Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pytanie natury budowlanej/technicznej - montaż hamaka brazylisjkiego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 kwiecień 2020 - 11:19

Cześć!

 

Ze względu na ograniczone możliwości spacerów z synem, chciałbym zamontować mu (sobie również) na balkonie huśtawkę/hamak brazylijski. Niestety nie mam sprawdzonej wiedzy w kwestii wyboru sposobu i materiałów do jego zamocowania. Cała konstrukcja musi wytrzymać ok. 130 kg.

 

Strop nad balkonem jest ocieplony styropianem grubości 50mm. Później strop jest betonowy.Nie wnikając w szczegóły akcesoriów (liny/łańcucha, karabińczyków itp.) zastanawiam się w jaki sposób bezpiecznie i pewnie zamontować sprzęt :)

 

Brałem pod uwagę kilka rozwiązań:

 

1) Płytka z uchem mocowana na kołki rozporowe (pytanie czy wkręty i kołki, czy tuleje lub kotwy rozprężne i jak uniknąć uszkodzenia elewacji). Myślałem o podłożeniu w dziury tulei dystansowych o długości 50mm.

 

2) Montaż jednopunktowy za pomocą mocnej tuleji i długiego kołka z oczkiem

 

Zastanawiam się czy przy kotwie rozporowej podczas skręcania musi być punkt "zaparcia" się nakrętki/śruby czy da radę ją pewnie wkręcić/skręcić bez tego punktu.

 

3) Ślina i trytytka :)

 

Jeśli możecie wrzucajcie linki do konkretnych produktów :)

 

Bardzo dziękuję za pomoc!



#2 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1648 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 01 kwiecień 2020 - 11:27

Kotwa chemiczna .

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

#3 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 kwiecień 2020 - 11:28

Czyli zwykły kołek rozporowy + zalanie otworu kotwą?



#4 OFFLINE   Robert.B

Robert.B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • LokalizacjaGórka
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:B

Napisano 01 kwiecień 2020 - 11:31

Dokładnie kotwa chemiczna
https://allegro.pl/o...59-bd51b493f3c2
Nie ma sensu dopłacać do Fischera.Pamietaj tylko żeby wyciskać żywice do momentu aż będzie wychodzić z końcówki wymieszana w jednolitym kolorze. Dopiero wtedy używaj. Proponuje zamiast kolka pręt gwintowany lub hak od razu włożyć bez kolka. Lub kółek mosiężny metalowy , aby później moc wykręcić.
https://allegro.pl/o...-m12-9008827812
Jeśli na stałe to hak oczkowy odpowiednio długi i gruby bez kolka od razu w żywice i będzie trzymać . Jak nie trafisz w zbrojenie łatwo pójdzie. A jak się rozpędzisz i przewiercisz na wylot to wyrownaj żywicą od góry. Chyba że masz wykończony balkon to zaznacz sobie taśmą na wiertle na jaka głębokość możesz wiercić bezpiecznie 2/3 grubosci

Użytkownik Robert.B edytował ten post 01 kwiecień 2020 - 11:49


#5 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1648 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 01 kwiecień 2020 - 11:38

Czyli zwykły kołek rozporowy + zalanie otworu kotwą?

Wiercisz otwór , czyścisz z pyłu ( pompka + wycior) aplikujesz żywice iniekcyjną i ruchem skrętnym wkładasz pręt gwintowany. Zależnie od temperatury odczekujesz np. 40 minut i do pręta mocujesz co tam chcesz.


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik jacekp29 edytował ten post 01 kwiecień 2020 - 11:51

  • Guzu lubi to

#6 OFFLINE   cys82

cys82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaBusko Zdrój - Żerniki Górne
  • Imię:Krzysiek

Napisano 01 kwiecień 2020 - 11:43

Uważaj tylko na głębokość wiercenia :) . Z mojego doświadczenia kołek rozporowy nie zdaje egzaminu. 



#7 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 kwiecień 2020 - 11:45

Dokładnie kotwa chemiczna
https://allegro.pl/o...59-bd51b493f3c2
Nie ma sensu dopłacać do Fischera.Pamietaj tylko żeby wyciskać żywice do momentu aż będzie wychodzić z końcówki wymieszana w jednolitym kolorze. Dopiero wtedy używaj. Proponuje zamiast kolka pręt gwintowany lub hak od razu włożyć bez kolka. Lub kółek mosiężny metalowy , aby później moc wykręcić.

 

 

Ok, czyli proponujesz:

 

1) Zalać dziurę kotwą (oczywiście po wymieszaniu się składników)

2) Wsadzić kołek mosiężny (przykładowo taki https://www.leroymer...7395,l2223.html) Czy tuleja 10mm o długości 40mm wystarczy?

3) Wkręcić śrubę lub hak gwintowany i zaczekać aż wyschnie połączenie chemiczne.



#8 OFFLINE   Robert.B

Robert.B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • LokalizacjaGórka
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:B

Napisano 01 kwiecień 2020 - 11:57

https://allegro.pl/o...-m12-6654351313
Ta będzie lepsza bo te kołki gładkie są. Pamiętaj żeby najpierw wkręcić hak w tuleje prawie do końca. A później włożyć w otwór z żywicą. Dlatego że ta tuleja to też rozporowa jest. I lepiej m12 stabilnej będzie. Jaki gruby balkon jest?

Użytkownik Robert.B edytował ten post 01 kwiecień 2020 - 11:58


#9 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 kwiecień 2020 - 12:03

https://allegro.pl/o...-m12-6654351313
Ta będzie lepsza bo te kołki gładkie są. Pamiętaj żeby najpierw wkręcić hak w tuleje prawie do końca. A później włożyć w otwór z żywicą. Dlatego że ta tuleja to też rozporowa jest. I lepiej m12 stabilnej będzie. Jaki gruby balkon jest?

 

Miałem na myśli tuleje z fakturą właśnie. Strop nade mną ma grubość na pewno + 20cm :) Czy wkręcając hak w tuleję prawie do końca nie ma ryzyka, że rozeprze się i nie zmieści się w wiercony otwór?



#10 OFFLINE   radek_u

radek_u

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów

Napisano 01 kwiecień 2020 - 12:09

Ty się Wojtek dowiedz czy możesz takie coś zamontować, bo jak dobrze pamiętam to w bloku mieszkanie masz ;) U mnie np takie coś by nie przeszło. 


  • Wojtek B. i Byniek lubią to

#11 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 kwiecień 2020 - 12:17

Ty się Wojtek dowiedz czy możesz takie coś zamontować, bo jak dobrze pamiętam to w bloku mieszkanie masz ;) U mnie np takie coś by nie przeszło. 

 

Mogę :)  :P  Faktycznie w niektórych inwestycjach jest zakaz ingerowania w elewację itp.


  • radek_u lubi to

#12 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 kwiecień 2020 - 12:21

https://allegro.pl/o...-m12-6654351313
Ta będzie lepsza bo te kołki gładkie są. Pamiętaj żeby najpierw wkręcić hak w tuleje prawie do końca. A później włożyć w otwór z żywicą. Dlatego że ta tuleja to też rozporowa jest. I lepiej m12 stabilnej będzie. Jaki gruby balkon jest?

 

Po włożeniu w otwór z żywicą skręcam do oporu? :)

 

EDIT 1:

 

Zakładam, że otwór pod tuleję z gwintem M12 będzie miał ok. 14-15mm? Jak wygląda kwestia wywiercenia takiego otworu w betonie?

 

EDIT 2:

 

Czy przy opcji z tuleją konieczne jest użycie kotwy chemicznej jako "must have"? :)


Użytkownik Wojtek B. edytował ten post 01 kwiecień 2020 - 12:44


#13 OFFLINE   Wedkarz 1987

Wedkarz 1987

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów

Napisano 01 kwiecień 2020 - 12:52

Jak na 10-tym piętrze to wystarczy ślina i trytytka😉
Zdrowia wszystkim👍
  • Wojtek B. lubi to

#14 OFFLINE   Robert.B

Robert.B

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • LokalizacjaGórka
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:B

Napisano 01 kwiecień 2020 - 13:05

Nie must hawe bo ta tuleja jest przewidziana bez niczego Tak jak dybel. Ale ty tam będziesz miał hamak po to ta kotwa żeby była pewność że nic się nie obrusza. Wierć otwór na dwa razy najpierw mniejsze wiertlo potem większa średnica. Jak otwór będzie większy to musisz najpierw wkręcić hak w tuleje potem do dziury. Jeśli musisz mieć wykręcany ten hak to rób z tulejką , jeśli nie spokojnie sama kotwa wystarczy.

Użytkownik Robert.B edytował ten post 01 kwiecień 2020 - 13:14


#15 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 kwiecień 2020 - 13:16

Nie must hawe bo ta tuleja jest przewidziana bez niczego Tak jak dybel. Ale ty tam będziesz miał hamak po to ta kotwa żeby była pewność że nic się nie obrusza. Wierć otwór na dwa razy najpierw mniejsze wiertlo potem większa średnica. Jak otwór będzie większy to musisz najpierw wkręcić hak w tuleje potem do dziury.

 

Jakiej średnicy otwór wywiercić pod tuleję mosiężną M12? Na stronach producenta widnieje informacja o średnicy otworu 15mm. Nie mam do tego odpowiedniego sprzętu :)

 

Przy założeniu wykorzystania haka oczkowego z gwintem o średnicy np. 12mm mogę wywiercić otwór 12mm o odpowiedniej głębokości, wpuścić kotwę chemiczną i wsadzić hak ruchem skrętnym bez żadnych tulei itp?



#16 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 kwiecień 2020 - 13:21

Doprecyzowując. Hamak jest tego typu:

 

https://www.google.c...iw=1260&bih=541

 

EDIT:

 

Jeszcze jedno pytanie. Przy zastosowaniu tulei 40mm zakładam, że otwór wiercę na 50mm, a przy wykorzystaniu samej kotwy i haka jaka głębokość "wklejenia" będzie optymalna?


Użytkownik Wojtek B. edytował ten post 01 kwiecień 2020 - 13:24


#17 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1648 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 01 kwiecień 2020 - 13:45

Jakiej średnicy otwór wywiercić pod tuleję mosiężną M12? Na stronach producenta widnieje informacja o średnicy otworu 15mm. Nie mam do tego odpowiedniego sprzętu :)

Przy założeniu wykorzystania haka oczkowego z gwintem o średnicy np. 12mm mogę wywiercić otwór 12mm o odpowiedniej głębokości, wpuścić kotwę chemiczną i wsadzić hak ruchem skrętnym bez żadnych tulei itp?

Przy zastosowaniu kotwy chemicznej otwór przynajmniej dwa milimetry szerszy niż pręt gwintowany ! Jak zrobisz na wcisk to wypchniesz z otworu większość żywicy

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
  • Wojtek B. lubi to

#18 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1648 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 01 kwiecień 2020 - 13:56

http://www.zamocuj.p...arametry-montau

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

#19 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 01 kwiecień 2020 - 15:35

Chyba nikt nie napisał o jednym bardzo istotnym elemencie jakim jest dokładne oczyszczenie otworu. Tak tak grawitacyjnie cały pył nie spadnie. Do M12 potrzeba wiercić wiertłem 14. Wpierw nawierć sobie 6 by sprawdzić czy nie trafisz centralnie w pręt. A głębokość wiercenia jak najwieksza oczywiście w stosunku do grubości stropu. Polecam wklejać to jak będzie trochę cieplej bo żywica nie będzie tak szybko spływała w dół. Najgęstsze są żywice od Würth najrzadsza Kolner Fischer gdzieś pomiędzy. Jak nie chcesz bawić się we wklejanie tego to pomyśl też o kotwie stalowej tylko odpowiednio długa żeby ocieplenie minąć. Dokręć do tego jakieś ucho i też będzie wisieć.
  • jacekp29 lubi to

#20 OFFLINE   jacekp29

jacekp29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1648 postów
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Popławski

Napisano 01 kwiecień 2020 - 15:38

Chyba nikt nie napisał o jednym bardzo istotnym elemencie jakim jest dokładne oczyszczenie otworu. Tak tak grawitacyjnie cały pył nie spadnie. Do M12 potrzeba wiercić wiertłem 14. Wpierw nawierć sobie 6 by sprawdzić czy nie trafisz centralnie w pręt. A głębokość wiercenia jak najwieksza oczywiście w stosunku do grubości stropu. Polecam wklejać to jak będzie trochę cieplej bo żywica nie będzie tak szybko spływała w dół. Najgęstsze są żywice od Würth najrzadsza Kolner Fischer gdzieś pomiędzy. Jak nie chcesz bawić się we wklejanie tego to pomyśl też o kotwie stalowej tylko odpowiednio długa żeby ocieplenie minąć. Dokręć do tego jakieś ucho i też będzie wisieć.

W pierwszym swoim poście napisałem wycior + pompka .

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
  • deridun lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych