Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jerkowanie z brzegu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   riverside

riverside

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 17 styczeń 2007 - 09:49

Witam po raz pierwszy na forum.
Mam pytanie jakiego sprzętu używać do jerkowania z brzegu (jaka długość kija).Proszę o sugestie i podzielenie się własnymi doświadczeniami.

#2 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 17 styczeń 2007 - 10:01

Witaj

Ja do jerkowania z brzegu uzywalem takiego samego sprzetu co do jerkowania z lodzi. Był to kij 180 cm albo 195 cm. myslę,z ę inni użykownicy forum i kijów jerkowych bedą tego samego zdania.
pozdrawiam jerzy

#3 OFFLINE   marek_k84

marek_k84

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 343 postów
  • LokalizacjaZielonka

Napisano 17 styczeń 2007 - 10:04

jerkując z brzegu warto pamietać o pewnych utrudnieniach geopolitycznych.
Jak mamy czysty wysoki brzeg to możemy podżerkować nawet dłuższym kijkiem. Gorzej gdy musimy wejść do wody. Wtedy krótsze są wygosdniejsze.
Ogłnie jednak da się tym samym co pasuje na łodzi (jak wyzej wspomniano)....

#4 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 styczeń 2007 - 10:14

Witaj @riverside na forum jerkbait.pl!

Odnośnie wyboru kija stoję dokładnie przed takim samym dylematem co Ty. Mój wybór padł na sprzęt:
- Abu Revo S-L (najprawdopodobniej będę sprowadzał z Japoni)
- Dragon Millenium Fatso Jerk Cast 1,80 m 25-60 g

Co do wędziska - cena jest jak najbardziej osiągalna. Zastanawiałem się długo na tą długością (sam mam 177 cm). W/g mnie (i po zasięgnięciu języka - dzięki za pomoc!) wybór padł na 1,80.
Jerkowanie polega głównie na pociągnięciach w dół, stąd też zbyt długi kij mógłby uderzać za każdym razej w lustro wody, zwłaszcza gdy stoimy na wysokości zbliżonej do lustra wody. Dla wygody (gdyż ten zestaw zakupuję z myślą o jerkowaniu) wybiorę ten krótszy model.

Co do zasięgu rzutu - jakoś nie doszukałem się na różnych forach opini, że owe 15cm potrafią znacząco wydłużyć zasięg. Bardziej tutaj liczy się sztuka techniki wyrzutu multiplikatorem.

No ale - to moja opinia, człowieka który do tej pory był mocno zaprzyjaźniony ze stałoszpulowcami, a casting zaczynam dopiero od teraz :D
Może niech się wypowiedzą w tej kwestii również bardziej doświadczeni koledzy i ew. mnie poprawią

#5 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 17 styczeń 2007 - 10:23

w przypadku rzucania takimi przynetami jak slidery fatso czy inne klocki różnica w długości kija o kilkanacie centymetrów jest bez znaczenia przy odległości rzutu. SzymusS zobaczysz, ze przy wzroście 177 cm bedziesz rzucał dalej sliderem 7S niż wersją 10s a już napewno 12S. Wynika to z faktu, że łatwiej rzucic bardziej dynamicznie wabik w granicach 20-30g niż cięższy. Nie oznacza to, że cięższe wabiki bedą latac blisko spokojnie śmigniesz na kilkadziesiąt metrów.


#6 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2007 - 20:41

Witam po raz pierwszy na forum.
Mam pytanie jakiego sprzętu używać do jerkowania z brzegu (jaka długość kija).Proszę o sugestie i podzielenie się własnymi doświadczeniami.


@Riverside,

witaj na naszym forum. Miłego użytkowania :D

Odpowiedź na twoje pytanie jest prosta. Do jerkowania z brzegu można używać tego samego sprzętu co podczas łowienia z łodzi.
Dobre będą wędziska od 1,8m do 2,1m.
Jedyna różnica polega na prowadzeniu przynęty w danej sytuacji. Jeżeli będziesz stał dość wygodnie, np. na brzegu blisko wody lub na pomoście to bez żadnego problemu możesz jerkować trzymając wędzisko skierowane w dół. Wówczas taka długość kija nie będzie ci przeszkadzała.
Jeżeli warunki łowiska nie pozwalają na wygodne łowienie lub łowisz brodząc, to przynęty możesz poprowadzić wędziskiem skierowanym w górę, a nawet w bok. Chociaż dużo wygodniej jest z kijem podniesionym do góry.
Trzeba też wybrać przydatne przynęty, najczęściej tonące jerki, które dobrze poprowadzimy uniesionym w górę kijem, tak aby osiągały odpowiednie głębokości.
Warto zwrócić uwagę na tempo prowadzenia przynęty oraz ich pracę w opadzie. :D



#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2007 - 20:57

Albo z samego multika poprowadzic, bez udzialu kija w zasadzie.

Witaj na forum!

#8 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2007 - 21:11

@Friko,

...Albo z samego multika poprowadzic, bez udzialu kija w zasadzie...

- bardzo trafna uwaga. Część jerków, z powodzeniem można poprowadzić, odpowiednio poruszając korbką multika. :D



#9 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18578 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2007 - 21:47

@Seba

pamiętam jeszcze jak mnie tego kiedyś uczyłeś :mellow:

#10 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 styczeń 2007 - 21:54

:mellow: :mellow:






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych