Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rzeczne,ciężkie łososie - kije


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 10 marzec 2020 - 21:59

Nie próżnowałem i próbowałem znaleźć dość świeże informacje na temat kijków do łososi z brzegu, tematy sprzed paru lat bez konkretnych informacji na których mi zależy.

 

Więc w tym roku będę często w SWE na łososiach, potrzebuje mocnego spina od 60 do 80 g max, 3m + o wadze nie więcej niż 200g (  RZEKA ) 

Czy macie jakieś propozycje ? :) 

 

T/



#2 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 10 marzec 2020 - 22:31

Po co Ci tak ciężki spining? Zamierzasz używać tak ciężkich przynęt?


Użytkownik albercik2 edytował ten post 10 marzec 2020 - 22:41


#3 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 10 marzec 2020 - 23:08

Po co Ci tak ciężki spining? Zamierzasz używać tak ciężkich przynęt?


Miałem kiedyś wielką przyjemność mieszkać kilka metrów od brzegu Mörrum (hehe😆) w Svängsta. Taki kij to nie przesada. Ztesztą wewnętrzne przepisy określają tam minimalną moc używanego sprzętu, poniżej której po prostu nie wolno i nie warto schodzić.

#4 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 10 marzec 2020 - 23:14

Nie próżnowałem i próbowałem znaleźć dość świeże informacje na temat kijków do łososi z brzegu, tematy sprzed paru lat bez konkretnych informacji na których mi zależy.

 

W takim razie wnieś powiew świeżości w tematy powyższe ... ;)  Jeśli budżet powiedzmy, że elastyczny to na pewno jakiś fajny blank był wspomniany  ;)


Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 10 marzec 2020 - 23:14


#5 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 10 marzec 2020 - 23:37

Miałem kiedyś wielką przyjemność mieszkać kilka metrów od brzegu Mörrum (hehe) w Svängsta. Taki kij to nie przesada. Ztesztą wewnętrzne przepisy określają tam minimalną moc używanego sprzętu, poniżej której po prostu nie wolno i nie warto schodzić.


To Ciekawe, bywam na Morrum dość regularnie i jak do tej pory wystarczyła Taiaha do 35g. Widziałem wiele holi w tym samca 116cm na Vittskövle przy użyciu Talona VI i nie było mowy o braku mocy czy kontroli. Niech może się wypowie @suli102 on więcej i większe ryby złowił w Szwecji.

Użytkownik albercik2 edytował ten post 10 marzec 2020 - 23:37

  • haja1978 lubi to

#6 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 10 marzec 2020 - 23:45

Nie chcę ściemniać z wspomnianą minimalną mocą sprzętu czy iść w zaparte, bo przez kilkanaście lat coś mogło się zmienić a nie pamiętam dokładnie szczegółów. Ichnie przepisy z informatora z Laxenhus w Mörrum wydawały mi się absurdalne i na wyrost, póki nie zmierzyłem się z prawdziwym łososiem. Przegrałem. Na szczęście najsłabszym ogniwem okazała się kotwica.

Użytkownik morrum edytował ten post 10 marzec 2020 - 23:47


#7 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 11 marzec 2020 - 00:00

Co znaczy prawdziwy łosoś? Mam porównanie z innymi rybami i póki co uważam że islandzkie pstrągi sporo więcej mają ,,powera'' niż łososie atlantycki. Może kiedyś dane mi będzie połowić na Atcie i zmierzyć się z ryba 20+ to zmienie zdanie.
Rozumiem że gdyby warunki były takie jak są obecnie czyli woda prawie powodziowa to użycie kija do 80g miało by sens ale w normalnych warunkach raczej bez podstaw. Są kije takie jak snowbee deep blue które mają podobną masę wyrzutu a rekomenduje się je pod tarpony a to chyba trochę inna kategoria ryb.
Kolega zrobi jak zechce ale kij 3m do 80g to już niezła armata.

Użytkownik albercik2 edytował ten post 11 marzec 2020 - 00:01


#8 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 11 marzec 2020 - 00:04

60-80 g to nie jest przesada panowie żeby wypuścić rybkę.
Nie wiem czy łapiecie czy czytacie o tych rybach, ale pare osób wypowiada się w abstrakcyjny sposób.

Jeżeli macie takie kije proszę o pomoc ;-)
  • Dokuś lubi to

#9 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 689 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 11 marzec 2020 - 00:34

Tak na szybko może koledzy się nie obrażą.
Ostatni wyjazd do Szwecji wszystkie ryby ze zdjęć na spining dwa to Talony moja Taiaha i Sonik sK4
https://photos.app.g...5dSRc1W7RJxEY96
  • Andrzej Stanek lubi to

#10 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 11 marzec 2020 - 06:49

Nie chcę ściemniać z wspomnianą minimalną mocą sprzętu czy iść w zaparte, bo przez kilkanaście lat coś mogło się zmienić a nie pamiętam dokładnie szczegółów. Ichnie przepisy z informatora z Laxenhus w Mörrum wydawały mi się absurdalne i na wyrost, póki nie zmierzyłem się z prawdziwym łososiem. Przegrałem. Na szczęście najsłabszym ogniwem okazała się kotwica.

Na łososiach nie byłem, nie łowiłem, ale..

Kolega wyżej napisał "najsłabszym ogniwem okazała się kotwica", świadczy to o tym że zestaw powinien być dobrany stosownie czyli jak mocarny kij to raczej żyłka i kotwica powiedzmy stal st46, bo w przeciwnym wypadku przegramy walkę.

Łososia można porównać z głowacicą i kije 60g spokojnie wystarczą na każdą rybę np. w Dunajcu, niektórzy stosują 80g, tylko często moc kija a jego parametry pracy to dwa różne światy( mam na myśli jego ugięcie i spolegliwość podczas walki z rybą, tu należy sprawę przeanalizować i dostosować niniejszą wartość oraz długość kija).

Dobierając  stosowny blank na niższym module to kijem do 60 g wyholujesz każdego łososia. 

Talon z VI+ 96MH3  - tym kijem wyholujesz każdego łososia.


Użytkownik Jozi edytował ten post 11 marzec 2020 - 07:19

  • Fatso, haja1978 i TommyW lubią to

#11 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 11 marzec 2020 - 08:39

W moim przypadku pech polegał na tym, że ryba zapięła się dwima grotami w kącie pyska.
Wiem, że to brzmi jak bajka, ale widziałem jak był zapięty , bo zrobił pierwszą świecę 2-3 m ode mnie. Wyszło na to, że otwierając paszczę odgiął groty (finalnie dwa były odgięte niemal o 90°) a potem miał już z górki.
Po walce - zanim się wypiął wyskoczył jeszcze dwa razy i zrobił taki odjazd, że myślałem, że z cardinala dym pójdzie - podbiegł "sąsiad" mieszkający na drugim brzegu rzeki, którego często z kijem widywałem. Wymachiwał rękoma i głośnno protał po svensku. Przeprosiłem za nieznajomość języka i zapytałem "po angielsku" ile mógł mieć. Odpowiedź była "more than twenty-five kilos". Sprawiał wrażenie jakby bardziej żałował tej spinki niż ja.
Ryba miała duużo ponad metr. Kufę niczym rogi barana i pokrój ciała kojarzący mi się bardziej z pacyficznymi łososiami - był niezwykle szeroki czy raczej wysoki.
Sprzęt miałem łososiowy, bo tylko taki był do dyspozycji a własnego nie miałem. Tylko ten Effzett 4 na końcu dyndał - nastawiałem się prawdę mówiąc na okonie, bo łososie zdawały się już przepłynąć w stronę tarlisk, a że wziął łosoś, pech 😉

Albercik - jesteś pewien, że dla Twojej Taihy 35 to maksymalny ciężar rzutowy?
Nie znam kija, lecz biorąc pod uwagę ten jeden parametr - zakładając że realny - to raczej wybrałbym taki kij na trocie z małej rzeki lub nawet pstrągi z bardzo trudnej technicznie.
  • TommyW lubi to

#12 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 11 marzec 2020 - 08:56

Znalazłem serie speedmastera shimano bodajże DX 20-84

W Danii troszkę okrojone wędziska są. Ogromny wybór jest tutaj wedzisk muchowych.
A, dlaczego chce kij 3m + ?
Bo chce również próbować na spirulino.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#13 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 11 marzec 2020 - 09:27

Moja propozycja to TALON EXPLORER 3.05 10-60gr 25lb. MOCNY kij o parabolicznej pracy. Swego czasu uznany za najlepszy blank łososiowy.
  • Jozi, morrum i TommyW lubią to

#14 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 11 marzec 2020 - 09:29

Znalazłem serie speedmastera shimano bodajże DX 20-84

W Danii troszkę okrojone wędziska są. Ogromny wybór jest tutaj wedzisk muchowych.
A, dlaczego chce kij 3m + ?
Bo chce również próbować na spirulino.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Czy to coś takiego?

https://allegro.pl/o...-70g-8195340512

To byłby dobry kij na łośki.


  • morrum i TommyW lubią to

#15 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 11 marzec 2020 - 09:34

Moja propozycja to TALON EXPLORER 3.05 10-60gr 25lb. MOCNY kij o parabolicznej pracy. Swego czasu uznany za najlepszy blank łososiowy.


Tylko pracownia ?

#16 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 11 marzec 2020 - 09:35

Czy to coś takiego?
https://allegro.pl/o...-70g-8195340512
To byłby dobry kij na łośki.



Dokładnie
W ten deseń.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#17 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 11 marzec 2020 - 09:38

Co do wyboru banku , a co za tym idzie: mocy i CW - wybór jest uzależniony od charakteru łowiska.
Na Litewskie łososie miejscowi biegają z kijkami 15lb i do 21gr , ale obserwując ich zmagania nie wygląda to najlepiej. Walka bardzo się przedłuża, a gdy rybka wejdzie na szypoty - papa.
Morrum jest szybką rzeką, więc trzeba sporo mocy i elastycznego kija by sprostać rybom .

Użytkownik miramar69 edytował ten post 11 marzec 2020 - 09:41


#18 OFFLINE   Mdah

Mdah

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaPabianice
  • Imię:Piotrek

Napisano 11 marzec 2020 - 09:45

Pewnie niektórzy znają ten blank: ATC ISA 966 czyli 9'6, 30 lb, opisany jako 10-65 gr. Mocarz z czułym szczytem. Szkoda, że już ich nie robią.
  • popper, Jozi i Andrzej Stanek lubią to

#19 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4957 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 11 marzec 2020 - 09:47

Tylko pracownia ?


Tylko pracownia, poza tym ciężko będzie znaleźć ten blank , bo jest już nie produkowany.
Zastąpił go TALON VI+ o tych samych parametrach tylko ma inną pracę, sporo sztywniejszy .
  • TommyW lubi to

#20 OFFLINE   TommyW

TommyW

    Forumowicz

  • Bloggerzy
  • PipPip
  • 278 postów
  • LokalizacjaSkandynawia, 4eva!
  • Imię:Tommy

Napisano 11 marzec 2020 - 09:50

Co do wyboru banku , a co za tym idzie: mocy i CW - wybór jest uzależniony od charakteru łowiska.
Na Litewskie łososie miejscowi biegają z kijkami 15lb i do 21gr , ale obserwując ich zmagania nie wygląda to najlepiej. Walka bardzo się przedłuża, a gdy rybka wejdzie na szypoty - papa.
Morrum jest szybką rzeką, więc trzeba sporo mocy i elastycznego kija by sprostać rybom .



Niestety... w przypadku łapania na słaby kij zostaje tylko bieganie, najlepiej przy takim miejscu łapać w miejscach gdzie jest dużo swobody dla wędkarza ( długie miejsca ) żeby właśnie biegać za tymi rybami, ale nie dla mnie takie coś.
Takie ryby trzeba zatrzymać jak napisałeś.
Ja osobiście będę łapał na laganie.
Tam rzeka nie jest dość szybka, ale mocy trzeba :-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych