Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pytanie do znawców pstrągów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Grzesiek

Grzesiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 408 postów
  • LokalizacjaPołudnie :)

Napisano 02 kwiecień 2020 - 10:02

Witajcie :) Pytanie od znawców pstrągów. 

W niedzielę złowiłem rybkę na 31 cm., srebrną niczym troć, bez czerwonych kropek.

Załączony plik  img_20200402044533_Pstrągsrebrny_zmniejszamy_pl.jpg   119,21 KB   39 Ilość pobrań

Natomiast wczoraj złowiłem rybkę 30 cm ze złotymi bokami, żółtym brzuchem i wyraźnymi, czerwonymi kropkami.   

Załączony plik  img_20200402044621_Pstrągkolorowy_zmniejszamy_pl.jpg   106,72 KB   39 Ilość pobrań

Obie ryby złowione na tej samej rzece, zarybień na 100 % w tym roku nie było. Skąd więc takie różnice w ubarwieniu ?
 


  • Dokuś i Roipakaz lubią to

#2 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 02 kwiecień 2020 - 10:31

Jak wśród ludzi- nie wszyscy są tacy sami  :) . Prócz tego ubarwienie często zależy od miejsca bytowania. Często te z odcinków łąkowych są jasne, a te z leśnych to takie smoluchy.


  • Filip14, Krzysiek P i Bułka lubią to

#3 OFFLINE   Grzesiek

Grzesiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 408 postów
  • LokalizacjaPołudnie :)

Napisano 02 kwiecień 2020 - 12:12

To smoluch o wiele ładniejszy :) Srebrny złowiony w nurcie, a smoluch na wodzie prawie stojącej. Czy to tez może mieć wpływ ? Albo rodzaj pokarmu ?



#4 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 02 kwiecień 2020 - 12:23

Obydwa to potokowce.
Różnice w ubarwieniu pstrągów mogą mieć wiele przyczyn, jeśli do tego dochodzi mieszanie genów zwiazane z zarybieniami to prawie wszystko możliwe.

#5 OFFLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1337 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 02 kwiecień 2020 - 12:52

To smoluch o wiele ładniejszy :) Srebrny złowiony w nurcie, a smoluch na wodzie prawie stojącej. Czy to tez może mieć wpływ ? Albo rodzaj pokarmu ?

Miałem dokładnie to samo - srebrny złowiony w nurcie a wybarwiony z tej samej rzeki - w wodzie prawie stojącej!... :)


  • Grzesiek i FABIO_ lubią to

#6 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 02 kwiecień 2020 - 12:55

Na 100% jeden i drugi to salmo trutta 🙃

#7 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 02 kwiecień 2020 - 13:11

To smoluch o wiele ładniejszy :) Srebrny złowiony w nurcie, a smoluch na wodzie prawie stojącej. Czy to tez może mieć wpływ ? Albo rodzaj pokarmu ?

No i masz prostą odpowiedź. Jeden stał w nurcie na otwartej wodzie, drugi pewnie w miejscu gdzie było więcej cienia. Łowiłem pstrągi srebrne, czarne, złoto/zielone, żółto/brązowe itd. Wszystkie były piękne  :) .

 

Rodzaj pokarmu to raczej na kolor ich mięsa wpływa. Jak np. jedzą dużo kiełży (mających dużo astaksantyny) to mają mięso bardziej pomarańczowe.


  • Filip14 lubi to

#8 OFFLINE   deridun

deridun

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 02 kwiecień 2020 - 14:01

Srebrny samiec smolt ucieknie...pewnie efekt zarybień.
Jaka woda?

#9 OFFLINE   Grzesiek

Grzesiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 408 postów
  • LokalizacjaPołudnie :)

Napisano 02 kwiecień 2020 - 14:33

@ Mysha...odnośnie kiełży. To ten smoluch wziął na spininngową imitację kiełża własnie. A ten srebrny na imitację pijawki :) 
@ Deridun....Zarybień w tym roku na 100 % nie było, a i żadnej hodowli nad rzeką nie ma. A woda, to bardzo mała, dość czysta rzeczka, mocno zakrzaczona.  



#10 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 02 kwiecień 2020 - 14:47

Srebrny samiec smolt ucieknie...pewnie efekt zarybień.
Jaka woda?

Ta ryba jest srebrna ale niewysrebrzona. Gdyby pochodziła z naturalnego tarła i była formą morską to przy tej wielkości dawno by hasała w słonej wodzie.

Użytkownik rybarak edytował ten post 02 kwiecień 2020 - 14:49


#11 OFFLINE   niedziel_jig

niedziel_jig

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Niedzielski

Napisano 02 kwiecień 2020 - 15:59

Wysrebrzenie może być efektem szybkich przyrostów.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

#12 OFFLINE   deridun

deridun

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 02 kwiecień 2020 - 18:46

Eee tam on się zapodział wcześniej i dopiero oriwntuje się ,że to nie jego bajka...dlatego umknie jak wolny-też bym wiał tylko kurna gdzie?! W Himalaje??Rozumiwm gościa dla rozeznania okolicy przydesperował na wabik.

#13 OFFLINE   hardy50

hardy50

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra
  • Imię:Bartek

Napisano 02 kwiecień 2020 - 19:08

Na bobrze łowie pstragi I srebrne i wybarwione. Choć ostatnio zauważyłem, że mniejsze są wybarwione, a te 40-staki srebrne.

#14 OFFLINE   Grzesiek

Grzesiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 408 postów
  • LokalizacjaPołudnie :)

Napisano 03 kwiecień 2020 - 07:10

Ta srebrna ryba nie ma szans na bycie trocią/łososiem, więc to na bank potok. Bo gdyby miała być jakąkolwiek formą troci/łososia, to jej domniemani rodzice musieliby pokonać kilka zapór na Wiśle (w tym parę bez przepławek) i aż 10 progów wodnych (przepławka jest tylko na jednym :D ).



#15 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 03 kwiecień 2020 - 09:19

Łososiem z całą pewnością ta ryba nie była. To widać na pierwszy rzut oka. Czy mogła być trocią? Tutaj te zapory, progi, przepławki, o których piszesz nie muszą być przeszkodą. Zarybiano materiałem troci nasze różne rzeki. Tej wielkości ryba raczej smoltem być nie może, ewentualnie trocią, która pozostała w rzece, bo ich (również  łososi) jakiś odsetek z tarła naturalnego lub z zarybień pozostaje w rzece i nie podejmuje wędrówki do morza. Jak napisałeś - ten na bank potok. Widywałem pstrągi różnej wielkości, które były jeszcze bardziej srebrne i miały niewielką ilość drobnych, czarnych kropek. Powodów zmienności ubarwienia pstrągów jest wiele. To akurat o troci, ale warto przeczytać, wyciągnąć wnioski i mieć większą wiedzę w temacie, również ubarwienia. https://hel.ug.edu.p...gatunkach/troc/


Użytkownik jachu edytował ten post 03 kwiecień 2020 - 09:51

  • Dokuś lubi to

#16 OFFLINE   deridun

deridun

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 03 kwiecień 2020 - 09:55

Dlaczego zakładasz, że srebro pochodzi z naturalnego tarła?

#17 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 259 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 03 kwiecień 2020 - 10:32

       Długość ryby 31 cm nie wyklucza, że był to smolt troci. Zarybienie wylęgiem pstrąga/troci mogło się odbyć nawet 4 lata wcześniej w zależności od tempa wzrostu ryb w danej rzece. Tylko systematyk ryb po dokładnych oględzinach ryby byłby w stanie stwierdzić czy to forma osiadła czy też wędrowna (to ten sam gatunek).



#18 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1098 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 03 kwiecień 2020 - 12:50

       Długość ryby 31 cm nie wyklucza, że był to smolt troci. Zarybienie wylęgiem pstrąga/troci mogło się odbyć nawet 4 lata wcześniej w zależności od tempa wzrostu ryb w danej rzece. Tylko systematyk ryb po dokładnych oględzinach ryby byłby w stanie stwierdzić czy to forma osiadła czy też wędrowna (to ten sam gatunek).

Raczej wykluczone. Wyniki badań prowadzonych u nas od lat pięćdziesiątych pokazują, że większość smoltów u nas to ryby dwuletnie i to się nie zmieniło. Nawet w zasobnych w pokarm rzekach pomorskich nie spotyka się tak dużych smoltów. Tej wielkości ryba nie jest też raczej trocią wchodzącą. Te mają w najlepszym przypadku jednak parę centymetrów więcej. Skoro to ten sam gatunek, to w takim razie jak odróżnisz nieoznakowaną troć, która nie była jeszcze w morzu od osiadłego pstrąga?


  • Dokuś lubi to

#19 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 259 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 03 kwiecień 2020 - 14:01

       Miałem w tamtym roku przyłów kilku ryb wyglądających na smolty troci w okolicy 30 cm (nie mierzyłem ich). W rzekach pomorskich (Rega i dopływy) mała część smoltów spływa do morza w trzecim roku i teoretycznie ich wielkość może oscylować w granicach 30 cm. Górna granica rozmiaru ryby dla materiału zarybieniowego smoltów troci to 28 cm więc mogą być i nieco większe. Nie podejmuję się rozpoznania z pewnością 100% nieoznakowanego smolta troci i pstrąga potokowego w tym samym rozmiarze. Jako wędkarz nie mam takiej potrzeby.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych