Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

OBROTÓWKI


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
197 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 01 kwiecień 2020 - 20:00

Moje pierwsze ryby spinningowe złowiłem na NRD-owską podróbkę Aglii nr 3 z własnoręcznie zrobionym czerwonym chwostem. Były to szczupaki na Małej Panwi. Pierwszego czterdziestaka potokowca miałem na Meppsa Shimmy 4g, na Limanówce. Pamiętam, że za moje kieszonkowe było mnie stać na 2 Meppsy lub 1 Rapalę. Potem moją ulubioną obrotówką pstrągową był long HRT przemalowany na biało z białym chwostem i lekko sklepaną końcówką skrzydełka. Lubiłem też Mino 1 i miedzianą Aglìę TW 2. Plus Aszychminki wielkości 3. Później obrotówką poszły w odstawkę. Wróciłem do nich w tamtym roku. O dziwo, moje dwa największe spinningowe potoki 2019 roku (60 i 62) złowiłem na srebrnego Black Fury nr 2 z którego zlazła naklejka 😁.

Użytkownik Mysha edytował ten post 01 kwiecień 2020 - 20:00

  • tlok lubi to

#22 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4786 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 02 kwiecień 2020 - 00:58

Miałem podobnie ze dwa albo trzy razy. Siedział znowu w ciągu kilu minut od wypuszczenia, poznawałem, bo miały rankę po poprzedniej "przygodzie". Za pierwszym razem się dziwiłem. Ale teraz już tak nie mam.


  • Alexspin lubi to

#23 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 kwiecień 2020 - 09:09

Z seryjnych mniej znanych za największe odkrycia uważam obecnie Mosca Pastel 1 i 2 (paletka srebro mat z korpusem białym w małe czerwone kropeczki) i Mapso Orion nr 2 srebrny w niebieskie kropki. Glan Gliwa 1 jasnozielony mat do tego. Z uwagi na to, że są jednak szerzej dostępne, dodaję obrotówki Piotra Lipca. Szczególnie maleńkie longi (00,0,1) to nieliczne na rynku, które nie mają najmniejszych problemów z wirowaniem.

#24 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 02 kwiecień 2020 - 09:57

Na trocie moimi ulubionymi blachami były 3 Longi HRT - srebro z czerwoną lub srebrną okleiną (25 lat temu była to klasyka na letniej Drwęcy). Na małej wodzie używałem 2. Plus oczywiście trociówka Stefan Przychoćki- tutaj był jeden problem, czasami trzeba było zastartować ją szarpnięciem, ale później wkręcała się w wodę idealnie.



#25 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 02 kwiecień 2020 - 14:39

W starych czasach moją ulubioną wirówką był Rublex Veltic złoty w granatowe paski, super skuteczny na wszystkie drapieżniki

Wysłane z mojego Active przy użyciu Tapatalka

Starych francuzkich Veltic'ów mam jeszcze sporo, srebrnych, złotych i miedzianych w różnokolorowe pasy w numeracjach od 1 do 6.

Nigdy, nigdzie w Europie nie spotkałem malowanego na granatowo. Widziałem na japońskich aukcjach malowanki inne niż na Europę.

Gdzie go kupiłeś?



#26 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 02 kwiecień 2020 - 14:44

Chyba koledze chodzi o ten ciemno zielony :D (dla niektorych to granatowy)



#27 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 kwiecień 2020 - 15:17

Moje starocie: colonele, celty, ondexy, meppsy są tak spatynowane i obtarte, że ciężko ustalić kolor oryginalnego malowania. Zaglądałem dziś do pudła z obrotówkami w związku z tym tematem i dokonałem wielu ciekawych odkryć! M.in. wirówki dragona chyba o wąskim listku i cienkim, lekkim korpusie, pokrytym 24 karatowym złotem sprzed ok. 25 lat, limitowana seria. Czas pokazał, co to złoto. Ale blaszki fajne, ładnie kręcą, dibre na lato.

#28 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 03 kwiecień 2020 - 06:13

Załączony plik  DSC09123.JPG   80,87 KB   27 Ilość pobrań

Moje starocie: colonele, celty, ondexy, meppsy są tak spatynowane i obtarte, że ciężko ustalić kolor oryginalnego malowania. Zaglądałem dziś do pudła z obrotówkami w związku z tym tematem i dokonałem wielu ciekawych odkryć! M.in. wirówki dragona chyba o wąskim listku i cienkim, lekkim korpusie, pokrytym 24 karatowym złotem sprzed ok. 25 lat, limitowana seria. Czas pokazał, co to złoto. Ale blaszki fajne, ładnie kręcą, dibre na lato.

 

Z tych, które ja posiadam - najlepiej wyglądają stare Rublexy. Można powiedzieć, że wyglądają jakby dopiero zeszły z linii produkcyjnej, a błystki mają prawie 40 lat.

Podobnie jak ten załączony typoszereg Rublexów Alta od nr 2 do nr 8. Nr tu oznacza masę błystki w gramach.

Zwrócić proszę uwagę na to, że pomimo iż typoszereg jest bardzo gęsto upakowany - każdy model ma tu inny, optymalnie dopasowany do wielkości paletki - rozmiar korpusu.

Tak produkowano je w Paryżu na początku lat 80-tych ub. wieku.


  • tlok, Lepton i smokwelski lubią to

#29 OFFLINE   krzysiek1

krzysiek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp.

Napisano 03 kwiecień 2020 - 07:44

Miał ktoś styczność z obrotówkami z Pontoon 21?. Pytam bo ostatnio były mocno reklamowane w internecie a ciekawi mnie jak to się ma do rzeczywistości.



#30 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 kwiecień 2020 - 09:04

Załączony plik  20200403_095331.jpg   52,39 KB   35 Ilość pobrań

Moje ulubione blaszki: Mosca Rastel nr 1 i 2 - ten mały to istny killerek, czarny stary francuski Ondex 2, na płytkie wody, Colonele nr 5 (oznaczenie chyba wg gram), Celta Rublexa - klasyk w dobrym stanie. To nr 2 - proszę porównać wielkość z Meppsem nr 2. Orion Mapso to najdoskonalsza wersja Cometa jaką widziałem, oryginał zostawia w przedbiegach pod względem pracy. W malowaniu uniwersalnym. Aglia Fluo - wersja sprzed 30 lat, niegdyś biała.

#31 OFFLINE   marekD

marekD

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów

Napisano 03 kwiecień 2020 - 09:56

Miał ktoś styczność z obrotówkami z Pontoon 21?. Pytam bo ostatnio były mocno reklamowane w internecie a ciekawi mnie jak to się ma do rzeczywistości.

Przez ostatnie dwa lata obrotówki Pontoon (Indi Rah, Ball Concept, Synchrony) i Lucky John (Bonnie Blade, Train Blade) to hicior. Osobiście mi się sprawdziły, połowiłem fajne szczupaki, bolenie i okonie. Również moi koledzy mieli fajne wyniki, niejednokrotnie obrotówki te dawały im wygrane na zawodach.
Jakościowo dość dobrze wykonane, na dobrych kotwicach (chyba nawet Owner).
Według mnie warto mieć kilka sztuk w pudełku :)
Co do ceny, to mogłyby być nieco tańsze :)
  • smokwelski i Karpiu95 lubią to

#32 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 kwiecień 2020 - 10:07

To samo można powiedzieć również o Savage Gear Rotex i Caviar

Użytkownik smokwelski edytował ten post 03 kwiecień 2020 - 10:25


#33 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 03 kwiecień 2020 - 13:55

attachicon.gif 20200403_095331.jpg

Moje ulubione blaszki: Mosca Rastel nr 1 i 2 - ten mały to istny killerek, czarny stary francuski Ondex 2, na płytkie wody, Colonele nr 5 (oznaczenie chyba wg gram), Celta Rublexa - klasyk w dobrym stanie. To nr 2 - proszę porównać wielkość z Meppsem nr 2. Orion Mapso to najdoskonalsza wersja Cometa jaką widziałem, oryginał zostawia w przedbiegach pod względem pracy. W malowaniu uniwersalnym. Aglia Fluo - wersja sprzed 30 lat, niegdyś biała.

Wśród obrotówek, ale także wśród innych przynęt znajdują się zarówno egzemplarze wyjątkowo łowne.

Mam dużo łownych przynęt, ale też mi się trafiły egzemplarze, na które nic nie mogłem złowić.

Wiele lat temu, gdy na oryginalne Meppsy łowili u nas jedynie nieliczni - trafił mi się taki złoty w czerwone kropki meppsowski Comet, nr 3, na którego nic nie mogłem złowić.

Podobnie miałem z jednym modelem Mapso, kopia meppsowskiego Cometa nr 2 o niespotykanym u Meppsa ubarwieniu, próbowałem na niego łowić w różnych warunkach i dobrego i złego żerowania ryb, na niego nigdy nic nie brało.

Natomiast maleńki matowo-srebrny long Mapso Spark zawsze był i jest rewelacyjnie łowny.


  • smokwelski i Karpiu95 lubią to

#34 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 kwiecień 2020 - 14:07

Zgadza się, przy czym oczywiście częściej ma to miejsce w przypadku rękodzieła niż seryjnej produkcji. Dlatego na samym początku pominąłem całe garście hand-made'ów, gdyż dyskusja byłaby tu bez sensu. Aczkolwiek mimo, że pewne egzemplarze są szczególnie fartowne, powątpiewam trochę, że są takie, na którecabsolutnie nic nie da się złowić (zakładając, że w ogóle pracują).
  • Karpiu95 lubi to

#35 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 03 kwiecień 2020 - 14:48

Zgadza się, przy czym oczywiście częściej ma to miejsce w przypadku rękodzieła niż seryjnej produkcji. Dlatego na samym początku pominąłem całe garście hand-made'ów, gdyż dyskusja byłaby tu bez sensu. Aczkolwiek mimo, że pewne egzemplarze są szczególnie fartowne, powątpiewam trochę, że są takie, na którecabsolutnie nic nie da się złowić (zakładając, że w ogóle pracują).

Pewnie tak, gdybym miał jedynie te niefartowne obrotówki, to albo bym na obrotówki więcej nie łowił, albo bym w końcu je rozłowił.

Nie upierałem się jednak za bardzo, gdyż wówczas miałem już ich duży wybór.


  • Karpiu95 lubi to

#36 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 03 kwiecień 2020 - 15:01

Cieszę się, że temat "chwycił" i zaczął życ własnym życiem :) Co do Mapso to też kiedyś miałem obrotówkę tej marki(aglia) i faktycznie bardzo fajnie pracowała mimo bardzo niskiej ceny. 

 

Często seryjne obrotówki mają problemy z pracą jeśli weźmiemy pod lupę te mniejsze rozmiary jak 0 czy 1. Kilka lat temu odkryłem bardzo tanie obrotówki jaxona z serii LUKRIS MINI, które kosztowały wtedy jakieś 5-6zł a pracowały bezbłędnie przy bardzo małych gabarytach. Złowiłem na nie masę okoni w poznańskiej Warcie i szczerze polecam te lukrisy!

 

Udało mi się kupić trochę obrotówek spod ręki Roberta Taszarka(a nawet z jego prywatnego pudełka) i w tym sezonie zamierzam mocno je przetestować - zobaczymy co z tego będzie :)



#37 OFFLINE   Rajfel

Rajfel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 03 kwiecień 2020 - 19:21

W ubiegłym wieku obrotóweczki  były moja podstawowa przynętą na każdą rybę , szczególnie lubiłem te małe , wykonane przez mnie.

Skrzydełka i malowanie było moje,  pozostałe elementy kombinowane.

Trochę staroci które oceniam tak leciutko na ponad 25 lat.

Załączone pliki


  • Karpiu95 i mironek lubią to

#38 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 03 kwiecień 2020 - 19:33

Nie łowię praktycznie na przynęty miękkie. Wirówka jest u mnie drugą przynęta stosowaną w wodzie, nieważne czy rzeka czy woda stojąca. Mam drogie firmowe, mam nie tańsze hand made. Nie zakładam przeważnie nic większego od rozmiaru 2, poprostu lubie łowić lekko. Jak kolega wyżej pisał- trzeba znaleźć taka o nienagannej pracy przy powolnym prowadzeniu i nie gasnąca przy zmianie tępa, czy zatrzymaniu w nurcie. O dziwo to wcale nie musi być najdroższa obrotówka. Podobnie jak kolega znalazł jaxona ja też znalazłem swoją ulubioną i łowną. I w cenie jednego mepsa mam ich 4.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
  • grzegorz197503, smokwelski i Karpiu95 lubią to

#39 OFFLINE   grzegorz197503

grzegorz197503

    Zaawansowany

  • PATRON
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 03 kwiecień 2020 - 22:19

Nie łowię praktycznie na przynęty miękkie. Wirówka jest u mnie drugą przynęta stosowaną w wodzie, nieważne czy rzeka czy woda stojąca. Mam drogie firmowe, mam nie tańsze hand made. Nie zakładam przeważnie nic większego od rozmiaru 2, poprostu lubie łowić lekko. Jak kolega wyżej pisał- trzeba znaleźć taka o nienagannej pracy przy powolnym prowadzeniu i nie gasnąca przy zmianie tępa, czy zatrzymaniu w nurcie. O dziwo to wcale nie musi być najdroższa obrotówka. Podobnie jak kolega znalazł jaxona ja też znalazłem swoją ulubioną i łowną. I w cenie jednego mepsa mam ich 4.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Mozesz napisac jaka to blaszka oczywiscie jesli to nie tajemnica...

#40 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 04 kwiecień 2020 - 10:30

Wahałem się nad umieszczeniem w mojej wielkiej trójce białej aglii fluo, ale mimo że pomysł genialny (mniejsza o to, że nie taki nowatorski), to w swej oryginalnej, meppsowskiej postaci ta obrotówka pracuje w mojej opinii po prosu słabo, no powiedzmy zaledwie średnio, nie przesadzajmy. To samo zdanie mam o oryginalnym black fury nr 0 i 1.

Z Meppsami 00, 0 i 1 Black Fury - poradziłem sobie poprzez ich przerobienie jak na fot.

Zapewniam, że po takim tuningu pracują znakomicie, gdyż paletki są wykonane znakomicie, biorąc zarówno ich tłoczenie, jak i grubość blachy w stosunku do wielkości.

Montaż ich i korpus wymagają nikiedy modyfikacji, ale wówczas nie dość, że wspaniale pracują, to i wymienić kotwiczkę na hak czy rybkę mino zawsze można.

Załączony plik  DSC09328.JPG   143,5 KB   26 Ilość pobrańZałączony plik  DSC09331.JPG   148,83 KB   26 Ilość pobrań






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych