Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pstrągi 2020


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
310 odpowiedzi w tym temacie

#221 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 26 maj 2020 - 13:29

Jeden z niedzieli. Rybki z dnia na dzień coraz grubsze. Strach pomyśleć co będzie w sierpniu. Nie wiem czy to kwestia wędki ale ryba nie wyciągnąła centymetra linki. Walczyła na długości linki nie dłuższej niż dlugosc kija, kilka obrotów, jedna świeca i już była na brzegu.
Zrobić dobre zdjęcie w deszczu to nie lada wyzwanie. Wszystkie zrobiły się same.

Załączone pliki


Użytkownik Andru77 edytował ten post 26 maj 2020 - 13:30


#222 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 29 maj 2020 - 06:48

Pstrąg tęczowy to też pstrąg :)  A skoro ryba złowiona na wyjeździe liczy się podwójnie to i moja radość jest ogromna. 58 centymetrów pstrąga złowiłem jedenastostopową wędką Traper Guide w klasie 3. Żyłka 014 i nimfa. Prawdę mówiąc nie nastawiałem się na takie duże ryby. Była to raczej wycieczka a tu taka miła niespodzianka.

7f0c1960ce477983med.jpg


Użytkownik Zielony edytował ten post 29 maj 2020 - 06:49


#223 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9469 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 29 maj 2020 - 19:09

Dzisiaj Kwisa odkryła swoje zasoby. Był jeszcze jeden, bliźniaczy.

Załączone pliki


Użytkownik popper edytował ten post 29 maj 2020 - 19:33


#224 OFFLINE   Adam K.

Adam K.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:K.

Napisano 29 maj 2020 - 20:30

Piękna ryba...
Ale fajna też obrotóweczka....co to ?


Pozdrawiam:
Adam K.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

#225 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9469 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 29 maj 2020 - 20:50

.........Ale fajna też obrotóweczka....co to ?

http://jerkbait.pl/t...i-pk/?p=2621426



#226 OFFLINE   Michał P.

Michał P.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 617 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:P.

Napisano 30 maj 2020 - 20:44

*
Popularny

Dawno mnie w tym wątku nie było  :) wpływ miała na to nieco mniejsza w ostatnich latach ilość wędkarskich wypadów, wyraźny awans w hierarchii gatunków takich jak kleń i jaź, a także nieoczekiwane zainteresowanie spinningiem  :D

 

Pod koniec kwietnia tego roku, z braku konkretnie sprecyzowanych wędkarskich pożądań poczułem ochotę "połazić" za pstrągiem po Dunajcu. Nie będę ukrywał, iż w głównej mierze miejscem gdzie spędziłem najwięcej czasu, niestety nie bez powodu, był odcinek specjalny. Ilość ryb jest tam bardzo duża, co w odróżnieniu od normalnie gospodarowanych odcinków rzeki daje znacznie większą szansę na spędzenie satysfakcjonującego dnia z wędką w ręku. O ile jeszcze kilka lat temu minimalizowałem znaczenie ryb łowionych na "oesach", o tyle w tym roku nieco zmodernizowałem ten pogląd. Mimo wspomnianej wcześniej dużej ilości pstrągów okazało się, że weekendy, a czasem chyba też i tygodnie z presją oscylującą wokół liczby około 30 osób dziennie skoncentrowanych na krótkim odcinku rzeki potrafią znacznie ograniczyć aktywność ryb, a może nawet bardziej zwiększyć ich czujność i przebiegłość. Reasumując, Dunajec obdarzył mnie sporą ilością ładnych pstrągów i dobrej zabawy, dzięki czemu chęć składania mu regularniejszych niż kiedyś odwiedzin jest we mnie wyjątkowo duża. Na minus trzeba jednakże zaznaczyć znaczną presję, która może przysporzyć wewnętrznych rozterek duszy spragnionej ucieczki od tłoku i samotnych wędrówek nad rzeką.

 

8d5c3431c48d8389.jpg

 

38c278a2e6d225bc.jpg

 

da9388c7c6dbc895.jpg

 

9a5d59c71e355eb6.jpg

 

d31ed2be055414a9.jpg

 

b4bbd9fbfbc9f825.jpg

 

ec034ddfb919e1a3.jpg

 

6012d7295879b56f.jpg

 

Nieoczekiwanie postanowiłem w ostatnich dniach odwiedzić "stare śmieci" i odświeżyć w pamięci klimat małych, pstrągowych rzek, na których się wychowałem. Zderzenie dwóch światów, wód szeroko rozlanego i niczym nieskrępowanego Dunajca z magią majowej dżungli, starającej się chyba całkiem zakryć ledwo sączący się pstrągowy ciurek, wywołał mocne wrażenie. Spotęgowała je jeszcze bardziej postępująca degradacja tego typu środowiska, obnażająca się brakiem wody, piachem zasypującym głębokie niegdyś dołki i trawami wyrastającymi z dna pośrodku nurtu. Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że rzeka od lat ginie w oczach w zastraszająco szybkim tempie, podobnie jak i jej rybostan. Tak o to w krótkim wstępie odpowiedziałem sobie na pytanie, dlaczego na kilka lat zaprzestałem odwiedzać małe rzeki w pogoni za pięknymi pstrągami.  

 

Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, iż maj, niezależnie od ilości i wielkości ryb nad małą, nizinną pstrągową rzeką zawsze wygląda magicznie, a ponadto bardzo często oprócz wartości estetycznych potrafi nagrodzić niespodziewaną i wspaniałą przygodą. Zupełnie tak, jak w przypadku tej krótkiej historii  ;)

 

Majowa jętka nie roiła się jeszcze zbyt intensywnie, jednakże coraz częstsze oczka niedużych kleni, zbierających spływające powierzchnią owady zwiastowały nadchodzącą rybią ucztę. Wybór muchy, jaka miała znaleźć się na końcu zestawu był zatem wyjątkowo prosty. Całe szczęście, że w niemalże pustym pudełku znalazła się zapomniana piankowa imitacja, cierpliwie czekająca na swój dzień. 

 

Łowienie na suchą muchę na niewielkiej rzeczce wywołuje chyba tyle samo emocji pozytywnych, co negatywnych. Gęsto porastające brzegi drzewa, szuwary schylające się nad powierzchnią czy też źdźbła traw, wyrastające z dna w zupełnie nietypowych miejscach zdają się działać na tańczącą na końcu przyponu muchę niemal zupełnie tak, jak magnes. Czymże są jednak soczyste bluzgi, niekiedy wymykające się niegrzecznie z ust podczas kolejnych prób ściągania  zaczepionej o przeszkody muchy wobec jęku zachwytu nad widokiem znikającej w rybiej paszczy przynęty? 

 

Jętka wylądowała idealnie pomiędzy źdźbłami traw, wyrastających z dna rynienki nieco tylko głębszej od reszty rzeki w tym miejscu. Nie zdążyłem jeszcze pomyśleć, że więcej w tym było przypadku niż moich umiejętności, kiedy ogromny pstrąg błyskawicznie połknął muchę jednym dużym haustem, a linka napięła się za cielskiem ryby z impetem ruszającej już w stronę brzegu. Kocioł na powierzchni, krople wody błyszczące w słońcu i.. mucha ląduje na gałęziach za moimi plecami, wystrzelona z rybiego pyska niczym z procy. Co się stało? Co zrobiłem nie tak? Czemu pierwsza od tak dawna tak duża ryba musiała tak szybko wygrać tą walkę?

 

Kilka kroków dalej w widocznym przewężeniu, utworzonym bardziej przez gęsto wyrastające z dna szuwary niż naturalną rzeźbę linii brzegowej dostrzegam zbiórkę. Chwilę po niej kolejną. Przyspieszam więc i przykucam w odległości, którą oceniam za bezpieczną. Pierwszy rzut trochę za krótki. Dodaję kilka centymetrów więcej, dwa wymachy w powietrzu i moja imitacja jętki ląduje na powierzchni. Tym razem branie nie nastąpiło tak szybko jak poprzednio, nie było też tak gwałtowne. Ot, coś muchę połknęło i tyle. Smuga rybiego cielska, która ukazała się pod powierzchnią zaraz po zabraniu jętki i jak szalona gnała już wprost w szuwary ujawniła jednak rozmiar przeciwnika. Duży pstrąg mocno ciągnął linkę i giął szklaną witkę wysłużonego szklaka, ten jednak trzymał rybę pewnie i mimo wątpliwości w siłę żyłkowego przyponu skutecznie odpierał jej energiczne zwroty i odjazdy, za każdym razem nadszarpując wydawałoby się niewyczerpany zapas siły do walki. Złota pręga wystrzeliła w fontannie wody nad powierzchnię, upadła prosto w szuwarowy dywan i utonęła w nim. Gdy pstrąg wygrzebał się z roślinności czekał już na niego przygotowany wcześniej podbierak. Chyba nieco zdezorientowany wpłynął do niego jakby w kolejnym energicznym zrywie do ucieczki, kończąc tym samym walkę. Piękny, gruby pstrąg, wspaniałe emocje i ogromna radość  :)

 

41a64588ff62.jpg

 

Zerknąłem do telefonu, by przypomnieć sobie kiedy ostatnio złowiłem podobną rybę. Okazało się, że przez prawie 5 lat nie miałem styczności z takim pstrągiem. Po chwili refleksji doszedłem do wniosku, że owszem, jak się nie jeździ, to i się nie łowi. Nie sposób jednak nie łączyć tego wszystkiego z drastycznie szybkim tempem przemiany nizinnych pstrągowych rzek. Wydaje mi się, że nie chodzi tu już o liczbę ryb czy ich wielkość, lecz coraz większy brak warunków do ich normalnego funkcjonowania. Jest to obserwacja wyjątkowo przykra i przygnębiająca. Pomimo radości ze złowienia dużego pstrąga nie da się odsunąć na bok myśli o coraz bardziej niepewnej przyszłości, w której wypady takie jak ten pozostaną jedynie wspomnieniem, rozgrzebanym w pamięci przez pamiątkowe zdjęcia. 

 

 

NOMINACJA DO KONKURSU  "OPIS MIESIĄCA"                       :good:


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 01 czerwiec 2020 - 09:42


#227 OFFLINE   Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1449 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 31 maj 2020 - 09:59

Maj był dla mnie czasem powrotu do muchy, którą nieco odpuściłem. Nadrabiam zaległości a ryby, zwłaszcza te złowione na "suchą" cieszą nie mniej jak za czasów kiedy zaczynałem przygodę z tą piękną metodą.

 

Załączony plik  IMG_20200515_165432_Easy-Resize.com.jpg   135,95 KB   50 Ilość pobrań

 

Załączony plik  IMG_20200517_142308_Easy-Resize.com.jpg   131,48 KB   49 Ilość pobrań

 

Czasem przydaje się mała "ściąga" :)

 

Załączony plik  IMG_20200515_112853_Easy-Resize.com.jpg   32,09 KB   46 Ilość pobrań

 

 

 

 



#228 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 796 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 31 maj 2020 - 22:02

Pierwszy w życiu na casta :) Moja guma ściągana pod prąd nie stawia takiego oporu jak wobler czy obrotówka a aldebaran rzęzi tak jakby miał się rozlecieć- nie polecam.
Załączony plik  received_968483030262917.jpeg   146,02 KB   68 Ilość pobrań

#229 OFFLINE   Kamil_M

Kamil_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 postów
  • LokalizacjaKielce

Napisano 03 czerwiec 2020 - 12:37

Załączony plik  IMAG1277.jpg   347,11 KB   46 Ilość pobrań

 

Sobotni, największy z kilku złowionych.



#230 OFFLINE   salmo

salmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów

Napisano 04 czerwiec 2020 - 16:51

Zwracam się z prośbą do moderatora forum o usunięcie wszystkich moich zdjęć z rybami w tym wątku.

#231 OFFLINE   oland

oland

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 400 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Olejnik

Napisano 04 czerwiec 2020 - 20:49

B)  


Użytkownik oland edytował ten post 04 czerwiec 2020 - 21:33


#232 OFFLINE   salmo

salmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów

Napisano 04 czerwiec 2020 - 21:02

Mięsiarstwo szerzy się i nie mam zamiaru przykładać do tego swojej ręki!!! :@ Proszę wszystkich o nie komentowanie mojej decyzji...

#233 OFFLINE   Pavel

Pavel

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • Lokalizacjazach - pom, lubuskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko - pom., warmińsko mazurskie, mazowieckie, podlaskie
  • Imię:Paweł

Napisano 05 czerwiec 2020 - 15:25

Największy i chyba najpiękniejszy z majowego urlopu :wub:

Załączone pliki



#234 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • Lokalizacjapstrągowe strumienie

Napisano 05 czerwiec 2020 - 19:31

Mięsiarstwo szerzy się i nie mam zamiaru przykładać do tego swojej ręki!!! :@ Proszę wszystkich o nie komentowanie mojej decyzji...

Każdy kiedyś poczuje na swoich rzekach efekt publikowania zdjęć ryb ;)

#235 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 08 czerwiec 2020 - 19:52

Pierwszy w życiu na casta :) Moja guma ściągana pod prąd nie stawia takiego oporu jak wobler czy obrotówka a aldebaran rzęzi tak jakby miał się rozlecieć- nie polecam.
attachicon.gif received_968483030262917.jpeg

 

… to poszuka Kolega sprzętu z mosiężną przekładnią, może już nieco oldskulowy, zapewne da radę. Zapewne hamulec tobęzie zapewne magnetyk... da radę ogarnąć... ;)



#236 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 796 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 08 czerwiec 2020 - 20:41

Muszę przyznać że zaczynam się zaprzyjaźniać z aldkiem :D Łowiłem w deszczu i nie było go słychać a rzuty to czysta przyjemność- dalekie i celne. Jeżeli przekładnia się posypie to kupię nową ;)

Załączony plik  103775836_1384369805091195_3076863014253137477_n.jpg   79,61 KB   36 Ilość pobrań



#237 OFFLINE   GINPK

GINPK

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • Lokalizacjana rybach
  • Imię:Grzegorz

Napisano 09 czerwiec 2020 - 09:10

Łoo..
Kawał pstrąga.
Ile mierzył?
Graty.

#238 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 796 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 09 czerwiec 2020 - 14:30

Dziękuję, pstrąg nie był mierzony ale myślę że miał 48-50cm

#239 OFFLINE   Santiago

Santiago

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • LokalizacjaKrosno/Rzeszów

Napisano 09 czerwiec 2020 - 19:23

Maj, centrum miasta, godzina 19...

209c3d222f16a6399c24faffd002049d.jpg

afc56d10dce1c95d842ded3cf4b107a2.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#240 OFFLINE   minnow

minnow

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów

Napisano 10 czerwiec 2020 - 07:13

W jakim kraju?😀




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych