Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Vanquish ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1105 odpowiedzi w tym temacie

#1001 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 22 styczeń 2023 - 21:31

Kołowrotek to prosty mechanizm i niewiele się różni jeden od drugiego to fakt. Jednakże to właśnie materiały i precyzja ich obróbki składają się na właściwości poszczególnych modeli. Vanquish ma obudowę z magnezu a Shara, nie wiem, ale pewno z plastiku, właściwości tych materiałów są wyraźnie różne i tyle. Dla przykładu, badanie składu przekładni Stradic-a...

Załączony plik  received_635025011764464.jpeg   97,35 KB   29 Ilość pobrań

Załączony plik  received_854809128941661.jpeg   92,64 KB   26 Ilość pobrań
  • GroPerch lubi to

#1002 ONLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 22 styczeń 2023 - 21:41

Kołowrotek to prosty mechanizm i niewiele się różni jeden od drugiego to fakt. Jednakże to właśnie materiały i precyzja ich obróbki składają się na właściwości poszczególnych modeli. Vanquish ma obudowę z magnezu a Shara, nie wiem, ale pewno z plastiku, właściwości tych materiałów są wyraźnie różne i tyle. Dla przykładu, badanie składu przekładni Stradic-a...

attachicon.gif received_635025011764464.jpeg

attachicon.gif received_854809128941661.jpeg

dlatego zaznaczyłem w nawiasie, że chodzi mi o bebechy, bo fakt, że Ci4+ jest droższy niż plastik jest oczywisty, z tym, że nie wpływa to na wytrzymałość kołowrotka, a raczej jego wagę, ewentualnie spasowanie.

Skąd masz te fotki tego składu? Bardzo fajna sprawa. Chętnie zobaczyłbym skład przekładni, pinionów etc. innych modeli, zarówno budżetowych i niebudżetowych.



#1003 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 22 styczeń 2023 - 21:51

Niestety nie masz racji, nawet najlepsza przekładnia, zamontowana w nieodpowiednio sztywnej obudowie, zniszczy się zdecydowanie szybciej i nie będzie pracować właściwie. Obudowa zatem jest jednym z kluczowych elementów kołowrotka.

Co tyczy się przekładni to zdjęcia dostałem od kolegi, który twierdzi, że sam badał spektrometrem skład przekładni swoich stradików 4000 FL, które padły mu po roku eksploatacji na toruńskim odcinku Wisły.
  • Banjo i GroPerch lubią to

#1004 OFFLINE   scOOtt

scOOtt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 792 postów
  • LokalizacjaLubin
  • Imię:Łukasz

Napisano 22 styczeń 2023 - 22:08

Jak już ktoś będzie miał w rączkach nowego vańka to bardzo proszę o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Było by super gdyby była możliwość odniesienia się do stelli fk i poprzedniego vanquisha.

#1005 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 22 styczeń 2023 - 22:14

Kuba, dobrze prawi.  Sztywna obudowa jest po to potrzebna, aby wałek z kołem nie uginał się zbytnio, co może doprowadzić np. do zmniejszenia luzów w przekładni a w efekcie w najlepszym przypadku nadmiernego zużycia zębów. Tylko tak dla przypomnienia: wałek z kołem obraca się w łożyskach osadzonych w gniazdach obudowy, stąd obudowa przynajmniej w gniazdach powinna być sztywna, czego plastik nie zapewnia.

 

Kolega musiał mieć na pieńku z ojcem Rydzykiem  ;) .


  • guciolucky i GroPerch lubią to

#1006 ONLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 22 styczeń 2023 - 22:31

Niestety nie masz racji, nawet najlepsza przekładnia, zamontowana w nieodpowiednio sztywnej obudowie, zniszczy się zdecydowanie szybciej i nie będzie pracować właściwie. Obudowa zatem jest jednym z kluczowych elementów kołowrotka.

Co tyczy się przekładni to zdjęcia dostałem od kolegi, który twierdzi, że sam badał spektrometrem skład przekładni swoich stradików 4000 FL, które padły mu po roku eksploatacji na toruńskim odcinku Wisły.

 

No ok, sztywna obudowa lepiej trzyma przekładnie, ale nadal są inne materiały poza plastikiem które są bardzo tanie, a pewnie nawet twardsze niż magnez jak np. aluminium, więc poza tym, że taki kołowrotek będzie cięższy to nie powinien eksploatować się szybciej, a pewnie nawet wolniej, więc nadal pytanie czy faktycznie taki Vanquish ma coś na tyle drogiego, żeby eksploatował się wolniej niż kołowrotki niższego segmentu...
 

 

Kuba, dobrze prawi.  Sztywna obudowa jest po to potrzebna, aby wałek z kołem nie uginał się zbytnio, co może doprowadzić np. do zmniejszenia luzów w przekładni a w efekcie w najlepszym przypadku nadmiernego zużycia zębów. Tylko tak dla przypomnienia: wałek z kołem obraca się w łożyskach osadzonych w gniazdach obudowy, stąd obudowa przynajmniej w gniazdach powinna być sztywna, czego plastik nie zapewnia.

 

Kolega musiał mieć na pieńku z ojcem Rydzykiem  ;) .

 

Chyba nie rozumiem aluzji z pieńkiem ;)
 



#1007 ONLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 22 styczeń 2023 - 22:33

Chyba, że płacimy właśnie za to, że ta obudowa jest twarda a jednocześnie bardzo lekka. Niestety nie wiem o ile droższy jest magnez od aluminium, i czy cała obudowa Vańka jest z niego wykonana, czy ma tylko domieszki. To też fajnie byłoby sprawdzić spektrometrem.


Użytkownik GroPerch edytował ten post 22 styczeń 2023 - 22:33


#1008 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 22 styczeń 2023 - 23:02

Można by to rozłożyć na części, opisać i wytłumaczyć ale szkoda na to zwyczajnie prądu, choćby kabłąk w Vańku jest tytanowy itd. Pomijając kwestie ceny materiałów i ich obróbki co jest przecież większym, często kosztem niż surowiec to zwyczajnie wielu japońskich inżynierów pracuje nad tym aby w zależności od segmentu, produkt drogi był lepszy od tańszego bo inaczej nigdy by się ten drogi nie sprzedał na dużą skalę. Jeśli chodzi o chęć udowodnienia fizycznego zjawiska różnicy jakości to dość łatwo jest to zrobić, wystarczy dokręcić hamulce w czasie holu i zwinąć rybę kołowrotkiem, różnica jest wtedy wyczuwalna bardzo wyraźnie.
  • Dedo lubi to

#1009 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 23 styczeń 2023 - 00:08

Kołowrotek to prosty mechanizm i niewiele się różni jeden od drugiego to fakt. Jednakże to właśnie materiały i precyzja ich obróbki składają się na właściwości poszczególnych modeli. Vanquish ma obudowę z magnezu a Shara, nie wiem, ale pewno z plastiku, właściwości tych materiałów są wyraźnie różne i tyle. Dla przykładu, badanie składu przekładni Stradic-a...

attachicon.gif received_635025011764464.jpeg

attachicon.gif received_854809128941661.jpeg

Vanquish ma obudowę z magnezu ???

No niestety bardziej na miejscu było by napisać MIAŁ do 2016 bo 2019 (2023 pewnie też) goszczą swój mechanizm w plastikowym panelu bocznym a magnezowa została tylko stopa  ;).

 

Kuba, dobrze prawi.  Sztywna obudowa jest po to potrzebna, aby wałek z kołem nie uginał się zbytnio, co może doprowadzić np. do zmniejszenia luzów w przekładni a w efekcie w najlepszym przypadku nadmiernego zużycia zębów. Tylko tak dla przypomnienia: wałek z kołem obraca się w łożyskach osadzonych w gniazdach obudowy, stąd obudowa przynajmniej w gniazdach powinna być sztywna, czego plastik nie zapewnia.

 

Kolega musiał mieć na pieńku z ojcem Rydzykiem  ;) .

Ciekawy wykład, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt że od 2019 roku w korpusie Vanquisha tylko jedno łożysko jest osadzone w metalu  :)

 

Można by to rozłożyć na części, opisać i wytłumaczyć ale szkoda na to zwyczajnie prądu, choćby kabłąk w Vańku jest tytanowy itd. Pomijając kwestie ceny materiałów i ich obróbki co jest przecież większym, często kosztem niż surowiec to zwyczajnie wielu japońskich inżynierów pracuje nad tym aby w zależności od segmentu, produkt drogi był lepszy od tańszego bo inaczej nigdy by się ten drogi nie sprzedał na dużą skalę. Jeśli chodzi o chęć udowodnienia fizycznego zjawiska różnicy jakości to dość łatwo jest to zrobić, wystarczy dokręcić hamulce w czasie holu i zwinąć rybę kołowrotkiem, różnica jest wtedy wyczuwalna bardzo wyraźnie.

Tytanowy kabłąk w Vanquishu ?

A który to rocznik posiadał takie cudo ?

 

 

Żeby nie wyszło na to że popieram teorię Vanford = Vanquish, to przyznać trzeba że samo koło przekładni Vanquisha przebija pod względem trwałości koło z Vanforda, Stradica itp. a różnica klas pomiędzy tymi modelami, choć z biegiem lat i kolejnych modeli troszkę się rozmyła, to jednak wciąż jest zauważalna. 

 

 

 

 

 

 


Użytkownik Adaś Niezgódka edytował ten post 23 styczeń 2023 - 00:53


#1010 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2774 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 23 styczeń 2023 - 07:51

Napisałem jak powinno być. 

 

A że jest nieco inaczej, to zapewne sprawdzili, tzn. policzyli obciążenia oraz odkształcenia gniazd i całego korpusu. Zależy jakie wyszły wyniki. Nie twierdzę, że nie opracowali jakieś tworzywo sztuczne, które mniej odkształca się niż zwykły plastik. Niemniej poprawa własności mechanicznych każdego materiału wiążę się ze wzrostem jego ceny.

 

Pewniej czuję się jak mam w ręce kołowrotek z obudową wykonaną ze stopu lekkiego metalu  ;)  :) . Zapewne to przyzwyczajenie  ;) .



#1011 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4903 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 23 styczeń 2023 - 09:27

@Adaś Niezgódka, tytanowy kabłąk jest w V23, bo o nim V23, dyskutujemy. Pisząc, że magnezowa jest tylko stopa, nie masz racji bo chodzi o stopkę, która jest również integralną częścią całego panulu bocznego obudowy. Druga część obudowy wykonana jest z bardzo sztywnego materiału Ci4+, który nazywasz plastikiem... Ja absolutnie nie mam zamiaru nikogo przekonywać o tym, że Vanquish jest kołowrotkiem zdecydowanie lepszym od Sahary czy Vanforda bo ani na tym stracę ani zyskam. Wyżej napisałem jakie są fizyczne różnice podczas obsługi kołowrotków i dlaczego ja wolę Vanquish-a. Nie chcę polemizować a już na pewno nie podstawie analizy schematów i tego co można przeczytać w katalogach... Kiedyś takim ala Vanquishem był Rarenium, kupiłem Rarenium z ciekawości i doświadczenie z nim, wyleczyło mnie z przeświadczenia, że jest to "prawie to samo więc po co przepłacać"... Powtórzę jeszcze raz, że praca wszystkich nowych Shimano jakimi zakręcimy w sklepie będzie super i naprawdę trudno wyczuć różnice na podstawie suchych oględzin.
  • Mdah i Dedo lubią to

#1012 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 26 styczeń 2023 - 15:51

Zna ktoś wagę pokręcajki szpuli Vańka 19 2500/ c3000?

#1013 OFFLINE   Luciano79

Luciano79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 124 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Lucjan
  • Nazwisko:R

Napisano 26 styczeń 2023 - 16:41

Proszę bardzo :)

Załączone pliki


  • homax i przemo_w lubią to

#1014 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2263 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 26 styczeń 2023 - 16:54

Proszę bardzo :)

Stelli 18 waży 11gram, vanforda 9 gram a tu tak jak mówiłeś jeszcze prawie 1.5 grama urwali :-)
Dzięki za fotkę.

#1015 OFFLINE   Miro 85

Miro 85

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaPołudnie PL

Napisano 13 luty 2023 - 07:54

Wiadomo kiedy będzie vaniek 23' dostępny u nas?

#1016 OFFLINE   Werem

Werem

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 620 postów
  • LokalizacjaHajnówka
  • Imię:Jerzy

Napisano 13 luty 2023 - 09:08

Wiadomo kiedy będzie vaniek 23' dostępny u nas?


Przełom marca i kwietnia, ale stawiałbym bardziej na koniec kwietnia.
  • Miro 85 lubi to

#1017 OFFLINE   Lukas 24

Lukas 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów

Napisano 13 luty 2023 - 09:50

Mefisto mi pisał że końcem marca.Sam się zastanawiam czy brać FB czy dopłacić i czekać na Fc.

Użytkownik Lukas 24 edytował ten post 13 luty 2023 - 09:50


#1018 ONLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 13 luty 2023 - 13:01

Waga ta sama, a nie wiem czy coś może pracować lepiej niż Vaniek 19’ 😅
  • Karpiu95 lubi to

#1019 OFFLINE   Lukas 24

Lukas 24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów

Napisano 13 luty 2023 - 13:21

Tak wiem ,tylko kusi wolna oscylacja.

#1020 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 13 luty 2023 - 13:49

Tak wiem ,tylko kusi wolna oscylacja.

Czarnuch to czarnuch ;) Za wolną oscylację 500 pln ...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych