Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Calcutta Conquest BFS - uwagi, opinie, zakres wagowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
110 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Piost

Piost

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 28 wrzesień 2019 - 05:37

Witam, moze na poczatek sie przywitam. No to witam :) Dlugo czekalem, zeby otrzymac mozliwosc udzielania sie, za co dziekuje. Moze na poczatek zaczne tak, wedkuje od dziecka, ale z castem mialem tyle do czynienia co w amerykanskich filmach widzialem, do czasu kiedy w wedkarskim minalem sie z zestawem black max. Po wzieciu go do reki jakos mnie oswiecilo i w sumie w ten sposob trafilem na forum. Dodam ze wspomnianego zestawu nie kupilem doszlo tylko do szybkiego macanka hehe. Kupilem za to bantama mgl i do tego tani kij daiwa lexa -50 gram, bo tak jest on opisany. Dwa wypady nad jezioro i bantam wrocil do sklepu, nie wiem czemu ale nie podszedl mi za bardzo, sam w sobie mega kreciol, ale chyba wywazenie na wedce bylo slabe. Dziwnie mi sie toto trzymalo. Zaczalem poszukiwac dalej, dotarlem do metanium mgl, nieco lzejszy, juz bylem gotow zamowic tego oto osobnika, kiedy moim oczom ukazala sie wymieniona jak narazie tylko w temacie, calcutta conquest bfs:D Piekna, cudowna. Jednak od kiedy zachwycil mnie ten kolowrotek to szukam i szukam i znalezc nie moge, a konkretnie interesuje mnie zakres obslugiwanych przynet, gdyz nabywajac bantama nabylem tez kilka przynet raczej gramatura pod 40gram, najwiekszy chyba slajder 10(36gram z tego co pamietam) i wlasnie tu sie zastanawiam czy to nie bedzie za duzo dla tego kolowrotka. Nie chcialbym zrobic mu krzywdy bo nie jest tani, ale tez szkoda by mi bylo odkladac na bok ciezsze przynety. Moim celem jest glownie szczupak nawet do 10kg, ale i duzy okon, pstrag. Dodam tez, ze ogladalem kijaszki marki major craft z serii days na digitaka.com najchetniej chyba 7-21 gram. Moje pytanie czy nie zakatuje cc bfs ciezsza przyneta typu fatso czy slajder. Zwykla cc nie wchodzi w gre ze wzgledu na kolor xD czy moze jednak sprobowac metanium mgl, bylem co do niego przekonany zanim nie zobaczylem cc bfs. Wiec konkretnie na poczatek chce multik ktorym moge rzucic cos ciezszego, ale i guma czy wobler 5-7 gram da rade obsluzyc. Nie chce od razu zarazac sie castem ul, ale chce miec mozliwosc obsluzyc lzejsze przynety. Czy ktos jest w stanie cokolwiek mi poradzic? Przeszukalem forum(i nie tylko), ale nie znalazlem satysfakcjonujacych odpowiedzi, dlatego zdecydowalem sie napisac. Jesli takowe sa, to z gory przepraszam, poprosze o link(moze byc nawet w pm) i zamkniecie tematu. Dzieki

#2 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 wrzesień 2019 - 06:13

Generalnie obsługiwanie przynęt od 10 do 60 g nie jest problemem dla żadnego multiplikatora. BFS to inna bajka lżejsze szpulki itp.

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka
  • Xiaou lubi to

#3 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1879 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 28 wrzesień 2019 - 07:03

Sama pojemność szpulki wyklucza używanie Twoich cięższych przynęt. Na Calcuttę wg opisu wchodzi 45 m linki 8 lb. Poza tym ciężko będzie Ci obgonić jednym wędziskiem 7 g woblery i 40 g przynęty. Buduj sobie dwa zestawy. 

 

Edit:

BFS - https://www.finesse-...sse-system.html    Lure fishing for trout is quite popular in Japan (probably more so than tenkara but less so than keiyru bait fishing). Until fairly recently, it was a game limited to spinning rods and reels. However, the availability of Bait Finesse System reels that can cast lures weighing only 2 grams (1/16 oz) and rods designed for lures as light as 1 gram and lines as light as 1 lb has opened a new genre of fishing: BFS for trout, also called Mountain Stream Bait Finesse.


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 28 wrzesień 2019 - 07:06


#4 OFFLINE   Piost

Piost

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 28 wrzesień 2019 - 08:00

Zalozenie bylo takie, ze kupie narazie jeden kij( mc days 7-21 gram), ale w razie czego moge kolowrotek zalozyc na cos delikatniejszego badz odwrotnie. Wystarczyloby zmienic linke. Jednak tak jak mowisz 45 m to stanowczo za malo, gdyz glownie celuje w zebatego i potrzebuje dosc daleko rzucac :/ jak moglem tego nie doczytac. Zalamka. Chyba bede musial pogapic sie w zdjecia metanium moze wkreci mi sie tak jak cc:/

#5 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 wrzesień 2019 - 08:08

Musisz zastanowić się przedewszystkim jaki zestaw chcesz zbudować i do jakiego łowienia, jak ciężkimi przynetami. Nie szukaj multika w kategoriach tego czy podoba ci się wygląd zewnętrzny.

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

#6 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4538 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 28 wrzesień 2019 - 08:40

Tu na temat UL-casting-ultra-light

 

A tu np. L - lekko-średni-zestaw-do-szczupakowego-castingu

 

I jest tego sporo więcej :)



#7 OFFLINE   Piost

Piost

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 28 wrzesień 2019 - 09:29

Forum juz przejzalem. Glownym pytaniem byly mozliwosci cc bfs. Odpowiedz mam, jednak nie wiem czy chce brnac typowo w ul casting. Mieszkam w uk i tutejsze lowiska daja glownie szczupaka i moze duzy okon. Sporo rzek i mniejszych jeziorek, ale sa tez i takie spore gdzie zalezy mi zeby dalej rzucic tak wiec pojemnosc szpuli cc bfs zbytnio mnie ograniczy, bo z zejsciem na mniejsza gramature to nie problem. Duze wabiki moge zostawic na druga wedke lub nawet spinning. Wiec chyba zostane przy metanium mgl. Tak przy okazji, nie wiem czy wolno mi link z jednego sklepu wkleic, ale zaryzykuje, jak cos to karccie https://www.digitaka...m=4573236260310 czy tym kijem do 3/4oz czyli 21 moglbym rzucic czyms ciezszym. Nieduzo max ten slajder 10. Ktos sie orientuje? Wiem ze gdzies ktos wypowiadal sie o serii benkei i wlasnie pisal ze sa twarde i do 1oz przynet spokojnie wystarczy 3/4. Dlatego zastanawiam sie czy tu bedzie podobnie. Kurde calcutta rzucila na mnie urok, nic innego mi sie nie podoba, a jednak mysle, ze aspekt wizualny tez jest wazny bo przyjemnie bedzie lapac czyms co mi sie podoba. Dylematy...:)

#8 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4538 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 28 wrzesień 2019 - 09:35

Z całym szacunkiem kolego: jeśli nawet coś tam przejrzałeś to po "łebkach" o czym najlepiej świadczy fakt, że "umknęła" ci pojemność szpuli cc bfs :P


  • Xiaou lubi to

#9 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 28 wrzesień 2019 - 09:36

(...) Jednak tak jak mowisz 45 m to stanowczo za malo, gdyz glownie celuje w zebatego i potrzebuje dosc daleko rzucac :/ (...)

O co chodzi z tymi dalekimi rzutami za szczupakiem? 99% brań mam praktycznie pod nogami.

#10 OFFLINE   Piost

Piost

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 28 wrzesień 2019 - 09:48

Ok przeoczylem to. Konkretnego tematu na temat tego mlynka nie znalazlem, nie doczytalem tez na stronie producenta, fakt. Poprostu mi sie spodobal, a nigdzie nie moglem znalezc jaka gramature to obsluguje. Przyloze sie bardziej, z calym szacunkiem przyjmuje kazda krytyke ;) co do odleglosci rzutow, tutaj tubylcy raczej niedowierzaja kiedy mowie, ze u nas jeziora po 20 m i glebiej. Tu jest wszedzie plycizna, w mojej okolicy mam kilka miejscowek, z czego na jednej moge korzystac z lodzi, reszta jestem zdany na mozliwosci rzutowe sprzetu jesli chce rzucic w glebsze miejsca, dlatego ta odleglosc ma dla mnie znaczenie. Na rzece ok bo raczej za szerokie nie sa. Zaswiecila mi sie lampka i patrzylem za glebsza szpula dla cc bfs jednak na hedgehogu nic nie widze :/

Użytkownik Piost edytował ten post 28 wrzesień 2019 - 09:54


#11 OFFLINE   AAS

AAS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 wrzesień 2019 - 19:28

CC bsf to młynek bsf raczej nic ponad 10g nie powinien ciągnąć i to te 10g to sporadycznie. Wiem co mówię bo zajechałem aldebarana i musiałem kupę części wymieniać serwisował go Sławek to może coś tam więcej powiedzieć co się poddaje jak używasz młynek niezgodnie z przeznaczeniem.Teraz po wymianie bebechow w aldku to się 2 razy zastanawiam jak mam woba 8g podpiąć ucz się na cudzych błędach :)
  • Mateo1989 i S.N. lubią to

#12 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 29 wrzesień 2019 - 19:43

Bez przesady ten BFS spokojnie 20 g ciągnie nie popadaj w paranoję..

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

#13 OFFLINE   pointman

pointman

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 wrzesień 2019 - 19:46

Aldebaran ma przekładnię aluminiową, calcuta mosiężną, to także ma znaczenie
  • HaDe i S.N. lubią to

#14 OFFLINE   AAS

AAS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 wrzesień 2019 - 19:51

No ile tam lat ten Twój bfs ciągnie 20g i jaki masz młynek do bfs :) pewnie tatule hd ;)

Użytkownik AAS edytował ten post 29 wrzesień 2019 - 19:52


#15 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 29 wrzesień 2019 - 19:54

Twoj post dotyczył CC BFS więc do tego multika się odniosłem, moim zdaniem to co piszesz to jakieś schizowanie.

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

#16 OFFLINE   AAS

AAS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 wrzesień 2019 - 20:09

Ale mówisz to bo regularnie targasz 20 gram tym multikinem czy przeczytałeś gdzieś ze da radę 20g i ze zrobili ten multik pod oranie dna 20g?

#17 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4538 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 29 wrzesień 2019 - 21:26

Akurat "aluminiowe" koło zębate w aldku jeszcze za bardzo styrane nie było. Natomiast zużyty bardzo był pinion.

 

Bez przesady ten BFS spokojnie 20 g ciągnie nie popadaj w paranoję..

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

 

 

Aldebaran ma przekładnię aluminiową, calcuta mosiężną, to także ma znaczenie

 

"Zwykła" calcutta pewnie pociągnie te 20 gram choć nie przesadzałbym bo co innego pociągnąć jerka, a co innego wobler głębiej schodzący stawiający już w wodzie większy opór i ma przekładnię z mosiądzu. Czy calcutta BFS jest tak samo mocna to pojęcia nie mam. Może się wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy.


Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 29 wrzesień 2019 - 21:30

  • BOT lubi to

#18 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 30 wrzesień 2019 - 11:59

Calcutta BFS,jak sama nazwa wskazuje,jest multiplikatorem dedykowanym do lekkiego/bardzo lekkiego łowienia(Bait Finesse System).

Nie jest to co prawda typowy multik do UL,przede wszystkim ze względu na wagę własna.Ogólny trend w lekkim łowieniu to maksymalne odchudzanie sprzętu,tu nie ma o tym mowy.Calcutta swoje waży,mnie to zupełnie nie przeszkadza.Metal robi wagę,ergonomia budy jak dla mnie jest bajeczna i tej wagi która jest zupełnie nie czuć.

Natomiast Calcutta BFS i 20g?Ja nie widzę sensu.Użytkuję od 1,5 roku z kijem 6lb,nigdy nie podpiąłem więcej niż 8g.łacznej wagi(a ta górna granica i tak raczej rzadko).Poza tym,moim zdaniem,linka 6 czy 8lb i przynęty 20-gramowe to średnio udana para.Ja osobiście nie zamierzam sprawdzać czy 20g.zrobi multikowi krzywdę czy nie :) .

Jeszcze co do pojemności szpulki.De facto,z tym nie jest tak żle.Informacja że wchodzi 45m. 8lb do tyczy mono.Jak wiadomo,plecionka jest dużo cieńsza od mono o tej samej mocy.Ale,znów-po co nawijać na szpulkę bfs "kilometry" linki?


  • Paweł J, BOB i SID lubią to

#19 OFFLINE   Piost

Piost

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 30 wrzesień 2019 - 13:16

Dzieki wszystkim za odpowiedzi. Niestety bede musial chyba zrezygnowac z cc, jej waga to nie problem, jednak chyba na poczatek lepszym wyborem bedzie cos bardziej uniwersalnego. Mysle tu o wczesniej wspomniany kiju mc days 1/4-3/4. Czy ktos mial moze stycznosc z tym kijaszkiem, jak on sie ma do serii benkei? To polacze ze wapomnianym metanium mgl, patrzylem tez na steeza, ale ten juz sporo drozszy i w jakims porownaniu tych dwoch ktos wskazal na metanium, argumentujac sie tym, ze steeza lepiej nie meczyc ciezszymi jerkami. Moze macie inne propozycje co do kreciola? Jak mowilem mialem wczesniej bantama mgl, ale nie podszedl mi prawdopodobnie bo kiepsko wspolgral z moim bardzo tanim kijkiem daiwa lexa -50 gram bo tak jest opisany, czyli max do 50gram chyba dobrze rozumiem? To jest drag, doslownie bejsbol. Z cc bfs narazie nie wyjdzie, zostane przy wzdychaniu do zdjec, a moze za jakis czas wyjdzie cos o podobnrj konstrukcji lecz zblizonymi do moich wymagan parametrami. Dzieki

#20 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 30 wrzesień 2019 - 15:14

jak rajcuja Cię okraglaki i chcesz coś do trochę cięższych zastosowań to nie wzdychaj tylko pobierz mała Ryoge :-))




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych