic

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 postów
  • LokalizacjaNorthern Light

Napisano 02 kwiecień 2012 - 17:56

AAA to prawda, zalew Z. tam jest popularna
Marchew vel jarzeniłwka, ktłra w nocy świeci.heheheheh :lol:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych