Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nakrętka rotora Daiwa morethan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 25 listopad 2019 - 18:09

Pierwszy raz w życiu spotkałem się z podobnym zjawiskiem.

W moim egzemplarzu Daiwa morethan 2510PE-H pojawił mi się znaczny luz w nakrętce rotora. Kołowrotek kupiłem nowy, jednak w Australii :( i używałem naprawdę skromnie gdyż pasował mi do kija obsługującego małe gumki, którymi łowię tylko wiosną.

Podczas łowienia zacząłem czuć coś jakby bicie rotora. Bardzo niewielkie ale pod koniec dnia już zdecydowanie wyraźne i wkurzające na tyle, że łowienie stało się drażniące. W domu rozebrałem kołowrotek, wszystko w środku jest nowe, nawet smar jest czysty jak w puszcze. Nic nie uległo zniszczeniu, pęknięciu itd...jedyne co wyczuwam (po złożeniu) to luz boczny na osi, po zdemontowaniu szpuli, kołowrotek pracuje jak masło w maśle. Chwytając palcami oś i poruszając nią czuć wyraźny luz. Rozebrałem nakrętkę rotora i wszystkie elementy są zgodne ze schematem oraz bez widocznych oznak zużycia,łożysko też jak nowe. Czy to możliwe żeby tuleja stabilizująca w nakrętce rotora uległa wytarciu??? Tuleja nie obejmuje ciasno osi i czuć tam wyraźny luz, czy może podczas montażu w Japonii, ktoś użył cieńszej osi od innego modelu? Nie mam pojęcia co powinien teraz zrobić żeby przywrócić prawidłowe działanie kołowrotka, szkoda mi wyrzucić go do śmietnika bo jest praktycznie jak nowy...

Użytkownik guciolucky edytował ten post 25 listopad 2019 - 18:12


#2 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 25 listopad 2019 - 21:11

Widuje się na forum, że są osoby z tym modelem w arsenale.
Może zacznij od pomiaru średnicy osi i porównaniu z innymi egzemplarzami.
Wtedy może będzie po prostu jaśniej i pozostanie zakup nakrętki w serwisie daiwa jp

#3 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 25 listopad 2019 - 21:23

Zamówię na pałę tuleję nr 21 i oś nr 62, nie powinno to kosztować majątku. Przełożę i mam nadzieję, że będzie git.

 

http://www.spin-revi...an_2510pe_h.pdf

 

Załączone pliki


  • Bass-74 lubi to

#4 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 25 listopad 2019 - 23:25

Może jeszcze tu jerkbait.pl-serwis-kołowrotków-daiwa-porady-uwagi-opinie podpytaj bo jak widać czasami ktoś tam ma to co trzeba choć akurat Twój model to relatywnie rzadki gość chyba :)



#5 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 26 listopad 2019 - 08:47

Dziwne,że na początku było ok. Przy nawijaniu linki nic takiego się nie działo? Jaka jest średnica ośki? Daj foto nakrętki, albo podaj nr  części może z innych by pasowały nawet pożyczyć od kogoś by sprawdzić działanie kołowrotka, ta tuleja dobrze jest osadzona, luz tylko między nią a ośką? Może źle złożyli bo czasami się zdarza. Choć nie w tej klasie kołowrotków.

Na filmie widać że ta tulejka dobrze nie przywiera do ośki. Więc problem może być gdzie indziej. Może po prostu rotor był słabo dokręcony?


Użytkownik Andru77 edytował ten post 26 listopad 2019 - 09:18


#6 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 26 listopad 2019 - 10:03

Tak sobie przypomniałem,że ja kiedyś miałem podobnie, tzn w trakcie wędkowania zaczął mi bić rotor i coś było niedokręcone i w trakcie wędkowania się poluzowało, tylko czy to była ta nakrętka na wormie to nie pamiętam? Wiem tylko,że dokręciłem i było ok, tylko czy zrobiłem to nad wodą czy w domu to też nie pamiętam. Tylko,że u Ciebie problem jest z założoną szpulą a bez szpuli jest ok? Może sprawdź czy w szpuli nic się nie zrobiło. Może coś z trzpieniem, na którym osadzona jest szpula coś się zadziało? Może zapinka (na schemacie 16) dobrze nie trzyma i wszystko przez to lata? Bardziej bym obstawiał,że pomoże "poprawne złożenie" niż wymiana jakiś elementów. 19- może to łożysko się "wysypało"?



#7 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 26 listopad 2019 - 13:13

Wszystko jest złożone jak trzeba i według schematu. Tak naprawdę to nie da się fizycznie złożyć źle bo tuleja jest z kryzą i nie wejdzie w łożysko. Mam kilka podobnych kołowrotków i żaden nie ma wyraźnego luzu bocznego na ośce poza właśnie tym mortkiem. Co dziwne ośka nie jest idealnie gładka, spolerowana... tylko nosi mikroślady jakby ktoś ją przetarł mega drobnym papierem ściernym a jedyne miejsce gdzie mogło dojść do tarcia to właśnie nakrętka rotora lub wnętrze piniona ale jak wiadomo w pinionie jest luz a ośka jest pozycjonowana przez nakrętkę a dokładniej przez tulejkę centrującą nakrętki rotora, mieszcząca się w łożysku tejże nakrętki...

Złożenie części osobiście prawdziłem więc nie może być coś nie na miejscu z resztą to dość prosta konstrukcja. Wszystko trzyma się kupy bez najmniejszych luzów poza właśnie luzem osi w nakrętce...Jak to powstało, pojęcia nie mam...

#8 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 26 listopad 2019 - 13:46

Ta tulejka dobrze jest założona? Szersza strona idzie w kierunku worma, w węższa w kierunku nakrętki. Weź z innej daiwy(skoro masz) nakrętkę ze wszystkimi drobiazgami, powinna pasować.


Użytkownik Andru77 edytował ten post 26 listopad 2019 - 13:50


#9 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 26 listopad 2019 - 15:08

Mortek ma cieńszą oś od innych r4 z rozmiaru. Stawiam, że albo zamontowali krzywą oś albo tulejkę od modelu R czyli za dużą.

#10 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 26 listopad 2019 - 15:31

Spotkałem się z matowieniem osi głównych w certate hyper custom 2500r.
Nie wpływało to w żaden odczuwalny sposób na pracę kołowrotka w warunkach łowiska.
Ale przy serwisie dało się zauważyć.
  • guciolucky lubi to

#11 OFFLINE   trinited

trinited

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów

Napisano 26 listopad 2019 - 17:26

Pare lat temu trafiłem na dyskusję na jakimś australijskim forum apropo podrabianych Daiwa Exist. Wypowadał się ktoś z Daiwa Australia, że faktycznie zdarzały się takie sytuacje. Pracownicy fabryki kradli części i w domu sami składali kołowrotki. Często montowali podzespoły wielkościowo niepasujące do obudowy danego modelu. Potem nabywcy takich Daiw odsyłali je z pretensjami na serwis do Daiwy. Tyle pamiętam.
Topowe Daiwy mają co prawda na stopce made in Japan ale części pewnie są produkowane gdzieś indziej na wschodzie bo taniej, a w Japonii tylko składają to do kupy.

#12 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 26 listopad 2019 - 18:52

w daiwach zdarza się  ze os szpuli luzuje się zupełnie od drugiej strony,(na prowadnicach) a dokładniej w jej obudowie,czasem wystarczy dokręcić

na końcu części oznaczonej na schemacie nr 62 


Użytkownik didi edytował ten post 26 listopad 2019 - 18:57


#13 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 02 styczeń 2020 - 19:56

Zamówiłem w Japonii oryginalną tulejkę nr 23 ze schematu. Oś ma średnicę 3,42mm. Przed chwilą otrzymałem część, wymieniłem i okazało się, że w nowym kołowrotku 2510PE-H była tuleja od modelu 3000...dacie wiarę??? Całe szczęście część zamienna przyleciała zgodna ze specyfikacją i po wymianie kołowrotek pracuje jak należy. Taka mała pierdoła a tak wiele od niej zależy...

Tulejka nakrętki rotora w M14 2510 ma otwór fi 4,50mm i taki musi on być. Gdyby ktoś szukał tulejki do M14 3000 to mam u siebie. Koszt całkowity tulejki wyniósł 50PLN gdybym do tego nie doszedł kołowrotek za prawie 3tys poszedłby na części za pincet...Sam nie wiem jak to nazwać chyba błąd na etapie montażu? Ciekawe czy w Japonii montują Japończycy czy może inne narodowości?, moj egzemplarz chyba składał jednak ktoś z Europy ;)

Teraz jest tak:




Użytkownik guciolucky edytował ten post 02 styczeń 2020 - 20:23

  • Guzu, malinabar i Andru77 lubią to

#14 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2261 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 02 styczeń 2020 - 21:23

Już kiedyś to pisałem ale co tam.
Coś mi w nowym TP 15 stukało w ...knobie. Odkręcam a tam spod pokrywki wylatuje łożysko. Składacz dorzucił jedno luzem na wymianę w gratisie :-)
W Twoim przypadku w wiadrze z nakrętkami znalazła się jedna inna lub skladacz wiadra pomylił :-)

#15 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 02 styczeń 2020 - 22:37

Tylko dlaczego w moim...kurła ;) Całe szczęście, że nie coś innego, niemniej wszystko jest możliwe.
  • przemo_w lubi to

#16 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2261 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 02 styczeń 2020 - 23:02

Za kawalerki, podczas wyjazdu namiotowego, zakupiłem w miejscowym sklepie zgrzewkę napoju z chmielu marki Ż. Jakie było zaskoczenie gdy w jednej puszce było 1/3 napoju.
Puszkę po wyjeździe wysłałem do producenta dla jaj ze śmiesznym zdjęciem z tego wyjazdu :-)
Ż odesłał całą zgrzewkę :-)
Może warto do Daiwy napisać?

#17 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 02 styczeń 2020 - 23:11

Pewnie Daiwa wysłałaby, woreczek tulejek, które mógłbym sobie nawlec na rzemyk ale nie noszę biżuterii więc oleje temat ;)

#18 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6190 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 03 styczeń 2020 - 00:56

Ale szpulka dalej na sprzedaż? :)



#19 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4881 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 03 styczeń 2020 - 11:35

Jasne, szpulek mam dostatek

#20 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 03 styczeń 2020 - 13:18

Czyli pomogła oryginalna część z serwisu.
Obyło się bez dorabiania Made in Poland.

:)

Niech służy !




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych