Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Podstawy rzutów muchowych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 13 kwiecień 2020 - 06:04

Siemandero
 O takie cos ukrecilem. Jak wam sie oczy zmecza od malych haczykow i imadla zmecza to zapraszam do ogladania.

p.s
  ustawcie sobie na 1080p dla lepszej jakosci i moze lepiej w sluchawkach lub cichym miejscu, zeby bylo lepiej slychac.


Ciao
Michal

#2 OFFLINE   Xiaou

Xiaou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaDzierzoniów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S

Napisano 13 kwiecień 2020 - 08:57

Pozostaje podziękować bo nie wiele takich materiałów po polsku. Dobra robota.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#3 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 13 kwiecień 2020 - 14:07

Nie ma sprawy chlopaki. Przyjemnosc po mojej stronie. Ciesze sie ze sie przydalo.
pozdrawiam
Michal

#4 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 13 kwiecień 2020 - 17:46

Michał, dzięki za materiał. Napewno przyda się wszystkim zaczynającym przygodę z muchowaniem. Pozwoliłem sobie na zmianę tytułu i podpięcie wątku na górze.


  • Paweł Bugajski lubi to

#5 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 13 kwiecień 2020 - 22:43

Dzieki, nie ma sprawy.

#6 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 13 kwiecień 2020 - 23:04

Czesc, wkleilem ten filmik rowniez na FF pl( tam czasami sa smieszne dyskusje).
To jest pierwszy komentaz- co wy na to?

Powiem ci Michał że mimo że nie pooglądałem do końca, to mniej więcej ok 20 min filmiku muszę już zareagować 
negatywnie do tego co prezentujesz. Rzuty z nad głowy jakie pokazujesz są bardzo trudne i niebezpieczne dla 
wędzisk w niedoświadczonych rękach. Zwłaszcza taką przynętą jaką miałeś w zestawie. 
Nie robiłeś szczytówką choćby minimalnego ruchy (elipsa, koło) żeby pętlę odsunąć od linii/płaszczyzny w której 
porusza się wędka.Czym to grozi , na pewno wiesz. tak się łamią szczytówki gdy "mucha" uderza w cienki blank. 
Kumpel ostatnio złamał tak kija przerzucając kiełża. Trochę wiatru, brak kontroli i odsunięcia pętli poza 
płaszczyznę w jakiej porusza się kij i po patyku. Podobnie łamie się patyki rzucając streamerami czy mokrą. 
Suchą raczej się urywa a dowodem na popełniony błąd jest spiralka na przyponie. 
Wg mnie powinno się kijem prowadzącym szczytówkę robić choćby minimalny ruch w kształcie "wąskiego jajka" 
aby pętla była bezpieczna. Przy dalekich rzutach (sucha, mokra, strim) powiedziałbym obowiązek. 
To nie jest rzucanie ciężkim jigiem czy ciężarkiem gruntowym kijem spinnningowym z za siebie. To raczej rzut przy 
użyciu kija casting gdzie kij dopóki przynęta nie wpadnie do wody musi cały czas pracować (ruch w kierunku toru 
lecącego zestawu z jednoczesnym opuszczaniem wędki). 
Tobie to wychodzi ale każdy "młody" który będzie chciał zrobić to podobnie "zawiesi" haczyk (przynętę) na wędce. 
Zwłaszcza rzucając suchą gdzie wypadałoby zestaw przed opadnięciem do wody "przytrzymać" w wiadomym 
celu. 
Nie uczyłbym tak ludzi rzucać, chyba że na krótką nimfę.  

Pzdr. 

#7 OFFLINE   Xiaou

Xiaou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaDzierzoniów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S

Napisano 14 kwiecień 2020 - 05:49

Ja co do techniki się nie wypowiem bo jestem samoukiem rozpoczynającym samotnie drugi sezon. Jedno jest pewne. Na każdym forum znajdzie się ktoś kto będzie miał coś "mądrego" do wtrącenia żeby nie było zbyt kolorowo.

Ja swoje pierwsze kroki robiłem z filmami Briana Flechsiga z Mad River Outfitters. Niewiele jest tego typu polskich filmów które rozjaśniają podstawowe pojęcia w wędkarstwie muchowym.

Co do ruchu przy rzutach z nad głowy to Igor Glinda w jednym z fragmentów szkolenia również mówi o "rysowaniu" ręką linii prostej. Taka sama podpowiedź w filmach Briana.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
  • Luckyguliver lubi to

#8 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 14 kwiecień 2020 - 09:10

Michał, powinieneś chyba brać poprawkę na to, że część wędkarzy samouczyła się w czasach kiedy prawidłowa technika nie była zbyt popularna i każdy do jakiegoś tam poziomu dochodził sam, najczęściej instynktownie. Szczególnie się jakoś nie znam, ale moim zdaniem komfortowo zaczyna się rzucać dopiero wtedy kiedy człowiek opanuje tworzenie pętli nad szczytówką i w jednej płaszczyźnie. Złamanie wędki muchą, to jest najczęściej nagroda za łowienie kawałkiem ołowiu, albo wolframu :)


  • Mysha, Janusz Wałaszewski, kyller i 1 inna osoba lubią to

#9 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 14 kwiecień 2020 - 10:18

Tak, biore to pod uwage, dlatego nagralem ten filmik. Malo tego w necie po polsku. Tak jak mowilem, ze skorzystaja zainteresowani i ich postep zalezec bedzie od czasu poswieconego na trening.
...ale mowia mi,ze takiego stylu rzucania jaki prezentuje to nie ma we fly fishingu😁😁.
p.s
moze sledzicie ff pl, jak nie to zdam wam sprawozdanie z dyskusji jesli sie bedzie dalej ciagnela.
pozdrawiam
  • Paweł Bugajski i Xiaou lubią to

#10 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 14 kwiecień 2020 - 12:28

Witam.

Michał, super fajny film.

W ramach przerywnika od dyskusji rzutowych, powiedz no coś Michale o nurtującej mnie rzeczy ... wchodzisz sobie do takiego australijskiego kanaliku i co ... ? Jakieś węże, krokodyle i inne paskudztwa, których u nas nie ma, są tam u Ciebie i trzeba na nie uważać ? Czy to tylko bajki takie ? Całkiem serio pytam  :rolleyes:

Pozdrawiam.



#11 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 14 kwiecień 2020 - 13:47

Czesc
Ja w Brisbane poludniowo/wschodni Queensland. tu krokodyli nie ma- sa bardziej na polnoc.
Na weze trzeba uwazac, ja zawsze tupie jak na ryby ide.Paskudztwa typu robactwo tez jest. czasami sie twarz w pajeczyne wsadzi- to az ciarki przejda- cholera wie ktory jadliwy.
Jak o swicie na ryby ro koniecznie z lampa na glowie, bo cholera wie czy jakis kangur z buszu nie wyskoczy. wysokie trawy raczej omijam.
A jak na ladnej piaskowej plazy czy innych wodach slonych po kolana laze to tez w butach, nie miloby bylo nadepnac na plaszczke.
Ogolnie jest bezpiecznie, ale oczy i uszy do okola glowy.
Australijczycy to na bosaka wszedzie ale ja uwazam.
pozdrawiam
  • SzymusS, Paweł Bugajski i Forest-Natura lubią to

#12 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 14 kwiecień 2020 - 14:00

Jednak cieszę się że mieszkam i wędkuje w Polsce 🙂
A co do samego filmu to niby tylko 30 min a cała masa cennych informacji. Gdybym tylko trafił na ten film gdy zaczynałem z muchą zaoszczędził bym przynajmniej 3 lata życia 😁
  • Paweł Bugajski lubi to

#13 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 14 kwiecień 2020 - 14:47

😁😁

#14 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 14 kwiecień 2020 - 16:29

Filmik mi się podoba. Nie jestem ekspertem od rzutów, poprostu miło sie patrzy jak ci linka lata, niesamowita lekkość i gracja. A jak ladnie i dobrze lata to chyba i technicznie poprawnie. Tak mi się przynajmniej wydaje 😀
  • grey lubi to

#15 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 14 kwiecień 2020 - 21:28

Hey Olope
Bardzo dobrze ci sie wydaje.
Dzieki za mily komentarz

#16 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 494 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 15 kwiecień 2020 - 05:54

Mnie również film się podoba. Znakomita technika rzutów, miło popatrzeć. Pamiętam ile trudu mnie kosztowało gdy pod okiem Piotra Talmy eliminowałem złe nawyki rzutowe. Sądzę, że taki film instruktażowy to wartościowy materiał dla tych, którzy zaczynają jak i dla tych, którzy już od jakiegoś czasu łowią. Poproszę o więcej takich materiałów.


  • kleniarz i grey lubią to

#17 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 15 kwiecień 2020 - 10:17

Michałku brawo za inicjatywę i wartościowe wideo!Napewno wiele osób skorzysta!Dla malkontentów i internetowych speców od wszystkiego kciuk w dół :)

Pozdrowionka, dobra robota!

Marcin



#18 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 15 kwiecień 2020 - 11:08

Dzieki, chlopaki.
planuje mala dokladke w sobote lub niedziele

#19 OFFLINE   zimny_nick

zimny_nick

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 16 kwiecień 2020 - 11:41

Michał, 

dzięki wielkie! Świetna robota.

Ja, jako zupełnie początkujący muszkarz już wyciągnąłęm jedną, kluczwą radę - odklejanie linki do wody.
Wcześniej nawet bym na to nie wpadł, że dodawanie siły przed odklejeniem jest problmem. Spróbowałem tym podejście i wyniki rzutów są zupełnie inne. 

Jeżeli mogę mieć prośbę o coś, to więcej infomracji o rzucie rolowanym.  Ja łowię na dość małej rzecz, która jest na tyle głęboka, że nie mogę wejść na środek koryta. A brzeg jest dość wysoki, więc rzuty znad głowy raczej odpadają kiedy jestem przy samym brzegu. 



#20 OFFLINE   Xiaou

Xiaou

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 388 postów
  • LokalizacjaDzierzoniów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S

Napisano 16 kwiecień 2020 - 14:44

Tutaj na kanale Michała napewno coś znajdziesz.

https://youtu.be/_Pa23XnhEqc

Film o roll/spey cast

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych