Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jednoręczna muchówka na łososie/trocie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 01 luty 2020 - 18:31

#6 to za mało na szczupaka 70-80cm? Poważnie? Na łososie i trocie często chodzę z #6 i nigdy nie miałem problemu z rybami do 80cm. Wędka nisko, hol z kołowrotka. Problem rozwiązany.


Jak holujesz z kołowrotka to faktycznie klasa kija ma mniejsze znaczenie - swoją drogą taki hol moim zdaniem to odebranie sobie wiekszosci zabawy z łowienia. Generalnie szczupak nie jest fighterem i bynajmniej nie jego waleczność jest powodem używania kijów powyżej #8 (ja preferuję #10). Tu chodzi o muchy! Dla mnie szczupakowa mucha to min 15-18cm na dużym haku 6/0 i rzucanie tym „towarem” kijem #6 jest nieporozumieniem. A co do łososi łowionych na #6 to serio uważasz że to optymalny sprzęt do tych ryb? (80cm - serio?)

Użytkownik gladki edytował ten post 01 luty 2020 - 18:33


#2 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 01 luty 2020 - 19:45

Gładki, a gdzie ja napisałem że #6 do dużych much? Przeczytaj mojego kolejnego posta gdzie wyraźnie podałem #9 do dużej muchy.
Jak łowię małą przynętą to używam lżejszego sprzętu.
Tak, serio łowię #6 łososie. Doskonały zestaw na małe/średnie rzeki do smużaka, bombera pod prąd, ściąganego SS. Do 80cm spokojnie, a przy większej rybie już trochę trzeba się wykazać.
  • ezehiel lubi to

#3 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 01 luty 2020 - 20:26

Gładki, a gdzie ja napisałem że #6 do dużych much? Przeczytaj mojego kolejnego posta gdzie wyraźnie podałem #9 do dużej muchy.

Jeśli tak to zwracam honor!

Jak łowię małą przynętą to używam lżejszego sprzętu.
Tak, serio łowię #6 łososie. Doskonały zestaw na małe/średnie rzeki do smużaka, bombera pod prąd, ściąganego SS. Do 80cm spokojnie, a przy większej rybie już trochę trzeba się wykazać.

Kurczę - tu bym polemizował, swoją droga gdzie polowiles łososi na bombery, smużaki etc... Islandia? W rzekach, na których ja łowilem DH nawet lekkie, zawsze dawało sporą przewagę nad SH.

Użytkownik gladki edytował ten post 01 luty 2020 - 20:27


#4 OFFLINE   maciekg

maciekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 163 postów

Napisano 01 luty 2020 - 20:53

Podpinając się..rowniez używam #6 czasem #7 pod troć czy łososia..podobnie jak Lukomat..smużak, bomber, mały streamer. Pasuje taki zestaw idealnie jeżeli masz komfort wyjścia na wodę o określonych warunkach, niska woda,.mała, średnia rzeka nawet jezioro i wiesz jakich ryb możesz się spodziewać.
  • lukomat lubi to

#5 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 01 luty 2020 - 21:11

Gladki, smużaki i SS w Szkocji, na bombery w Norwegii.

#6 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 01 luty 2020 - 21:30

Gladki, smużaki i SS w Szkocji, na bombery w Norwegii.


Będę jesienią łowił na Dee - przyznać muszę, ze jeszcze łososia na „sucharka” nie złowiłem a zawsze chciałem Kiedy najlepiej je łowić i jakie konkretnie modele much Ci się sprawdzały?

Użytkownik gladki edytował ten post 01 luty 2020 - 21:31


#7 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 01 luty 2020 - 22:12

Łowiąc łososie wspomnianą #6 miałem trochę kłopotów z łośkiem 85cm, wszystko mniejsze wyjeżdżało na brzeg na luziku, pod warunkiem odpowiedniego holu.

Ta trotka miała 79cm. Holując ją Loopem crossem #6 słyszałem i czułem jak blank trzeszczy i ugina się pod korkiem. W każdej chwili oczekiwałem strzału...
A uważam ze salar to lepszy fighter od troci...

Załączone pliki


  • Pasta i gladki lubią to

#8 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 01 luty 2020 - 22:21

Ta trotka miała 79cm. Holując ją Loopem crossem #6 słyszałem i czułem jak blank trzeszczy i ugina się pod korkiem. W każdej chwili oczekiwałem strzału...
A uważam ze salar to lepszy fighter od troci...


I ja mam takie samo zdanie! SH #6 to jest dobre na większe pstrągi na jetkę majową a nie na łososie...po to jest kij aby pracując amortyzował odjazdy ryby a nie trzeszczał w korku na granicy złamania...

#9 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 luty 2020 - 22:54

To trzeszczał klej pomiędzy korkiem a blankiem.
Połączenie musiało się "ułożyć" podczas "pełnej" pracy. :D
  • Janusz Wałaszewski, mack, ezehiel i 1 inna osoba lubią to

#10 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 02 luty 2020 - 14:00

Wydzieliłem osobny wątek, żeby się nie miksowało ze szczupakami.

 

mack, mi nic nie trzeszczy, choć wędka mocno pracuje. Echo Ion 9' #6. Mam ją już z osiem lat i wyjąłem sporo ryb. Nie nastawiam się z nią z premedytacją na metrowe ryby. Bombera najchętniej łykają mniejsze ryby, na smużaki też rybki do 70cm, ale już na SS nigdy nie wiadomo. Każdy łowi jak uważa, mi taki zestaw akurat pasuje.

 

gladki, sam jedziesz na Dee czy z Piotrkiem (grilse)? Podpytaj go, bo on dużo łowi latem na smużaki na Dee. Ja łowiłem/łowię na Findhorn, rzeka o połowę mniejsza, pisałem wielokrotnie na blogu, jak masz czas to przejżyj wpisy. Moje smużaki to centymetrowa tubka, dziurka z boku i kilka kłaków (nie pamiętam czy pojawiła się na blogu). Na bombery pod prąd w Szkocji nigdy łososia nie złowiłem, tylko w Norwegii.



#11 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 02 luty 2020 - 14:18

mack, mi nic nie trzeszczy, choć wędka mocno pracuje. Każdy łowi jak uważa, mi taki zestaw akurat pasuje.


Jasne Łukasz, nie chodzi o to żeby komuś coś narzucać, każdemu może pasować co innego.

Korzystając z okazji i twojego doświadczenia w łowieniu łososi z powierzchni, napisz proszę co sprawia, że wybierasz do takiego łowienia kij SH, a nie np lżejszy DH lub switch?

#12 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 02 luty 2020 - 15:47

U mnie o wyborze kija decyduje najczęściej rozmiar rzeki i dystans. Na małej wodzie łatwiej mi operować 9' kijem bo łowię na odległości 10-15m, a czasami bliżej. Podanie znad głowy ma dodatkową zaletę, że przesusza muchę. Może to złudzenie, ale odnoszę wrażenie, że mucha lepiej śmiga po powierzchni. Na Dee/Spey wybrałbym do smużaka już kij DH, łatwiej kontrolować muchę dłuższym kijem.



#13 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 02 luty 2020 - 16:49

Warto obejrzeć film, który wstawił Łukasz w temacie filmy flyfishing. Mnóstwo porad od fachowców, wiedza podana na tacy.

Z zeszłym roku na wyjeździe do Norwegii zlowiliśmy 4 lososie na suchą muchę. Najwiekszy miał 75cm, kolega wyciągnął go na crossa 9' #6. Mucha - oliwkowy chrust bez jeżynki, na #8

#14 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 02 luty 2020 - 21:21

Wydzieliłem osobny wątek, żeby się nie miksowało ze szczupakami.

mack, mi nic nie trzeszczy, choć wędka mocno pracuje. Echo Ion 9' #6. Mam ją już z osiem lat i wyjąłem sporo ryb. Nie nastawiam się z nią z premedytacją na metrowe ryby. Bombera najchętniej łykają mniejsze ryby, na smużaki też rybki do 70cm, ale już na SS nigdy nie wiadomo. Każdy łowi jak uważa, mi taki zestaw akurat pasuje.

gladki, sam jedziesz na Dee czy z Piotrkiem (grilse)? Podpytaj go, bo on dużo łowi latem na smużaki na Dee. Ja łowiłem/łowię na Findhorn, rzeka o połowę mniejsza, pisałem wielokrotnie na blogu, jak masz czas to przejżyj wpisy. Moje smużaki to centymetrowa tubka, dziurka z boku i kilka kłaków (nie pamiętam czy pojawiła się na blogu). Na bombery pod prąd w Szkocji nigdy łososia nie złowiłem, tylko w Norwegii.

Tak - łowię tam z Piotrkiem - szczęściarz z niego, mieszka w takim miejscu, że pewnie trudno mu się na konkretną rzekę zdecydować ;-) ciekawe jak będzie sezon wyglądał w tym roku... sądząc po braku zimy znowu może nie być wody...
PS tubki z dziurka z boku to hitche

Użytkownik gladki edytował ten post 02 luty 2020 - 21:24


#15 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 03 luty 2020 - 08:51

Tak, smużak to hitch.

#16 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 03 luty 2020 - 09:16

Tak - łowię tam z Piotrkiem - szczęściarz z niego, mieszka w takim miejscu, że pewnie trudno mu się na konkretną rzekę zdecydować ;-) ciekawe jak będzie sezon wyglądał w tym roku... sądząc po braku zimy znowu może nie być wody...
 

W Norwegii też?



#17 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 03 luty 2020 - 10:19

U mnie o wyborze kija decyduje najczęściej rozmiar rzeki i dystans. Na małej wodzie łatwiej mi operować 9' kijem bo łowię na odległości 10-15m, a czasami bliżej. Podanie znad głowy ma dodatkową zaletę, że przesusza muchę. Może to złudzenie, ale odnoszę wrażenie, że mucha lepiej śmiga po powierzchni. Na Dee/Spey wybrałbym do smużaka już kij DH, łatwiej kontrolować muchę dłuższym kijem.

 Z tym dystansem do różnie, moim zdaniem zasięg lekkiego DH i średniego / cięższego SH są porównywalne. Oczywiście, jeśli jest miejsce z tyłu.

To co robi różnicę to jednak kontrola spływu przynęty długim kijem. W tym sezonie będę testował do hitchy 2 kije: switcha 11'0, #7 oraz DH 12'2 #6. Zobaczymy, który okaże się poręczniejszy. Bardziej obstawiam tego DH, także ze względu na dużą przewagę mocy nad switchem, bo tam gdzie będę łowił łosoś 90+ to żadne wydarzenie... Ale dużo będzie zależało od stanu wody w rzece.



#18 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 03 luty 2020 - 11:51

Witam.

Pany ... te smużaki/hith'e to coś takiego jak na filmie poniżej ? Myszowate znaczy się ?

A bombery ? Rozjaśnijcie nieco  :)

https://youtu.be/UYznmv65sDU

Pozdrawiam.



#19 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 03 luty 2020 - 12:53

W wątku filmowym wrzuciłem materiał o smużakach, ale dla leniwych zapodam jeszcze raz:

 

 

Bomber, to nic więcej jak duży sierściuch prezentowany jak sucha mucha. Z jakiś powodów łososie w ciepłej porze roku chętnie wychodzą do powierzchni i łykają. Bomberem można łowić również jak smużakiem,  co widać na poniższym filmie:

 



#20 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 03 luty 2020 - 21:38

Koleś rzucał z drogi, dobrze że ruch niewielki :)

Filmik stary ale zawsze mnie wzrusza. .






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych