Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szybkozłączka do silnika elektrycznego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   dadex

dadex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaGolub-Dobrzyń

Napisano 08 kwiecień 2020 - 09:33

Witam.
Poszukuje szybkozlaczki do silnika elektrycznego Lecz z marnym skutkiem.
Chciałbym źródło prądu umieścić na stałe w bakiscie na dziobie, następnie przeprowadzić instalacje do rufy i podpiąć silnik za pomocą wtyku.
Silnik minn kota 50lb max 50A.
Prosze o pomoc.

Użytkownik dadex edytował ten post 08 kwiecień 2020 - 09:34


#2 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 08 kwiecień 2020 - 09:59

Witam.
Poszukuje szybkozlaczki do silnika elektrycznego Lecz z marnym skutkiem.
Chciałbym źródło prądu umieścić na stałe w bakiscie na dziobie, następnie przeprowadzić instalacje do rufy i podpiąć silnik za pomocą wtyku.
Silnik minn kota 50lb max 50A.
Prosze o pomoc.

Ja rozważałem opcję zrobienia takiego połączenia na złączach od spawarki  - duże, ale przenoszą też duże prądy (do 200A) i można dostać hermetyczne.



#3 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 08 kwiecień 2020 - 11:00

Link pierwszy z brzegu.

 

https://www.crovorg....80-a,d1271.html



#4 OFFLINE   Atomix

Atomix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaJezioro Solińskie
  • Imię:Atomix
  • Nazwisko:Solina

Napisano 08 kwiecień 2020 - 12:24

ja korzystam z takiego złącza:

 

https://www.rallysho...bli-akumulatora



#5 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 08 kwiecień 2020 - 12:56

ja korzystam z takiego złącza:

 

https://www.rallysho...bli-akumulatora

Najlepsza cena za zestaw, bo Remy wychodzą drożej no i dość kompaktowe, można bez problemu przykręcić w pożądanym miejscu. Pytanie, czy trzeba aż tyle tychA, a wyjdzie taniej za zestaw, nie mówię o chińszczyźnie, bo to grosze, tylko nie sprawdzałem na max prądzie co z nimi będzie się działo. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 08 kwiecień 2020 - 12:57

  • dadex lubi to

#6 OFFLINE   dadex

dadex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaGolub-Dobrzyń

Napisano 08 kwiecień 2020 - 13:43

Szukałem coś podobnego o nazwie/ marce"Anderson". Dokładnie takie jak na zdjęciu. Nie szpecą wyglądem.

#7 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 08 kwiecień 2020 - 18:31

Na stronie soyter , bądź tme jest sporo zlacz wysoko pradowych, rema Anderson, power pole i inne. To są drogie zlacze ,.Ale warte ceny

#8 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 08 kwiecień 2020 - 21:46

Złącze stykowe - jakie by nie było wydziela ciepło wynikające ze strat na tym styku, dlatego powinno być duże, by to ciepło odpromieniować. Ilość ciepła zależy od jakości metalu, grubości i powierzchni styku. Wymagana jest też siła docisku stykających się powierzchni.

Jeśli mamy styki o małej powierzchni i o słabej sile docisku, to powinny być z metalu szlachetnego lub pokryte szlachetnym, grubo złocone. Te złączki z linków nie są złocone, a ewentualna zawartość srebra w wilgoci a jeszcze gorzej morskim powietrzu skończy się śniedzią i kłopotami.

Nie wiem jak te złączki spawalnicze, ale laboratoryjne powinny być różnych kolorów, by uniknąć zamiany biegunów. Proste rozwiązanie i niezawodne. linki czyścimy i zaciskamy, potem kropla oleju. Nie oblutowywać pod zacjsk!

Każdy styk nieszlachetny a także złocony cieniutko można natłuścić olejem, to nieco podnosi rezystancję ale zapobiega utlenianiu.

Takie gówniane wsuwki z ładnymi napisami będą nieustanie zawodzić najpierw z powodu śniedzi a potem przegrzania.


Użytkownik Stołczynianin edytował ten post 08 kwiecień 2020 - 21:49

  • michcio i suhhar lubią to

#9 OFFLINE   Atomix

Atomix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaJezioro Solińskie
  • Imię:Atomix
  • Nazwisko:Solina

Napisano 09 kwiecień 2020 - 06:24

złącza używam od dwóch lat sprawdza się w 100% żadnej korozji nie zauważyłem. Złącze jest do 175a nie da się tego "usmażyć" budżetowym silniczkiem:) ,który pobiera do 100a.  



#10 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4655 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 kwiecień 2020 - 06:47

Używam Rem- tych czarnych, 80A, nigdy nie były ciepłe przy poborach max 50A. Bez śladu korozji.



#11 OFFLINE   Czechofil

Czechofil

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 609 postów
  • LokalizacjaUrsynów
  • Imię:Leszek

Napisano 09 kwiecień 2020 - 07:55

W stoczni Fox-Boats stosują "masowo" takie złączki

http://fox-boats-sho...EKTRYCZNEGO/941

 

Ja mam takie w swoim RiverFoxie do dziobówki 



#12 OFFLINE   Lucas

Lucas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 981 postów
  • LokalizacjaDolina Środkowej Wisły
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Lucas

Napisano 09 kwiecień 2020 - 08:15

Też mam i używam z powodzeniem nawet do rozruchu spaliny 30 km i ładowania. Po prostu mam na kablu przy silniku, w przypadku odpięcia spaliny rozpinam tylko złączkę zaraz przy silniku i nie ciągnął mi się kable.

#13 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1155 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 09 kwiecień 2020 - 08:20

Aby odróżnić polaryzację w gniazdach spawalniczych lub agregatowych to można zrobić to w bardzo prosty sposób.

Przed skręceniem gniazda zakładamy podkładkę koloru czerwonego wyciętą z nakrętki od butelki PET ! . Kable we wtyczkach mamy przeważnie czerwone i czarne.

Tak zrobiłem u siebie.

-Prawa strona obok luku nad gniazdkiem 12V-

 

 

msg-208-0-96510700-1481581877_thumb.jpg


  • thug i GarowyJK lubią to

#14 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 09 kwiecień 2020 - 15:58

Ja dziś zamontowałem u siebie taki:

https://archiwum.all...7647858017.html

 

Jest bardzo ścisły i kompaktowy (mały rozmiar był priorytetem), po złożeniu trzeba się chwilę spiąć w sobie aby rozłączyć. A z racji tego że praktycznie nie będę rozpinał, myślę że zda egzamin. 

Używam takiego do ładowania akumulatorów (ciągły prąd 20A) przewody ładowarki robią się ciepłe, natomiast na złączu nie robi to wrażenia. 

 

Do montażu w bakiście te się może sprawdzić

https://allegro.pl/o...nski-7870750936


Użytkownik Pietruk edytował ten post 09 kwiecień 2020 - 16:35


#15 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 09 kwiecień 2020 - 22:22

złącza używam od dwóch lat sprawdza się w 100% żadnej korozji nie zauważyłem. Złącze jest do 175a nie da się tego "usmażyć" budżetowym silniczkiem:) ,który pobiera do 100a.  

Przekrój 10mm nie pozwala na ciągły przepływ deklarowanego prądu, może 60A.

Mamy w firmie sporo komputerów przemysłowych z zastosowanym niewłaściwym złączem. Producent zaoszczędził dając złącze pobielane zamiast złoconego. Korozji wprawdzie nie widać, ale spadek napięcia potrafi wynieść nawet 0,3V, co wystarcza do niestabilnej pracy komputera. Jeśli styki tylko oczyszczę, to starcza na około 2lata, jak jeszcze nasmaruję olejkiem to minimum na 5lat. Styki z cienko złoconego mosiądzu lepiej się sprawdzają a grubo pozłocone nie dają usterek wcale.(mam trochę takich wielostykowych z demontażu)

Złącza przeznaczone do pracy w suchym magazynie, regularnie przecierane przez wtykanie i wyciąganie - będą działać, ale w wilgoci pokryją się nalotem nawet jeśli będzie cienki i niewidoczny.

Duże styki, łatwe do czyszczenia będą działać dobrze, małe we wnękach tylko pokryte metalami szlachetnymi jak złoto lub platynowce. Mosiądz niklowy lepiej przetrwa, ale ma sporo wyższą rezystancję, powinien być masywniejszy.



#16 OFFLINE   GarowyJK

GarowyJK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaZST
  • Imię:Jarek

Napisano 09 kwiecień 2020 - 23:13

A nie lepiej do zabezpieczenia użyć jakiegoś preparatu typu  Wurth Battery Terminal Protector? W zamyśle ma własnie zabezpieczać przed utlenianiem powierzchni styków 



#17 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2296 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 10 kwiecień 2020 - 05:14

Przekrój 10mm nie pozwala na ciągły przepływ deklarowanego prądu, może 60A.

 

Ogólnie zgadzam się z Twoją całą wypowiedzią. 

 

Ale nie róbmy z igły widły, to tylko silnik. A wrażliwość elektroniki sterującej na wahania napięcia jest bardzo niska w pewnym zakresie. 

Dwa który z nas używa ciągłego prądu rzędu choćby 40A? U mnie przy  max cęgi pokazały około 45 A.

Chwilowy start, chwilowa szybka zmian miejscówki. Już wcześniej były opisywane przypadki jak to ktoś zakupił nowe akumulatory Lifepo4 i chciał sprawdzić ile wytrzymają i max prędkość, aku wytrzymały, silnik niestety nie. 

Jak ktoś normalnie pływa to nawet się nie zbliża do 20-30A, a tym bardziej na ołowiu. A troling to już max 10A. 

Oczywiście każdy ma swoje zdanie i zrobi co uważa. 


Użytkownik Pietruk edytował ten post 10 kwiecień 2020 - 05:16


#18 OFFLINE   Atomix

Atomix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaJezioro Solińskie
  • Imię:Atomix
  • Nazwisko:Solina

Napisano 10 kwiecień 2020 - 06:53

Przekrój 10mm nie pozwala na ciągły przepływ deklarowanego prądu, może 60A.

Mamy w firmie sporo komputerów przemysłowych z zastosowanym niewłaściwym złączem. Producent zaoszczędził dając złącze pobielane zamiast złoconego. Korozji wprawdzie nie widać, ale spadek napięcia potrafi wynieść nawet 0,3V, co wystarcza do niestabilnej pracy komputera. Jeśli styki tylko oczyszczę, to starcza na około 2lata, jak jeszcze nasmaruję olejkiem to minimum na 5lat. Styki z cienko złoconego mosiądzu lepiej się sprawdzają a grubo pozłocone nie dają usterek wcale.(mam trochę takich wielostykowych z demontażu)

Złącza przeznaczone do pracy w suchym magazynie, regularnie przecierane przez wtykanie i wyciąganie - będą działać, ale w wilgoci pokryją się nalotem nawet jeśli będzie cienki i niewidoczny.

Duże styki, łatwe do czyszczenia będą działać dobrze, małe we wnękach tylko pokryte metalami szlachetnymi jak złoto lub platynowce. Mosiądz niklowy lepiej przetrwa, ale ma sporo wyższą rezystancję, powinien być masywniejszy.

Zdarza mi się płynąć z maksymalną mocą 70-80A ponad godzinę i nie zauważyłem problemu grzejącego  się złącza przy masie łodzi ponad 1t :)

Oczywiście podejrzewam, że jest milion innych lepszych kosmicznych  rozwiązań ale w moim przypadku nie są potrzebne.  



#19 OFFLINE   Atana

Atana

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Krzysztof

Napisano 11 kwiecień 2020 - 10:40

TRAC ma coś takiego w ofercie, dedykowane do silników elektrycznych.

Gniazdo_na_%C5%82odzi_3.jpg?bwg=15418399

 

http://www.trac.net....ia-elektryczne/



#20 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5446 postów
  • Imię:adam

Napisano 11 kwiecień 2020 - 10:51

Za takie pieniądze wolał bym rema anderson , bądź power pole użyć.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych