Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Podział, opis akcji wędek??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Rivera

Rivera

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaTrepcza/Sanok - podkarpacie

Napisano 07 styczeń 2007 - 11:10

Witam.
Jestem zielony w temacie akcji wędek :wacko:
Czy mógłby mi ktoś opisać jak dzielą się te akcje (wiem tylko że jest jakaś akcja szybka, albo akcja szczytowa) i czym one się charakteryzują oraz po czym rozpoznać akcję wędki??
Proszę o wyrozumiałość :D

#2 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 07 styczeń 2007 - 12:14

Pod pojęciem „akcja wędziska” rozumiem, sposób w jaki wędka pracuje pod przynętą, czyli w trakcie jej wyrzutu i prowadzenia.
25 lat temu podział był bardzo prosty. Akcję wędzisk dzielono na: wolną, średnią i szybką. ( slow, medium i Fast ) Do dnia dzisiejszego dorobiliśmy się akcji parabolicznej i szczytowej. Do tego pojawiły się akcje pośrednie, określane przez dodanie słowa semi. Samą szczytową akcję zaczęto dzielić na szybką ( Fast ), bardzo szybką (extra Fast ) i bóg wie jak szybką ( super extra Fast ). :lol:
Rozwój specjalistycznego wędkarstwa na pewno ma największy na to wpływ. Wszystko to sprawia, że współczesne wędziska są trudnymi do zdefiniowania przedmiotami.
Nie podejmę się wyjaśnienia czym różni się akcja szybka, od bardzo szybkiej ponieważ, każdy wędkarz będzie definiował to inaczej.
Jestem bardzo ciekaw udzielanych odpowiedzi na to, wydawałoby się proste pytanie.


#3 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9471 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 07 styczeń 2007 - 12:46

Ja mam na własny użytek taką definicję.
W uproszczeniu:
-akcja: szybka, średnia, wolna,
-ugięcie: szczytowe, semiparaboliczne i parabola.

Nie istnieje w/g mnie akcja szczytowa, tylko ugięcie szczytowe.
Uważam, że rodzaj ugięcia ma istotny wpływ, na szybkość akcji.
A samą szybkość wędziska rozpatruję, porównując wędziska o podobnym ugięciu i zbudowane z podobnych materiałów.
Wpływ na ich szybkość, mają takie czynniki jak długość, zbieżność blanku, sposób jego konstrukcji, czy rodzaj użytego materiału.
I jeszcze jedno, co mi z tego wynika, to to, że zwykle wędziska o ugięciu szczytowym są szybsze, od wędzisk o ugięciu semi.., czy parabolicznym, acz nie koniecznie, vide- wędki jerkowe.


Cały czas dzwoni mi w uszach wypowiedź (nie moja), że każdy kij osiągnie ugięcie paraboliczne, zależy to tylko od wielkości ryby :mellow:


#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 styczeń 2007 - 12:51

Cześć,
Myślę, że warto jeszcze przeczytać artykuł http://jerkbait.pl/?p=79

Pozdrawiam
Remek

#5 OFFLINE   Rivera

Rivera

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaTrepcza/Sanok - podkarpacie

Napisano 07 styczeń 2007 - 12:55

Po czym rozpoznać jaką akcje, ugięcie ma wędka??

#6 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 styczeń 2007 - 12:55

Remk,

mam prosbe zebys przeniósł ten wątek do kącika rodbuildera, pasuje jak ulał

Pozdrawiam

#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 styczeń 2007 - 13:14

Myślę że podział zaproponowany przez @poppera jest bardzo adekwatny, uwgai również.

Pozwolę sobie przytoczyć to co już kiedyś pisałem w podobnym temacie.

Również wydaje mi się, iż trzeba odróżnić dwa pojęcia, akcję blanku i jego ugięcie. Odróżnienie to jest o tyle utrudnione, że producenci blanków zazwyczaj ugięcie blanku określają pojęciem akcji (extra-fast, fast, moderate-fast, moderate, slow) natomiast akcji blanku jako takiej... nie podają

Jeżeli chodzi o pojęcie ugiecia (czy też akcji jak to określają producenci), to odnosi się to do fragmentu blanku który wygina się pod normalnym obciążeniem / charakteru ugięcia blanku. Oczywiscie, przy odpowiedni duzych obciązeniach wiekszosc blankow wygnie sie do rekojesci (albo połamie) ale normalne wygięcie blanku zazwyczaj zakreśla pewną krzywiznę. I tak jeśli krzywizna jest przesunięta w kierunku szczytówki, blank ma akcję oznaczoną jako extra-fast lub fast, jesli krzywizna zas jest rozłozona bardziej rownomiernie, przesunieta w kierunku środka blanku to wowczas blank taki opisywany jest jako moderate, regular, slow itp

Pojęcie akcji w dosłownym tego słowa znaczeniu, w zasadzie chyba nie podawane przez producentow, odnosi sie do czegos innego niz krzywizna ugiecia pod obciazeniem statycznym. Akcja jako taka odnosi sie raczej do dynamiki blanku, do szybkości z jaka blank oddaje zmagazynowana w nim podczas odkształcenia energię, względnie do szybkości z jaką odkształcony blank wraca do stanu pierwotnego (prostuje się, wygasza)


Oczywiscie wiekszosc blanków o ugieciu szczytowym ma akcję szybką, bo i odkształcenie blanku jest dosyć płytkie zatem powrót do stanu pierwotnego ułatwiony.
Teoretycznie mozna sobie wobrazic blank o ugieciu szczytowym, ale ze szczytówką wykonaną z jakiegoś cięzkiego i miękkiego materiału, np. szkła, i wtedy może mielibyśmy odwrotną sytuację, blank o ugięciu szczytowym i wolnej akcji.

Idąc w drugą stronę, duża część blanków o charakterze ugięcia przesuniętym ku środkowi, powiedzmy parabolicznych, rzeczywiscie akcję będzie miała wolniejszą od blanków o ugięciu szczytowym. Myślę zresztą że ugiecie paraboliczne tradycyjnie kojarzone jest z blankami z włókna szklanego, które z natury są materiałem o wolniejszej akcji niż kompozyt z włókna węglowego.
Ale postęp technologiczny poszedł naprzód od czasu blanków z włókna szklanego, i obecnie można zaprojektować blank z kompozytu węglowego, który charakterem/krzywizną ugięcia będzie przypominał szklaka, ale właściwości dynamiczne, akcję będzie miał charakterystyczne dla blanków z kompozytu z włókien węglowych.



#8 OFFLINE   Rivera

Rivera

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaTrepcza/Sanok - podkarpacie

Napisano 07 styczeń 2007 - 13:14

@popper
to kije od miotły (jerkówki) też mają jakieś ugięcie?? :lol:

@friko
możesz podać link do tego podobnego tematu??

#9 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 07 styczeń 2007 - 14:50

@popper napisał:

Ja mam na własny użytek taką definicję.
W uproszczeniu:
-akcja: szybka, średnia, wolna,
-ugięcie: szczytowe, semiparaboliczne i parabola.


Mam takie samo podejście do tego tematu. Celowo nie wspomniałem o ugięciu przy dodaniu tego opisu.
Samą szczytową akcję zaczęto dzielić na szybką ( Fast ), bardzo szybką (extra Fast ) i bóg wie jak szybką ( super extra Fast ).

Tak jak napisał @friko, to producenci zaczęli podawać taki podział akcji.
Również uważam, że rozpatrywanie akcji powinno się odbywać przy porównywaniu wędzisk o podobych parametrach i materiałach z jakich są zbudowane.

#10 OFFLINE   Rivera

Rivera

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaTrepcza/Sanok - podkarpacie

Napisano 07 styczeń 2007 - 18:36

A ugięcie semiparaboliczne czym się charakteryzuje?? To jest jakieś pośrodku między szczytowym a parabolą??

#11 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 styczeń 2007 - 18:44

ze strony st. croix

http://www.stcroixrods.com/images/technology/power.gif

The action of a rod is determined by where a rod flexes along the blank. Faster action rods flex mostly near the tip. Moderate action rods flex more near the middle of the blank. Slower action rods flex down into the butt section.

The power of a rod refers to how much pressure it takes to flex the rod. Different rod powers are engineered to efficiently handle a certain range of lure weights and line sizes. To select a rod power that will perform best for you, simply narrow your choices to rods designed to cast the weight of lures — and sizes of lines — you’ll fish with most often. It’s that simple.

UL - Ultra Light
L - Light
ML - Medium Light
M - Medium
MH - Medium Heavy
H - Heavy
XH - Extra Heavy

************************************************************ ****

mozna to zobrazowac tez troche przejzysciej

http://fishweb.com/recreation/fishing/fishfacts/tackle/rods/graphics/rod-action.gif

************************************************************ ****

albo wedlug podzialu poppera :D

http://www.fishandfly.co.uk/pics/rodaction/rodaction.jpeg




#12 OFFLINE   Rivera

Rivera

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaTrepcza/Sanok - podkarpacie

Napisano 07 styczeń 2007 - 19:07

Spoko te obrazeczki. A teraz pytanie z praktyki np. przychodzę do sklepu biorę do ręki wędkę i chcę sprawdzić ugięcie oraz akcje, co mam zrobić?? Uwiesić coś na szczytówce?? Albo założyć kołowrotek z żyłką i przynętą i patrzeć na ugięcie wędki?? Jak tak to jak ciężką przynętę założyć?? Czy założyć przynętę o wadze max. z zakresu podanego przez producenta??

#13 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 styczeń 2007 - 19:17

popros sprzedawce zeby zlapal za przelotke szczytowa i wyciagnal ramie w gore, pod lekkim naciskiem (z twojej strony) zobaczysz w ktorym miejscu szczytowka sie ugina

jezeli nacisk bedzie coraz wiekszy, to wedka bedzie sie tez odpowiednio (bardziej) wyginac, od razu zobaczysz jaki ma power

to tak na szybko :D

#14 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 07 styczeń 2007 - 19:38

Pitt ja też w pierwszym momencie tak robię i w ten sposób mozna sprawddzić z jakim blankiem ma się do czynienia. Natomiast może to być miarodajne dopiero wówczas, gdy przelotki i ich rozmieszczenie jest dopasowane do charakterystyki blanku.
Wniosek:
Różnie to bywa :D. Czasami przelotki i ich rozmieszczenie potrafią zepsuć nawet dobrej klasy blank. Przyznaję jednak, że ten test w pierwszym momencie jest takim, który pozwala odrzucić kiepskie kije :D

#15 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 styczeń 2007 - 20:31

Cały czas dzwoni mi w uszach wypowiedź (nie moja), że każdy kij osiągnie ugięcie paraboliczne, zależy to tylko od wielkości ryby

Taa jest!
I zaryzykuje twierdzenie, ze z kazdego kija poprzez umiejetne uzbrojenie da sie zrobic taki o akcji slow. :D
Wystarczy zalozyc dosc ciezkie przelotki.

Biorac pod uwage wszystkie dotad napisane mozliwosci musze stwierdzic: Jestem zielony w temacie akcji wędek. :unsure:
Gumo
p.s.Friko, tak to wylozyles, ze przy najblizszych wyborach wedki masz pewne, ze mnie masz na karku. :D


#16 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 07 styczeń 2007 - 20:36

Gumo
p.s.Friko, tak to wylozyles, ze przy najblizszych wyborach wedki masz pewne, ze mnie masz na karku. :D


Gumo biorac pod uwage fakt ze wedki kupujesz raczej za wielka woda to moze byc chyba ciezko z organoleptycznym ogladaniem :mellow:

pozostaje slinienie sie do monitora :mellow:

#17 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 styczeń 2007 - 20:56

Powyzej przyznalem sie, ze powrocilem do poczatku....a na poczatku bylo...zbieractwo.
No i tak od paru m-cy udalo mi sie cos niecos uzbierac (namacalnie).
Do tego nietsety potrzebny byl ekran... . Celowo nie wchodzilem w wybor blanku na pdst. danych katalogowych bo to zaciemniloby obraz tak, ze w zal. od sposobu rozwazan z kwadratu wyszloby kolo albo jakos odwrotnie. :D
A powazniej...mozna cos niecos wywnioskowac po srednicah szczytowki blanku/srednicy dolnika/materialu blanku/ciezar blanku.
Do tego jednak dochodzi wybor firmy(wyroby kazdej maja swoja specyfike), zroznicowana dlugosc-rozne potrzeby, moc.
Finalnie po obejrzeniu na zywo a nie na ekranie, wyglada to bardzo roznie, niekoniecznie dokladnie tak, jakie byly zalozenia.

A to dopiero poczatek...
Gumo
p.s.Tak, ze mam sie do czego slinic, w realu i in dreams... B)

#18 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 styczeń 2007 - 20:59

p.s.Friko, tak to wylozyles, ze przy najblizszych wyborach wedki masz pewne, ze mnie masz na karku. :D


zrozumiałem :unsure:
:lol:

#19 OFFLINE   Rivera

Rivera

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaTrepcza/Sanok - podkarpacie

Napisano 07 styczeń 2007 - 22:50

Po przeczytaniu tych wypowiedzi mogę teraz rozejrzeć się za jakąś fajną wędką, bo moja obecna to kupiona za 10zł od kolegi :lol:
Fajnie zobrazowaliście mi tą całą sprawę :D
Wszystkim bardzo dziękuje!!!

Może możecie mi polecić jakąś wędkę, którą mógłbym łowić średniej wielkości szczupaki, a za razem taką z którą mógłbym pochodzić za potokowcem?? Jaki zakres c.w moglibyście mi polecić do takiego uniwersalnego połowu??

Kolega jeździ na szczupaki z wędką o c.w 7 - 21g, na jednej z naszych wypraw szczupak przy brzegu przymurował do dna, kolega nie miał dobrze ustawionego hamulca, szczupak prawie połamał mu wędkę (każda wędka kiedyś wygnie się w parabolę :mellow:). Na szczęście spiął się, nie będę opisywał reakcji zdesperowanego kolegi :lol: Dlatego też doradzicie mi jaką wędkę wybrać??

#20 OFFLINE   Rivera

Rivera

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaTrepcza/Sanok - podkarpacie

Napisano 07 styczeń 2007 - 23:15

Myślę że tak od 100 do 300 zł.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych