Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jakiej firmy silnik zaburtowy ... ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1516 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 03 styczeń 2020 - 23:38

Z podobnym pytaniem spotkałem się wielokrotnie, a parę lat temu zadawałem je sam sobie przeglądając "otchłań internetów" w celu kupienia :)
 
Prawdopodobnie każdy nas kupujący pierwszą lub kolejną łódkę, śledzący rynek lub lubiący zmieniać sprzęt myśli co tu kupić...
 
Pytanie podyktowane dylematem przed zakupowym spędziło sen z powiek niejednemu z nas.
 

1) Jakiej firmy spaliny używasz oraz rok produkcji?
2) 2T czy 4T ?
3) Czym kierowałeś się przy zakupie ( np. waga ,firma, funkcje dodatkowe ładowanie,rozruch elektryczny, TRYM - gazowy czy elektryczny, podłączenie sieci NMEA).
4) Z jaką łódką (wymiar , waga etc) - pontonem go używasz . Prędkości jakie osiągasz , spalanie itp
5) Czy miałeś jakieś awarie podczas eksploatacji- bez wchodzenia w dyskusje między kolegami :) ... 
6) Czy kupiłbyś silnik tej samej firmy ponownie?
7) Inne
 
 
 
Ciekawi mnie co używacie i dlaczego dokonaliście takiego a nie innego wyboru - wydaje mi się że wielu z nas nie mający bladego pojęcia może chociażby zasugerować się takimi informacjami przy zakupie (mogą one w jakiś sposób pomóc lub nakierować na właściwą drogę).
 
Nie chodzi o porady w wyborze bo Temat wyboru silnika oraz pochwal się nowym sprzętem to osobne wątki i proszę ich nie mylić z TYM, tylko same info *(LICZBY) dla tych lub owych którzy się wciąż wahają ..


Zacznę od siebie:
 
1) Mercury 20 KM 2017 - gaźnik.
2) 4T.
3) Zależało mi na "markowym silniku" z ładowaniem i el. rozruchem - trafił się Mercury
4) Używam go z łódką Pegazus 380  (3,8m x 1,75 , wystarczająca moc) , prędkości przepływowe 30-33 km/h z 2 osobami i szpejem - co do spalania to na 3 dni wędkowania na Turawie zeszło koło 15-17 l (przepłynięte kilkadziesiąt kilometrów)
5) Jak na razie awarii brak... I oby tak zostało.
6) Rozważyłbym podobne konstrukcje np. Tohatsu, ale nie mówię NIE dla Mercury
 
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji
 
@Cabage


#2 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 04 styczeń 2020 - 02:10

1.Honda 20 gaźnik. Manetka
3.Kierowałem się serwisem w którym pracowali dobrzy koledzy.
4. Łódka aluminiowa quicksilver 450 z ze mną , dziobówką i zabudowanym pokładem 41km/h z drugą osobą 36 km/h. Spalanie kiedyś mierzyłem przy 2 os. przez godz prędkość max przy dopłynięciu na miejscówke potem ok 5 godzin trolingu i znowu do domu godzine po dopłynięciu sprawdzenie zostało ok litra.
5. Awaria z mojej winy. Uderzenie spodziną o kamienie po 6 mies. rozsypała się spodzina a po roku wyszła na jaw pęknięta miska olejowa.
6. Myśle że kolejnym silnikiem też będzie honda.


Nurek28

#3 OFFLINE   Robert.Bart

Robert.Bart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaBartoszyce

Napisano 04 styczeń 2020 - 09:30

1.Mercury 20 efi 2018r rumpel.
2.Kierowałem się serwisem, dostępnością części,ceną bezawaryjną eksploatacją i niewielkim spalaniem paliwa.
3.Łódz Ka boat 440 waga 220 kg,silnik elektryczny, akumulator 105 ah, 2 osoby max prędkość 33 km,spalanie cały dzień około 5-6 litrów,dystans pokonany około 30 km
4.Wypływane 180 mth brak awarii.
5.Po skończeniu 5 lat gwarancji następny też Mercury nowy.
  • Piotrek Milupa, cabage i pawlo29 lubią to

#4 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15565 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 styczeń 2020 - 14:05

Dwa silniki przy jednym pływadle, używane bardzo rzadko
 
A.
 
1) Tohatsu 6 KM 2010 27 kg
2) 4T
3) Golas, zależało mi na jak najmniejszej wadze. Kupiony okazyjnie od kolegi
4) Kolibri KM330D z kilem. 25 km/h w pojedynkę, 12 km/h we dwójkę. Spalania nie znam.
5) Brak awarii - mało użytkowany
6) Tak
 
 
B.
1) Yamaha 9,9 KM 2012 43 kg
2) 4T
3) Golas, zależało mi na jak najmniejszej wadze. Kupiony okazyjnie od kolegi
4) Kolibri KM330D z kilem. 35 km/h w pojedynkę, 24 km/h we dwójkę. Spalania nie znam.
5) Brak awarii - mało użytkowany
6) Tak
7. Super silnik z jedna wadą przy zakładaniu/zdejmowaniu. Waga 43 kg przy 9,9 KM
 
 
Teraz wjechał ponton Bush Crab 400 tak więc oba silniki poszły do kolegów a wjedzie Capral/Storm 13,5 KM 2T 33 kg albo Tohatsu 4T 20 KM 43 kg lub Suzuki 2T 15 KM 33 kg z Ukrainy.
Waga to priorytet.


#5 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 04 styczeń 2020 - 16:10

1) Parsun F15 FWS rok 2016 przepływane 48mth
2) 4T
3) Ceną 😁
4) Fox Boats F420, przy załodze 2 x 110+ i kupie maneli idzie do 24km/h. Przy jednej osobie 110+ maks to 32km/h, spalania nie znam.
5) Awarii tfu, tfu nie miałem. Pękł mi wężyk linii paliwowej ale to na własne życzenie, przyciąlem bakista.
6) Czy kupiłbym, na bank chociaż teraz mocniejszy 😉
7) Inne - Tak, wiem że to chińczyk ale mnie to nie przeszkadza.

#6 OFFLINE   Seki

Seki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 04 styczeń 2020 - 16:20

1) Mercury 3,5KM 2019
2) 4T 
3) Waga!, niezawodność
4) Kolibri 330 DSL, 14km/h solo, zbiornik jakoś 1,2L wystarcza mi zwykle na cały dzień wędkowania
5) Silnik na dotarciu, jakieś 15hmth dopiero, bezbłędny
6) polecam i kupiłbym ponownie
7) moc do wędkarskiego! pontonu jak najbardziej wystarczająca.


#7 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 04 styczeń 2020 - 19:15

1.Honda BF60 2017, rumpel

2. 4T
3. Trafiła się super okazja na nowy silnik.
5. Łodź AL 5,1 x 2m, dziobówka, dwa aku, winda kotwiczna, fotel, całość około 530kg + załoga. Vmax 65km, ale zmieniłem śrubę na wolniejszą i jest vmax 62, za to łódka rwie się do przodu niezależnie od obciążenia. Spalanie 0,2l/km przy płynięciu między 40 a 45km/h (od 0,17z prądem, do 0,22 pod prąd). Przy vmax okolice 0,35l/km. Wskazania z sieci NMEA2000. Jestem miło zaskoczony spalaniem, silnik ma lean burn w średnim zakresie obrotów.
6. Wypływałem 120mth, awarii silnika na razie brak.
7. Nastþnego na razie nie planuję.



#8 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 05 styczeń 2020 - 10:51

1. Mercury F30 ELHPT zakup nowego 30.04.2019

2. 4T
3. Nowy, dostępny od ręki, rumpel, Power trim, tilt, rozrusznik, ładowanie, gwarancja i serwis 'po trasie' na Mazury, cena oraz raty 0.

4. Łodź - Semper 400XT (podniosłem pawęż), dziobowy Xi3, akumulator w dziobowej bakiście 50kg, gaśnica 4kg, kapoki 5kg, fotele 10kg, zbiornik paliwa 25l, na rufie haswing 5HP, akumulator kwas rozruchowy do spaliny 35Ah. Sam na jeziorze płynąłem max 46kpm, we dwóch 43kmph, ale najważniejsze jest, że wchodzenie w ślizg zajmuje 4-5sekund. Spalanie zauważalnie wyższe niż suzuki 20KM, ale radość z pływania powoduje, że pomijam tą 'wadę'. Wagę łodzi z wyposażeniem i naszymu gratami + 2 wędkarzami oceniam na 600kg. (tak płynie https://youtu.be/ImmZMIRRGok)

6. Wypływałem 19mth, awarii silnika na razie brak.Silnik idzie zaraz na pierwszy przegląd do Parkera.
7. Zmieniłem śrubę na szybszą (9 7/8 10" - w oryginale była 12"), na wolnych obrotach 'mruczy' jest cichszy od Haswinga :) 


  • Paweł J i Piotrek Milupa lubią to

#9 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2145 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 05 styczeń 2020 - 11:54

1. Honda 20KM 2008 rok, rozrusznik, szarpanka, wspomagany trym, rumpel, hydropłaty, kupiony w 2018

2) 4T
3) kupiłem bo był ten silnik w zestawie z łodzią (od kolegi z jb)
4) aluminiowa płaskodenna SEL460, 4,6m metra długa,  1,8m szeroka, waga samej łodzi ok 200kg . w pojedynke 35km/h, w dwie osoby ze szpejem przy dobrym rozłożeniu ponad 30km/h.
5) po dwóch latach używania pompa wody osłabła
6) chyba bym już nie kupił hondy, ale nie przez ten egzemplarz ale przez opinie jakie sa o nowych modelach
 
 
Załączony plik  sel20.jpg   68,27 KB   34 Ilość pobrań Załączony plik  sel03.jpg   62,5 KB   34 Ilość pobrań

Użytkownik wuran edytował ten post 05 styczeń 2020 - 11:55

  • Piotrek Milupa i Barthez204 lubią to

#10 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1516 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 05 styczeń 2020 - 18:07

Przenieście proszę dyskusję spalania do innego tematu.
  • Piotrek Milupa lubi to

#11 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 05 styczeń 2020 - 19:30

Przenieście proszę dyskusję spalania do innego tematu.

 

Dyskusję o spalaniu przeniosłem do tego wątku, ten niech będzie taką małą bazą danych bez offtopu.

 

http://jerkbait.pl/t...e-paliwa/page-8


  • cabage lubi to

#12 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 05 styczeń 2020 - 20:45

YAMAHA 20HP 4T Z RUMPLEM 2013 chyba, cichy niezniszczalny, u mnie dożywotka. dostał tysiącem przykos, korzeni, kamieni. Jeśli inny to tylko taki sam nowy. Chociaż nie wiem czy nowe są takie niezawodne


Użytkownik rózgaś edytował ten post 05 styczeń 2020 - 20:46


#13 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 05 styczeń 2020 - 21:17

YAMAHA 20HP 4T Z RUMPLEM 2013 chyba, cichy niezniszczalny, u mnie dożywotka. dostał tysiącem przykos, korzeni, kamieni. Jeśli inny to tylko taki sam nowy. Chociaż nie wiem czy nowe są takie niezawodne


Fajnie że podzieliłes się informacjami, a czy dało by się żebyś napisał w kilku punktach jak zaproponował @cabage
  • szydłoś i cabage lubią to

#14 OFFLINE   Norbert 78

Norbert 78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 501 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 05 styczeń 2020 - 22:21

1) Honda Bf 5, rok produkcji 1999, kupiona w 2015r.
2) 4T
3) Kumpel sprzedawał zadbany silnik w dobrych pieniądzach.
4) Ponton Kolibri KM330D, waga 58 kg. Prędkości jakie osiągam pływając sam. Rzeka Bug pod prąd 18-19 km/h z prądem 23-25 km/h. Wody stojące 23-25 km/h. Pływanie w dwie osoby to pchanie wody w okolicach 10km/h. Spalanie, około 1l na 10 km przy prędkości około 20km/h
5) Kilka razy zerwałem klin śruby przy uderzeniu o podwodna przeszkodę, naprawa usterki zajmuje kilka minut, urwałem też rączkę ssania. Z częściami zamiennymi nie ma problemu, wszystko zamawiam w serwisie. Innych usterek brak.
6) Tak minimum 10 koni, gdyby trafiło się coś używanego w dobrych pieniądzach, nowego nie. Nowy planuję kupić w tym roku, mój wybór padł na Tohatsu 9.8 4T


Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka
  • Piotrek Milupa lubi to

#15 OFFLINE   Czechofil

Czechofil

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaUrsynów
  • Imię:Leszek

Napisano 06 styczeń 2020 - 19:22

1) HONDA 20 SHSU rocznik 2004 - przepływane 104 mth

 

2) Zdecydowanie 4T – jedyną zaletą 2T jest waga, jeśli silnik jest zamontowany na stałe lub nie wymaga noszenia to 2T nie ma żadnej przewagi

 

3) Kupiłem razem z łódką w FoxBoats, wybrałem Hondę (choć nie lubię) bo był to egzemplarz wystawowy w znacznie niższej cenie. Dodatkowo odpowiadała mi specyfikacja rozruch ręczny i jednocześnie elektryczny.  Miałem jeden akumulator do rozruchu i silnika elektrycznego. W sytuacji rozładowania odpalałem ręcznie

 

4) RiverFox 390, na oryginalnej śrubie 40km/h sam a 36km w 2 osoby ze sprzętem.

 

5) Nie lubię Hond gaźnikowych, to była moja trzecia (pierwsza to 90KM rocznik 1998, druga 15KM rocznik 1996) i wszystkie miały tą samą przypadłość. Po zimie lub długim postoju bardzo trudno je było odpalić, zawieszał się pływak w gaźniku. Dodatkowo zawsze wymagały długiego rozgrzewania bo na zimno po dodaniu gazu gasły. Sprzedałem bez żalu.

 

6) Czy kupiłbyś silnik tej samej firmy ponownie – już nigdy Hondy na gaźniku.

 

7) To co Honda ma fajne to bezwibracyjna praca ale tylko jak jest ciepła, trolling późną jesienią to już wyzwanie

 

 

 

Załączone pliki


  • Piotrek Milupa lubi to

#16 OFFLINE   Czechofil

Czechofil

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaUrsynów
  • Imię:Leszek

Napisano 06 styczeń 2020 - 19:30

1) STORM 13,5 rocznik 2019 r - przepływane jak na razie 13 mth

2) 2T

3) Niska cena zakupu, niska cena części zamiennych, dobra opinia innych użytkowników, serwis w PL i dwu-letnia gwarancja.

4) LakeFox F 320, na śrubie 11” na Wiśle w 2 osoby + dziobówka elektryczna + sprzęt max 34km/h z prądem a 28 km/h pod prąd

5) Jak na razie bezproblemowy i bezawaryjny.

6) Czy kupiłbyś silnik tej samej firmy ponownie – TAK – zdecydowanie dobra wartość jak za taką cenę.

7) To kopia Yamahy a obecnie kupno używanej Yamahy 2T z udokumentowaną historią serwisową to jak wygrana w Totka

62a07b262f071f1b2eb707b42c01d912.jpg

Użytkownik Czechofil edytował ten post 06 styczeń 2020 - 19:31

  • Piotrek Milupa, szydłoś i HaDe lubią to

#17 OFFLINE   Czechofil

Czechofil

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaUrsynów
  • Imię:Leszek

Napisano 06 styczeń 2020 - 19:47

1) Yamaha F25GWHS rocznik 2018 r - przepływane jak na razie 204 mth

 

2) 4T

 

3) Najlepsza na rynku relacja wagi do mocy, tylko 62kg a 25KM. Wtrysk paliwa i system VTS (zmiana obrotów do trolingu w zakresie 750 – 1’050 obr/min guzikiem na rumplu). Silnik reklamowany, jako jedyny z tak mocnym dołem, który wyciąga narciarza wodnego o masie do 100kg. Ja próbowałem z dzieckiem 40kg i rzeczywiście bez problemu. Moim zdaniem Yamaha ma jeden z najlepszych serwisów w PL, do tego 5 letnia gwarancja.

 

4) RiverFox 420, mam mniejszą śrubę od 1 rozmiar od standardu: 10,5 cala. W jedną osobę 40km/h,  w 2 osoby + dziobówka elektryczna + sprzęt max 38km/h, w 3 osoby i sprzęt 33 km/h.

 

5) Jak na razie bezproblemowy i bezawaryjny.

 

6) Czy kupiłbyś silnik tej samej firmy ponownie – TAK to już moja 3 Yamaha i żadna nigdy mnie nie zawiodła.

 

7) Jak na razie zauważyłem 2 wady, odchudzenie konstrukcji wpłynęło negatywnie na wibracje, na wolnych obrotach silnik drga zdecydowanie mocniej niż poprzedni model. Mechanizm do unoszenia silnika jest umiejscowiony w mało przemyślanym miejscu i w niektórych sytuacjach trudno dostępny

 

 

 


  • Piotrek Milupa i szydłoś lubią to

#18 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 styczeń 2020 - 20:54

1) Yamaha F25GWHL rocznik 2019 r - przepływane jak na razie 50 mth

 

2) 4T

 

3) Głównie mocą i wagą. Poprzednio na łodzi używałem Suzuki 20 AEL i okazało się zbyt słabe przy dwóch osobach stąd decyzja o zmianie na yamahę

 

4) Skylla 370. W jedną osobę maks 47-48 km/h,  2 osoby + masa szpeju = max 42-44km/h, Śruba o skoku 12''.

 

5) Jak na razie bezproblemowy i bezawaryjny.

 

6) Czy kupiłbyś silnik tej samej firmy ponownie – TAK 

 

7) Dokładnie tak jak Czechofil wyżej - 2 wady,  wibracje, na wolnych obrotach i mechanizm do unoszenia silnika 


  • Piotrek Milupa i Pietruk lubią to

#19 OFFLINE   bigben

bigben

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • Imię:antek
  • Nazwisko:rozmaryn

Napisano 14 styczeń 2020 - 19:55

1) Mercury 115 Pro Xs 2018                                                                                                                                                                                               2 ) 4 T                                                                                                                                                                                                                                3 ) Bardzo dobra cena i pozytywne doświadczenia z mniejszymi modelami                                                                                                                        4) Starwel 1600 PRO  . Max 58 km  .                                                                                                                                                                                    5 ) Bez problemów                                                                                                                                                                                                                 6 ) Na dzień dzisiejszy tylko Mecury                                                                                                                                                                      1) Mercury 15HP  z 2015 r                                                                                                                                                                                                    2) 4 T                                                                                                                                                                                                                                  3) Bardzo dobra opinia i bezawaryjność                                                                                                                                                                              4) Łodka z włókna szklanego około 130 kilo ,długość 4,7 , max 35 km                                                                                                                                5 i 6 ) Jak wyżej


Użytkownik bigben edytował ten post 14 styczeń 2020 - 19:56


#20 OFFLINE   cabage

cabage

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1516 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Tohatsu/Mercury/Lowrance/MG/Ram Mounts

Napisano 22 czerwiec 2020 - 20:25

U mnie mały Upgrade silnikowy:
 
 
1) Jakiej firmy spaliny używasz oraz rok produkcji? TOHATSU MFS50A ETL 2020R - manetka
 
2) 2T czy 4T ? 4T
 
3) Czym kierowałeś się przy zakupie ( np. waga ,firma, funkcje dodatkowe ładowanie,rozruch elektryczny, TRYM - gazowy czy elektryczny, podłączenie sieci NMEA). Przede wszystkim zależało mi na jakości, niskiej wadze (94kg) i cenie. Dodatkowo zależało mi na jak najcichszej pracy. Silnik posiada regulację obrotów od 650-750-850-950 obr/min regulowane poprzez wciśnięcie kluczyka. Posiada trym i możliwe podłączenie silnika do sieci NMEA.
 
4) Z jaką łódką (wymiar , waga etc) - pontonem go używasz . Prędkości jakie osiągasz , spalanie itp.  Łódka Pegazus Boats 450. Waga pustej łodzi z kilkoma fabrycznymi dodatkami około 310 kg. Z dwiema osobami na pokładzie osiąga prędkość około 57 km/h przy 6000 obr/min na standardowej śrubie (11,1 x 14). Bardzo szybko wchodzi w ślizg (3 sekundy z 2 osobami, gratami, aku 80 ah, paliwo 25l, kotwice 25kg , gaśnica i kilka pierdół ). W planach - zmiana śruby na 11x15.
 
5) Czy miałeś jakieś awarie podczas eksploatacji- bez wchodzenia w dyskusje między kolegami :) ... Póki co bez awarii. Za świeży temat :) Obym nie musiał nic dodawać w tym punkcie :)
 
6) Czy kupiłbyś silnik tej samej firmy ponownie? - Zdecydowanie tak
 
7) Inne - Tohatsu produkowane jest w Japonii.

Załączone pliki


  • nurek28 i kotwitz lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych