Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kolory boleni.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 06 wrzesień 2019 - 18:48

Z tej samej wody 68, nie moje. Grube do bólu, ąle młoda ryba bo płetwy czerwonawe.

Załączone pliki

  • Załączony plik  68jpg.jpg   53,86 KB   19 Ilość pobrań


#22 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 06 wrzesień 2019 - 18:50

78 z Żywca

Załączone pliki

  • Załączony plik  78.jpg   42,05 KB   18 Ilość pobrań


#23 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 06 wrzesień 2019 - 18:53

9+ ze stojącej wody, nie moje. Chciałbym takiego złowić.

Załączone pliki

  • Załączony plik  9+.jpg   34,74 KB   20 Ilość pobrań

  • tomkosto lubi to

#24 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 06 wrzesień 2019 - 19:21

   Zdjęć z Domasy, Soliny i paru innych zaporówek na razie nie mogę się doszukać. Wszędzie jest to samo. Ryby utrzymują ubarwienie młodociane do +-70cm. Powyżej 70 tracą czerwone zabarwienie płetw i zmienia się kolor samej ryby. Przestaje być srebrna a bardziej zaczyna wpadać w odcienie ciemniejsze. Im słabsza jest populacja boleni w danej zaporówce(mała baza pokarmowa), tym szybciej(przy mniejszej wielkości) ryby tracą młodociane ubarwienie. Byłem na zaporówce, gdzie łowiłem już ryby po 65 które całkowicie pozbyły się tej szaty. Były po prostu stare, ale małe bo nie urosły. To samo da się niestety zaobserwować w chwili obecnej na Żywcu. Jezioro jeszcze dwa lata temu było topowym łowiskiem. Dzisiaj mamy problem z bolkami. Jest ich mało(tych większych) i nie mają co jeść. Trzy dni temu pod tamą złowiłem rybę może z 67cm. Wygarbiona, wybarwiona jak stara. Chuda jak patyk. 

   Rożnów z kolei to woda, gdzie bolki mają w opór pokarmu, wielką rzekę do której mogą wchodzić. Rosną szybko i są grube. Ale zasada ich dotyczy tak samo. Mniej więcej przy 68 zaczynają tracić młodocianą szatę. 


  • andrklim, strary i Rheinangler lubią to

#25 OFFLINE   olo86

olo86

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • Lokalizacjabrzegi mazowieckich rzek..
  • Imię:Olaf

Napisano 06 wrzesień 2019 - 20:49

A czy dialog wewnętrzny, czy też poetycki monolog, nie lepiej prowadzić do lustra niż na forum?

#26 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1929 postów

Napisano 06 wrzesień 2019 - 20:59

A dlaczego monolog? To jest konkret w sprawie ubarwienia boleni w zależności od wieku/wielkości poparty dowodami. Może faktycznie to jest nie na rękę różnym mistrzom fotografii, którzy podciągnęli wymiar ryb na swoich fotkach ;) i dlatego nie chcą się tu wypowiadać.

Mam jedną taką fotkę, która została w wątku boleniowym, którą zweryfikuję, na wolnym czasie. Zweryfikuję wielkość ryby i napiszę co i jak bo pięknie ubarwiona była.



#27 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 06 wrzesień 2019 - 21:04

72 z Odry grzbiet oliwkowy i złote boki
928af4d48279aab4be295b470ef90032.jpg
  • Krisu23 lubi to

#28 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4894 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 wrzesień 2019 - 21:31

Myślę, że to co wyjaśniłem w wątku boleniowym zostanie przeniesione tutaj.

Kolory płetw, ryb pokazanych wyżej, mniej lub bardziej są inne niż stalowoszare...żadna ryba w zasadzie poza tą 90 nie ma wybarwienia wybitnie stalowego a ile tam one miały cm to ja nie wiem bo skąd?

Poniżej ryba mała z jeziora Długie z płetwami ciemnymi i większa z jeziorka nieopodal o płetwach jak widać...

Załączony plik  36910721_2270075783008389_1362475600383574016_o.jpg   66,78 KB   14 Ilość pobrań



Załączony plik  IMG_20190831_072716.jpg   44,79 KB   14 Ilość pobrań


Na zakończenie ryba, która jeśli by ją oceniać po kolorach płetw to powinna mieć co najmniej metr, przy okazji można zobaczyć co oznacza kolor szarostalowy.




Załączony plik  44258691_2437471709602128_4235613175841554432_o.jpg   101,67 KB   13 Ilość pobrań


Ja miałem w wodach otwartych małe stalowe, małe czerwone i tak samo duże czerwone i stalowe. Reasumując kolor płetw nie jest wyznacznikiem długości ryb

Użytkownik guciolucky edytował ten post 06 wrzesień 2019 - 21:34


#29 OFFLINE   olo86

olo86

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • Lokalizacjabrzegi mazowieckich rzek..
  • Imię:Olaf

Napisano 06 wrzesień 2019 - 21:43

A dlaczego monolog? To jest konkret w sprawie ubarwienia boleni w zależności od wieku/wielkości poparty dowodami. Może faktycznie to jest nie na rękę różnym mistrzom fotografii, którzy podciągnęli wymiar ryb na swoich fotkach ;) i dlatego nie chcą się tu wypowiadać.
Mam jedną taką fotkę, która została w wątku boleniowym, którą zweryfikuję, na wolnym czasie. Zweryfikuję wielkość ryby i napiszę co i jak bo pięknie ubarwiona była.


A jak inaczej nazwać zjawisko, w którym ktoś tworzy temat, który ma prawie 2 strony postów a ich autorem jest tylko twórca tematu?
  • urasenty lubi to

#30 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1929 postów

Napisano 06 wrzesień 2019 - 21:46

Ale teraz już dialog, co nie :)


  • olo86 lubi to

#31 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4894 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 wrzesień 2019 - 21:54

Kiedyś tłumaczyłem, też Robertowi jak wygląda cykl rotacji karotenoidów w organizmach ryb dojrzałych płciowo...warto odszukać tamte posty i wkleić tutaj, dużo wniesie to do tematu a ja nie będę się powtarzał. Nie będę też udzielał się w wątkach gdzie spamujecie co ciekawsze tematy nie wnosząc nic konstruktywnego.

#32 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1929 postów

Napisano 06 wrzesień 2019 - 22:05

Roberta pewnie tu nie ma i pewnie nic nie wklei. Może jednak "odobrazisz się" i wkleisz tu co nieco?

A w stosunku do wpisów @Krisu23 to mało konkretów podałeś, mało wyjaśnień do fotek.



#33 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 07 wrzesień 2019 - 06:17

Nie podejmuje sie dyskusji z Kuba gdyz za malo wiem  o mechanizmach, ktore rzadza tym o czym tu piszemy, ale z tzw wieloletniej praktyki nad wodami ( w moim przypadku oprocz wod stojacych) zaryzykowal bym podobna teze co Krisu. To co Krisu pisze na pewno sprawdzalo sie w 100% na krakowskiej Wisle i opolskiej Odrze w czasach gdy tam lowilem i skad pochodzi wiekszosc moich "polskich doswiadczen".

Moje Renskie doswiadczenia potwierzaja jednak i to o czym pisze i pokazuje Kuba tzn ze i ryby ponizej 70 czesto maja pletwy stalowo-szare, jednakze nie zdarzyla mi sie nigdy ryba +80 z "czerwonymi" pletwami. Ryby +90 ktorych juz tutaj kilka zlowilem mialy pletwy raczej jasno-szare nie ciemno szare.

Co do intensywnosci koloru stalowo-szarego pletw jako wyznacznika wielkosci bolenia mam podejscie raczej negatywne widzialbym je bardzei jako proba ubrania  w gacie czegos co obazone wyglada kiepsko :lol: (to co wyglada kiepsko jako obanrzone to oczywiscie jest niewiedza)

W mojej nie ichtiologicznej glowie wydaje mi sie, ze bardzeij wiek ryby moglby byc czynnikiem, ktory moze implikowac jakiejs zmiany pigmentu,- ale to tylko gdybologia... 

Nie lowie boleni (jak i innych gatunkow) z jakims wielkim zapamietaniem, bo po prostu nie mam swojej ulubionej ryby, ale nawet bardzo szanujac wlasne doswiadczenia nie mozna ich uznac jako prwidlowosc a jedynie jako potwierzajacy sie w ilus tam przypadkach epizod...Prawidlowosc moze byc zbudona jedynie na ilosci spelniajacej okeslony warun/ek/ki.


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 07 wrzesień 2019 - 06:19


#34 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 07 wrzesień 2019 - 06:29

Podałem po prostu sporo przykładów z wód gdzie łowiłem. Znajdę czas, będę podawał dalej. Gucio, zaznaczyłem, że to dotyczy łowisk które znam. Pokazałeś rybę z Długiego która rzeczywiście jest mała ale ubarwiona tak, że u mnie raczej nie złowiłbyś podobnej tak ubarwionej. Pewien znany łowca którego również kojarzysz, ze dwa lata temu po przesłaniu mu przezemnie zdjęcia na miarce odpisał- czerwone płetwy, to nawet nie patrzę bo glut. Ciekawe jak będzie z wiekiem tych ryb. Badałeś może łuski tych ryb z Długiego? Ja nigdy nie robiłem takich rzeczy ale mogę pobrać łuski od ryb z Rożnowa. Sam nie określę bo się tym nie zajmuję. Mogę Ci przesłać? Bo uważam, że te grube ryby z czerwonym zabarwieniem po prostu mają bardzo szybkie przyrosty. Pokazałem też dwie ryby opisane Żywiec 7+ i Żywiec 78. Gdzie u nich widać czerwone zabarwienie?

#35 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 07 wrzesień 2019 - 06:35

O widzisz Rheinangler, sugerujesz to samo co ja. Być może chodzi o wiek i szybkość przyrostu. Nie można z kolei negować ryb z innych łowisk, gdzie ludzie pokazują konkrety ale ubarwienie jest z czerwonym odcieniem. Mnie zastanowiła ryba którą wstawił FidoAngel do wątku boleniowego. Widać , że duża, ale jak na mój gust niesamowicie szybko rosła. Mały łeb, grube cielsko i zero jakiejś skazy czy blizny.

#36 OFFLINE   Tomek Scyzor

Tomek Scyzor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaWisła gdzieś pomiędzy Sandomierzem a Puławami
  • Imię:Tomek

Napisano 07 wrzesień 2019 - 06:45

Sreberko

#37 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 07 wrzesień 2019 - 06:58

No to też, chociaż różnie to bywa. Na przykład ryby z kanału Międzybrodzkiego generalnie są jasne i srebrzyste, podobnie było na Domasie. Tak jest w brudnej wodzie. Z kolei jedne z moich ulubionych to bolki z Warty, Bugu i Narwi. Szczególnie warciańskie mają ciemne piękne ubarwienie. Ta ryba Fido po prostu jest równiuteńka jak z wiki. Ale masz rację, że taki typowy układ czyli srebrna ryba plus czerwone płetwy jest charakterystyczny.

#38 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 07 wrzesień 2019 - 08:06

Nie wiem dokładnie o co chodzi w nowym temacie...
Krzysiek o Warcie wspomniałes. Pod koniec czerwca jak migrowaly z tarlakami innych gatunków, wobka doprowadziły mi 3 bolki ~60cm. Na tle piasku, 50cm glebokosci, mozna bylo je dokladnie obserwowac, zwlaszcza ze co odpływaly, udawalo sie kilkukrotnie sciagac pod szczytowke. Dwa ciemne z czerwonymi pletwami, a jeden intensywnie srebrny, a jego pletwy wydawały sie przezroczyste (choc przeważnie czarne widywalem u srebrzystych). Ten jasny, bardzo zlewal sie z piaszczysty dnem w przeswietlonej słońcem wodzie.
Na "swojej" zaporowce tylko u ryb do okolo 60cm pomaranczowe obserwowalem i to nie u wszystkich.
No a ryby 30cm maja juz pomaranczowe płetwy?

Użytkownik *Hektor* edytował ten post 07 wrzesień 2019 - 08:25


#39 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 07 wrzesień 2019 - 08:25

Krisu, 

 

warciane w przedziale 60 - 65. 

 

Zdjęcia stare, bo od jakiegoś czasu boleniom -70 foto nie robię. Na Warcie łowię sporo ryb, ale zwykle w przedziale 50 - 65. Aktualnych zdjęć nie mam.

 

Załączony plik  2012-05-23-028.jpg   82,65 KB   9 Ilość pobrań

 

Załączony plik  2013-05-21-114.jpg   107,94 KB   9 Ilość pobrań

 

Załączony plik  2013-05-21-115.jpg   80,1 KB   9 Ilość pobrań

 

Załączony plik  2013-05-26-117.jpg   88,8 KB   8 Ilość pobrań

 

Załączony plik  2013-07-19-129.jpg   79,59 KB   8 Ilość pobrań

 

Załączony plik  20140628_141200.jpg   108,14 KB   8 Ilość pobrań

 

Załączony plik  20140628_154139.jpg   86,16 KB   14 Ilość pobrań

 

Załączony plik  20140628_154139.jpg   86,16 KB   14 Ilość pobrań

 

Załączony plik  20170513_133320(0).jpg   73,02 KB   10 Ilość pobrań


  • Krisu23, *Hektor* i Piotr Gołąb lubią to

#40 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4894 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 07 wrzesień 2019 - 10:43

Można by wstawiać zdjęcia skrajnych przypadków, potwierdzających tezę jak i zupełnie jej zaprzeczających. Wędkarz nie jest w stanie, nawet dla tylko jednej populacji, uzyskać w danych czasie, próby reprezentatywnej co w pewny stopniu sprowadza rozważania do czysto teoretycznych...

 

Niemniej, należy przyjąć pewną prawidłowość, która ma swoje odzwierciedlenie w fizjologii ryb. Prawidłowość w pewnym sensie daje pole do potwierdzenia tezy Krzysztofa. Ryby w żyznych wodach zbiorników zaporowych lub jezior, rosną zdecydowanie szybciej niż w większości rzek (tu oczywiście będą wyjątki, nie wymienię ich z wiadomych względów). Przyspieszone tempo wzrostu, powoduje osiąganie większych rozmiarów ciała często zakłamując granicę długości, przypisaną dla średniej długości ryb dojrzałych płciowo, zdolnych do rozrodu. Dochodzimy do momentu kiedy należy rozróżnić zmienne funkcjonowanie organizmu ryb dojrzałych i niedojrzałych płciowo w interesującym nas aspekcie. Ryby dojrzałe płciowo magazynują karotenoidy, barwniki potrzebne im w procesie rozmnażania a dokładnie niezbędne do budowy układu oddechowego embrionów...W okresie wzmożonej produkcji gonad ryby potrafią translokować barwniki w niewyobrażalny sposób, niektóre gatunki niemal cały zapas potrafią "umieścić" w gonadach. Teraz uważny czytelnik rozumie dlaczego ryby niedojrzałe mogą mieć czerwone płetwy lub bardziej czerwone niż ryby dojrzałe płciowo, brak pewnych zależności, które występują w rzekach a nie występują w zbiornikach zaporowych może wpływać na moment osiągania dojrzałości, wydłużać ten czas...co dodatkowo działa na "korzyść" tezy Krisa. Koniec końców i ryby z zaporówek stają się dorosłe, dojrzałe i zaczynają budować gonady, owocyty mają apetyt na ksantyny, które z całego ciała w tym z płetw, translokują się do komórek płciowych...teoretycznie w tym momencie ryby tracą czerwone zabarwienie płetw...

 

To o czym napisałem wyżej każdy z Was obserwuje w cyklu rocznym, zwykle najbardziej szarostalowe płetwy dają się obserwować późną jesienią, kiedy bolenie mają już coraz więcej materiału rozrodczego i jest on coraz to większych rozmiarów...

 

Ważnym aspektem będzie jeszcze sama budowa zbiornika, jeśli ryby mają możliwość uciekać na tarło w nurt i będą odbywać skuteczne trało to ogólna ilość barwników w ich organizmach będzie drastycznie spadać, ryby bez wspomnianej możliwości, zresorbują gonady a tym samym barwniki w nich zawarte...Jest to pewien trop dla zainteresowanych obserwacjami.

 

Krisu, pamiętaj jednak, ponad wszystko, że jeśli nie można opierać się na rzetelnych badaniach i reprezentatywnych próbach a także czas/okresach, o których wspomniałem, można budować tylko tezy i nic więcej. Nie można w żaden sposób twierdzić bo jest to zwyczajnie tylko pewna kropla w założeniach do rozważań. Mógłbym jeszcze długo opisywać zależności stanowiące za i przeciw tematycznej tezie jednak, wydaje mi się, że zbyt duży stopień abstrakcji nie jest wskazany na poziomie danych jakie mamy do dyspozycji. Gdyby ktoś miał potrzebę udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące nas pytania, wymagało by to badań Rożnowa na sporą skalę a ich zakres musiałby wykraczać poza same bolenie, koszty takiej zabawy są dość wysokie w związku z czym nigdy się o tym nie przekonamy na 100% a jak widać z kolorem płetw jest jak jest :)

 

Mój najładniej ubarwiony boleń i chyba najstarszy...

 

 

14064131_1453492098000099_54989403396571


Użytkownik guciolucky edytował ten post 07 wrzesień 2019 - 11:06





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych