Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Sandacze – kolory przyn臋t


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
180 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 post贸w
  • LokalizacjaSverige

Napisano 01 kwiecie艅 2012 - 15:03

Witam
艁owi膮c sandacze nie przywi膮zuj臋 zbytnio uwagi do koloru przyn臋ty. 艁owi臋 g艂门倃nie na 排好艂艂te albo bia艂e jigi poniewa排 s膮 dobrze widoczne w brunatnej wodzie moich 艂owisk. Do tej pory uwa排篴艂em, 排篹 kolor jiga prowadzonego na kilku czy kilkunastu mertach nie ma znaczenia, bo sandacze i tak nie potrafi膮 ich w takiej wodzie odr门偱藕ni膰 i poluj膮c u排簓waj膮 linii bocznej.
Stwierdzenia typu ”dzi艣 bra艂y tylko na zielone z brokatem i na nic innego, a wczoraj tylko na 排好艂艂te z czarnym grzbietem” traktowa艂em zawsze z przymru排篹niem oka.
Jednak, spotykam si臋 czasami z twierdzeniami w臋dkarzy (g艂门倃nie 艂owi膮cych na gumy i koguty w zapor门倃kach), 排篹 w przypadku sandaczy kolor przyn臋ty jest bardzo wa排簄y i cz臋sto decyduje o tym czy po艂owimy czy nie, oraz 排篹 trzeba mie膰 w pude艂ku przyn臋ty w wielu r门偱藕nych kolorach, poniewa排 nigdy nie wiadomo na kt门俽y b臋d膮 danego dnia bra艂y sandacze.
Zacz膮艂em si臋 wi臋c zastanawia膰 czy mo排篹 jednak co艣 w tym jest?
Prosz臋 osoby do艣wiadczone w 艂owieniu sandaczy o wypowiedzenie si臋 w tym temacie.
Je艣li kolor sandaczowej przyn臋ty rzeczywi艣cie jest tak istotny, to jak my艣licie jaki jest pow门俤 tego, 排篹 sandacze jednego dnia bior膮 np. tylko na bia艂e a nast臋pnego bia艂y ju排 nie dzia艂a bo bior膮 na zielone?
Czy jest co艣 (np. konkretne warunki pogodowe, pora roku lub dnia, sezonowy pokarm sandaczy itp) czym kierujecie si臋 w wyborze koloru przyn臋ty? Czy te排 po prostu niezale排簄ie od wszystkiego pr门俠ujecie ro排簄ych kolor门倃 aby za kt门俽ym艣 razem trafi膰 ten w艂a艣ciwy dzisiejszego dnia?


#2 OFFLINE   D膮bek 111

D膮bek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 post贸w

Napisano 01 kwiecie艅 2012 - 15:47

Moim zdaniem kolor gumy ma znaczenie,a przekona艂em si臋 o tym dobitnie kilka lat temu.Sandacze 艂owi臋 g艂门倃nie w Martwej Wi艣le i jeszcze ok 10 lat temu podstawowymi kolorami by艂y bia艂y oraz seledyn i odcienie zieleni ,a排 do momenntu pojawienia si臋 w 艂owisku babki.Ca艂kiem przypadkowo po kilkugodzinnej orce wspomnianymi kolorami za艂orzy艂em predatora 8cm w kolorze motoroil z brokatem.Kopara opad艂a, po pierwszych braniach,pewnych i zdecydowanych .Od tamtej pory przez 3 lata mog艂em zabiera膰 tylko t膮 przyn臋t臋.Ostatnie trzy lata chyba im si臋 babka przejad艂a :D bo zacz臋艂y gustowa膰 te排 w innych kolorkach,a mo排篹 ca艂y czas gustowa艂y tylko ja ma艂o na nie 艂owi艂em :lol: Generalnie to chyba jak s膮 i maj膮 ch臋膰 ,to jest im bez zbytniego znaczenia,bardziej moim zdaniem przy s艂abszym 排篹rowaniu mo排簄a zdzia艂a膰 eksperymentuj膮c z gramatur膮.Czasami dobrze jest przywali膰 30g g艂门倃k膮 na 3m g艂臋boko艣ci aby spowodowa膰 zainteresowanie.No i wtedy jaki艣 wku..cy kolorek pewnie dopomo排篹.Jak 排篹ruj膮 normalnie ,lub przy powieszchni to sprawdzaj膮 si臋 kolory naturalne.
  • eRKa lubi to

#3 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 526 post贸w

Napisano 01 kwiecie艅 2012 - 15:47

Witam! to doskona艂y temat do bicia piany...hehehe....a tak na powa排簄ie to temat rzeka i podejrzewam 排篹 ilu fachowc门倃 to i tyle r门偱藕nych teorii do tego sie znajdzie....

#4 OFFLINE   Janusz Wa艂aszewski

Janusz Wa艂aszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 post贸w
  • LokalizacjaGrzybowo - Ko艂obrzeg

Napisano 01 kwiecie艅 2012 - 16:17

Je艣li chodzi o kolory przyn臋t to trzeba pami臋ta膰, 排篹 pod wod膮 w zwi膮zku z poch艂anianiem 艣wiat艂a wygl膮da to inaczej ni排 na powierzchni. Dobrze to opisane Tu
  • Mateo1989 lubi to

#5 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 post贸w
  • LokalizacjaSverige

Napisano 01 kwiecie艅 2012 - 16:21

...a tak na powa排簄ie to temat rzeka i podejrzewam 排篹 ilu fachowc门倃 to i tyle r门偱藕nych teorii do tego sie znajdzie....


Licz臋 na owocn膮 dyskusj臋

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    Jad臋 na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 post贸w

Napisano 01 kwiecie艅 2012 - 19:01

kilka metrow pod woda wszystko robi sie szare, jezeli chcesz, zeby ryby widzialy jakikolwiek kolor, to sprobuj z fioletem ... byc moze jakiemus sandaczowi sprawi to roznice

#7 OFFLINE   Janusz Wa艂aszewski

Janusz Wa艂aszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 post贸w
  • LokalizacjaGrzybowo - Ko艂obrzeg

Napisano 01 kwiecie艅 2012 - 19:47

kilka metrow pod woda wszystko robi sie szare, jezeli chcesz, zeby ryby widzialy jakikolwiek kolor, to sprobuj z fioletem ... byc moze jakiemus sandaczowi sprawi to roznice


Dok艂adnie jak prawi nasz Emeryt, zreszt膮 wynika to z praw fizyki. Co dobrze jest przedstawione na stronce, kt门俽膮 zalinkowa艂em. B)

#8 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 post贸w
  • Imi臋:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 00:47

艁owie w ,, gownianej ,, Wisle ca艂e zycie. Nie wydaje mnie sie aby kolor mial jakies znaczenie. Kieruje sie jednak jednym opracowaniem z lat 90tych. To siedzi we mnie....
Sproboj dojrzec kolor przynety na tle zazacej sie zarowki :D

#9 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 post贸w
  • Lokalizacjawwa

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 10:11

Ja s膮dz臋 排篹 dobrym i wystarczaj膮cym argumentem za kolorami mo排篹 by膰 zr门偱藕nicowane ubarwienie gatunk门倃 ryb. Wydaje mi si臋 排篹 gdyby kolory/odcienie nie by艂y rozr门偱藕niane przez ryby pi臋kne ubarwienie okonia, szczupaka itd nie mia艂o by wi臋kszego sensu :D dodatkowym argumentem mo排篹 by膰 to 排篹 w r门偱藕nych zbiornikach wodnych te same gatunki potrafi膮 by膰 r门偱藕nie ubarwione :D


Inn膮 zupe艂nie spraw膮 jest to na ile wrzucane przez nas do wody wabiki w jakikolwiek spos门俠 kojarz膮 si臋 drapie排簄ikom z ich naturalnymi ofiarami, a ile w tym jest zwyczajnej agresji i ciekawo艣ci :D

#10 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 post贸w
  • Imi臋:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 10:16

dodatkowym argumentem mo排篹 by膰 to 排篹 w r门偱藕nych zbiornikach wodnych te same gatunki potrafi膮 by膰 r门偱藕nie ubarwione :D


Problem mimikry :D

#11 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 post贸w
  • LokalizacjaWa艂cz

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 14:02

[quote]
dodatkowym argumentem mo排篹 by膰 to 排篹 w r门偱藕nych zbiornikach wodnych te same gatunki potrafi膮 by膰 r门偱藕nie ubarwione :D
[/quote]

Problem mimikry :D
[/quote]

Sorki ale mimikra to chyba raczej upodobnienie si臋 do siebie r门偱藕nych gatunk门倃, najcz臋艣ciej zwierz臋cia niezdolnego do obrony, kt门俽y upodabnia si臋 do posiadaj膮cego mechanizmy obronne np jad czy kolce. Mimikr膮 by艂oby wi臋c upodobnienie si臋 p艂otki do szczupaka.

#12 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 post贸w
  • LokalizacjaJelenia G贸ra/Horten

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 14:23

艁owie w ,, gownianej ,, Wisle ca艂e zycie. Nie wydaje mnie sie aby kolor mial jakies znaczenie. Kieruje sie jednak jednym opracowaniem z lat 90tych. To siedzi we mnie....
Sproboj dojrzec kolor przynety na tle zazacej sie zarowki :D

Marcel, nie s膮dz臋, 排篹by wyt艂umaczenie by艂o, a排 tak proste. Gdyby tak by艂o przyn臋ty kupowa艂by艣 hurtowo w jednym tylko kolorze.

Przede wszystkim pytanie, jak ryby widz膮 kolory? To, 排篹 zwierz臋ta postrzegaj膮 barwy inaczej jak my jest oczywiste. Jak mieszka艂em jeszcze w Jeleniej G门俽ze, na ryby chodzi艂em nad taki staw z 艂ab臋dziami, kt门俽e by艂y karmione tonami chleba. Woda mia艂a kolor ich kupy, na bia艂oryb najlepsz膮 przyn臋t膮 by艂 chleb bo ryby si臋 do tego mocno przyzwyczai艂y. Drapie排簄iki, akurat o okoniach mowa, bo z sandaczami mam za ma艂o wsp门俵nego, grymasi艂y przy wyborze gumisiowego plemnika. W jednym roku smakowa艂y im bia艂e. W drugim roku zielone, w kolejnym 排好艂艂te, jak pojawi艂 si臋 motor oil to trzeba by艂o si臋 odwraca膰 do nich plecami bo jak widzia艂y co si臋 na g艂门倃k臋 zak艂ada to wyskakiwa艂y z wody, 排篹by gum臋 ze排簉e膰. Fiolety i czerwienie w og门俵e si臋 nie sprawdzi艂y. Gumki, na kt门俽e 艂owi艂em to te najmniejsze Manns'y wi臋c r门偱藕ni艂y si臋 tylko kolorami. Okoniom jednak robi艂o r门偱藕nic臋 jaki kolor powiesi艂em na g艂门倃ce.

#13 OFFLINE   asp

asp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 post贸w
  • LokalizacjaW-wa Bielany
  • Imi臋:Bartek

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 14:28

Ryby podobno nie widz膮 kolor门倃. Tak排篹 jedyne co to wyr门偱藕niaj膮 przyn臋ty na zasadzie kontrastu, zale排簄ego od koloru i materia艂u z jakiego jest przyn臋ta. Tak排篹 tutaj wp艂ywa膰 b臋dzie wiele czynnik门倃, chocia排篵y sk艂ad chemiczny wody. :D

#14 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 post贸w
  • Imi臋:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 14:39

[quote]
dodatkowym argumentem mo排篹 by膰 to 排篹 w r门偱藕nych zbiornikach wodnych te same gatunki potrafi膮 by膰 r门偱藕nie ubarwione :D
[/quote]

Problem mimikry :D
[/quote]

Sorki ale mimikra to chyba raczej upodobnienie si臋 do siebie r门偱藕nych gatunk门倃, najcz臋艣ciej zwierz臋cia niezdolnego do obrony, kt门俽y upodabnia si臋 do posiadaj膮cego mechanizmy obronne np jad czy kolce. Mimikr膮 by艂oby wi臋c upodobnienie si臋 p艂otki do szczupaka.
[/quote]

Dobrze ze mnie poprawiles. Dzieki :D

#15 ONLINE   miramar69

miramar69

    jad臋 na ryby i nie b臋dzie mnie troch臋 , trzeba odpocz膮膰 od

  • Tw贸rcy
  • PipPipPip
  • 4960 post贸w
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imi臋:MARIUSZ

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 16:12

Witam nie wiem czy to prawda ale poczyta膰 mo排簄a: http://www.salmo.com...r-ma-znaczenie/[/url]
A osobi艣cie uwa排篴m 排篹 sandacz widzi kolory i to czym go sie kusi ma znaczenie B)

#16 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 post贸w
  • Lokalizacja艢L膭SK

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 17:10

Chc臋 wierzy膰 i wierz臋, 排篹 w oczach sandacza 艣wiat jest kolorowy... Bo inaczej po co nam tyle kapek, pi门俽ek, sk门俽ek wszelakich, nici, lamet i innych fata艂aszk门倃... O pud艂ach pe艂nych wabi门倃 nast臋pstwem tego nie wspomn臋. 艢wiat jest kolorowy, niech i taki b臋dzie w sandaczowym domostwie. Jak mnie przekonacie, 排篹 to nie prawda. Z jedn膮 przyn臋t膮 b臋d臋 je藕dzi艂, oczywi艣cie w kanarkowym kolorze. Pod wod膮 i tak szara b臋dzie...

Pozdrawiam

#17 OFFLINE   miras1983

miras1983

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1193 post贸w

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 17:26

Moim zdaniem kolor ma znaczenie nawet w m臋tnej wodzie,wielokrotnie sie o tym przekona艂em w臋dkuj膮c w kilku na 艂odzi.Poza tym bardzo cz臋sto sukces przynosi zmiana koloru przyn臋ty w momencie jak sandacze tylko dotykaj膮,potr膮caj膮 gume i zostawiaj膮.
I tak膮 zasad膮 ,chyba nie tylko u mnie jest to 排篹 b臋d膮c na 艂odzi z kumplem kumplami po kiju , nie rozpoczynamy 艂owi膰 na ten sam kolor przyn臋ty...co艣 w tym jest.

Pozdrawiam

#18 OFFLINE   Zander Hunter

Zander Hunter

    Zandero-matic

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 post贸w
  • LokalizacjaNorthern Light

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 17:37

Mog膮 by膰 r门偱藕ne kolory na te dzikie ryby oby
by艂y seledynowe :lol: Moim skromnym zdaniem
seledyn paca je najbardziej. :o
ZH.

#19 OFFLINE   miras1983

miras1983

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1193 post贸w

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 17:41

oj tam, marchewa te排 daje rad :lol: e

#20 OFFLINE   Zander Hunter

Zander Hunter

    Zandero-matic

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 809 post贸w
  • LokalizacjaNorthern Light

Napisano 02 kwiecie艅 2012 - 17:56

AAA to prawda, zalew Z. tam jest popularna
Marchew vel jarzeni门倃ka, kt门俽a w nocy 艣wieci.heheheheh :lol:




U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych