Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Casting ultra light


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3728 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bodzio

bodzio

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 18 styczeń 2007 - 13:01

Witam!
Od kilku miesięcy odwiedzan stronę Jerkbait.pl. Czytam wszystkie artykuły i wypowiedzi na forum. Podziwiam wszystkich, którzy z taką pasją poświęcili się metodzie castingowej. Przyznam się. że coraz bardziej nabieram ochoty na to aby sprawić sobie pierwszy zestaw castingowy. Jest tylko jeden problem. Mieszkam w Krakowie, więc najczęściej wędkuję w okolicach mojego miasta. Ryby, które najczęściej łowię to: jaź, kleń, boleń, pstrąg. Ryby te z wyjątkiem bolenia, w podkrakowskiej Wiśle i okolicznych mniejszych rzekach, najlepiej biorą na miniaturowe przynęty, które praktycznie nic nie ważą. I tu nasuwa się pytanie. Jak tak małymi przynętami rzucać wędką z mulyiplikatorem? Z tego co przeczytałem na stronie Jerbait, aby skutecznie łowić zestawem castingowym, należy nadać szpuli multiplikatora odpowiednią prędkość. Jak to zrobić przy tak małej wadze przynęt. Proszę o radę doświadczonych castingowców.
Pozdrawiam.

#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 18 styczeń 2007 - 13:19

Cześć,
Dziękuję za miłe słowa. Zanim będziemy dyskutować na temat lekkiego castingu (bo z uwagi na charakter łowiska oraz gatunki poławianych ryb raczej nie będzie mowy o UL) prosiłbym Ciebie o podanie gramatury używanych przez Ciebie przynęt.

pozdrawiam
Remek

  • Marzec lubi to

#3 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 18 styczeń 2007 - 13:19

witaj Bodzio

Na wstepie, lojalnie Cię poinformuje, ze wywołując ten temat wchodzisz na zaminowany teren. :lol: :lol: Był on już poruszany kilkakrotnie, np. przy okazji łowienia pstrągów. Na tym forum jest zaledwie kilku uzytkownikow z takim sprzetem.
Ja posiadam bardzo lekki zestaw castigowy umozliwiający mi lowienie przynetami od 3 g w górę. W castingu, a juz napewno tym lżejszym ważna jest waga i aerodynamika przynety. Wielkość wabika jest parametrem mniej istotnym. Ponadto w najlżejszych odmianach castingu kardynalną zasada jest możliwie najprecyzyjniejze sparowanie sprzetu i umiejetność posługiwania sie nim w praktyce. Oznacza to, ze jeśli weżmiesz delikatne wedzisko delikatny i predysponowany do lekkich przynet multiplikator a nawiniesz nie właściwą linkę to cały zestaw bedzie bardziej przeszkadzał Ci w lowieniu i większość czasu nad woda będzie męczarnią. Lekki i Ultra leki casting mna tez jeszcze dwie wady. pierwsza o cena za taki zestaw a druga to dostepnść sprzetu. Przejrzyj zasoby forum wiele informacji jest już podana. Na początek, jeśli nie lowileś na lekki casting wcześniej, proponuje umówić sie z kimś nad woda i spróbować, na najbliższych targach w Poznaniu tez bedzie okazja.
good luck!!
  • theslut lubi to

#4 OFFLINE   bodzio

bodzio

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 18 styczeń 2007 - 13:31

Witam!
Trudno mi określić wagę przynęt na które łowię. Są to w większości woblery, które sam wykonuje. Mają od 8 do 25 mm. Przypuszczam, że nie ważą więcej niż 2g.


#5 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18560 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2007 - 13:39

No to, mówiac szczerze, wydaje mi się że rozsądniejszym wyborem będzie spinning. Jeżeli Ci chodzi o hobby zwane wędkarstwem, czyli łowienie ryb, oczywiście.

Jeżeli zaś jesteś miłośnikiem dobrego sprzętu, tak jak ja na przykład, to można pomyśleć nad złożeniem zestawu który umożliwi posługiwanie się tego typu przynętami. [Jeżeli mówimy o kiju to w grę wchodzi tylko coś na zamówienie z pracowni.] Oczywiście nie umożliwi tego w równym stopniu co poprawny spinning, ale za to będziesz odróżniał się nad wodą no i zyskasz nową zabaweczką :mellow: a to też jest przecież fajna sprawa :D

Pozdrawiam
  • koruss89 lubi to

#6 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 18 styczeń 2007 - 13:59

bodzio@
To bardzo ciekawy temat. Uwaga jest taka, że na forum na 200 ze tałą szpulą jak jest jeden z lekkim castingiem to dobrze co widać już w jednej wypowiedzi.
Ale od początku. Jesteś troszę mało precyzyjny. Wymieniłeś kilka gatunków ryb i napisałeś, że one biorą na miniauturowe przynęty, które nic nie ważą. Zapomiałeś napisać, że TOBIE najlepiej biorą. I to jest nieścisłość. Jeżeli nie używasz innych przynęt poza własnoróbkami to znaczy, że masz jakiś hamulec finansowy do zakupu ODPOWIEDNICH przynąt na te ryby. Możesz przejść się na ul. Starowiślną do sklepu Głowatka i tam zaproponują ci stosowne woblerki n.p. do połowu pstrąga teraz. Możesz pójść też do Barweny.
Sprzęt castingowy. To ma swoją wartość. Kosztuje. Zanim zaczniesz serię pytań powinieneś ustalić optymalne przynęty i ich MASY dla poszczególnych ryb zimą i na przedwiośniu. Dopiero potym możemy rozmawiać o doborze sprzętu.

więc do roboty.

#7 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:26

Sprzęt do castingu nie jest tak bardzo drogi.
Jak dobrze poszukać to wędziska do lekkiego castinugu są do nabycia w średniej cenie.
http://www.fishing-mart.com.pl/pl/products.php?groups=5& assortment=3&producer=49&kind=3487

Pewnie jakby dobrze poszukać to i multik znalazł by sie jakiś w średniej (100 - 200) zł cenie

#8 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9624 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:40

Sprzęt do castingu nie jest tak bardzo drogi.
Jak dobrze poszukać to wędziska do lekkiego castinugu są do nabycia w średniej cenie.
http://www.fishing-mart.com.pl/pl/products.php?groups=5& assortment=3&producer=49&kind=3487

Pewnie jakby dobrze poszukać to i multik znalazł by sie jakiś w średniej (100 - 200) zł cenie


:unsure: I don't think so.....
jestem lamer w tym temacie, wiem, ale wydaje się że zrobienie dobrego, małego multika, z lekką szpulą i dobrymi bebechami, łożyskami wymaga trochę nakładu, ale za 2x tyle jest juz scorpion (trochę ponad 100$), a jest też sprzęt second hand, który będzie tańszy.
Ja mam teraz w łapkach sprzęt którym na pewno nie rzucisz tak małymi woblerkami, ale do łowienia na Wiśle w Krakowie był by w sam raz - na sandacze, bolenie klenie i okonie. A i na pstrągi mógłbyś się chyba z nim wybrać - jest to scorpion mg i kij st.croix wild river 8'6 do 3/4oz. W miarę rzuca sie z niego rozsądnej wielkości woblerami - ok 5-7cm, byle by miały dobrą aerodynamikę. Ostatnio byłem trochę w szoku jaka jest różnica między rzucaniem np butcherem a minnowem - ten ostatni mimo wielkich chęci lata.... no pasztetnie (przynajmniej mi, z moimi bardzo małymi umiejętnosciami). Ale zarówno gumy na jakiejś rozsądnej główce jak i woblery normalnych Wiślanych rozmiarów obsługuje. A węda da radę chyba wszystkiemu co może Cię spotkac na krakowskiej Wiśle , po za sumem oczywiście.
Ale musisz wziąć też pod uwagę że dopiero stawiam pierwsze kroki w temacie, a piszę bo lubie sie powymądrzać :mellow:


#9 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:40

To poszukaj proszę multika do przynęt z zakresu 3-10 gram za 200 PLN i jak znajdziesz to pochwal się tym na forum. Zaskarbisz tym sobie dozgonną wdzięczność forumowiczów.
Z tego co wiem najtańszym tego typu kołowrotkiem jest Scorpion i kosztuje ponad 500 PLN
P.
  • Alexspin lubi to

#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18560 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:40

@cezorator

to trochę tak jak w tym kawale, że na placu czerwonym samochody rozdaja. A to nie na placu czerwonym i nie samochody tylko rowery i nie rozdaja tylko kradna :lol:

Link, który zamiesciles nie nie dotyczy lekkiego castingu i... dobra już, nie będę się wytrząsał, było już o tym na forum wiele razy.

#11 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:40

cezarator,
jak znajdziesz sprzęt do UL castingu za kilkaset złotych to bierz kilkadzisiąt, albo wiecej kompletów!! Zrobisz na tym majatek :lol: :lol: Kołowrotki pozwalające na komfortowe rzucanie 2g to koszt około 1000 zł a wedziska, albo montujesz na zamowuienie, albo ściągasz z zagranicy za jakieś astronomiczne pieniądze!

JW

#12 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:46

@cezorator

to trochę tak jak w tym kawale, że na placu czerwonym samochody rozdaja. A to nie na placu czerwonym i nie samochody tylko rowery i nie rozdaja tylko kradna :lol:

Link, który zamiesciles nie nie dotyczy lekkiego castingu i... dobra już, nie będę się wytrząsał, było już o tym na forum wiele razy.


No to po co mają cyngiel ???????
Jest tam kijek do 9 gram czyli nie jest do ciężkich przynęt, nawet 19 gram to jest moim zdanien lekki.
Ja ważę ponad 110 kg i waga to jest bardzo wzgledne pojęcie. :):D :D :D :lol: :lol: :lol:
Wydawało mi się, że te kijki są pod multiki.



#13 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18560 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:49

Jest tam kijek do 9 gram


Spinningowy, nie castingowy tzn. spinningo-podobny. Produkt zastępczy o wyglądzie spinnigu B)


#14 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:51

cezarator,
jak znajdziesz sprzęt do UL castingu za kilkaset złotych to bierz kilkadzisiąt, albo wiecej kompletów!! Zrobisz na tym majatek :lol: :lol: Kołowrotki pozwalające na komfortowe rzucanie 2g to koszt około 1000 zł a wedziska, albo montujesz na zamowuienie, albo ściągasz z zagranicy za jakieś astronomiczne pieniądze!
JW


Na Ebayu i na Allego można okazyjnie kupić jakis używany sprzęt. Wielu wędkarzy umiera i ich żony pozbywają sie tego sprzętu i czasami sie coś może okazyjnie trafić.

#15 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:53

[quote]

Jest tam kijek do 9 gram

[/quote]

Spinningowy, nie castingowy tzn. spinningo-podobny. Produkt zastępczy o wyglądzie spinnigu B)

[/quote]

Ale w opisie podają, że są dwie wersje; i pod multika, i pod stałą szpulę.

#16 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18560 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:56

Wielu wędkarzy umiera i ich żony pozbywają sie tego sprzętu i czasami sie coś może okazyjnie trafić.


:lol: :lol: :lol:
@cezorator, teraz to poejchałeś , za ten tekst wszystko Ci wybaczam :lol: :lol: :lol:

świetne!

Pozdrawiam

  • mario6565 lubi to

#17 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9624 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:57

Ale później w opisach kije są podzielone na spinery, jiggingi (jakis nowy typ) i jerkówki a nie kije castingowe, a te zaczynaja sie od 35g.....

#18 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18560 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2007 - 14:57

Ale w opisie podają, że są dwie wersje; i pod multika, i pod stałą szpulę.


No sam widzisz.... nawet opisu nie... a co tu dopiero mówić o...
szkoda słów


#19 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18560 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2007 - 15:00

@bodzio

oczywiście, jak tafnie zauważyli przedmówcy, jeśli byś się zdecydował skoczyć o parę gram w górę z gramaturą przynęty, i zadbał o jej paramtery lotne, to zaczyna się trochę inna rozmowa.

Pozdrawiam

#20 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 styczeń 2007 - 15:01

Na Ebayu i na Allego można okazyjnie kupić jakis używany sprzęt. Wielu wędkarzy umiera i ich żony pozbywają sie tego sprzętu i czasami sie coś może okazyjnie trafić.[/quote]

Ci wędkarze umierają ze śmiechu czytając fora internetowe
Nie stosuj mniemanologii, nie gdybaj tylko skoro twierdzisz, że można to podeślij naszemu koledze link do konkretnej aukcji.
To forum dla wielu wędkarzy jest cennym źródłem wiedzy, zatem starajmy się dbać o wiarygodność i rzetelność zamieszczanych informacji. Nie mając pewności czasem lepiej nie wziąć udziału w danym wątku niż wsadzić kogoś (nawet w dobrej wierze) na minę.

Pozdrawiam,
P.
  • piatras lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych