Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kołowrotki kasetowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 08 marzec 2020 - 11:21

Czołem,

podzielcie się proszę opiniami na temat funkcjonalności aktualnie dostępnych modeli.

Pozdrawiam



#2 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 08 marzec 2020 - 12:01

Od niedawna posiadam Wychwood Truefly SLA MKII. W zestawie są 3 szpule, posiada terkotke w 2 strony. Ma dużą średnicę mimo niewielkiej masy. Hamulec chodzi płynnie. Całość w usztywnionym pokrowcu. Co do wyglądu to według mnie najciekawszy z budżetowych kaseciakow.
  • sucks_one, randomrodmaker i Przemek_M lubią to

#3 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 08 marzec 2020 - 12:02

Chłopie poczekaj chwilę, jak zaraz Ziemowit wpadnie na forum to Ci taką epopeje naskrobie, że 2 dni będziesz czytał :D

#4 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 08 marzec 2020 - 12:59

@Forest-Natura
Ziemek! Ziemek!
Wołajo Cie!!!

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
  • skagit lubi to

#5 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 08 marzec 2020 - 13:05

Witam.

Bezi ... no chciałem :D, bo to dla mnie woda na młyn.

Ale w pierwszym poście tego tematu ograniczę się do stwierdzenia że kaseciaki "walą na łeb" wszelkie inne konstrukcje muchowych kręćków.

Funkcjonalnością, ceną i jeszcze raz funkcjonalnością. Zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy lubią posiadać, testować i używać sporą ilość różnorodnych linek.

Można było się pewnie czepić że odstają wyglądem i "sznytem", co chyba już od ładnych paru lat jest nieaktualne.

Jak jest z nowymi, to nie napiszę, bo jestem miłośnikiem konstrukcji sprzed 10-15 laty. Choć nowości też staram się śledzić. Ceny tamtych dobrych, używanych kaseciaków na brytyjskim i amerykańskim e-bay'u przewyższają często ceny tych obecnie produkowanych w stanie nowym.

 

Natomiast chciałbym przedstawić Wam kręcioł - klasyka w temacie muchowych kaseciaków.

Ten kołowrotek to Leeda LC.

Brytyjska produkcja, która swoją popularnością i ilością wypuszczonych na rynek egzemplarzy tak rozpowszechniła tego typu konstrukcję, że to właśnie od niej należało by właśnie ten wątek zacząć.

Kołowrotek jest już oczywiście dawno nieprodukowany. Ale bez problemu można go kupić na brytyjskim rynku wtórnym, zarówno same kręćki jak i kasetki. Bez problemu można dostać nawet jeszce nowe, nieużywane egzemplarze.

Nie jest drogi - można go nabyć śmiało za 20-30 funtów.

Konstrukcja grafitowa, hamluczyk starszego typu, oparty na stopniowej regulacji nacisku płaskich sprężyn umieszczonych w tylnej części obudowy, kasetki plastikowe w szarym kolorze. Czy jest ładny - kwestia gustu. Jak ktoś lubi "jangtaimery" to mu przypasi.

Produkowano go w trzech wielkościach: LC60; LC80 i LC100. 

Sześćdziesiątki są bardzo trudno dostępne w tej chwili i osiągają najwyższe ceny. Pozostałe dwa są dotępne bez problemu i w sporych ilościach.

Niestety nie posiadam i nie używam żadnego z tych modeli, chociaż zawsze bardzo mnie kusiły aby je posiąść. Dla zwykłego miecia.

Stąd linkuję poniżej do ich zdjęć w Googlach. Myślę że i u nas w kraju jeszcze sporo egzemplarzy jest w użyciu, więc miłego oglądania  ;)

https://www.google.c...iw=1600&bih=757

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 08 marzec 2020 - 13:15

  • kleniarz, Janusz Wałaszewski, Pisarz.......ewski Piotr i 2 innych osób lubią to

#6 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 08 marzec 2020 - 13:06

W użytkowaniu Wychwood Truefly SLA 7/8  pod pajki : spokojnie wchodzą linki #8 + z 50 m podkładu, hamulec działa płynnie od momentu lekkiego " przycięcia " na samym początku ( dla "pajkowania" nie ma znaczenia, w niskich klasach to by mnie denerwowało ) 

Ps. Ten mój jest starszym modelem, może w najnowszej odsłonie tego nie ma ?

Ps. 2 Mam jeszcze Greys GRXi #5/6 już nie produkowany ( kręcioł + 3 szpule ) od lat nic więcej nie potrzebuję do mojej #5 ( F, FI, Inter , S  ) i jestem przygotowany na każde warunki i metody na łowisku !


Użytkownik szymanek69 edytował ten post 08 marzec 2020 - 13:12

  • Wobi, Pisarz.......ewski Piotr i randomrodmaker lubią to

#7 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 08 marzec 2020 - 14:36

(...)
Ale w pierwszym poście tego tematu ograniczę się do stwierdzenia że kaseciaki "walą na łeb" wszelkie inne konstrukcje muchowych kręćków.
Funkcjonalnością, ceną i jeszcze raz funkcjonalnością. Zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy lubią posiadać, testować i używać sporą ilość różnorodnych linek.
(...)


O ile z kryterium ceny mogę się zgodzić, o tyle z "waleniem w łep" funkcjonalnością klasycznych konstrukcji już nie. Nie widzę żadnej "funkcjonalnej" różnicy w wymianie samej szpuli w kadeciaku od zmiany całego kołowrotka. Dużo więcej miejsca też nie zajmują w torbie (znacząca różnica jest jedynie w wadze). A z drugiej strony mając różne linki na tradycyjnych kolowrotkach można sobie, np. przy łowieniu szczupaków z łódki, przygotować kilka kijów z różnymi zestawami. I to jest zdecydowanie bardziej funkcjonalne w tym szczególnym przypadku.
  • Sławek Oppeln Bronikowski, jbk, jrps i 1 inna osoba lubią to

#8 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 08 marzec 2020 - 17:01

Generalnie to jedynie kryterium ceny kaset. Mam zarówno kaseciaki, jak i kołowrotki z zapasowymi szpulami. Róznica jedynie w wystających korbkach. Wymiana jakby szybsza i wygodniejsza. Nigdy i tak nie zabieram kilku ze sobą, bo zwykle wiem czego uzyć i najwyżej jedna lub dwie, z innym rodzajem linki potrzebna. Reszta w bagażniku, a tam "jeśc nie wołają".


  • hi tower lubi to

#9 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 08 marzec 2020 - 17:56

Od niedawna posiadam Wychwood Truefly SLA MKII. W zestawie są 3 szpule, posiada terkotke w 2 strony. Ma dużą średnicę mimo niewielkiej masy. Hamulec chodzi płynnie. Całość w usztywnionym pokrowcu. Co do wyglądu to według mnie najciekawszy z budżetowych kaseciakow.



Mogę tylko potwierdzić - Wychwoody są bardzo ok. Ja posiadam również serię salt (biały, już nieprodukowanych Wychwood) którą używałem w morzu i fajnie polowilem seabasy - bardzo polecam z uwagi na dodatkowe uszczelnienia i bardzo dobry hamulec - pasują do niego kasety ze standardowych kaseciaków Truefly.
  • kleniarz i randomrodmaker lubią to

#10 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 08 marzec 2020 - 23:58

Kaseciaki to dobra opcja a w niektórych przypadkach rewelacyjna ;) Brytyjczycy np. Nie wyobrażają sobie nie posiadania takiego kaseciaka przy jeziorowym połowie pstrągów( są w tym naprawdę PRO) co jest zrozumiałe patrząc na ilość linek potrzebnych do obłowienia wszystkich warstw wody.Moim zdaniem warto mieć w swoim arsenale ;) Na fotce dwa ciekawe kaseciaki Airflo, Wychwood-a truefly też jest ok!Pozdrooo ekipa
Marcin

Załączone pliki


Użytkownik kleniarz edytował ten post 09 marzec 2020 - 00:11


#11 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 09 marzec 2020 - 00:08

I na deser wg. mnie najładniejszy kaseciak na rynku, Hardy Ultralite ASR

Załączone pliki



#12 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1596 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 09 marzec 2020 - 08:29

Tez używam Wychwooda SLA MKII i w klasie 5/6 ,ale myslę nad 7/8 i 9/11, narazie te wyższe kalsy mam ogernięte na standardowych kolowrotkach,ale denerwuje  mnie grzebanie w torbie i szukanie szpul... Przy 5/6 w twardym etuii Wychwooda mam kolowrotek+4 dodatkowe kasety ,a na nich linki od F-ki do S-3 i więcej mi nie trzeba. Dwie dodatkowe kasety do niego kosztowały chyba z 15 funtów, a dwie dodatkowe szpule do normalnego kręćka kosztują co najmniej tyle co ten Wychwood.


  • kleniarz lubi to

#13 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 12 marzec 2020 - 07:19

Mam Scierrę LC 3, Wychwooda miałem ale nie użyłem, zabrał jeden taki zdun  :)  ;)  Niedawno nabyłem Lamsona 

 

maxi_1574246709_0.jpg


Użytkownik Janusz Wałaszewski edytował ten post 12 marzec 2020 - 07:19

  • Pisarz.......ewski Piotr, randomrodmaker i Forest-Natura lubią to

#14 OFFLINE   randomrodmaker

randomrodmaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaKrk
  • Imię:Paweł

Napisano 12 marzec 2020 - 10:02

Panowie jak wygląda praca hamulca w kasetowym Wychwoodzie i Greysach, Airflo? (lamsona oglądałem)


Użytkownik randomrodmaker edytował ten post 12 marzec 2020 - 10:03


#15 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 12 marzec 2020 - 11:59

W Airflo Classic po wymianie łozyska chodzi idealnie, z dość dużym zakresem i płynnie. Zakupiłem używany w którym przepuszczało w niskich temperaturach.


  • randomrodmaker lubi to

#16 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 12 marzec 2020 - 20:04

Janusz, mam takie dwa że starszej serii z tym, że to chyba nie kaseciaki, a po prostu zapasowe szpule dali w komplecie. Z tych starszych ta powłoką dość mocno odłazi z tym, że ja łowię na skałach i choć uważam na sprzęt to... Temat do innego działu 😉

#17 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 13 marzec 2020 - 12:06

Fakt, trochę się zagalopowałem, Lamson  oczywiście nie jest  kaseciakiem



#18 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1596 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 16 marzec 2020 - 21:40

Panowie jak wygląda praca hamulca w kasetowym Wychwoodzie i Greysach, Airflo? (lamsona oglądałem)

Wychwoodem łowiłem od 0,14mm i jest ok,regulacja dobra ustawienia powtarzalne, przy cięszych żyłkach problemem może być minimalny oporek w momęcie startu sprzęgła, innych kaseciaków nie znam.


  • randomrodmaker lubi to

#19 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 977 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 19 marzec 2020 - 18:40

A taki budzetowy Greys GTS500?



#20 OFFLINE   panther

panther

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaMikołów
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kubista

Napisano 19 marzec 2020 - 23:10

Caimore Ascent,pełna rama,mega dokładne spasowanie,zero luzów,hamulec igła

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych