Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Z zamiarem „bardzo lekko na pstrąga” czy ma to sens?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   MateuszLazi92

MateuszLazi92

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 21 kwiecień 2020 - 07:32

Witam serdecznie, nie znalazłem strikte takich pytań i odpowiedzi, więc zakładam nowy wątek z nadzieją, że mi pomożecie. Otóż zaopatrzyłem się w okoniowy kijek i zestaw, który chciałbym też wykorzystać na pstrągi. Jest to kij Mikado Bixlite lite 208 cm 3-9 g. Oraz kołowrotek mikado 2000 (nie pamietam modelu). Na kręciołku jest plecionka 0,06, fluorocarbon a przynęty to małe paproszki, paproszki żabek, obrotówki 0/1g itp. Rzeczka mała, płytka, ok 1m głębokości i 2 m max szerokości. Moje pytanie brzmi, czy z takim zestawem w ogóle warto chodzić na kropki? Niestety spining główny 270 cm 5-25g mam wklejany i wiem, że się nie sprawdzi, a nie chcę wydawać póki co kasy na trzeci set. Dlatego chętnie spróbowałbym łapania pstrągów na ten leciutki zestaw, może też klenie i jazie. Co powiecie? Macie jakieś rady? Serdeczne dzięki za każdą pomoc!

#2 OFFLINE   tobiasz

tobiasz

    tobihandmade.com

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 927 postów
  • LokalizacjaWronki
  • Imię:Tobiasz
  • Nazwisko:Perz

Napisano 21 kwiecień 2020 - 07:36

Najlepiej jak sam pójdziesz i sprawdzisz czy się nada Twój zestaw pod takie łowienie. Ja jak się wybieram na pstrąga to chodzę z okoniówką do 6g, ale wiem że kabana pewnie około 50cm bym tym kijkiem nie zatrzymał w tak wąskim siurku, ale kto wie czy w ogóle takie ryby u mnie pływają.

Są mistrzowie z kijkami do 3g, także Twój zestaw to nie jest bardzo lekko :D


Użytkownik tobiasz edytował ten post 21 kwiecień 2020 - 07:37

  • Alexspin lubi to

#3 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 21 kwiecień 2020 - 07:56

Kiedyś biegałem z lekkim kijkiem za pstrągami.
Takie do 45cm dało się wyholować.
Do czasu jak pojechałem nad inną rzekę.
Woda i rybki w pewnym dniu szybko postawiły mnie do pionu i pokazały że niemam czego tu szukać ze swoją wykałaczką.

Najlepiej samemu sprawdzić jak zestaw będzie się zachowywał nad wodą.
Ale trzeba mieć świadomość że w nawet takim siurku można spotkać "szefa" wody 😉
Na początek zestaw powinien być dobry.
Później tak czy owak coś będziesz chciał zmienić.

#4 OFFLINE   MateuszLazi92

MateuszLazi92

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 21 kwiecień 2020 - 08:02

Kiedyś biegałem z lekkim kijkiem za pstrągami.
Takie do 45cm dało się wyholować.
Do czasu jak pojechałem nad inną rzekę.
Woda i rybki w pewnym dniu szybko postawiły mnie do pionu i pokazały że niemam czego tu szukać ze swoją wykałaczką.

Najlepiej samemu sprawdzić jak zestaw będzie się zachowywał nad wodą.
Ale trzeba mieć świadomość że w nawet takim siurku można spotkać "szefa" wody 😉
Na początek zestaw powinien być dobry.
Później tak czy owak coś będziesz chciał zmienić.



Dzięki wielkie!

#5 OFFLINE   Łukasz Mk

Łukasz Mk

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Mk

Napisano 21 kwiecień 2020 - 08:37

Kolego, proponuję wejść na znany seriws społecznościowy f. Tam swój fanpage ma Corona Fishing, mają kilka filmów o pstrągach ze strumieni. Możesz je obejrzeć i myślę, że one na pewno pomogą w podjęciu decyzji doborze sprzętu. Mi pomogły. Pozdrawiam

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
  • mestre16 lubi to

#6 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3687 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 21 kwiecień 2020 - 08:54

Witam serdecznie, nie znalazłem strikte takich pytań i odpowiedzi, więc zakładam nowy wątek z nadzieją, że mi pomożecie. Otóż zaopatrzyłem się w okoniowy kijek i zestaw, który chciałbym też wykorzystać na pstrągi. Jest to kij Mikado Bixlite lite 208 cm 3-9 g. Oraz kołowrotek mikado 2000 (nie pamietam modelu). Na kręciołku jest plecionka 0,06, fluorocarbon a przynęty to małe paproszki, paproszki żabek, obrotówki 0/1g itp. Rzeczka mała, płytka, ok 1m głębokości i 2 m max szerokości. Moje pytanie brzmi, czy z takim zestawem w ogóle warto chodzić na kropki? Niestety spining główny 270 cm 5-25g mam wklejany i wiem, że się nie sprawdzi, a nie chcę wydawać póki co kasy na trzeci set. Dlatego chętnie spróbowałbym łapania pstrągów na ten leciutki zestaw, może też klenie i jazie. Co powiecie? Macie jakieś rady? Serdeczne dzięki za każdą pomoc!

 

Tutaj masz najsensowniejszą odpowiedź:

 

Najlepiej jak sam pójdziesz i sprawdzisz czy się nada Twój zestaw pod takie łowienie. Ja jak się wybieram na pstrąga to chodzę z okoniówką do 6g, ale wiem że kabana pewnie około 50cm bym tym kijkiem nie zatrzymał w tak wąskim siurku, ale kto wie czy w ogóle takie ryby u mnie pływają.

Są mistrzowie z kijkami do 3g, także Twój zestaw to nie jest bardzo lekko :D

 

Mam kolegów spinningistów-pstrągarzy łowiących w tej samej wodzie i muszę Ci powiedzieć, że używają bardzo zróżnicowanego sprzętu. Moim zdaniem najlepszym zestawem jest, ten który Ci "leży", ten który obsłuży używane przez Ciebie przynęty, ten który pozwoli wyholować pstrąga w danym łowisku. :good:


Użytkownik Alexspin edytował ten post 21 kwiecień 2020 - 08:57


#7 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1101 postów

Napisano 21 kwiecień 2020 - 08:59

Na pstrążki tak, na pstrągi nie. Pierwszy duży pstrąg na kiju ustawi Twoje podejście do tematu na dobry tor
  • smokwelski lubi to

#8 OFFLINE   MateuszLazi92

MateuszLazi92

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 21 kwiecień 2020 - 09:02

Na pstrążki tak, na pstrągi nie. Pierwszy duży pstrąg na kiju ustawi Twoje podejście do tematu na dobry tor


Haha rozumiem ! :) czyli reasumując takie 40 stki mogą być do ogarnięcia, a powyżej to będzie już mecz do jednej bramki :P

#9 OFFLINE   deridun

deridun

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 21 kwiecień 2020 - 09:13

Kijek może być lekki tylko winien być mocny.
Linka mocniejsza także, bo cienkie mogą nie wytrzymać ataku lub owinięcia na gałązce w czasie holu...i zakładam , że chcesz wypuścić w dobrej kondycji.
  • Alexspin lubi to

#10 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3687 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 21 kwiecień 2020 - 09:35

Na pstrążki tak, na pstrągi nie. Pierwszy duży pstrąg na kiju ustawi Twoje podejście do tematu na dobry tor

Od kiedy to zakres CW ma bezpośrednie przełożenie na moc wędziska? Nie znam tego kijka MIKADO Mateusza, ale chyba coś "nieteges".... Chyba, że to słabe wędzisko, chrust, to nie ryzykowałbym, ale jeśli to mocny kijek zakres CW wcale nie dyskwalifikuje go do zastosowania przy łowieniu pstrągów. Jeden z moich znajomych łowi pstrągi taką "wykałaczką", że niejeden wędkarz obawiałby się używać jej do łowienia wzdręg i jakoś żaden pstrąg jeszcze mu tego kijaszka nie połamał.

Mateusz, zastosuj się do rady @tobiasza, to będzie najlepsze wyjście.



#11 OFFLINE   MateuszLazi92

MateuszLazi92

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 21 kwiecień 2020 - 09:41

Od kiedy to zakres CW ma bezpośrednie przełożenie na moc wędziska? Nie znam tego kijka MIKADO Mateusza, ale chyba coś "nieteges".... Chyba, że to słabe wędzisko, chrust, to nie ryzykowałbym, ale jeśli to mocny kijek zakres CW wcale nie dyskwalifikuje go do zastosowania przy łowieniu pstrągów. Jeden z moich znajomych łowi pstrągi taką "wykałaczką", że niejeden wędkarz obawiałby się używać jej do łowienia wzdręg i jakoś żaden pstrąg jeszcze mu tego kijaszka nie połamał.
Mateusz, zastosuj się do rady @tobiasza, to będzie najlepsze wyjście.


Dziękuje bardzo wszystkim :) mój kij to nowy model mikado, 2020, ale tanizna, 100 złociszczy ;) mimo wszystko wygina się niesamowicie mocno aż po san dolnik (byłem w szoku) Tak też zrobie chłopy, dzisiaj pierwszy test ;) we will see 🤘🏻
  • popper i Alexspin lubią to

#12 OFFLINE   SUONE

SUONE

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaTST
  • Imię:Grzegorz

Napisano 21 kwiecień 2020 - 09:56

W sprawie pstrąga  nic nie wiem ale miałem przyłowy szczupaka  60 +  na  INVADER Jig 2.60m 1,5-8g  + pletka 0,09  i stwierdzam że było dużo łagodniej dla ryby i dla mnie i co najważniejsze szybciej  . Sąsiad tylko skomentował  "  Ale wędeczka pracuje .... " 
Wydaj mi się że ryba mniej szaleje  .


  • Alexspin lubi to

#13 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 21 kwiecień 2020 - 17:21

Tak, wszystko się zgadza, że na lżejszym kiju szczupaki mniej szaleją itp. kilka razy złowiłem (około 60-65cm) je na lekki zestaw okoniowy i mogę powiedzieć że nie walczyły tak zacięcie jak na mocniejszym zestawie
Jednak pstrąg jest tak narowisty że nie będzie się zastanawiał czy coś mu się przyczepiło do pyska tylko zrobi wszystko żeby się uwolnić.
A sposobów na to ma milion.
Da się je łowić na lekki zestaw jak nie ma zawad w wodzie i uciąg nie jest zbyt duży.
Chociaż czasami zdarzy się że miejsce jest czyste, bez zawad ale jegomość na końcu zestawu będzie duży i nie pozwoli sobie na to żeby męczyć się na lekkim sprzęcie tylko obierze kierunek ucieczki i tyle go widziano.

Dobrać zestaw na daną wodę czasami jest ciężko.
Wszystko zależy od wody, ilość zaczepów, nurt, głębokość.
  • Alexspin lubi to

#14 OFFLINE   MateuszLazi92

MateuszLazi92

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 21 kwiecień 2020 - 19:31

[quote name="cinn" post="2747114" timestamp="1587486105"]




Dzisiaj byłem na teście wędziska, całkiem mocny... pod zaczepami :D Da się łowić chyba, woda w tym miejscu ledwo płynie, ok 1m głębokości, ale często jest 30-40 cm wody, zaczepy, korzenie, etc... obrotówki 2g nie dają rady :) czeburaszka 2g z paprochem to samo-trzeba jeszcze lżej...wobler 5 który schodzi na 30 cm to chyba niezłe wyjście na tej wodzie bo nie czepiał za mocno :) Ogółem ryba jest, bo 35 cm kropek siadł koledze, no nic trzeba próbować i dalej badać teren! Pozdrawiam :)

#15 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9469 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 21 kwiecień 2020 - 19:42

[quote name="cinn" post="2747114" timestamp="1587486105"]




Dzisiaj byłem na teście wędziska, całkiem mocny... pod zaczepami :D Da się łowić chyba, woda w tym miejscu ledwo płynie, ok 1m głębokości, ale często jest 30-40 cm wody, zaczepy, korzenie, etc... obrotówki 2g nie dają rady :) czeburaszka 2g z paprochem to samo-trzeba jeszcze lżej...wobler 5 który schodzi na 30 cm to chyba niezłe wyjście na tej wodzie bo nie czepiał za mocno :) Ogółem ryba jest, bo 35 cm kropek siadł koledze, no nic trzeba próbować i dalej badać teren! Pozdrawiam :)

Czasem warto szczytówkę do góry unieść ;)


  • Alexspin lubi to

#16 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 915 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 21 kwiecień 2020 - 22:13

… Kolega posłucha opinii  już udzielonych powyżej. Potrzebujesz wędki o większej mocy, tak  ok 8 lb. Mam JGS 1-7g, trójskłada w castingu o podobnym ugięciu i mocy, jak również ,,prawie" Batsona, ponieważ blank był nieopisany, Kamil obie ostatnie  zbudował.  Realny wyrzut 12-13g tego na B. Sprawdzony jazgarz @Cyprysa i 5g główki, ale to tylko wyrzut i ściąganie. Taki blank, jaki wymieniłeś,  ma po prostu za małą moc.Po prostu może się złożyć, jak Koledzy napisali. U mnie sprawdzone na kropkach, z podparciem blanku dłonią w ostatniej fazie holu, nie było ,,imponujących" rozmiarów



#17 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 21 kwiecień 2020 - 22:41

Czytam opinie i wpisy w tym temacie i ręce mi opadają... Raz, ze połowa wpisów jest chyba od ludzi, którzy pstrąga widzieli w internecie. A dwa, ze kolejne wpisy powielają standardowy tekst „jak Ci weźmie duży pstrąg, to Ci kij poskłada” ;)

80% wędkarzy nie potrafi wykorzystać mocy kija. Jak tylko szczytówka mocniej zapracuje, to już sieją panikę, ze kij „giął się po dolnik”. Druga sprawa, ze nikt nie rozważa warunków w jakich mają być łowione pstrągi lekkim kijem. W potężnych zwaliskach, gdzie przynętę wpuszcza się między konary i trzeba dużego pstrąga wyciągnąć na siłę na mocnym zestawie jest jak najbardziej sens stosowania mocnych wędek. I mam na myśli wędki 10-12lb. Łowię pstrągi od 4 lat, praktycznie od stycznia do sierpnia tylko ten gatunek mnie interesuje. Łowię je różnymi wędkami, które dostosowuje do warunków w jakich łowię. Nie mam na koncie super okazów, raptem 2 ryby 50+ (50 i 53cm). Obie wyjęte na kije 6lb. Do tego kilka ryb 45-50cm. Jako przyłów przy pstrągach kleń 53cm, szczupak 74cm. Zero jakichkolwiek problemów z holem i szybkim bezpiecznym wprowadzeniem ryby do podbieraka. I najlepsze, ze żaden kij się nie poskładał, wszystkie są całe i zdrowe. Na pomorskich rzekach pstrąg 50+ nie jest wyczynem i dość często słyszy się o tej wielkości złowionych rybach. Wielu znacznie bardziej doświadczonych pstrągarzy ode mnie, których spotykam nad wodą, ma wędki 6, max 8lb. I wyjmują na nie kilka, czy kilkanaście ryb 50+ w sezonie bez żadnych problemów. Dobrej jakość kij 6-8lb w większości łowisk (w większości powtarzam, nie na 100% wód) w zupełności wystarczy na fajne duże pstrągi. A jak ktoś łowi regularnie ryby 50+ między zwalonymi drzewami, to 10lb Lamiglas G1000 z żyłka 0.22mm zatrzyma każdego pstrąga z takiej wody ;)

Użytkownik Żbiku edytował ten post 21 kwiecień 2020 - 22:43


#18 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9469 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 22 kwiecień 2020 - 05:42

Czytam opinie i wpisy w tym temacie i ręce mi opadają... Raz, ze połowa wpisów jest chyba od ludzi, którzy pstrąga widzieli w internecie. A dwa, ze kolejne wpisy powielają standardowy tekst „jak Ci weźmie duży pstrąg, to Ci kij poskłada” ;)

80% wędkarzy nie potrafi wykorzystać mocy kija. Jak tylko szczytówka mocniej zapracuje, to już sieją panikę, ze kij „giął się po dolnik”..........................

W 100% się z tym zgadzam  :)


  • xyzzvpc i Alexspin lubią to

#19 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 22 kwiecień 2020 - 08:02

Kolega zrobił bardzo dobrze- po prostu pojechał na ryby 😁. A ryby i woda znacznie lepiej uczą doboru sprzętu niż internet.

#20 OFFLINE   deridun

deridun

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 22 kwiecień 2020 - 08:23

W budżetowej opcji może jakiś solid krótki(@mekamil) bo markowe tubulary poza zasięgiem.Mikado czas zweryfikuje,wnioski naprowadzą na właściwy tor.

Użytkownik deridun edytował ten post 22 kwiecień 2020 - 08:28

  • Alexspin i bob74 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych