Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Marka kołowrotków numer trzy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6201 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 29 sierpień 2019 - 09:38

Wędkarskie Internety żyją wieczną wojną między zwolennikami dwóch największych firm produkujących kołowrotki wędkarskie... Crocodile DeLuxe i Master ;)

Czasem w wypowiedziach przewijają się pojedyncze wzmianki o perełkach innych producentów ale trzeba się nagrzebać, żeby znaleźć wartościowe informacje. Chciałbym zapytać Was czy macie jakieś preferowane firmy tzw. trzeciego wyboru poza Daiwą i Shimano, których wyroby są warte bliższego poznania.

Ja, na ten przykład, skłaniałem się przez kilka lat ku kołowrotkom na przekładni ślimakowej z lat '90-00, produkowanym przez Cormorana i D.A.M-a. Wyroby obu firm stosuję z powodzeniem w dalszym ciągu. Poza tym bardzo lubię wyroby marki Tica, dokładnie miałem dwa modele Libry (2500 SA i 3500 SA). Ba, mam i starego Mikado Gallopera (ówczesna kopia Quicka VSI), którego nie mogę zajechać. CIEKAWOSTKA zgodnie z zaleceniami szpeniów ze świata spinningu czy tam innych wiadomości wędkarskich, Galloper był smarowany wodą z Narwi w pełnym zanurzeniu kiedy zaczynał ciężej pracować :lol: i to jedyny serwis, który widział przez niemal dwadzieścia lat od wyprodukowania.

 

Jaka jest wasza alternatywa dla D i S?

 

Moje nieDS-y:

- Corman LN (wszystkie do wielkości 30, grafitowy korpus przy tej wielkości to pomyłka);

- Cormoran Cor A Nostra;

- Dam Quick Royal M.D.S., DAM Quick FD;  

- Tica Libra SA;

- Michell Iridium.


  • Bułka lubi to

#2 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 29 sierpień 2019 - 09:51

Penn i Abu Garcia  :)


  • golsyl lubi to

#3 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6201 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 29 sierpień 2019 - 09:54

Właśnie ostatnio rzuciły mi się w oczy te młynki ABU ale nie wiem jak z ich wytrzymałością, kulturą pracy itd.



#4 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 29 sierpień 2019 - 10:01

W porównaniu z kołowrotkami Penn to wszystko chyba nawet motopompa ma wyższą kulturę pracy  ;)  DAMami mój teściu łowi do dzisiaj, kołowrotki kupione na początku lat '90, NIGDY nie smarowane (bo po co). Kręcą, ciągają ciężarki po 50g i nie narzekają.



#5 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 29 sierpień 2019 - 10:14

Jak już musze to Abu, Okuma.



#6 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 29 sierpień 2019 - 10:18

Ryobi u mnie dają radę. Cud techniki to to nie jest ale parę lat polata taki Zauber.



#7 OFFLINE   AMIDOS

AMIDOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów
  • Lokalizacjapaczkow
  • Imię:Jacek

Napisano 29 sierpień 2019 - 10:34

Pierwsze wypusty Redarc oraz Zaubery z początku produkcji.

#8 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 29 sierpień 2019 - 10:38

Czemu tylko z początku? Zmienili coś potem bo nie kojarzę?



#9 OFFLINE   mathew.stepnicki

mathew.stepnicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów

Napisano 29 sierpień 2019 - 10:59

Tica bardzo zacne młynki...

Dużo wspaniałych wspomnień posiadam z Libra, Taurusem a ostatnio Talisman robi przy sumach na przemian z biomasterem sw 5000 PG.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Użytkownik mathew.stepnicki edytował ten post 29 sierpień 2019 - 11:01

  • Mateo1989 lubi to

#10 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 29 sierpień 2019 - 11:01

Od wczoraj mam takiego MGX-a :) Kołowrotek spasowany wzorowo, pracuje bardzo lekko ale słychać pracę mechanizmu, linkę układa  moim zdaniem wzorowo :) Gabarytowo większy od presso 2025 ale jest lżejszy od daiwy o równe 10g jest też minimalnie mniejszy od morethana 2510. Cena wraz z wysyłką z Japonii 650zł w porównaniu z tymi dwiema daiwami.... :rolleyes: Rozmawiałem z użytkownikiem wcześniejszego mgx-a gen.2 chyba i był zadowolony. Mam nadzieję że u mnie to abu pokręci bezproblemowo 2-3 lata 

Załączony plik  mgx1.jpg   88 KB   25 Ilość pobrań

Załączony plik  mgx2.jpg   83,24 KB   25 Ilość pobrań

Załączony plik  mgx3.jpg   72,4 KB   25 Ilość pobrań

Załączony plik  mgx4.jpg   97,8 KB   23 Ilość pobrań

Załączony plik  mgx5.jpg   71,58 KB   22 Ilość pobrań

Załączony plik  mgx6.jpg   61,4 KB   21 Ilość pobrań


  • Hesher, misie.k i Bułka lubią to

#11 OFFLINE   Mateusz95s

Mateusz95s

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mateusz

Napisano 29 sierpień 2019 - 11:46

Również mam kilka młynków Ryobi, odczucia na początku były dobre, ale po czasie każdy kołowrotek leciał na serwis. 

Kupiłem Zaubera 2500 w lutym jakoś, a na dziś łożyska są do wymiany, trafiłem kilka przyłówów, ale mimo wszystko myślałem że będzie lepiej. 

Dodam że zaczynałem od Ecusimy (4000 na Odrę), przez Red Arca (3000, jeziora średni spinning) po Zaubera (2500 rzeczki pstrągowe).

Dziś odebrałem Daiwę Fuego 4000, zobaczymy ile wytrzyma.



#12 OFFLINE   Godzio

Godzio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów
  • Lokalizacjamazowsze

Napisano 29 sierpień 2019 - 13:53

Mitchell 308/Prince. W latach 70-90 -tych, podstawa moich zestawów na okonia czy pstrąga. Po każdym sezonie rozkręcane, smarowane...służą nadal :). Skromne szaraczki, nie biją po oczach chromem, tytanem, nie mają 12 łożysk czy maślanej pracy. Były Stelle i inne z wyższej półki, po pewnym czasie trafiały do ludzi. A te 2 zostały, ponoć mają duszę :rolleyes:

Załączone pliki



#13 ONLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1832 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 29 sierpień 2019 - 15:04

Na trzecim miejscu bym postawił DAM-a. Tak przekrojowo bo rożne konstrukcje firmuje, ale i okumopodobne (np. Calyber) , i ślimakowe (Retro, Quick), oferują cos wiecej niż reszta. Oczywiście nie wszystkie modele i oczywiście mają też wady.

Tica - niestety nie znam osobiście choć bardzo kusi mnie najmniejszy Taurus. Nie z potrzeby a z chciejstwa i fascynacji.
Jim Hill w rożnych wydaniach - YAD, Konger - tez ma doskonale opinie i sama konstrukcja robi wrażenie, pokrewieństwem do najlepszych Cormoranów (ślimakowa przekładnia i ślimakowy nawój).
A cofając sie w lata 80-90 to zdecydowanie ABU. Kolejne nieco nielogiczne „chciejstwo” u mnie to Cardinal C3 Admiral do pstragówki. Kołowrotek z mocarną przekładnią, rewelacyjnym hamulcem i nawojem skutecznie wybijającym z głowy pomysł łowienia na plecionkę , a do tego ważący 230g.

#14 OFFLINE   grzegorzyk

grzegorzyk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 295 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Grzegorz

Napisano 29 sierpień 2019 - 15:16

Również mam kilka młynków Ryobi, odczucia na początku były dobre, ale po czasie każdy kołowrotek leciał na serwis. 

Kupiłem Zaubera 2500 w lutym jakoś, a na dziś łożyska są do wymiany, trafiłem kilka przyłówów, ale mimo wszystko myślałem że będzie lepiej. 

Dodam że zaczynałem od Ecusimy (4000 na Odrę), przez Red Arca (3000, jeziora średni spinning) po Zaubera (2500 rzeczki pstrągowe).

Dziś odebrałem Daiwę Fuego 4000, zobaczymy ile wytrzyma.

 

Przepraszam że wtrącę ,  Zauber 2500 ??? :ph34r:



#15 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 29 sierpień 2019 - 15:17

Taka ciekawostka:
 
"Today mainstream fishing brands fall into three main categories;
 
1) Small private companies. These produce a relatively small number of reels in a single country. Examples of these are Accurate, Alutecnos, Duel, Avet, etc.
 
2) The conglomerates. These are entities that own a bunch of smaller brands, including a few historical names that couldn't survive on their own. These conglomerates largely have their reels made by Chinese contractors with few exceptions. Two such conglomerates exist at the moment, W.C. Bradley Co, the owner of Zebco Brands (Zebco, Fin-Nor, Quantum, and Van Staal), and the other one is Newell Rubbermaid, which owns brands such as Penn, Shakespeare, Mitchell, Abu-Garcia, and tragically Hardy & Greys.
 
3) The big three. These are actual manufacturers who own and run big production facilities in several countries, usually making the top of the range in the home country and the lesser reels overseas. These are Shimano, Daiwa, and Okuma.
 
I'm sure this comes as a surprise to many, but Okuma is indeed an actual giant manufacturer who has its own large factories spread across different countries. A few years ago it surpassed the conglomerates in global sales of fishing tackle to become the third of the big three."
 
Za: Alan Hawk, http://www.alanhawk....eviews/mks.html , podkreślenie moje.

  • Guzu i rav_id lubią to

#16 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 29 sierpień 2019 - 15:21

Kolega miał na myśli chyba takiego zaubera:

https://pl.aliexpres...2966442534.html



#17 OFFLINE   Mik

Mik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 260 postów
  • Lokalizacja1km od Bałtyku
  • Imię:Michał

Napisano 29 sierpień 2019 - 15:37

Najlepsze są te robione na zamówienie.


  • ASAPfishing lubi to

#18 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 29 sierpień 2019 - 19:11

Fajny temat. Tylko nie żyjcie sentymentem za kołowrotkami na ślimaku sprzed wielu lat- wskazujcie to co teraz jest. A teraz linczujcie- mam dwa modele i będę miał więcej na sto procent- Tsurinoya. W gestii jakość/cena ciężkie do pobicia.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
  • eRKa lubi to

#19 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6201 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 29 sierpień 2019 - 19:54

Ale to nie jest sentyment. Po prostu są lepsze od współczesnych konstrukcji. Cormoran LN nawija linkę jak topowe młynki za grube tysie i ma bardzo precyzyjny hamulec. Co do przekładni, to wiesz, ona się nie psuje :) Zero sentymentów, ave Satan ;)

Ed.
W kwestii linczu za Chińczyki, szpule zapasowe Tsurinoya ma w wysokich cenach doliczając przesyłkę. Mój podstawowy młynek od 2 lat to Lurekiller Saltist 3000, będę brał drugi egzemplarz żeby mieć dwie szpulki więcej i młynek w zapasie.

Użytkownik Hesher edytował ten post 29 sierpień 2019 - 19:57


#20 OFFLINE   Luciano79

Luciano79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Lucjan
  • Nazwisko:R

Napisano 29 sierpień 2019 - 21:32

Abu lub Tica
  • Fatso lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych