Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Energetyka i ryby


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 08 listopad 2019 - 14:01

W jednej z niedawnych publikacji o szczupaku w Szwecji znalazłem to zdjęcie. Panele wykorzystano w badaniach nad rozrodem szczupaków (w odludnym miejscu bez dostępu do prądu). Prowadzono monitoring ryb, które miały chipy. Zachęcam do podawania interesujących przykładów wykorzystania energii w rybactwie. W moim archiwum jest artykuł z ok. 1934 r. o zbudowaniu przez rybaków na Helu wiatraków generujących prąd. Jest to prawdopodobnie pierwsza taka instalacja w Polsce i zapewne jedna z najstarszych na świecie.

Załączone pliki



#2 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 14 listopad 2019 - 07:09

Wątek z kłusownictwem już tu podano i admin go skasował. Zresztą słusznie, bo nie o takie przykłady chodzi.

Czyżby dla uczestników forum energetyka sprowadzała się wyłącznie do elektropołowu?



#3 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 14 listopad 2019 - 08:44

Energetyka i ryby nie idą w parze a już zupełnie nie w parze z wędkarzami. Wszystko co powstaje na stałe nad wodą zwiastuje problemy...strefy, ograniczenia, zakazy...i oczywiście jest tak proekologiczne inaczej...
  • Pisarz.......ewski Piotr, ezehiel i Krzysiek P lubią to

#4 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 14 listopad 2019 - 22:58

Myślę, że to jednak chodzi o rodzaj nadajnika, który umożliwia zlokalizowanie lub śledzenie wędrówek zwierząt. Chipowanie pozwala w zasadzie na ich identyfikację przy pomocy czytnika (częste u naszych psów i kotów). W przypadku tych szwedzkich szczupaków byłoby konieczne każdorazowe ich odłowienie i wtedy to miałoby sens.

Jachu to ma zasięg ileś metrów, mamy na foto 1 punkt.
Ile punktów jest niewidocznych?
@S. Cios widziałeś więcej fotowoltaicznych zabawek?

Ogólnie chipy są małe i mają ograniczenia, dlatego często są bramki.
Szczupak to nie rekin żeby ciągnąć konkretny nadajnik samowystarczalny.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#5 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 14 listopad 2019 - 23:49

W takim razie Marcin nie widzę sensu zastosowania biochipu do śledzenia np. szczupaków. Uchodzą za przywiązane do jakiegoś miejsca, ale na przestrzeni roku przemieszczają się jednak na spore odległości. Chyba, że chodzi o ich identyfikację podczas ich przechodzenia przez np. przepławkę.

#6 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 15 listopad 2019 - 07:08

Wasze zainteresowanie wzbudza tzw telemetria, której piętą achillesową jest bezprzewodowy transfer energii elektrycznej na odległość. Kilka lat wstecz wymyślono, na potrzeby badania przestrzeni kosmicznej, urządzenia potrafiące wysyłać prąd podobnie jak sygnał GPS, nie wiem na ile jest to obecnie posunięte ale na pewno w przyszłości stanie się obecne w naszym życiu.

W Olsztynie na/w jeziorze Kortowskim mamy boje telemetryczne z mini panelami słonecznymi i ryby z chipami. Jeśli ktoś jest żywo zainteresowany telemetrią to urządzenia są obsługiwane przez IRS, można zasięgnąć tam informacji. Osobiście nie jestem zwolennikiem urządzeń generujących pseudoekologiczny prąd gdyż wiem jaki jest koszt środowiskowy ich produkcji... myślę, że warto zgłębić temat nieco szerzej aby poznać blaski i cienie produkcji prądu.
  • coma lubi to

#7 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 15 listopad 2019 - 09:01

Stosowanie tzw. radiotelemetrii w rybactwie ma długą historię. Akurat mam przed sobą publikacje z 1987 r. pt. Seasonal movements of northern pike in the Chisana River, Telin National Wildlife refuge, Alaska. Jest dostepna w internecie, (wystarczy wpisać nazwę do google) i można sobie poczytać, jaką dokładnie stosowano wówczas technologię. Postęp techniczny sprawia, że urządzenia są coraz mniejsze, tańsze i łatwiejsze do zastosowania (w podanej pracy nadajnik był w jamie brzusznej).

Nadajniki mają własną baterię. W niektórych pracach podano, że działała nawet przez ponad rok. Wcześniej wyraźnie podałem, że prąd z paneli służy do zasilania urządzenia monitorującego, a nie nadajników.


  • coma lubi to

#8 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 300 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 15 listopad 2019 - 12:33

Nic nie kumacie. :angry: Chodzi mi o niekonwencjonalne wykorzystanie elementów energetyki, w tym przypadku paneli, jako źródła prądu (do badań), w miejscu, w którym nie ma pradu. Wy piszecie o zupełnie innych sprawach, dobrze znanych (zapory, elektropołowy, zrzuty ciepłej wody).



#9 OFFLINE   kefaspirit

kefaspirit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 305 postów
  • Lokalizacjasilesia

Napisano 15 listopad 2019 - 23:22

Co prawda nie mam zdjęć do dodania, ale wydaje mi się że pasuje do tematu
https://automatykab2...roni-faune-rzek

Ciekawy jestem skuteczności tego rozwiązania.

#10 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 15 listopad 2019 - 23:45

Nic nie kumacie. :angry: Chodzi mi o niekonwencjonalne wykorzystanie elementów energetyki, w tym przypadku paneli, jako źródła prądu (do badań), w miejscu, w którym nie ma pradu. Wy piszecie o zupełnie innych sprawach, dobrze znanych (zapory, elektropołowy, zrzuty ciepłej wody).

To należało wątkowi nadać inny tytuł. Ot choćby taki: Wykorzystanie elektroniki i niekonwencjonalnych źródeł prądu w badaniach ryb. Jakie pytanie, taka odpowiedź.
  • Hesher lubi to

#11 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 16 listopad 2019 - 07:21

Co prawda nie mam zdjęć do dodania, ale wydaje mi się że pasuje do tematu
https://automatykab2...roni-faune-rzek

Ciekawy jestem skuteczności tego rozwiązania.

Artykuł jest straszny... kiepsko się go czyta.

O takich polach/zaporach wspominałem wyżej.
Dzięki za przykład, fajnie, że nasi coś wymyślili.
Data artykułu 2007 rok, ciekawe czy gdzieś to działa.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#12 OFFLINE   kefaspirit

kefaspirit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 305 postów
  • Lokalizacjasilesia

Napisano 16 listopad 2019 - 13:28

Wydaje mi się że temat był podnoszony w kontekście zabitych ryb przez zaporę w Otmuchowie, ponoć ktoś czasowo wyłączył to ustrojstwo.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych