Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jerkbait dla początkującego - Uniwersalny zestaw


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 572 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 06 marzec 2020 - 22:53

Mateo, casting daje frajdę w każdym zakresie przynęt. To coś wyjątkowego, dla Tych co czują. To Jedi w galaktyce wędkarstwa.


Dobre, podoba mi się.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#22 ONLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 917 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 06 marzec 2020 - 22:57

Oooo panie, nerkami po 50 gram yebnąć to jest wyzwanie :D Co innego w nerkę  ;)

...nie zgodzę się z Tobą, i tu , i tu potrzebna jest dobra technika, wyćwiczona...


  • nurek28 i S.N. lubią to

#23 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 06 marzec 2020 - 23:15

Jak ja Wam kuźwa zazdroszczę że czujecie zajebistą frajdę z samego faktu operowania castem. Dla mnie łowienie jak łowienie, fajne ale Frajdę to mam jak coś żywego holuję i ewentualnie jak wypuszczam a świadków - januszy szlag trafia i piana na gęby wychodzi.

#24 OFFLINE   krakersik

krakersik

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 40 postów

Napisano 06 marzec 2020 - 23:51

jako początkujący pozwolę sobie parę słów napisać. po pierwsze dokładnie określ się jakie gramatury i jakie przynęty chcesz ogarniać. mój pierwszy cast to black rock opisany jako 5-25 z revo s z hamulcem odśrodkowym i o ile większe przynęty latały i w miarę się rzucało zacząłem łapać bakcyla ale też i zacząłem kombinować. chciałem zejść do tych 5 gramów i o ile odchudzałem plecionkę i kombinowałem to dopiero tutaj oświecono mnie że ten kij raczej startuje od 10 do nawet 40 g. i takie faktycznie miałem odczucie przynęty dopiero koło 10 cm na główce 12 g. dawały radochę z rzutów a po odchudzaniu plecionki zaczęły się odstrzały. czas było na coś na lekko więc kijek 1-6 g. chińczyk i multik jaki miałem plus "lekka" szpula z ali. tutaj dopiero zaczęły się schody czy to ina plecionki czy kija czy multika. tak wiem biedny płaci dwa razy i tak samo tutaj multik musi byc przeznaczony do danej gramatury na siłę z badziewia nic nie uzyskasz. dziś od paru miesięcy odpuściłem ten zestaw i do ręki wrócił spin na lekko i czułem frajdę z rzucania tej lotności paro gramowych przynęt.

 

reasumując nie ma w castingu uniwersalnych zestawów przynajmniej dla mnie z moim budżetem się nie udało znaleźć takiego zestawu który by mi podpasował. tutaj na forum można się wiele dowiedzieć i wyciągnąć wnioski tylko trzeba czytać i myśleć co się czyta. na chwilę obecną wiem że aby zejść w castingu w dół nie ma półśrodków trzeba wybierać mądrze i słuchać ludzi z doświadczeniem. moja przygoda dopiero się zaczyna z castingiem i choć poniosłem wiele porażek i nerw mnie szarpie przy każdej kolejnej brodzie to dalej będę szukał zestawu który będzie dawał mi radochę.

 

pozdro



#25 OFFLINE   rafaell68

rafaell68

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaWlkp
  • Imię:Rafał

Napisano 07 marzec 2020 - 21:44

Oczywiście rozumiem wasze przekazy. Nie ma uniwersalnego zestawu. Muszę jednak z czymś wystartować. Nie chcę używek. Przynęty: 7-35g. 

Multiplikator : SHIMANO SLX DC 151 (6:3:1) 

Casting : WESTIN W3 TWITCHING-T M 200CM 7-28G      lub       DAIWA TATULA Baitcast 2,15 / 8-35g.

Myślę, że gramatura jest OK dobrana.  Multik podpasuje do tego? Zastanawiam się tylko jaką długość wędziska wybrać. 80% brzeg + pomosty, 20% - łódź.



#26 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10142 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 08 marzec 2020 - 17:11

Trochę dłuższy kij będzie lepszy 213-220



#27 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1881 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 08 marzec 2020 - 18:16

Mateo, casting daje frajdę w każdym zakresie przynęt. To coś wyjątkowego, dla Tych co czują. To Jedi w galaktyce wędkarstwa.

Tak Yoda Mistrz powiedział by: Size matters not.

 

I jeszcze: Luminous beings are we, not this crude matter! A nie, to w innym dziale takie teorie czytałem  ;) 


  • Novis lubi to

#28 OFFLINE   Mateo90

Mateo90

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 08 marzec 2020 - 18:16

1,98 tez jest spoko z brzegu jak się wyreguluje dobrze multik :) ja dzisiaj to zrobiłem to wyjątkowo dobrze bo rzut był dwukrotnie dłuższy niż kolegi spinningiem.... tylko ze przynęta nie wróciła :P :D odstrzał na całego :)
Ale kolego nie chce cię straszyć , castingu nie będziesz żałował :)
  • woblery L.E. lubi to

#29 OFFLINE   rafaell68

rafaell68

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaWlkp
  • Imię:Rafał

Napisano 09 marzec 2020 - 00:38

Trochę dłuższy kij będzie lepszy 213-220

 

OK to wezmę DAIWA TATULA Baitcast 2,15 / 8-35g. Poczytałem jeszcze troszkę forum. Szczególnie temat o Shimano DC. W katalogu Shimano nie ma zbyt klarownie określonej gramatury rzutowej. Czy ten SHIMANO SLX DC 151 (6:3:1) nie będzie za mocny do tej wędki? Chodzi mi o gramaturę przynęt ==> 8-35g. Zejdzie tak nisko? Bo może lepiej będzie wziąć do zestawu DAIWA TATULA SV TW 103HSL? Daiwa określa ciężar na 5-80g. Za tym Shimano przemawia system DC, który podobno pomaga przed brodami i odstrzałami.



#30 OFFLINE   PKooozi

PKooozi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 09 marzec 2020 - 08:01

Jak się nauczysz na multiku z systemem dc to później będziesz miał problem z obsługą klasycznego... To nie jest takie trudne jak o tym mówią... Kwestia zrozumienia działania magnetyka, docisku szpuli i odpowiedniego do sytuacji ustawienia obydwu... Ja do takiego kija wziął bym Tatule CT Type r... Ona śmiało startuje od 5g i do 50 lekko pociągnie...

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
  • la-bazooka i Alexspin lubią to

#31 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1881 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 09 marzec 2020 - 08:50

Rafale,zacznij może od tego,ze napisz z jakiego regionu Wlkp Jesteś.Jest zawsze parę osób w okolicy łowiących na casta.Mogą pokazać jak to wygląda a i sprzętu pewnie też nie zabraknie.Jeżeli stwierdzisz,że cast jest dla Ciebie,wtedy możesz zacząć rozglądać się za sprzętem.

Posłuchaj się Kolegi.

 

Oczywiście rozumiem wasze przekazy. Nie ma uniwersalnego zestawu. Muszę jednak z czymś wystartować. Nie chcę używek. Przynęty: 7-35g. 

Multiplikator : SHIMANO SLX DC 151 (6:3:1) 

Casting : WESTIN W3 TWITCHING-T M 200CM 7-28G      lub       DAIWA TATULA Baitcast 2,15 / 8-35g.

Myślę, że gramatura jest OK dobrana.  Multik podpasuje do tego? Zastanawiam się tylko jaką długość wędziska wybrać. 80% brzeg + pomosty, 20% - łódź.

Zakres przynęt 7-35 i wędzisk 7-35 - teoretycznie wszystko ok, tylko że może się okazać,że miotanie najlżejszymi przynętami nie będzie wygodne.

Podziwiam użytkowników, którzy łowią Tatulą przynętami 5 - 7 gramowymi. Ja bym sobie dał spokój. A bankowo nie zaczynałbym przygody z tak lekkimi przynętami w zestawieniu z w/w wędziskami i przysłowiową Tatulą.

 

Tak jak pisał dino9. Umów się z kimś na wędkowanie.


  • dino9 lubi to

#32 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 09 marzec 2020 - 09:01

Hubert, nie zniechęcaj kolegi. Tatula Type R da radę z przynętami gumowymi na 5gr. główce. Wiem, bo tyle czasami rzucam. U mnie podpięta do patyka do 28 g. 



#33 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 887 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 09 marzec 2020 - 09:04

na główce 5g możesz założyć nawet 20g gumę...



#34 OFFLINE   PKooozi

PKooozi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 09 marzec 2020 - 09:11

Tatula ct Type r rzuca bez tuningu 5g skupione masy w komforcie z kijem który ładuje takie przynęty.. Łowilem nią kiedyś 2g+2'... Komfortu w tym nie było ale łowić się dało... 4d1579ea60a18ef8a01e53a5934b186e.jpg

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
  • Bułka i Xiaou lubią to

#35 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 09 marzec 2020 - 09:22

na główce 5g możesz założyć nawet 20g gumę...

 

Miałem na myśli jakieś 2,3 calowe przynęty.



#36 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 572 postów
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Napisano 09 marzec 2020 - 09:51

Tatula 100hsl ma fabrycznie ustawiony docisk, pozostaje regulacja magnetykiem. Przynęta 14g ( canibal10+ główka 5g) będzie w średnim zakresie rzutowym. Ważny jest płynny wymach i kontrola kciukiem w ostatniej fazie lotu. Jak opanujesz technikę zaczniesz zmieniać ustawienia magnetyka, ciężar przynęt i docisk szpuli. Trening...trening...trening, ja wpadłem po uszy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#37 OFFLINE   dino9

dino9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Przemo

Napisano 09 marzec 2020 - 09:58

No właśnie mam też wątpliwości jak ugryźć temat. Chce po prostu jedną wędkę i ciężko jest mi wybrać zakres gramaturowy. 20-80 g wydawało się bardzo uniwersalne. Chce po prostu porzucać ale mieć możliwość wyciągnięcia i jakiegoś okonia jak i szczupaka.

 

 

Tak za młodu trochę łapałem. Miałem ok 15 lat przerwy. Było to natomiast wędkowanie na białą rybę. Ze spiningiem nie miałem za wiele do czynienia. Sama metoda jerkbaitowa jednak na tyle mnie zaciekawiła, że stąd chęć zakupu zestawu.

Rafale,nie lubię się powtarzać ale tak jak napisałem wcześniej,umów się z kimś z okolicy.Porzucasz,pomacasz :),tym bardziej,że nie miałeś zbyt wiele do czynienia ze spinem a co dopiero z castem.Ja zacząłem od jerków 30-50gr ,nie miałem problemów z opanowaniem multika,rzutów i dopiero wtedy zacząłem szukać sprzętu dla konkretnych zastosowań.Doradzanie konkretnego sprzętu, w Twoim przypadku jest jak wróżenie z fusów.Życzę od siebie powodzenia i wirusa na casta niczym ''koronawirus" :)


Użytkownik dino9 edytował ten post 09 marzec 2020 - 10:08

  • HaDe lubi to

#38 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1881 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 09 marzec 2020 - 10:13

Hubert, nie zniechęcaj kolegi. Tatula Type R da radę z przynętami gumowymi na 5gr. główce. Wiem, bo tyle czasami rzucam. U mnie podpięta do patyka do 28 g. 

 

Piotruś, ile lat już łowisz ;)

Ja tylko staram uchronić przed ewentualnym zniechęceniem. Mój Kolega właśnie zaczął przygodę z castingiem. Nie bawił się w półśrodki i jego pierwszy zestaw jest z górnej półki (wędzisko 3.5-21 g). Tym zestawem bezproblemowo obsługuje przynęty od 5 g główka + małe gumki w sposób, który mnie również zadowala. Zwracam jeszcze raz uwagę na ciężar obsługiwanych przynęt przez wędzisko.

 

Jest jeszcze milion szczegółów, które składają się na bezproblemowe użytkowanie zestawów. Całe spectrum wagowe jedną linką? Dla mnie to trochę tak "na siłę". Do tego co to znaczy 7 g skupionej masy. 5 g + 2 g guma, czy 2 g + 5 g guma?

 

Oczywiście to jest moje zdanie na temat obsługiwania zakresu 7-35. I żebym nie musiał pisać "a nie mówiłem"? :)


  • Novis lubi to

#39 OFFLINE   KabaTT

KabaTT

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaŁuków/Warszawa
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:Kabat

Napisano 09 marzec 2020 - 12:29

Witajcie. Zaczałem przygode z castem w ubiegłym miesiacu. Dzieki koledze Koincydencja wybrałem sprzet, ktory spełnia moje oczekiwania.

Radziłbym poswiecic trochę czasu i umówic sie z kimś kto ma pojęcie o castingu i dysponuje kilkoma kijkami w celu dopasowania sprzetu do swoich potrzeb.

W moim przypadku po pierwszym takim spotkaniu wiedziałem juz czego dokladnie szukam i okazałó sie ze sprzęt takowy jest na wyciagniecie reki.

Pozdrawiam :)



#40 OFFLINE   lukaszannopol13

lukaszannopol13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów

Napisano 18 marzec 2020 - 12:47

Zestaw uniwersalny okoń, sandacz, szczupak? Hmmm czemu nie. Kiedyś myślałem że się nie da, ale teraz stwierdzam, że jest to możliwe.
Multik- choćby wspomniana tatula type r. Kijek? Batson hs9000 i zestawik jest gotowy.
O typowo paprochowym łowieniu trzeba zapomnieć ale mowa o okoniach a nie okonkach poniżej 20cm

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych