Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Finezyjny blank z mocą w dolniku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
98 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 26 listopad 2019 - 21:00

Na kijach z pracowni się nie znam, ale od początku roku łowię Major Craft'em New Troutino do 15g i z dołu rzuca wachadłowki i woblerki od 2g, ale z pewnością są do tak małych przynęt lepsze kije, pracę takich przynęt czuć już nieźle. A co do zapasu mocy, to z plecionką 15lb takiego karpika zatrzymywałem w miejscu na krótkim dyszlu.

attachicon.gif received_405671823661204.jpeg

Mogę zadać pytanie? Taki kij MC do 15g to zapewne ma w opisie 6-12lb? Ty założyłeś 15lb plecionkę i zatrzymywałeś 6-7kg karpia na krótkim dyszlu w miejscu (czyli na zabetonowanym hamulcu kołowrotka)? No to gratuluje pomysłu... Nie ma się co dziwić, ze potem kije ”same” strzelają...

#42 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 listopad 2019 - 10:09

Nigdy nie ustawiam hamulca na beton. Ten kijek jest lekko niedoszacowany.
Walka z tym karpikiem rozegrała się na ok 5m² w dziurze pomiędzy brzegiem, grążelami a tatarakiem. W takich miejscach zakładam linkę mocniejszą niż jest opisana na blanku, a hamulec ustawiam mniej więcej w 1/3 wytrzymałości linki. Duże ryby nawet na mocnym sprzęcie potrafią wejść w grążele w takim miejscu i wtedy do oporu hamulca dochodzi tarcie na zielsku, ale dzięki zapasowi mocy linki, walka się nie kończy. W tym sezonie z tego miejsca wyjąłem 6 takich i większych karpi. Zawsze na spinningu i zawsze z hamulcem ustawionym poniżej wytrzymałości blanku. 3szt. Dzięki mocniejszej lince udało się mozolnie wyprowadzić z zielska.

Użytkownik Włóczykij edytował ten post 27 listopad 2019 - 10:11


#43 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1927 postów

Napisano 27 listopad 2019 - 17:33

Mogę zadać pytanie? Taki kij MC do 15g to zapewne ma w opisie 6-12lb? Ty założyłeś 15lb plecionkę i zatrzymywałeś 6-7kg karpia na krótkim dyszlu w miejscu (czyli na zabetonowanym hamulcu kołowrotka)? No to gratuluje pomysłu... Nie ma się co dziwić, ze potem kije ”same” strzela

Powiedz, dokręciłeś kiedyś na maxa hamulec w kołowrotku łowiąc 12lb kijem z 12lb plecionką? Podniósł byś na kiju 4lb PET-a pełnego wody?



#44 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 27 listopad 2019 - 18:25

Ludzie...jeżeli kupuję kij, który ma 12lb mocy to pierwsze co robię to właśnie podnoszę na nim peta z 5 kg wody, daje te 0.44kg marginesu. Jeśli kij strzeli to go oddaję i nie chcę więcej widzieć na oczy. Kij 12lb ma wytrzymać tyle ile jest napisane w opisie producenta. Jak kupuję 0.5l piwa to tyle właśnie ma być w butelce i koniec. Jeżeli kij jest z trocin to się sypie a jeśli jest dobry to wytrzymuje i można nim bezpiecznie poruszać się w założonym zakresie mocy. Wiem, że 99% wędkarzy używa dwukrotnie mocniejszego sprzętu niż powinni, ich sprawa ale też ich błąd, tylko niech później nie robią żabich oczu kiedy coraz nowsze kije są coraz bardziej kruche...Dobry kij ma pracować na granicy zakresu i nie jest to żadne wygórowane oczekiwanie. Jak holuje ryby to jedyne o co się martwię to o rozgiecie kotwic, reszta mnie nie interesuje i nie zawodzi.

 



Załączony plik  IMG_20190922_082606.jpg   47,87 KB   21 Ilość pobrań


Użytkownik guciolucky edytował ten post 27 listopad 2019 - 18:44


#45 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 27 listopad 2019 - 20:10

Powiedz, dokręciłeś kiedyś na maxa hamulec w kołowrotku łowiąc 12lb kijem z 12lb plecionką? Podniósł byś na kiju 4lb PET-a pełnego wody?


Tylko po co podnosić ciężary na kiju? Co ma statyczne podnoszenie powoli nieruchomego obciążenia do gwałtownego zrywu 6-7kg ryby i zatrzymania jej w miejscu na 12lb kiju?

#46 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 listopad 2019 - 20:47

Trzeba też pamiętać że plecionki na najdoskonalszych węzłach osiągają w porywach 2/3 deklarowanej przez producenta wytrzymałości, a w większości przypadków ledwie połowę.

#47 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 27 listopad 2019 - 21:06

IMHO 15 lb linka to już nie jest dla mnie finezyjne łowienie nawet na blanku 12lb

Nie mam też zamiaru zatrzymywać w miejscu tym kijem ~7kg karpi i tego typu ryb.

 

Więc uważam, że ten Matagi to powinno być to, gdybym potrzebował czegoś mocniejszego to mam w arsenale kije, tylko nie gadają za specjalnie z przynętami o których pisałem w założeniach.



#48 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 listopad 2019 - 21:47

Karpik był poglądowo w kontekście tego co da się zatrzymać na tym kiju.
Na szczupaki 60cm i podobne ryby wystarczy któryś delikatniejszy MC z tej serii, a łowienie okoni obsłuży doskonale.
Do swojego na co dzień zakładam linkę ok 8lb.

#49 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1927 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 09:18

Tylko po co podnosić ciężary na kiju? Co ma statyczne podnoszenie powoli nieruchomego obciążenia do gwałtownego zrywu 6-7kg ryby i zatrzymania jej w miejscu na 12lb kiju?

Nie odpowiadasz na pytania a oczekujesz, że ktoś odpowie na Twoje :wacko:

A możesz sobie tą butelkę szarpać jak chcesz...


Użytkownik FidoAngel edytował ten post 28 listopad 2019 - 09:19

  • Mazur lubi to

#50 OFFLINE   Mazur

Mazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 57 postów
  • LokalizacjaZach-pomorskie
  • Imię:Radosław
  • Nazwisko:Mazur

Napisano 28 listopad 2019 - 11:56

IMHO 15 lb linka to już nie jest dla mnie finezyjne łowienie nawet na blanku 12lb

Nie mam też zamiaru zatrzymywać w miejscu tym kijem ~7kg karpi i tego typu ryb.

 

Więc uważam, że ten Matagi to powinno być to, gdybym potrzebował czegoś mocniejszego to mam w arsenale kije, tylko nie gadają za specjalnie z przynętami o których pisałem w założeniach.

A dla mnie na przykład tak bo taki egi metal PE 0,8 ma 14 lb mocy. i do kijka 12 lb to wolałbym nawet PE 1, i np, na takiej wodzie do 7m głębokości(średnio 3,5m-4,5m) to świat.



#51 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2019 - 12:14

Tylko po co podnosić ciężary na kiju? Co ma statyczne podnoszenie powoli nieruchomego obciążenia do gwałtownego zrywu 6-7kg ryby i zatrzymania jej w miejscu na 12lb kiju?


Może jeszcze wypadało by sprecyzować, co oznacza "zatrzymać rybę w miejscu"?
Dla mnie to jest zmuszenie ryby aby poruszała się w ograniczonej przestrzeni, tam gdzie ja chcę. Nie ma to nic wspólnego z brutalną siłą przyłożoną w dokładnie przeciwnym kierunku niż płynie ryba.

#52 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 28 listopad 2019 - 14:11

A dla mnie na przykład tak bo taki egi metal PE 0,8 ma 14 lb mocy. i do kijka 12 lb to wolałbym nawet PE 1, i np, na takiej wodzie do 7m głębokości(średnio 3,5m-4,5m) to świat.

Również łowię na Egi metal, i dla mnie max to jest właśnie 0.8, przy czym 0.6 to najchętniej używana przeze mnie linka.

 

@Włóczykij: dla mnie "zatrzymanie w miejscu" to nie dać rybie wejść w ziele wśród którego go będę łowił, i nie dać pójść w siną dal, oczywiście to żadne kolosy nie są pokroju karpi więc i zadanie dla blanku mniej wymagające. 


Użytkownik nyny edytował ten post 28 listopad 2019 - 14:11


#53 OFFLINE   filser

filser

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Lokalizacjamazowsze
  • Imię:Piotr

Napisano 28 listopad 2019 - 18:02

Nigdy nie ustawiam hamulca na beton. Ten kijek jest lekko niedoszacowany.
Walka z tym karpikiem rozegrała się na ok 5m² w dziurze pomiędzy brzegiem, grążelami a tatarakiem. W takich miejscach zakładam linkę mocniejszą niż jest opisana na blanku, a hamulec ustawiam mniej więcej w 1/3 wytrzymałości linki. Duże ryby nawet na mocnym sprzęcie potrafią wejść w grążele w takim miejscu i wtedy do oporu hamulca dochodzi tarcie na zielsku, ale dzięki zapasowi mocy linki, walka się nie kończy. W tym sezonie z tego miejsca wyjąłem 6 takich i większych karpi. Zawsze na spinningu i zawsze z hamulcem ustawionym poniżej wytrzymałości blanku. 3szt. Dzięki mocniejszej lince udało się mozolnie wyprowadzić z zielska.

hej na jaką przynęte te karpie ci tak biorą



#54 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 28 listopad 2019 - 19:25

Dla minie wzorowym przykładem takiego kijka jest MATAGI  PT SUPER SEA BASS 8,6" - bardzo delikatna szczytówka 1,35mm i mocny dolnik .

Kijek stworzony do łowienia małymi przynętami sporych ryb rybek . 


Użytkownik miramar69 edytował ten post 28 listopad 2019 - 19:26


#55 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2019 - 19:27

Z tymi karpiami to śmieszna historia.
Po kilku spinningowych wypadach bez brań, zauważyłem że w jednym miejscu ktoś wrzuca chleb do wody i drobnica się zbiera, więc chciałem tam pociągać jakieś gumy w nadziei że z grążeli za drobnicą coś wyszło, a okazało się że z tych grążeli wychodzą konkretne karpie, więc nie myśląc wiele, zawiązałem single hooka i założyłem kawałek chleba. Branie było po 30s 😁
I tak wyjechał pierwszy ok 8kg. Potem namierzyłem jeszcze kilka miejsc gdzie karpie się gromadziły i w sumie w ciągu miesiąca wylałem ok 12szt. 5-10kg i 2 amury. Największego karpia na kawałek gąbki o fakturze żytniego chleba. Ale jeden na wiosnę urwał mi zestaw z imitacją larwy ważki na bocznym troku.
W przyszłym roku do maja będę dużo próbował na różne robactwo silikonowe leniwie podrygujące przy dnie.
Na zachętę powiem, że po namierzeniu karpi pod wierzchem i podaniu bardzo blisko imitacji lub prawdziwego chleba, branie jest natychmiastowe...

#56 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 28 listopad 2019 - 19:39

spining skórką chleba .... , nowa metoda spinningowa   ;)  :D


  • Jozi lubi to

#57 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 listopad 2019 - 20:22

Nigdzie nie napisałem, że łowię je na spinning. Choć w przyszłym roku mam nadzieję że więcej tłustych miśków uda mi się skusić sztucznymi przynętami.
Taki los spinningisty w kraju w którym o regularne łowienie metrowych szczupaków ciężko, a karpie same pchają się na haki...

#58 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 10 grudzień 2019 - 18:12

Pogoda nie sprzyja więc dzisiaj z braku alternatywy postanowiłem pobawić się z okonkami. Zabrałem rastka 16lb i najmniejsze bezsterowce chyba 3cm, plecionka ygk egi metal 0.5PE przypon z mono 0.18.

Czucie przynęty jak i brań na niespotykanym poziomie. Wszystkie dotknięcia przynęty czuć bardzo wyraźnie. Grudniowe małe okonki tylko upewniły mnie w przekonaniu, że Monster 83ML to najlepszy kij jaki kiedykolwiek miałem w użyciu, niesamowity a do tego można nim łowić większość ryb w zasadzie wszystkimi metodami spinningowymi.

Załączony plik  IMG_20191210_153904.jpg   96,39 KB   23 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_20191210_154503.jpg   70,87 KB   23 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_20191210_154150.jpg   30,15 KB   23 Ilość pobrań
  • popper, Jozi i malinabar lubią to

#59 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 20 grudzień 2019 - 21:08

No i dzisiaj przyjechał, taki trochę gwiazdkowy prezent :)

Matagi TR84 super chinu ml - i na sucho to jest to czego szukałem, finezyjna szczytówka, z dosyć grubym i wydaje się mocnym dolnikiem.

Bardzo powinien się sprawdzić.

Postaram się wyprowadzić go na spacer w weekend, zobaczę nad wodą co to może i jakieś zdjęcia pewnikiem zrobię :)


  • Jozi i teo lubią to

#60 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 23 grudzień 2019 - 22:01

Matagi TR84 super chinu ml - mniam :)

 

FmmpFv.jpg

 

XcGckd.jpg


Użytkownik nyny edytował ten post 23 grudzień 2019 - 22:01





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych