Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

made in thymalus - @ małpki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 25 kwiecień 2012 - 09:13

To i ja dorzucę się ze swoimi próbkami. Do robienia woblerów wróciłem po...15 latach. Przez ten czas wrzucałem do wody tylko różnego rodzaju pierze. Fakt, że miałem woblerów dość na jakiś czas... Chyba możecie to zrozumieć jeśli na różnych etapach produkcji przechodziło ich przez moje ręce po kilka tysięcy miesięcznie. Wszystkie (sorki jeden nie) prezentowane poniżej wzory są mojego autorstwa choć sprzedawane były swego czasu pod różnymi nazwami i firmami. Korpusy są z połowy ubiegłego wieku, a jeden nawet z końca lat osiemdziesiątych, gdzie o robieniu z piany wiedziało niewielu. W sumie do robienia ponownie woblerów natchnęły mnie akrylowe malowanki. To coś czego nie próbowałem. Widać zresztą na razie nieudolne próby jakichś cierników, strzebelek czy uklejek. Te klasycznie malowane przez firankę. Ot coś trzeba było zrobić na 1 maja... Gdyby ktoś miał pytania na temat woblerów piankokwych, technologii, robienia kalkomanii. Służę pomocą. Na razie wobki nie dokończone ale zamieszczać będę sukcesywnie efekty końcowe

co zrobić żeby zdjęcie się wyświetlało?

Załączone pliki



#2 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 25 kwiecień 2012 - 11:55

Masz Priv

#3 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 25 kwiecień 2012 - 17:34

Troszkę w zbliżeniu. Oczywiście nie skończone jeszcze...

Załączone pliki



#4 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 25 kwiecień 2012 - 17:55

Piękne malowanie... Thymalusie nie wiedziałem, że takie cuda potrafisz majstrować... pozdrawiam :D

#5 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 25 kwiecień 2012 - 18:02

Dzięki. Na razie się uczę malowania akrylami. Kalkomania to pikuś przy ręcznym mazaniu po korpusie. Spora frajda. Na razie cierniczki 5 i 7 cm ale robią się już 3 cm.

#6 OFFLINE   wildriver

wildriver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1167 postów
  • LokalizacjaGdzieSandomierzadoWisły

Napisano 26 kwiecień 2012 - 14:05

To jest ręczne malowanie nie kalko??? :huh: Pikne.Możesz jeszcze wieksze zbliżenie dać?

#7 OFFLINE   seemoore

seemoore

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisano 26 kwiecień 2012 - 14:14

Witam,

Czy możesz napisać trochę o technologii tworzenia? Taka jakość prac, ze warto się zapoznać z procesem wytwórczym :D...

#8 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 26 kwiecień 2012 - 14:47

To jest ręczne malowanie nie kalko??? :huh: Pikne.Możesz jeszcze wieksze zbliżenie dać?


To jest jak najbardziej ręcznie malowane. No powiedzmy prawie ręcznie bo troszkę sprayu. Niestety teraz robię to w domu, w bloku więc sprężarka odpada. Zresztą aerograf mnie zawsze wkurzał. Robiąc jeszcze na dużą skalę sam robiłem sobie aerograf. I szczerze mówiąc polecam każdemu, bo koszt żaden, jakość malowania taka sama, przy znacznie większych możliwościach i zerowej tolerancji na farbę. Przez niego można było przepuścić wszystko od lakieru z brokatem przez każdy rodzaj farby po lakier z pigmentem. Do tego wygoda w obsłudze i konserwacji nieporównywalna ze zwykłym aero. Gdyby ktoś był ciekawy jak to zrobić zapraszam. Potrzeba pistolet do przedmuchiwania, kawałek metalu, dwie śrubki i trzy igły. I kubeczki np. na mocz.
Sorki. Postaram się wieczorem dać większe zbliżenie.

#9 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 26 kwiecień 2012 - 15:04

Witam,

Czy możesz napisać trochę o technologii tworzenia? Taka jakość prac, ze warto się zapoznać z procesem wytwórczym :D...


Przepraszam ale nie bardzo mi się udaje połączyć posty z cytatami dlatego odpowiadam w drugim. Tajemnica żadna. Z dawnych czasów pozostało mi kilka łopat korpusów. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że na zbiorczej fotce wprawne oko może wynaleźć prawdziwą perełkę. Korpus będący pierwowzorem dzisiejszych glapek ale też myślę, że jerków. To glapka robiona z form pochodzących z lat osiemdziesiątych. Te woblerki robiła warszawska firma aqua, a wzór opracował m.in Leonard Świdlicki. Dlatego napisałem, że za wyjątkiem jednego wzoru reszta jest mojego autorstwa. Na temat technologii robienia z piany mogę pisać wiele, zależy co kogo interesuje. Acha, technologii robienia z piany zachemowskiej bo z inną nie miałem styczności. Zresztą przeglądałem forum i czytałem na temat piany. Część osób widać wie o co chodzi ale albo celowo nie mówi do końca wszystkiego albo też o pewnych rzeczach nie wie. Już samo opisanie mieszania piany pozostawia wiele niedomówień... Tak więc mam korpusy liczące bez mała 20 lat. Zapewniam, że wspaniale pracują... Teraz zagruntowanie ich i malowanie. Farbki pactra, jakieś spraye i złota farba do sitodruku również nanoszona pędzlem. A kalkomania? Jakby chciał ktoś poznać technologię również służę pomocą...


#10 OFFLINE   seemoore

seemoore

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisano 26 kwiecień 2012 - 15:31

Witam,

To ja proszę o informację na PW w sprawie PIANY i KALKOMANII :D...

#11 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 26 kwiecień 2012 - 16:54

Coby po iks razy nie słać na priv wstęp do kalkomanii.

Krok pierwszy w robieniu kalkomanii to wyrysowanie kształtu kalkomanii. Kształty woblerów jakie najczęściej robisz okładasz z jednej strony papierem, który docinasz tak, aby mniej więcej pokrywał się z powierzchnia jaką chcesz żeby zajmowała kalkomania. Oczywiście robisz to na sucho, bez żadnego kleju itd nie zwracając uwagi, że papier załamuje się na nierównościach. Jak ustalisz kształt przyszłej kalkomanii odrysowujesz jej kontur na kartce.
Krok drugi, gotowe kontury skanujesz i wprowadzasz do komputera. Teraz są dwie możliwości. 1. Powiększasz kształt o kilkaset procent, tak aby był duży. Drukujesz na kartce i... pełna inwencja. Malujesz, rysujesz itd to, co ma znaleźć się na kalkomanii. Na dużym po prostu łatwiej się to robi. Znów skan do komputera gotowego projektu i zmniejszenie go do oryginalnego rozmiaru. Możliwość 2. Mając w kompie kształt bezpośrednie w niego wstawiasz gdzieś podejrzany wzór, czy to z woblera czy np. fotkę ryby. Oczywiście do tego potrzeba minimalnych umiejętności posługiwania się programami graficznymi. Mając wzory jednej połówki oczywiście robisz jednym kliknięciem myszki jej odbicie lustrzane i tym sposobem masz dwa boki. Potem w zależności od formatu papieru układasz na kartce ileś tam kształtów, tak aby jak najwięcej się zmieściło. Dla pewności robisz wydruk i porównujesz czy aby na pewno wszystkie wielkości są zgodne z wcześniej zdjętymi konturami. Masz więc gotowe projekty. Teraz uwaga! Ja robiłem kalkomanie profesjonalnie w drukarni. Efekt, jakość i koszt przy większej ilości niski. Ale w drukarni nikt nie zrobi ci 10 czy nawet 100 arkuszy. Przy takiej ilości koszty zresztą będą koszmarne, bo same klisze i blachy do offsetu to koszt około 300 złotych przy A4. Pozostaje więc najprawdopodobniej drukowanie na kompie. Przede wszystkim papier. Ja kupowałem papier o nazwie META w formacie angielskiego B2. (z racji przelicznika z cali nieco większy od naszego) To ważne bo nie każda maszyna drukarska ma zapas. Kupowałem też papier do kalkomanii polski, który można było kupić w... fabryce tapet Gnaszyn k. Częstochowy. Nie sprawdzałem ale na pewno można po prostu kupić każdy papier do kalkomanii na mokro. Jeśli druk komputerowy to najpewniej format A4.
W każdym razie drukujesz. W przypadku kompa tylko drukarka atramentowa.(jest odstępstwo ale o tym później) Po wydrukowaniu trzeba to zalakierować. Najpewniej zanieść to do pierwszego z brzegu zakładu z drukiem na sicie. Nie po prostu sitem polakierują ci kartki. Koszt niewielki bo nie muszą naświetlać sita, chyba, że zażyczysz sobie aby lakier precyzyjnie pokrywał tylko i wyłącznie namalowane kształty. Uwaga. Dajesz najpierw jedną kartkę na próbę, niech polakierują przy okazji jakiegoś innego zlecenia. Powód? Musisz sprawdzić, czy lakier jaki stosują nie gryzie się z twoimi lakierami. Od razu nie polecam lakierów utwardzanych UV. Jeśli wszystko gra dajesz do lakierowania resztę. Jeśli malujesz areografem lub pistoletem możesz pokusić się i natrysnąć na kartkę swój lakier. Też będzie działało. Jeśli warstwa jest zbyt gruba, albo lakier za twardy i kalkomania nie chce się dobrze układać oklejaj nad parą. Świetny sposób i kalkomania dosłownie sama okleja kształt bez żadnych załamań.
Teraz wyjątek. Na allegro wynalazłem papier do kalkomanii na mokro do drukarek atramentowych i laserowych. Nie wymaga on lakierowania. Nie wiem jak to zadziała i czy jeśli zamoczysz w swoim lakierze nie zmyje on nadruku. Ale chyba warto spróbować.

#12 OFFLINE   atb69

atb69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 28 kwiecień 2012 - 18:39

Witam,
to pewnie twoja robota: :D



Big fish, akurat ten model był moim faworytem :mellow:

Załączone pliki



#13 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 28 kwiecień 2012 - 19:18

Zgadza się. Moja robota. Pierwsze kalkomanie jeszcze bardzo nieudolne. Wobek ma z 15 lat, że też jeszcze Ci się ostał.

#14 OFFLINE   atb69

atb69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 29 kwiecień 2012 - 06:31

Miałem takich samych kilkanaście szt. Został tylko jeden :( Wobek ma ok. 3 cm.
Może posiadasz pare szt. takich wobków, albo samych korpusów ? Byłbym zainteresowany.

#15 OFFLINE   MariuszK

MariuszK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaBełcz Wielki

Napisano 29 kwiecień 2012 - 12:28

@thymalus , witaj :D

Przeczytałem uważnie to co napisałeś i jesteś jedną z niewielu osób na tym forum która dzieli się wiedzą i podaje konkrety. Słusznie zauważyłeś że starzy wyjadacze np. w temacie piany nie chętnie i nie do końca jasno piszą o całym procesie. więcej PRIV

#16 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 29 kwiecień 2012 - 12:43

Ponieważ miałem sporo pytań na temat robionego aero mały i prosty rysuneczek poglądowy ale oddaje zasadę.

Mocowanie igły można dotoczyć lub wykorzystać ciężarek ołowiany. Strumień reguluje się grubością igły i wysokością strumienia powietrza (opuszczasz igłę niżej mniejszy strumień wyżej, na równi z wylotem powietrza większy) Wieczko przymocowane jest śrubą tak, że dokręcasz tylko kolejny pojemnik z farbą. Przedmuchać chwilę aż wypłucze poprzednią i można malować. Oczywiście można przepłukać rozpuszczalnikiem. Żeby się nie zapchał po skończeniu malowania przytykasz palec do igły i puszczasz powietrze. Dołem idą bąbelki to znak, że farba wydmuchana.

Załączone pliki



#17 OFFLINE   MateuszM

MateuszM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • Lokalizacja..::Tarnobrzeg::..

Napisano 29 kwiecień 2012 - 15:34

wypas wobki

#18 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 29 kwiecień 2012 - 17:22

Miałem takich samych kilkanaście szt. Został tylko jeden :( Wobek ma ok. 3 cm.
Może posiadasz pare szt. takich wobków, albo samych korpusów ? Byłbym zainteresowany.


Chyba o to chodzi?


Za niedługo będą miał trochę gotowych ale niestety już nie w takiej kalkomanii. Ale podobnie pomaluję :D Jak mi się uda

Załączone pliki



#19 OFFLINE   atb69

atb69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 29 kwiecień 2012 - 19:05

ok. Myślę że się dogadamy :mellow:

#20 OFFLINE   MariuszK

MariuszK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaBełcz Wielki

Napisano 08 maj 2012 - 21:42

Skorzystam z Twojego zaproszenie do rozmowy i chciałbym abyś opisał technologię lakierowania i cokolwiek na temat maszyny do gradowania. Kiedyś pracowałem w pracowni złotniczej i do gradowania służył bęben z wodą zasypany drobnymi kuleczkami w ilości ooogroomnej, wraz z ściernymi kształtkami. Coś podobnego używałeś? Wracając do tematu kalko, czy wystarczy rysunek który dostałeś na priva, czy lepiej słać kształtkę ??




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych