Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przynęty i osprzęt dla nowicjusza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 14 październik 2019 - 22:30

Na dniach będę zamawiał swoje pierwsze wędzisko spinningowe (najprawdowpdobniej kijek w okolicy 270cm i cw 5-25g ale możliwe również że nabędę także drugi kijek w okolicy 2-12g.) oraz kołowrotek ( jeszcze decyzja nie zapadła bo się miotam :-) )

Muszę jednak do tego kupić jeszcze jakąś plecionkę oraz żyłkę by popróbować na tym i na tym, przynęty, przypony, agrafki, krętliki itd.

Czy jakaś dobra dusza wskazała by mi co kupić niedrogo i w miarę dobrze na początek? Zamawiać będę przez internet więc mile widziane linki.

Miejsce połowu - wody stojące

Planowane ryby: okonie od małych po duże , analogicznie ze szczupakiem. Inne ryby przyjdą z czasem albo przyłowem :-)

Z racji tego, że mam sporo czasu do momentu aż pierwszy raz użyję zakupionych wędzisk mogą być również sprawdzone przez Was towary z Aliexpress przykładowo jeśli jakość ok a cena konkurencyjna względem naszego rynku.

PS. Czy możecie polecić jakieś przystępne dla nowicjusza opracowania lub filmiki w tej tematyce gdzie się do edukuję zgodnie "ze sztuką" co z czym się jje ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

 



#2 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 14 październik 2019 - 23:14

Proponuję poczytać wątki na forum dotyczące nurtujących Ciebie pytań. Jak dobrze poszperasz, znajdziesz dobre propozycje zarówno pod okonia, jak i szczupaka, a także kompromis okoń na ciężko, szczupak na lekko. Przy okazji szukania i czytania dowiesz się kilku nowych rzeczy, o których teraz możesz nie mieć pojęcia ;). Pzdr


  • smokwelski i Alexspin lubią to

#3 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1451 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 14 październik 2019 - 23:17

Hmmm...... :rolleyes: Całe to forum właśnie o tym jest :D :D :D


  • Alexspin lubi to

#4 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 październik 2019 - 05:46

W prawym górnym rogu jest lupa z opcją wyszukiwanie. Tam wpisuj pytania i szukaj.


  • Alexspin i S.N. lubią to

#5 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 15 październik 2019 - 06:18

Myślałem że jest jakaś "pigułka" dla poczatkujacego... Czytam wątki ale już dostałem pomieszania z poplątaniem. Gumy, obrotówki, główki... I nie znalazłem jeszcze wątku gdzie jest jak krowie na rowie z jakimiś linkami.
No nic. Jak się nie da to jeszcze troche pobłądze.

#6 ONLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 15 październik 2019 - 06:34

Wynik zalewu informacji, nie ma informacji niedobrze, są informacje też niedobrze. Spinning na pewno brałbym od Shimano, Alivio/Catana jeśli chcesz budżetowo, plecionka Daiwa Jbraid 8X, Kołowriotek coś od ryobi, daiwa fuego/lexa, a z aliexpress lurekiller saltist. 


  • szczupak1 lubi to

#7 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 15 październik 2019 - 07:39

Jak skończysz czytać o plecionkach i wybierzesz choć jakieś typy: jerkbait.pl-plecionka-ale-która,

daj znać to podrzucę ci linki do kolejnych tematów, które warto zgłębić chyba, że w międzyczasie ogarniesz korzystanie z wyszukiwarki to już sam sobie doskonale poradzisz :D


Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 15 październik 2019 - 07:39

  • Alexspin lubi to

#8 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5352 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 15 październik 2019 - 09:07

Myślałem że jest jakaś "pigułka" dla poczatkujacego... Czytam wątki ale już dostałem pomieszania z poplątaniem. Gumy, obrotówki, główki... I nie znalazłem jeszcze wątku gdzie jest jak krowie na rowie z jakimiś linkami.
No nic. Jak się nie da to jeszcze troche pobłądze.

Pigulki nie ma, a sugerujac sie watkami z jakiegokolwiek forum ,- tego rowniez,  szybciej dostaniesz malpiego rozumu i zaciagniesz kredyty w sprzet, ktory po pierwszym wyjsciu nad wode bedzie zbieral kurz za tzw szafa. Proponuje rozwazyc taktyke odwrotna do zbierania wiedzy w miejscu gdzie jest ona wymieszana z niewiedza, marketingiem i czym tam jeszcze, czyli tym czego jeszcze dlugo nie bedziesz w stanie odsortowac.

Po pierwsze przeanalizuj miejsce w ktorym chcesz lowic gatunki o ktorych juz wspomniales. Popros ewentualnie o pomoc w dobraniu podstawowego zestawu przynet do lowiska na ktorym zamierzasz stawiac pierwsze kroki. Jak bedziesz sie szczerze dzielil wlasnymi odczuciami i ewentualnymi problemami otrzymasz wskazowki co i jak poprawic...

Po trzech miesiacach lowienia bedziesz wiedzial mniej wiecej tyle ile wie 50% userow z forum.

 

PS

Nie celuj w absolutna tanioche bo jej jakosc cie zniecheci ale wysoka polke takze odpusc bo cie zruinuje nim bedziesz wiedzial o co chodzi. 


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 15 październik 2019 - 09:13


#9 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 15 październik 2019 - 17:36

Dzięki za porady.
Kijek na 99.9% Dragon Black Rock II 275cm 5-25g.
Kręcioł..albo użyję ecusimy 4000 lub ninja 4000A bo te mam do feedera i spławika albo dokupię kolejny by nie dekompletować sprzętu i mieć każdy zestaw w gotowości. Przyznam że troszkę po damsku ale upatrzył mi się kolorystycznie do wędziska daiwa epixor ten złoto czarny...decyzja nie zapadła jeszcze.
Łowiska do głównie dwa stawy o głębokości około 2metrów i ryb sporo ale nastawiam się najpierw na okonie z przyłowem szczupaków i potem szczupaki.
Chciałem po prostu kupić po kilka gum, obrotówek...by zacząć. Raczej na początku na lekko.
Wspominając o niedrogich z ali sugerowałem się filmikami na yt że też można dostać fajne i taniej niż w PL, ale nie dodano żadnych linków które konkretnie.
Zakup w krajowych sklepach też jak najbardziej. Tylko na razie nie wiem nawet jaką główkę do jakiej gumy nawet. Ot...czuje się jak bym chidził po ciemku 😁
Niebwykluczam też zakupu dodatkowo kijka do ultra lekkiego łowienia 1-7 lub 2-12g. Woadł mi w oko microflex ale stwierdziłem że jako drugi kijek to na start za drogo skoro są w razie co jaxon grey stream a i mikado na 2020 ma coś w podobnej cenie wypuścić...

#10 OFFLINE   wojtyna51

wojtyna51

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów
  • Lokalizacjawrocław
  • Imię:DAMIAN

Napisano 15 październik 2019 - 19:48

Do tego kija 5-25 raczej celował bym z kołowrotkiem 3000 i na pewno nie sugerował bym się nigdy kolorem.Na początek tylko żyłka na plecionkę przyjdzie czas.Gumy najlepiej kupuj w sklepie stacjonarnnie,dobierzesz wielkość gumy i główki tak jak chcesz.Nie kupuj na początek drogich bo na pewno dużo będziesz rwał i straty będą(polecam naszą forumową giełdę,kupisz taniej ).I tak na koniec dobierz sobie taki średni kij który obsłuży i okonia i małego szczupaka połów trochę i wtedy zdecyduj czy wolisz na lekko czy raczej ciężko.

#11 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 15 październik 2019 - 20:12

Nie no z tym kolorem to było żartobliwie. Poza tym chyba Revros nie jest kołowrotkiem złym... a że kolorystycznie pasuje... tak mi po prostu weszło w głowę jak żona powiedziała że kolorki pasują hehe.

Gumy stacjonarnie kupię z czasem. Ale na razie muszę kupić wysyłkowo. A że nawet jak kij kupię teraz to dotknę go w grudniu dopiero to i chciałem już jak wrócę do domu mieć wszystko co potrzebne na start.

Mam zamiar kupić i żyłkę i plecionkę. Plecionkę by też już była jeśli na przykład kupię kręciołek z dwoma szpulami to akurat będę mógł też na łowisku szybko zmienić i porównać jak mi się łowi na żyłce a jak na plecionce.

Do kompletu wspomniany 5-25 dragon ok, ale też coraz bardziej się przekonuję, że kupię też drugi... 1-7g lub 2-12g ( nie wiem czy lepszym uzupełnieniem kija 5-25 będzie pierwszy czy drugi)

I do tych dwóch które kupię chcę kupić gumy, obrotówki i główki jigowe które będą pasować.

Przewija się nazwa "kanibal"... ale jaki itp...

Że czasu mam w bród i mogę czekać na przesyłkę to pomyślałem z tymi gumami i obrotówkami rownież o Aliexpress. Ale... nikt nie polecił mi jeszcze nic konkretnego ani z PL ani od skośnookich a ja nie wiem czy kupić coś co ma 3cm, czy 5cm czy 10cm....zwyczajnie nie wiem. Staram się szukać w sieci, ale czasem nowicjuszowi ciężko zrozumieć slang i skróty myślowe co dla doświadczonych wędkarzy nie stanowi problemu.


Użytkownik Norbas7 edytował ten post 15 październik 2019 - 20:14


#12 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 15 październik 2019 - 20:52

Takich zapytań jak twoje jest na forum bardzo dużo.
Odpowiedzi jeszcze więcej.
Ogólnie to zasypałeś pytaniami dużo tematów.

Myślę że jak poczytasz tematy na forum to na pewno będziesz wiedział z czym wystartować nad wodę.
Są jeszcze artykuły w których to są opisane wędki, przynęty, techniki.
Na tym forum jesteś w stanie doczytać się wszystkiego co interesujące z daną rybą, wędką, kołowrotkiem, przynętami.

Wiem że świat pędzi strasznie szybko, mi też szybko dni uciekają, ale warto czasami zwolnić chociażby przy kawie czy wieczornej herbatce lub przy czymś mocniejszym poczytać tematy na forum.
To forum naprawdę bardzo pomocne jest.

Użytkownik cinn edytował ten post 15 październik 2019 - 20:53


#13 OFFLINE   wojtyna51

wojtyna51

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów
  • Lokalizacjawrocław
  • Imię:DAMIAN

Napisano 15 październik 2019 - 21:16

Dokładnie tak jak pisze kolega powyżej,polecam tą forumową skarbnice wiedzy.Co do kija drugiego tego na lekko to polecam dam microflex 1-7 gr,

#14 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 15 październik 2019 - 23:58

Microflex 1-7 kijek super. Miałem w ręku. Jednak na razie finansowo w sprawie drugiego kijka kieruje się do Grey Stream , na microflexa przyjdzie czas. W sklepie gdzie go oglądałem powiedziano mi, że jeśli dopiero zaczynam to lepiej coś tańszego z tak delikatnych kijków bo mogę go "popsuć" (microflexa). A jak popsuję coś za 100zł będzie mniejszy żal niż za 300 :-)


Użytkownik Norbas7 edytował ten post 15 październik 2019 - 23:59


#15 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 16 październik 2019 - 06:17

@Norbas7, UL to już na pewno nie 2-12g. Poza tym UL, to już trochę wyższa szkoła jazdy, więc nie staraj się zaczynać od niego. Jeśli chcesz spróbować, to raczej od tańszego - ale nie od bazarowego - zestawu.

Przeczytaj sobie https://wedkuje.pl/n...taw-ultra/95238 może Cię to naprowadzi.


  • wilczybilet lubi to

#16 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 16 październik 2019 - 06:23

Microflex 1-7 kijek super. Miałem w ręku. Jednak na razie finansowo w sprawie drugiego kijka kieruje się do Grey Stream , na microflexa przyjdzie czas. W sklepie gdzie go oglądałem powiedziano mi, że jeśli dopiero zaczynam to lepiej coś tańszego z tak delikatnych kijków bo mogę go "popsuć" (microflexa). A jak popsuję coś za 100zł będzie mniejszy żal niż za 300 :-)

Kwestia, czy go popsujesz zależy od tego jak dbasz o sprzęt i rzeczy, które użytkujesz. Nie próbuj ścinać nim trzcin lub gałęzi, nie kładź na ziemi, piachu itp. tylko używaj do tego, do czego został zrobiony, a nie powinno mu się nic złego stać. Linkę tylko dobierz do wytrzymałości blanku. Przy wspomnianym kiju plecionka max 6lb. 


  • Alexspin lubi to

#17 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 16 październik 2019 - 21:07

No może wychodzi brak wiedzy. Myślałem że kijek 2-12 łapie się w tą kategorię.

Miałem na myśli po prostu do Dragona 5-25g dokupić z czasem jakiś tani kijek typu Grey Stream. I laicka głowa wykombinowała że skoro "mam" kijek 5-25g to żeby nie dublować to kupię 1-7, a że mi odradzono to pomyślałem o 2-12g. Ot... na przykład na czas kiedy będą brały tylko małe okonki.

To już nie wiem jaki "tani" ( ale chyba nie bazarowy jest Grey Stream) wybrać jako uzupełnienie mojego kijka podstawowego. Jak wspomniałem nie dam rady teraz jeszcze microflexa choć nie ukrywam, że docelowo kiedyś zapewne go nabędę. Teraz kieruję się w kierunku Jaxona bo zbiera sporo dobrych opinii jak na kijek za "stówkę" i chyba nada się na "szlify" w speeningu na rybki mniejsze.

Co do dbania o sprzęt... hehe... ja jestem wręcz pedantyczny. Na glebie nie położę bo się ziemia dostanie do kręcioła lub korek na dolniku pobrudzi. Wszystkie korkowe dolniki potraktowałem CorkSeal40, po wypadzie na rybki jak pokropiło lub woda była zamulona to przecieram szmatką...ot...takiego mam fioła że dbam, przesadnie :-)

Co do dobierania żyłki / plecionki to z tego co do tej pory się naumiałem, to raczej pod ryby się dobiera grubość/wytrzymałość no i do metody jaką i co się chce złowić. A tu do kijka też???

No ok, odległościówka 0,12-0,18 , feeder 0,22-026... oczywiści mowa o żyłce, tam mi mówiono....i tak stosuję.

Do spina chcę kupić i żyłkę i plecionkę bo jeśli kupię też kołowrotek z dwoma szpulami to będzie wygodna mozliwość szybkiej zmiany i porównania.

Ale...kilki kijkami..ja nadal nie wiem jakie kupić gumy , obrotówki na początek małe, bez szaleństw :-)

Uciekam czytać dalej i szukać informacji. Trzecia nocka z rzędu zarwana i zaspałem dziś do roboty więc mam nadzieję że coś znajdę :-)



#18 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaO/Sieradz, O/Piotrków.
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 17 październik 2019 - 05:31

Podstawowe wyposażenie w przynęty:

- woblery SALMO Hornet, Executor, Sting;

- wirówki MEPPS Aglia, Comet (srebro, miedź);

- wahadłówki POLSPING Alga, Gnom, Mors (srebro, miedź);

- gumy DRAGON Jumper, Maggot, Lunatic, Jerky.

Oczywiście nie musisz od razu kupować wszystkich, wybierz sobie po dwie, które będą Ci się najbardziej podobać, na pewno spodobają się też rybom. Ja zaczynałem od wirówek i wahadłówek i teraz gdy większość spinningistów używa woblerów i gum, są skuteczne, bo mało znane rybom.



#19 OFFLINE   Norbas7

Norbas7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 208 postów

Napisano 17 październik 2019 - 06:00

Dzięki. Obadam po pracy. Czy polecasz jakieś rozmiary? Jakiej wagi/rozmiaru haka główki do gum poecasz by mieć i na okonka i na szczupaka?
Czy w tym co wymieniłeś mieści się sławny kanibal?

Użytkownik Norbas7 edytował ten post 17 październik 2019 - 06:22


#20 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 17 październik 2019 - 06:45

Oprócz tego co Aleks napisał wyżej, z gum, godny polecenia jest relax king shad. Świetnie pracuje w opadzie nawet przy lekkich główkach lusterkując i zamiatając ogonem. Jak spotkasz w sklepie weź na próbę rozmiar 4", uzbrój to w główkę 7g, hak nr 4/0, max 5/0 i popróbuj.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych